GlobaLeaks - en to tr translation catalogue (597 entries)

en: Log in
tr: Giriş

en: Theme customization
tr: Tema özelleştirmesi

en: Languages
tr: Diller

en: Text customization
tr: Metin özelleştirmesi

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Question templates
tr: Soru şablonları

en: Questionnaires
tr: Anketler

en: Add new questionnaire
tr: Yeni anket ekle

en: Home
tr: Başlangıç

en: Changelog
tr: Değişim günlüğü

en: License
tr: Lisans

en: Templates
tr: Şablonlar

en: Delete
tr: Sil

en: Anomalies
tr: Anormallikler

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Notifications
tr: Bildirimler

en: file unavailable
tr: Dosya kullanılamıyor

en: Date
tr: Tarih

en: Expiration date
tr: Geçerlilik tarihi

en: Last Access
tr: Son erişim

en: Files
tr: Dosyalar

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Messages
tr: Mesajlar

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Platform wizard
tr: Platform sihirbazı

en: CREDIT CARD
tr: KREDİ KARTI

en: YOUR NAME
tr: ADINIZ

en: Label the report
tr: Raporu etiketle

en: Postpone the expiration date
tr: Son geçerlilik tarihini ertele

en: Select all
tr: Tümünü seç

en: Deselect all
tr: Seçimleri kaldır

en: Refresh
tr: Yenile

en: Channel
tr: Kanal

en: Preview
tr: Önizleme

en: The whistleblower has already read the last update
tr: İhbarcı son güncellemeyi okudu

en: The whistleblower has not read the last update yet
tr: İhbarcı henüz son güncellemeyi okumadı

en: Move up
tr: Yukarı taşı

en: Move down
tr: Aşağı taşı

en: Move left
tr: Sola kaydır

en: Move right
tr: Sağa kaydır

en: Import
tr: İçeri aktar

en: Export
tr: Dışarı aktar

en: Save all
tr: Tümünü kaydet

en: Access control
tr: Erişim denetimi

en: Number
tr: Sayı

en: Email
tr: E-posta

en: Regular expression validator
tr: Kurallı ifade onaylatıcısı

en: Minimum number of input characters
tr: Girilebilecek en az sayıda karakter

en: Maximum number of input characters
tr: Girilebilecek en fazla sayıda karakter

en: Earliest selectable date
tr: Seçilebilen en erken tarih

en: Latest selectable date
tr: Seçilebilen en geç tarih

en: 0 = auto
tr: 0 = otomatik

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Attachment
tr: Ek

en: Attachments
tr: Ekler

en: Change your password
tr: Şifrenizi değiştirin

en: User
tr: Kullanıcı

en: Motivation
tr: Niyet

en: Status
tr: Durum

en: Request motivation
tr: Talep için niyet

en: Reply motivation
tr: Niyet yanıtı

en: Request status
tr: Talep durumu

en: Custodian
tr: Koruyucu

en: Identity
tr: Kimlik

en: Access requested
tr: Erişim talep edildi

en: Request access to the whistleblower's identity
tr: İhbarcının kimliğine erişim talep et

en: Please write a motivation
tr: Lütfen niyetinizi belirtiniz

en: Reply to the request
tr: Talebe yanıt

en: Authorized
tr: İzin verildi

en: Denied
tr: Reddedildi

en: Waiting for authorization
tr: İzin bekleniyor

en: New request
tr: Yeni talep

en: Authorize
tr: İzin ver

en: Deny
tr: Reddet

en: Deny access to the whistleblower's identity
tr: İhbarcının kimliğine erişimi reddet

en: Authorize access to the whistleblower's identity
tr: İhbarcının kimliğine erişime izin ver

en: URL redirects
tr: Adres yönlendirmeleri

en: Anomaly detection thresholds
tr: Anormallik tespit sınırı

en: Available disk space
tr: Müsait disk alanı

en: Last update
tr: Son güncelleme

en: Disable notifications to administrators
tr: Yönetici bildirimlerini devre dışı bırak

en: Disable notifications to custodians
tr: Koruyucu bildirimlerini devre dışı bırak

en: Disable notifications to recipients
tr: Alıcı bildirimlerini devre dışı bırak

en: Score
tr: Puanlama

en: Trigger question
tr: Tetikleyici soru

en: Triggered by score:
tr: Tetiklenme puanı:

en: Weak
tr: Zayıf

en: Acceptable
tr: Kabul edilebilir

en: Strong
tr: Güçlü

en: Text shown on top of the interface for selecting channels
tr: Kanalları seçmek için arayüzün üstünde yer alan metin

en: Silence email notifications
tr: E-posta bilgilendirmelerini sessize al

en: Turn on email notifications
tr: E-posta bilgilendirmelerini aç

en: Input validation
tr: Giriş doğrulama

en: Email address
tr: E-posta Adresi

en: Custom
tr: Özel

en: None
tr: Hiçbiri

en: Regular expression
tr: Düzenli ifade

en: Search
tr: Ara

en: This custom text is no longer displayed on the platform. The original text has either changed or been removed.
tr: Bu özel metin artık platformda görüntülenmiyor. Orijinal metin değiştirildi veya kaldırıldı.

en: Audit log
tr: Denetim günlüğü

en: Stats
tr: İstatistikler

en: Activities
tr: Etkinlikler

en: Reports
tr: Raporlar

en: Report
tr: Rapor

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: From
tr: Kimden

en: Number of downloads
tr: İndirme sayısı

en: File size not accepted.
tr: Dosya boyutu kabul edilmedi.

en: Maximum file size is:
tr: Azami dosya boyutu:

en: Scheduled jobs
tr: Planlanmış işler

en: Regenerate
tr: canlandırmak

en: Display options alphabetically
tr: Seçenekleri alfabetik olarak görüntüleme

en: Enable email notifications for:
tr: E-posta bildirimlerini etkinleştir:

en: Disable
tr: Devre Dışı Bırak

en: Remove
tr: Sil

en: Use as default
tr: Varsayılan olarak kullan

en: Collapse
tr: Çöküş

en: Expand
tr: genişletmek

en: Select
tr: Seç

en: Deselect
tr: Seçimi kaldır

en: Surname
tr: Soyad

en: New
tr: Yeni

en: Opened
tr: Açıldı

en: Closed
tr: Kapatıldı

en: Placeholder
tr: Yer belirteci

en: Print
tr: Yazdır

en: Previous
tr: Önceki

en: Next
tr: Sonraki

en: First
tr: İlk

en: Last
tr: Son

en: Send a test email to your email address.
tr: E-posta adresinize bir test e-postası gönderin.

en: Block the submission
tr: Gönderimi engelle

en: Skip the recipient account creation.
tr: Alıcı hesap oluşturmayı atla

en: Send activation link
tr: Etkinleştirme bağlantısı gönder

en: Password reset
tr: Parola sıfırlama

en: One or more recipients have not performed the first login yet. This means they won't be receiving reports.
tr: Bir veya daha fazla alıcı henüz hiç oturum açmamış. Bu nedenle raporları alamazlar.

en: This user has not performed the first login yet.
tr: Bu kullanıcı henüz hiç oturum açmamış.

en: seconds
tr: saniye

en: This domain name is not available.
tr: Bu etki alanı kullanılamıyor.

en: Mark as important
tr: Önemli olarak işaretle

en: Copy to clipboard
tr: Panoya kopyala

en: Logout
tr: Çıkış yap

en: Give this recipient ability to grant user access to reports
tr: Bu alıcıya kullanıcılara raporlara erişme izni verme yetkisi ver

en: Grant access
tr: Erişim izni ver

en: Revoke access
tr: Erişim iznini kaldır

en: Assigned to
tr: Şu kişiye atanmış

en: Not provided.
tr: Belirtilmemiş.

en: Set a reminder
tr: Hatırlatıcı ayarla

en: File a report
tr: Bir bildirimde bulunun

en: Select a reporting channel:
tr: Bir bildirim kanalı seçin:

en: Before proceeding, please set a new password.
tr: Devam etmeden önce, lütfen yeni bir parola ayarlayın.

en: Before proceeding, please enable the two factor authentication.
tr: Devam etmeden önce, lütfen iki aşamalı doğrulamayı etkinleştirin.

en: Enable
tr: Etkinleştir

en: Low
tr: Düşük

en: High
tr: Yüksek

en: megabytes
tr: megabyte

en: percentage
tr: yüzde

en: Save
tr: Kaydet

en: Type
tr: Tür

en: Severity
tr: Ciddiyet

en: Object
tr: Nesne

en: Username
tr: Kullanıcı Adı

en: Role
tr: Rol

en: Name
tr: Ad

en: Creation date
tr: Oluşturulma tarihi

en: Last access
tr: Son erişim

en: Whistleblower's last access
tr: İhbarcının son erişimi

en: Substatuses
tr: Alt durumlar

en: Add
tr: Ekle

en: Label
tr: Etiket

en: This field is mandatory
tr: Bu alan zorunludur

en: Edit
tr: Düzenle

en: Cancel
tr: İptal

en: Report statuses
tr: Rapor durumları

en: Channels
tr: Kanallar

en: Hidden
tr: Gizli

en: Description
tr: Açıklama

en: Questionnaire
tr: Anket

en: Recipients
tr: Alıcılar

en: Reminder
tr: Hatırlatıcı

en: days
tr: gün

en: Set the value to 0 to disable this feature.
tr: Bu özelliği devre dışı bırakmak 0 olarak ayarlayın.

en: Show the questionnaire navigation interface
tr: Anket gezinti arayüzünü görüntüle

en: Allow whistleblowers to select their recipients
tr: İhbarcıların alıcıları seçmesine izin ver

en: Select all recipients by default
tr: Öntanımlı olarak tüm alıcıları seç

en: Maximum number of selectable recipients:
tr: Seçilebilir azami alıcı sayısı:

en: Show recipients in alphabetical order
tr: Alıcıları alfabetik sıralı göster

en: Show recipient details on the status page of the report
tr: Rapor durum sayfasında alıcı ayrıntılarını görüntüle

en: Enable comments
tr: Yorumları etkinleştir

en: Allow the whistleblower to write comments
tr: İhbarcının yorum yazmasına izin verin

en: Enable private messages
tr: Özel mesajları etkinleştir

en: Allow the whistleblower to send messages
tr: İhbarcının mesaj göndermesine izin verin

en: Allow the whistleblower to add attachments
tr: İhbarcının rapora eklentiler eklemesine izin ver

en: Additional questionnaire
tr: Ek anket

en: Scoring system options
tr: Puan sistemi seçenekleri

en: Threshold
tr: Eşik

en: Value
tr: Değer

en: Medium
tr: Orta

en: Software version:
tr: Yazılım versiyonu

en: Restrict access to specific IP addresses
tr: Erişimi belirli IP adresleriyle sınırla

en: Enabled
tr: Etkin

en: Allowed IP addresses
tr: İzin verilen IP Adresleri

en: Admin
tr: Yönetici

en: Recipient
tr: Alıcı

en: Each entry must be separated with a comma.
tr: Her bir girdi virgül ile ayrılmalıdır.

en: Example:
tr: Örnek:

en: Hostname
tr: Makine adı

en: Organization
tr: Organizasyon

en: Invalid email address
tr: Geçersiz e-posta adresi

en: City
tr: Şehir

en: Country
tr: Ülke

en: Country code
tr: Ülke kodu

en: Generate
tr: Oluştur

en: Private Key
tr: Gizli anahtar

en: Certificate Signing Request
tr: Sertifika İmzalama İsteği

en: Download
tr: İndir

en: Certificate
tr: Sertifika

en: Valid until:
tr: Son geçerli olduğu tarih:

en: Issuer:
tr: Gönderen:

en: Intermediate Certificates
tr: Aracı Sertifikalar

en: Reset
tr: Sıfırla

en: The platform supports the configuration of HTTPS through this interface.
tr: Platform, HTTPS yapılandırmayı bu arayüz aracılığıyla destekliyor.

en: Automatic configuration
tr: Otomatik yapılandırma

en: Using automatic HTTPS configuration will handle the entire process of requesting, enabling and renewing certificates from the Let's Encrypt Certificate Authority.
tr: Otomatik HTTPS yapılandırma, Let's Encrypt Sertifika Otoritesinden sertifika isteği, etkinleştirilmesi ve yenilenmesine ilişkin bütün süreci halleder.

en: The platform must be reachable through a public IP address and the selected hostname must have a DNS record referencing that address.
tr: Platform açık bir IP adresiyle erişilebilir olmalı ve seçilen sunucu adı, kendisine karşılık gelen, bu adrese işaret eden bir DNS kaydına sahip olmadır.

en: Proceed
tr: Devam Et

en: Manual configuration
tr: Elle yapılandırma

en: The manual configuration wizard will guide you through the setup of HTTPS from an alternative Certificate Authority.
tr: Elle yapılandırma sihirbazı, HTTPS seçeneğinin alternatif bir Sertifika Otoritesiyle kurulmasında size rehberlik edecektir.

en: Disabled
tr: Devre Dışı

en: Auto-renewal
tr: Otomatik yenileme

en: Tor Onion Service
tr: Tor Onion Hizmeti

en: Anonymize outgoing connections
tr: Çıkış bağlantılarını anonimleştirme

en: Let the platform be reachable without Tor
tr: Platformu Tor olmadan erişilebilir kıl

en: Roles enabled to use the platform without Tor
tr: Platformu Tor olmadan kullanabilen roller

en: Whistleblower
tr: İhbarcı

en: To
tr: Alıcı

en: Default mail configuration in use. Please consider using a private mail server.
tr: Varsayılan e-posta yapılandırması kullanılıyor. Lütfen özel bir e-posta sunucusu kullanmayı değerlendirin.

en: SMTP email address
tr: SMTP e-posta adresi

en: SMTP server address
tr: SMTP sunucu adresi

en: SMTP server port
tr: SMTP sunucu bağlantı noktası

en: Security
tr: Güvenlik

en: Require authentication
tr: Kimlik doğrulama gerektir

en: Password
tr: Parola

en: Number of hours before sending a report expiration alert
tr: Rapor zaman aşımı uyarısı göndermeden önce gerekli saat sayısı

en: Test the configuration
tr: Yapılandırmayı sına

en: Reset SMTP configuration
tr: SMTP yapılandırmasını sıfırla

en: Reset notification templates to default
tr: Bildirim şablonlarını sıfırla

en: Template
tr: Şablon

en: Question
tr: Soru

en: Single-line text input
tr: Tek satır yazı girişi

en: Multi-line text input
tr: Çok satırlı yazı girişi

en: Selection box
tr: Seçim kutusu

en: Multiple choice input
tr: Çoktan seçmeli giriş

en: Checkbox
tr: Onay kutusu

en: Terms of service
tr: Kullanım şartları

en: Date range
tr: Tarih aralığı

en: Group of questions
tr: Soru grubu

en: Row
tr: Satır

en: Column
tr: Sütun

en: Width
tr: Genişlik

en: Question group
tr: Soru grubu

en: Hint
tr: İpucu

en: Mandatory
tr: Zorunlu

en: Accept multiple file uploads
tr: Birden fazla dosya kabul et

en: Accept multiple answers
tr: Birden fazla yanıt kabul et

en: Template override
tr: Şablon üzerine yazma

en: Phone number
tr: Telefon numarası

en: Text
tr: Metin

en: Checkbox label
tr: Onay kutusu etiketi

en: Add multimedia content
tr: Çokluortam içeriği ekle

en: Image
tr: Görüntü

en: Audio
tr: Ses

en: Video
tr: Görüntü

en: Text shown upon negative answer
tr: Olumsuz yanıtta görüntülenen metin

en: Trigger conditions
tr: Tetikleme koşulları

en: Sufficient
tr: Yeterli

en: Options
tr: Seçenekler

en: Addition
tr: Toplama

en: Multiplier
tr: Çarpan

en: Questions
tr: Sorular

en: Add new question
tr: Yeni soru ekle

en: Add question from template
tr: Şablondan soru ekle

en: Duplicate
tr: Kopyasını çıkar

en: Steps
tr: Adımlar

en: Project name
tr: Proje adı

en: Homepage title
tr: Anasayfa başlığı

en: Presentation
tr: Sunum

en: Question to solicit possible whistleblowers
tr: Daha fazla bilgi alabilmek için muhtemel ihbarcıları sorgulayın.

en: Whistleblowing button
tr: İhbar Butonu

en: Disclaimer
tr: Sorumluluk reddi

en: Footer
tr: Sayfa altlığı

en: Upload
tr: Yükle

en: Language:
tr: Dil:

en: Add custom text
tr: Özel metin ekleyin

en: Custom text
tr: Özel metin

en: Original text
tr: Orijinal metin

en: Original translation
tr: Orijinal tercüme

en: Custom translation
tr: Özel tercüme

en: Disable submissions
tr: Gönderimleri devre dışı bırak

en: Enable encryption
tr: Şifrelemeyi etkinleştir

en: Enable administrators to change user passwords
tr: Yöneticilerin parola değiştirebilmesini etkinleştirin.

en: Administrators authorized to change user passwords:
tr: Yöneticilerin kullanıcıların parolasını değiştirme yetkisi var:

en: Enable multisite feature
tr: Çoklu site özelliğini etkinleştir

en: Enable simplified login
tr: Kolaylaştırılmış kullanıcı girişini etkinleştir

en: Enable search engines indexing
tr: Arama motoru dizinlemeyi etkinleştir

en: Default questionnaire
tr: Varsayılan anket

en: Show contexts in alphabetical order
tr: Kategorileri alfabetik sıralı göster

en: Size limit for file attachments
tr: Dosya ekleri için boyut sınırı

en: Require two factor authentication
tr: İki aşamalı doğrulama zorunlu olsun

en: Password change interval
tr: Parola değiştirme aralığı

en: For security reasons, password changes are required at regular intervals.
tr: Güvenlik nedeniyle, parola düzenli aralıklarla değiştirilmelidir.

en: Number of days till notifying unread reports to users
tr: Okunmamış bildirimler için kullanıcıların bilgilendirilmesine kadar geçecek gün sayısı

en: Disable the privacy panel
tr: Gizlilik rozetini devre dışı bırak

en: Enable custom privacy panel
tr: Özel gizlilik panelini etkinleştir

en: Custom privacy panel
tr: Özel gizlilik paneli

en: Enable custodian user role
tr: Koruyucu kullanıcı rolünü etkinleştir

en: Enable scoring system
tr: Puan sistemini etkinleştir

en: Logging level
tr: Günlük düzeyi

en: Log accesses of internal users
tr: İç kullanıcıların erişimleri günlüğe kaydedilsin

en: Notify administrators of software problems
tr:  Yazılım sorunları yöneticilere bildirilsin

en: Notify developers of software problems
tr: Yazılım sorunları geliştiricilere bildirilsin

en: By enabling this feature, you will contribute to the development and security of the platform.
tr: Bu seçenek etkinleştirildiğinde, platformun geliştirilmesi ve güvenliğine katkıda bulunursunuz.

en: Reset reports
tr: Raporları sıfırla

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Case management
tr: Durum yönetimi

en: Network
tr: Ağ

en: Sites
tr: Siteler

en: Mode:
tr: Kip:

en: Configure
tr: Yapılandır

en: Subdomain
tr: Alt alan

en: Creation date:
tr: Oluşturulma tarihi:

en: Root domain used for secondary sites
tr: İkincil siteler tarafından kullanılan kök alan

en: Use the first site for administrative purposes only
tr: İlk siteyi sadece yönetsel amaçlar için kullan

en: Allow users to sign up
tr: Kullanıcıların kayıt olmasına izin ver

en: Enable terms of service
tr: Hizmet kullanım şartlarını etkinleştir

en: Title
tr: Başlık

en: Public name
tr: Açık isim

en: Send reset link
tr: Sıfırlama bağlantısı gönder

en: Set password
tr: Parola ayarla

en: The chosen password is too weak. A valid password should be at least 12 characters long and contain a variety of characters including at least a lowercase character, a capital character, a number and a special character.
tr: Yazılan parola oldukça zayıf. Geçerli bir parola en az 12 karakter uzunluğunda olmalı ve en az bir küçük harf, bir büyük harf, bir sayı ve bir özel karakter içermelidir.

en: Force password change
tr: Şifre değişikliğine zorla

en: The user will be forced to change its password on next login.
tr: Kullanıcı bir sonraki girişinde şifresini değiştirmeye zorlanacak.

en: Disable two factor authentication
tr: İki aşamalı kimlik doğrulamayı etkisizleştir

en: Language
tr: Dil

en: Enable email notifications
tr: E-posta bildirimlerini etkinleştir

en: Details of the PGP key:
tr: PGP anahtarı detayları:

en: Fingerprint
tr: Parmak izi

en: Set up encryption by providing a PGP public key
tr: Bir PGP açık anahtarı belirterek şifrelemeyi kurun

en: Give this admin ability to change user passwords
tr: Bu yöneticiye kullanıcı parolalarını değiştirme izni ver

en: Forcefully selected
tr: Zorunlu seçilmiş

en: Allow the recipient to delete reports
tr: Alıcıya raporları silme izni ver

en: Allow the recipient to postpone the report expiration date
tr: Alıcıya raporun zaman aşımı tarihini erteleme izni ver

en: Give the user administrative access to the following features:
tr: Kullanıcıya aşağıdaki özellikler için yönetimsel erişim verin:

en: Request date
tr: Talep tarihi

en: Report date
tr: Rapor tarihi

en: Authorization
tr: İzin

en: Requests
tr: İstekler

en: The validation link is either incorrect or has expired.
tr: Doğrulama bağlantısı hatalı veya süresi dolmuş.

en: Your new email address has been validated.
tr: Yeni e-posta adresiniz doğrulandı.

en: Forgot password?
tr: Parolayı mı unuttunuz?

en: Enter the two factor authentication code
tr: İki aşamalı kimlik doğrulama kodunu girin

en: Authentication failed
tr: Kimlik Doğrulama Başarısız

en: The code is either invalid or expired.
tr: Kod geçersiz veya süresi dolmuş.

en: Please select your account:
tr: Lütfen hesabınızı seçin:

en: Now type your password, then click 'Log in':
tr: Şimdi şifrenizi yazın ve Giriş'i tıklayın

en: Text shown after the user has selected the option.
tr: Kullanıcı seçeneği seçtikten sonra görüntülenen metin.

en: Confirm
tr: Onayla

en: Assign score points
tr: Puanları tahsis et

en: Are you sure?
tr: Emin misiniz?

en: Close
tr: Kapat

en: Please note that all the associated data will be permanently deleted.
tr: Lütfen ilişkili bütün verinin kalıcı olarak silineceğini unutmayın.

en: Enable two factor authentication
tr: İki aşamalı kimlik doğrulamayı etkinleştirin

en: Before proceeding please read carefully the documentation at:
tr: Lütfen ilerlemeden önce belgelendirmeyi dikkatli bir şekilde okuyun.

en: Account recovery key
tr: Hesap kurtarma anahtarı

en: Make a copy and store it in a safe place. It will be necessary if you lose your password to recover the access to your account without data loss.
tr: Bir kopyasını alın ve güvenli bir yerde saklayın. Parolanızı yitirdiğinizde, veri kaybı yaşamdan hesabınıza erişmek için ihtiyacınız olacaktır.

en: Enter a name for the copy
tr: Kopya için bir isim girin

en: Request support
tr: Destek isteyin

en: Thank you.
tr: Teşekkürler.

en: We will try to get back to you as soon as possible.
tr: En yakın zamanda size geri dönmeye çalışacağız.

en: Submit
tr: Gönder

en: The connection is not secure.
tr: Bağlantı güvenli değil.

en: The platform is still not configured for HTTPS connections and should therefore only be used for testing purposes.
tr: Platform henüz HTTPS bağlantıları için yapılandırılmamıştır, bu nedenle sadece deneme amacıyla kullanılmalıdır.

en: Please write a motivation for the reply
tr: Lütfen bu yanıt için niyetinizi belirtin

en: Send
tr: Gönder

en: By confirming, you will postpone the expiration date to:
tr: Onaylayarak, gönderinin geçerlilik tarihini şu tarihe erteleyeceksiniz:

en: By confirming, you will set a remainder on date:
tr: Onaylayarak, şu tarih için bir hatırlatıcı ayarlayacaksınız:

en: This is a demo platform, please do not use it for real submissions.
tr: Bu bir tanıtım platformudur, lütfen gerçek gönderimler için kullanmayın.

en: Install an authenticator app on your phone
tr: Telefonunuza kimlik doğrulayıcı bir uygulama yükleyin

en: Scan the QR code with the app
tr: QR kodunu uygulamayla taratın

en: Error!
tr: Hata!

en: Internal server error
tr: İç sunucu hatası

en: Error on input validation
tr: Girdi doğrulama hatası

en: Resource not found
tr: Kaynak bulunamadı

en: Forbidden operation
tr: Yasaklanmış işlem

en: The specified old password is not valid
tr: Belirtilen eski parola geçerli değil

en: Resource can only be accessed via the Tor network
tr: Kaynak sadece Tor ağı içerisinden erişilebilir

en: The upload request exceeds the size limit
tr: Yükleme talebi boyut sınırlarını aşıyor

en: Current password
tr: Şimdiki parola

en: New password
tr: Yeni parola

en: The new password must be different from the current one.
tr: Yeni parola, geçerli paroladan farklı olmalıdır.

en: Type your new password again
tr: Yeni şifrenizi tekrar girin

en: The two passwords do not match
tr: İki parola eşleşmiyor

en: Validation of email address change in progress.
tr: E-posta adresi değişikliği doğrulaması devam ediyor.

en: Please check your inbox for further instructions.
tr: Daha fazla yönerge için lütfen gelen kutunuzu kontrol edin.

en: Warning
tr: Uyarı

en: You are strongly advised to visit this site using the app called Tor Browser, that protects your identity.
tr: Bu siteyi gezerken kimliğinizi gizleyen Tor Tarayıcı uygulamasını kullanmanızı şiddetle öneriyoruz.

en: Download the Tor Browser
tr: Tor Browser İndir

en: Then, copy and paste the following address into the Tor Browser:
tr: Sonra, şu adresi kopyalayıp Tor Browser'a yapıştırın:

en: Have you already filed a report? Enter your receipt.
tr: Zaten bir rapor sundunuz mu? Alındı bilgisini girin.

en: The receipt is either invalid or the report has expired.
tr: Alındı bilgisi geçersiz veya raporun süresi doldu.

en: Select a file or drag it here.
tr: Bir dosya seçin veya buraya taşıyın.

en: Size:
tr: Boyut:

en: Uploading files…
tr: Dosyalar yükleniyor...

en: Upload completed successfully!
tr: Yükleme başarıyla tamamlandı!

en: Estimated upload time:
tr: Tahmini yükleme zamanı:

en: Recipients have requested you to fill an additional questionnaire.
tr: Alıcılar ek bir anket doldurmanızı talep ediyorlar.

en: Fill the additional questionnaire
tr: Ek anketi doldurun.

en: From:
tr: Gönderen:

en: To:
tr: Kime:

en: Filename
tr: Dosya adı

en: Upload date
tr: Yükleme Tarihi

en: File size
tr: Dosya Boyutu

en: Questionnaire answers
tr: Anket cevapları

en: Step
tr: Adım

en: Status:
tr: Durum

en: Files attached by recipients
tr: Alıcılar tarafından eklenmiş dosyalar

en: Upload a file:
tr: Bir dosya yükle:

en: Welcome!
tr: Hoş Geldiniz!

en: For the user documentation, visit:
tr: Kullanıcı belgeleri için ziyaret edin:

en: If you need technical support, have general questions, or have new ideas for the software:
tr: Eğer teknik desteğe ihtiyacınız, genel sorularınız veya yazılım için yeni fikirleriniz varsa:

en: If you want to contribute to software development or report a bug, please open an issue in our ticketing system:
tr: Yazılım geliştirmeye katkı sağlamak veya hata bildirimi yapmak istiyorsanız, lütfen sorun bildirim sistemimizde bir bildirimde bulunun:

en: Join our chat:
tr: Sohbetimize katılın:

en: Follow the project on:
tr: Projeyi takip edin:

en: An update is available:
tr: Bir güncelleme mevcut:

en: We recommend that you access the “Preferences” section in order to retrieve your “Account Recovery Key” and store it safely. This key will be necessary to recover your access to the platform and to your data in case you forget your password.
tr: "Hesap Kurtarma Anahtarını" almak için "Tercihler" bölümüne erişmenizi ve anahtarınızı güvenli bir şekilde saklamanızı öneriyoruz. Bu anahtar parolanızı unutmanız durumunda platforma ve verinize erişiminizi kurtarmak için gerekli olacaktır.

en: The provided recovery key is invalid.
tr: Sağladığınız kurtarma anahtarı geçersizdir.

en: The provided reset token is invalid or expired.
tr: Sağladığınız sıfırlama tokeni geçersiz veya süresi dolmuştur.

en: Enter your account's username or your email address to request a password reset.
tr: Hesabınızın kullanıcı adını veya e-posta adresinizi girerek parola sıfırlama isteğinde bulunun.

en: Enter your email address to request a password reset.
tr: Parola sıfırlama isteği için e-posta adresinizi girin.

en: Password reset requested.
tr: Parola sıfırlama isteği alındı.

en: Enter your account recovery key to complete the password reset procedure
tr: Parola sıfırlama işlemini tamamlamak için şifreleme kurtarma anahtarınızı girin.

en: Access to the whistleblower's identity has been requested to the custodian.
tr: Koruyucu, ihbarcının kimliğine erişim talep etti

en: Date of the request
tr: Talep tarihi

en: Show
tr: Göster

en: Congratulations!
tr: Tebrikler!

en: You have completed the platform activation.
tr: Platformu etkinleştirmeyi tamamladınız.

en: Success!
tr: Başarılı!

en: Your whistleblowing platform is almost ready!
tr: İhbar platformunuz neredeyse hazır!

en: Check your inbox to activate it.
tr: Platformu etkinleştirmek için gelen kutunuza bakın.

en: If not activated within 24 hours the platform will be automatically deleted.
tr: Platform 24 saat içerisinde etkinleştirilmediği durumda otomaitk olarak silinecektir.

en: Sign up
tr: Kayıt ol

en: Confirmation
tr: Doğrulama

en: Invalid confirmation
tr: Doğrulama geçersiz

en: Invalid phone number
tr: Geçersiz telefon numarası

en: Address
tr: Adres

en: Fiscal code
tr: Mali kod

en: Tax code
tr: Vergi kodu

en: The answer is too short
tr: Yanıt çok kısa

en: The specified input is not valid.
tr: Belirtilen girdi geçerli değil.

en: The specified input is not valid:
tr: Belirtilen girdi geçerli değil:

en: please enter a valid email address.
tr: lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

en: please enter numbers only.
tr: Lütfen yalnızca sayı girin.

en: Submissions disabled
tr: Gönderimler devre dışı bırakıldı

en: You are connecting to the server without anonymity and this server supports only anonymous submissions
tr: Sisteme anonim olmadan bağlanıyorsunuz ve bu sistem sadece anonim gönderimleri destekliyor.

en: Your report was successful.
tr: Raporunuz başarıyla tamamlandı.

en: Remember your receipt for this report.
tr: Bu rapor için alındı kodunu unutmayın.

en: Use the 16 digit receipt to log in. It will allow you to view any messages we sent you, and also to add extra info.
tr: Giriş yapmak için 16 haneli alındı kodunu kullanın. Size gönderdiğimiz herhangi bir mesajı görüntülemenizi ve ilave bilgiler eklemenizi sağlar.

en: View your report
tr: Raporunuzu görüntüleyin

en: Recipient selection
tr: Alıcı seçimi

en: Select the recipients of your report:
tr: Bildiriminizin alıcılarını seçin:

en: Recipients selected:
tr: Seçilen alıcılar:

en: You have reached the maximum number of selectable recipients.
tr: Seçilebilir azami alıcı sayısına ulaştınız.

en: The following recipients will receive your report and could not be deselected:
tr: Aşağıdaki alıcılar bildiriminizi alacaktır, bu alıcıları sonradan çıkarmanız mümkün olmayacaktır:

en: In this step the answers to the following questions are either missing or invalid:
tr: Bu adımda aşağıdaki soruların yanıtları eksik veya geçersiz:

en: You must select at least one recipient.
tr: En azından bir alıcı seçmelisiniz.

en: Waiting for the file(s) to finish uploading.
tr: Dosya yüklemesinin bitmesi bekleniyor.

en: The following steps have errors:
tr: Aşağıdaki adımlarda hata var:

en: Hide
tr: Gizle

en: The following step-by-step procedure will guide you through creating your whistleblowing platform.
tr: Aşağıdaki adım adım yönerge ihbar platformunuzu oluştururken size rehberlik edecektir.

en: Please choose a configuration profile:
tr: Lütfen bir yapılandırma profili seçin:

en: Make it possible for this admin to reset user passwords.
tr: Yöneticilerin kullanıcıların parolasını sıfırlamasına imkan ver.

en: We advise selecting this option if you would like to protect data from being lost in the situation where recipients lose their passwords. On the other hand, we would not advise using this feature if you want to setup a system where only recipients are able to access submissions.
tr: Bu seçeneği, alıcıların parolalarını kaybetmeleri durumunda veriyi kaybolmaktan korumak istemeniz durumunda kullanmanızı öneririz. Diğer taraftan, sadece alıcıların kendi gönderimlere erişmesine izin veren bir sistem kurmak istiyorsanız bu seçeneği önermiyoruz.

en: Please choose a different username.
tr: Lütfen farklı bir kullanıcı adı seçin.

en: I have read and agree to the terms of the license.
tr: Lisansın koşullarını okudum ve kabul ediyorum.

en: You have completed the platform wizard.
tr: Platform sihirbazını tamamladınız.

en: Please summarize your report in a few words.
tr: Raporunuzu bir kaç kelimeyle tanımlayın.

en: Describe your report in detail.
tr: Raporunuzu ayrıntılı olarak tanımlayın.

en: Where did the facts happen?
tr: Olaylar nerede gerçekleşti?

en: When did the facts happen?
tr: Olaylar ne zaman gerçekleşti?

en: I'm a victim
tr: Mağdurum

en: I'm involved in the facts
tr: Olaylara katıldım

en: I witnessed the facts in person
tr: Olaylara doğrudan tanık oldum

en: I was personally told by a direct witness
tr: Olayların doğrudan tanığından duydum

en: It is a rumor I heard
tr: Olayın dedikodusunu duydum

en: How are you involved in the reported facts?
tr: Bildirilen olaylarla ilişkiniz nedir?

en: Do you have evidence to support your report?
tr: Bildiriminizi destekleyecek bir kanıtınız var mı?

en: Please attach the evidence to support your report.
tr: Lütfen bildiriminizi destekleyecek bir kanıt ekleyin.

en: Please describe the evidence in detail.
tr: Lütfen kanıt hakkında ayrıntılı bilgi verin.

en: A thorough description of the submitted evidence enhances our ability to evaluate claims and investigate. Please take care to reference significant portions of any videos, images or documents submitted.
tr: Sunulan kanıtların ayrıntılı açıklaması, iddiaları değerlendirmemize ve soruşturmamıza destek olur. Lütfen gönderilen tüm videoların, fotoğrafların veya belgelerin önemli kısımlarından referans vermeye özen gösterin.

en: Have you reported the facts to other organizations and/or individuals?
tr: Olayları başka kuruluşlara ve/veya kişilere bildirdiniz mi?

en: Please list the organizations and/or individuals you have informed about these facts.
tr: Lütfen bu bilgiler hakkında bilgilendirdiğiniz kuruluş ve/veya kişileri listeleyin.

en: Have these organizations investigated your claims? If so, what was the outcome?
tr: Bu kuruluşlar iddialarınızı araştırdı mı? Öyleyse, sonuç ne oldu?

en: What is the outcome you want to achieve with our support?
tr: Vereceğimiz destek ile ulaşmak istediğiniz sonuç nedir?

en: Do you want to provide your identification information?
tr: Kimlik bilgilerinizi girmek istiyor musunuz?

en: First name
tr: İsim

en: Last name
tr: Soyisim

en: Alternative contact method
tr: Alternatif iletişim yöntemi

en: I prefer to be contacted via this platform only
tr: Bu platformda sadece şu şekilde iletişim kurulmasını istiyorum:

en: Other
tr: Diğer

en: Dear {RecipientName},
tr: Sayın {RecipientName},

en: You're receiving this email because a user account has been created for you on the system: {Site}
tr: Bu e-postayı, şu sistemde sizin için bir kullanıcı hesabı oluşturulduğu için aldınız: {Site}

en: Username: {Username}
tr: Kullanıcı adı: {Username}

en: Activation link: {Url}
tr: Etkinleştirme bağlantısı: {Url}

en: Please click on the activation link to proceed with the account activation and to set your user password.
tr: Lütfen hesap etkinleştirmesine devam etmek ve parolanızı oluşturmak için etkinleştirme bağlantısına tıklayın.

en: After successful activation you will be able to access the system via the following link: {LoginUrl}
tr: Başarılı bir etkinleştirmeden sonra sisteme şu bağlantı aracılığıyla erişebileceksiniz: {LoginUrl}

en: Kind regards,
tr: Saygılarımızla,

en: Account activation
tr: Hesap etkinleştirme

en: Your whistleblowing platform is now accessible at:
tr: İhbar platformunuz şu şekilde erişilebilir durumda:

en: To log in, visit:
tr: Giriş yapmak için:

en: Users' credentials:
tr: Kullanıcıların kimlikleri:

en: The platform will be automatically deleted on:
tr: Platform otomatik olarak şu tarihte silinecektir:

en: Access instructions
tr: Erişim yönergesi

en: The number of activities recently detected appears to be higher than usual.
tr: Son zamanlarda tespit edilen etkinliklerin sayısı normalden yüksek gibi görünüyor.

en: This could be a sign of an attack (for example, someone flooding your server with bogus information) or just a usage spike due to an increased visibility of your project.
tr: Bu, bir sistem saldırısının (örneğin, biri sunucunuzu sahte bilgilerle dolduruyor) veya projenizin tanınırlığının artması sebebiyle kullanımda oluşan ani yükselişin göstergesi olabilir.

en: Examine the issue to determine whether it is legitimate or not.
tr: Konuyu, meşru olup olmadığını belirlemek için inceleyin.

en: The activities with unusual stats are:
tr: Alışılmadık istatistik içeren etkinlikler şunlar:

en: The server cannot guarantee that a new report can be stored, so submissions have been disabled.
tr: Sunucu yeni bir raporun saklanması konusunda güvence veremiyor, bu nedenle gönderimler hizmet dışı bırakıldı.

en: Please consider asking your technical support to create more disk space on the server.
tr: Lütfen sunucu üzerinde daha fazla disk alanı oluşturulması için teknik desteğinize danışın.

en: GlobaLeaks technology includes a server status checking component which will alert you in case something requires your attention.
tr: GlobaLeaks teknolojisi, dikkat etmeniz gereken bir durum olduğunda sizi uyaracak sunucu durum denetim bileşenlerini içerir.

en: For more information, log in to the Administration interface and look at the "System Stats" and "Anomalies" sections.
tr: Daha fazla bilgi için Yönetici olarak giriş yaptıktan sonra "Sistem İstatistikleri" ve "Anormallikler" bölümüne gidin.

en: Anomaly detected in {NodeName}
tr: {NodeName} içinde anormallik tespit edildi

en: This is an email to inform you that the PGP key of the following users is going to expire or has already expired:
tr: Bu e-posta kullanım süreleri sona ermiş veya sona ermek üzere olan PGP anahtarlarına sahip kullanıcıları bildirmek için:

en: Without a valid PGP key, the system will not be able to send them encrypted notifications.
tr: Geçerli bir PGP anahtarı olmadan sistem onlara şifreli bildirimleri gönderemeyecek.

en: PGP key expiration alert
tr: PGP Anahtarı Geçerlilik Tarihi Uyarısı

en: A new whistleblowing site has been registered.
tr: Yeni bir ihbar sitesi kaydedildi.

en: Registration data:
tr: Kayıt verisi:

en: Name: {Name}
tr: İsim: {Name}

en: Email: {Email}
tr: E-posta: {Email}

en: New whistleblowing site registered
tr: Yeni ihbar sitesi kayıtlandı.

en: This is a test email sent out from the platform's administrative interface.
tr: Bu platformun yönetici arayüzünden gönderilen bir deneme e-postasıdır.

en: Reception of this email indicates that the server was able to authenticate to and interact with the SMTP mail server.
tr: Bu e-postanın alımı, sunucunun SMTP posta sunucusuyla etkileşim kurabildiği ve kimlik doğrulayabildiği anlamına geliyor.

en: Test email
tr: Test e-postası

en: This is an email to notify you that a request has been made to change your email address to {NewEmailAddress}.
tr: Bu e-posta size e-postanızı {NewEmailAddress} olarak değiştirme isteğinde bulunulduğunu bildirmek için gönderildi.

en: Click the following link to validate this change:
tr: Bu değişikliği doğrulamak için şu bağlantıya tıklayın:

en: If you didn't request this change, change your password and contact your system administrator.
tr: Bu değişikliği siz istemediyseniz, parolanızı değiştirin ve sistem yöneticinize bu durumu bildirin.

en: Email change request
tr: E-posta değişiklik isteği

en: From: {Author}
tr: Gönderen: {Author}

en: Date: {EventTime}
tr: Tarih: {EventTime}

en: From: Whistleblower
tr: Gönderen: İhbarcı

en: Date: {SubmissionDate}
tr: Tarih: {SubmissionDate}

en: Label: {TipLabel}
tr: Etiket: {TipLabel}

en: Status: {TipStatus}
tr: Durum: {TipStatus}

en: The HTTPS certificate loaded on the platform is about to, or has already expired.
tr: Platformda yüklenen HTTPS sertifikasının süresi dolmuş veya dolmak üzeredir.

en: Expiration date: {ExpirationDate}
tr: Geçerlilik Tarihi: {ExpirationDate}

en: Without a valid certificate, the platform will be accessible in a secure way only via Tor.
tr: Geçerli bir sertifika olmadan, platforma güvenli bir şekilde sadece Tor aracılığıyla erişilebilir.

en: Log in to solve the issue.
tr: Sorunu çözmek için girin yapın.

en: Expiration alert for HTTPS certificate
tr: HTTPS sertifikası için zaman aşımı uyarısı

en: The automatic HTTPS certificate renewal scheduled for today just failed.
tr: Bugün için planlanan otomatik HTTPS sertifika yenilemesi başarısız oldu.

en: The system will keep trying.
tr: Sistem denemeye devam edecektir.

en: Failed HTTPS certificate renewal
tr: Başarısız HTTPS sertifika yenilemesi

en: This is an email to notify you that a custodian has authorized you to access to the whistleblowing identity for the report {TipNum}.
tr: Bu e-posta, bir koruyucunun, {TipNum} raporunun ihbarcı kimliğine erişim yetkisi verdiğini size bildirmek içindir.

en: The report can be accessed at:
tr: Rapora şuradan erişebilirsiniz:

en: Access to whistleblower's identity authorized
tr: İhbarcının kimliğine erişime izin verildi

en: This is an email to notify you that a custodian has denied you access to the whistleblowing identity for the report {TipNum}.
tr: Bu e-posta, bir koruyucunun, {TipNum} raporunun ihbarcı kimliğine erişim yetkisi vermediğini size bildirmek içindir.

en: Access to whistleblower's identity denied
tr: İhbarcının kimliğine erişim yetkisi reddedildi

en: This is an email to notify you that a recipient has requested access to the whistleblower's identity for the report {TipNum}
tr: Bu e-posta size, bir alıcının, {TipNum} raporunun ihbarcı kimliğine erişme isteğini bildirmek içindir.

en: The request can be accessed at:
tr: İsteğe şuradan erişilebilir:

en: New request of access to a whistleblower's identity
tr: İhbarcının kimliğine yeni erişim talebi

en: This is an email to notify you that the whistleblower for the report {TipNum} has provided their identity.
tr: Bu e-posta size {TipNum} raporunun ihbarcısının kimliğini sağladığını bildirmek içindir.

en: The whistleblower has provided their identity
tr: İhbarcı kimliğini açıkladı

en: You're receiving this email because a password reset has been requested for the account: {Username}
tr: Bu e-postayı, şu hesap için bir parola sıfırlama isteği oluşturulduğu için aldınız: {Username}

en: If you didn't make this request, you may safely ignore and delete this email.
tr: Eğer bu isteği siz yapmadıysanız, bu e-postayı güvenli bir şekilde görmezden gelip silebilirsiniz.

en: You can confirm your request by clicking the following link:
tr: Şu bağlantıya tıklayarak bu isteği onaylayabilirsiniz:

en: Password reset instructions
tr: Parola sıfırlama yönergesi

en: This is an email to inform you that your PGP key is expiring or has already expired.
tr: Bu e-posta size PGP anahtarınızın süresinin yakında sona ereceğini ya da ermiş olduğunu bildirmek için gönderildi.

en: You should extend its validity and update the key present on the platform, or upload a new key.
tr: Platformdaki mevcut anahtarın geçerliliğini uzatmanız ve güncellemeniz veya yeni bir anahtar yüklemeniz gerekiyor.

en: Without a valid PGP key, the system won't be able to encrypt data provided to you.
tr: Geçerli bir PGP anahtarı olmadan, sistem size sağlanan veriyi şifreleyemeyecektir.

en: Click the link to activate the platform:
tr: Platformu etkinleştirmek için şu bağlantıya tıklayın:

en: Activation
tr: Etkinleştirme

en: A software update is available.
tr: Bir yazılım güncellemesi mevcut.

en: It is good security practice to keep the platform up to date.
tr: Platformu güncel tutmak iyi bir güvenlik uygulamasıdır.

en: To learn about new features and bug fixes in the new version consult the change log at: {ChangeLogUrl}
tr: Yeni sürümdeki yeni özellikler ve hata düzeltmelerini öğrenmek için şu adresteki değişim günlüğüne bakabilirsiniz: {ChangeLogUrl}

en: For instructions on software updates, please refer to the documentation at: {UpdateGuideUrl}
tr: Yazılım güncellemelerine ilişkin yönergeler için, lütfen şu adresteki belgelere bakınız: {UpdateGuideUrl}

en: This is an email to notify you that a recipient has granted you access to one or more reports.
tr: Bu e-posta, bir alıcının size bir veya daha fazla rapora erişim izni verdiğini bildirmek için gönderilmiştir.

en: New report
tr: Yeni rapor

en: The earliest expiration date is {EarliestExpirationDate}.
tr: En erken süre dolum tarihi {EarliestExpirationDate}.

en: Please remember to check them before they are deleted.
tr: Lütfen silinmeden önce onları incelemeyi unutmayın.

en: Some reports will expire soon
tr: Bazı raporların süresi yakında dolacaktır.

en: This is an email to notify you that a whistleblower has selected you as a valuable recipient of their report.
tr: Bu e-posta, bir ihbarcının raporlarının değerli alıcısı olarak sizi seçtiğini bildirmek içindir.

en: You are asked to pay special attention to the information and material contained therein. Please keep in mind that whistleblowers often expose themselves to high personal risks in the interest of the public. Therefore the material provided within this report should be considered to be of high importance.
tr: Burada bulunan bilgi ve malzemeye özel bir önem vermeniz bekleniyor. Lütfen ihbarcıların kamu yararı için kendilerini yüksek kişisel risk altına soktuğunu unutmayın. Bu nedenle, bu raporda sağlanan malzeme, yüksek önemde değerlendirilmelidir.

en: This is an email to notify that an existing report has been updated.
tr: Bu e-postanın amacı mevcut bir bildirimin güncellendiğini size bildirmektir.

en: Report updated
tr: Bildirim güncellendi

en: This email is to remind you the presence of unread or updated reports.
tr: Bu e-postanın amacı size okunmamış veya güncellenmiş bildirimlerin olduğunu hatırlatmaktır.

en: Reminder about unread or updated reports
tr: Okunmamış veya güncellenmiş bildirimler hakkında hatırlatma

en: Role: {Role}
tr: Rol: {Role}

en: Password: {Password}
tr: Parola: {Password}
