GlobaLeaks - en to sv translation catalogue (585 entries)

en: Log in
sv: Logga in

en: Theme customization
sv: Temainställningar

en: Languages
sv: Språk

en: Text customization
sv: Textanpassning

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Question templates
sv: Formulärsmallar

en: Questionnaires
sv: Frågeformulär

en: Add new questionnaire
sv: Lägg till ett frågeformulär

en: Home
sv: Hem

en: Changelog
sv: Ändringslogg

en: License
sv: Licens

en: Templates
sv: Mallar

en: Delete
sv: Radera

en: Anomalies
sv: Avvikelser

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Notifications
sv: Notifikationer

en: file unavailable
sv: fil otillgänglig

en: Date
sv: Datum

en: Expiration date
sv: Utgångsdatum

en: Last Access
sv: Senaste åtkomst

en: Files
sv: Filer

en: Comments
sv: Chatt

en: Messages
sv: Meddelanden

en: Details
sv: Detaljer

en: Platform wizard
sv: Plattformsguide

en: CREDIT CARD
sv: KREDITKORT

en: YOUR NAME
sv: DITT NAMN

en: Label the report
sv: Ge rapporten en etikett

en: Postpone the expiration date
sv: Skjut up utgångsdatumet

en: Select all
sv: Markera alla

en: Deselect all
sv: Avmarkera alla

en: Refresh
sv: Ladda om sidan

en: Channel
sv: Kanal

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: The whistleblower has already read the last update
sv: Visselblåsaren har redan läst den senaste uppdateringen

en: The whistleblower has not read the last update yet
sv: Visselblåsaren har ännu inte läst den senaste uppdateringen

en: Move up
sv: Flytta upp

en: Move down
sv: Flytta ner

en: Move left
sv: Flytta till vänster

en: Move right
sv: Flytta till höger

en: Import
sv: Importera

en: Export
sv: Exportera

en: Save all
sv: Spara allt

en: Access control
sv: Åtkomstkontroll

en: Number
sv: Nummer

en: Email
sv: E-post

en: Regular expression validator
sv: Validering av vanliga uttryck

en: Minimum number of input characters
sv: Minsta antal inmatade tecken

en: Maximum number of input characters
sv: Maximalt antal inmatade tecken

en: Earliest selectable date
sv: Tidigast valbara datum

en: Latest selectable date
sv: Senast valbara datum

en: 0 = auto
sv: 0 = automatiskt

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Attachment
sv: Bilaga

en: Attachments
sv: Bilagor

en: Change your password
sv: Ändra ditt lösenord

en: User
sv: Användare

en: Motivation
sv: Motivering

en: Request motivation
sv: Begär motivering

en: Reply motivation
sv: Svara på motivering

en: Request status
sv: Begär status

en: Custodian
sv: Förvaltare

en: Identity
sv: Identitet

en: Access requested
sv: Åtkomst begärd

en: Request access to the whistleblower's identity
sv: Begär åtkomst till visselblåsarens identitet

en: Please write a motivation
sv: Vänligen skriv en motivering

en: Reply to the request
sv: Svara på begäran

en: Authorized
sv: Godkänd

en: Denied
sv: Nekad

en: Waiting for authorization
sv: Väntar på godkännande

en: New request
sv: Ny förfrågan

en: Authorize
sv: Godkänn

en: Deny
sv: Neka

en: Deny access to the whistleblower's identity
sv: Neka åtkomst till visselblåsarens identitet

en: Authorize access to the whistleblower's identity
sv: Tillåt åtkomst till visselblåsarens identitet

en: URL redirects
sv: URL-omdirigeringar

en: Anomaly detection thresholds
sv: Tröskelvärden för identifiering av avvikelser

en: Available disk space
sv: Ledigt diskutrymme

en: Last update
sv: Senaste uppdatering

en: Disable notifications to administrators
sv: Inaktivera aviseringar till administratörer

en: Disable notifications to custodians
sv: Inaktivera aviseringar till systemförvaltare

en: Disable notifications to recipients
sv: Inaktivera aviseringar till mottagare

en: Score
sv: Poäng

en: Trigger question
sv: Utlösande fråga

en: Triggered by score:
sv: Utlöses av poängtalet:

en: Weak
sv: Svagt

en: Acceptable
sv: Acceptabelt

en: Strong
sv: Starkt

en: Silence email notifications
sv: Stäng av e-postaviseringar

en: Turn on email notifications
sv: Sätt på e-postaviseringar

en: Input validation
sv: Inmatningsvalidering

en: Email address
sv: E-postadress

en: Custom
sv: Anpassad

en: None
sv: Ingen

en: Regular expression
sv: Vanliga uttryck

en: Search
sv: Sök

en: This custom text is no longer displayed on the platform. The original text has either changed or been removed.
sv: Denna redigerade text visas inte längre på plattformen. Originaltexten har antingen ändrats eller tagits bort.

en: Audit log
sv: Revisionslogg

en: Stats
sv: Statistik

en: Activities
sv: Aktiviteter

en: Reports
sv: Rapporter

en: Report
sv: Rapport

en: Users
sv: Användare

en: From
sv: Från

en: Number of downloads
sv: Antal nedladdningar

en: File size not accepted.
sv: Filstorlek accepterades inte.

en: Maximum file size is:
sv: Maximal filstorlek är:

en: Scheduled jobs
sv: Schemalagda jobb

en: Regenerate
sv: Återskapa

en: Display options alphabetically
sv: Visa alternativ i alfabetisk ordning

en: Enable email notifications for:
sv: Tillåt e-postaviseringar för:

en: Disable
sv: Inaktivera

en: Remove
sv: Ta bort

en: Use as default
sv: Använd som standard

en: Collapse
sv: Fäll ihop

en: Expand
sv: Fäll ut

en: Select
sv: Välj

en: Deselect
sv: Avmarkera

en: Surname
sv: Efternamn

en: New
sv: Ny

en: Opened
sv: Öppnad

en: Closed
sv: Stängd

en: Placeholder
sv: Platsmarkör

en: Print
sv: Skriv ut

en: Previous
sv: Föregående

en: Next
sv: Nästa

en: First
sv: Första

en: Last
sv: Sista

en: Send a test email to your email address.
sv: Skicka ett testmejl till din e-postadress.

en: Block the submission
sv: Blockera tipset

en: Skip the recipient account creation.
sv: Hoppa över skapande av mottagarkonto.

en: Send activation link
sv: Skicka aktiveringslänk

en: Password reset
sv: Lösenordsåterställning

en: One or more recipients have not performed the first login yet. This means they won't be receiving reports.
sv: En eller flera mottagare har inte ännu gjort sin första inloggning. Detta innebär att de inte kommer att få rapporter.

en: This user has not performed the first login yet.
sv: Denna mottagare har inte ännu gjort sin första inloggning.

en: seconds
sv: sekunder

en: This domain name is not available.
sv: Detta domännamn är inte tillgängligt.

en: Mark as important
sv: Stjärnmarkera

en: Copy to clipboard
sv: Kopiera till urklipp

en: Logout
sv: Logga ut

en: Give this recipient ability to grant user access to reports
sv: Ge mottagaren möjlighet att ge användare tillgång till rapporter

en: Grant access
sv: Ge åtkomst

en: Revoke access
sv: Återkalla åtkomst

en: Assigned to
sv: Tilldelat till

en: Not provided.
sv: Tillhandahålls inte.

en: File a report
sv: Lämna en rapport

en: Before proceeding, please set a new password.
sv: Vänligen ställ in ett lösenord innan du går vidare.

en: Before proceeding, please enable the two factor authentication.
sv: Vänligen aktivera tvåfaktorsautentisering innan du går vidare.

en: Enable
sv: Aktivera

en: Low
sv: Låg

en: High
sv: Hög

en: percentage
sv: procent

en: Save
sv: Spara

en: Type
sv: Typ

en: Severity
sv: Allvarighetsgrad

en: Object
sv: Objekt

en: Username
sv: Användarnamn

en: Role
sv: Roll

en: Name
sv: Namn

en: Creation date
sv: Datum för skapande

en: Last access
sv: Senaste åtkomst

en: Whistleblower's last access
sv: Tidpunkt för visselblåsarens senaste besök

en: Substatuses
sv: Underordnade statusar

en: Add
sv: Lägg til

en: Label
sv: Etikett

en: This field is mandatory
sv: Detta fält är obligatoriskt

en: Edit
sv: Redigera

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Report statuses
sv: Rapportera statusar

en: Channels
sv: Kanaler

en: Hidden
sv: Dold

en: Description
sv: Beskrivning

en: Questionnaire
sv: Frågeformulär

en: Recipients
sv: Mottagare

en: days
sv: dagar

en: Set the value to 0 to disable this feature.
sv: Ange värdet 0 för att inaktivera denna funktion.

en: Show the questionnaire navigation interface
sv: Visa gränssnittet för navigering i frågeformuläret

en: Allow whistleblowers to select their recipients
sv: Tillåt att visselblåsarna får välja mottagare

en: Select all recipients by default
sv: Välj alla mottagare som standard

en: Maximum number of selectable recipients:
sv: Maximalt antal valbara mottagare:

en: Show recipients in alphabetical order
sv: Visa mottagare i alfabetisk ordning

en: Show recipient details on the status page of the report
sv: Visa uppgifter om mottagarna överst på rapportstatussidan

en: Enable comments
sv: Aktivera chatt

en: Allow the whistleblower to write comments
sv: Tillåt att visselblåsaren skriver kommentarer i chatten

en: Enable private messages
sv: Aktivera privata meddelanden

en: Allow the whistleblower to send messages
sv: Tillåt att visselblåsaren skickar meddelanden

en: Allow the whistleblower to add attachments
sv: Tillåt att visselblåsaren lägger till bilagor till rapporten

en: Additional questionnaire
sv: Ytterligare frågeformulär

en: Scoring system options
sv: Alternativ för poängsättningssystem

en: Threshold
sv: Tröskel

en: Value
sv: Värde

en: Software version:
sv: Mjukvaruversion:

en: Restrict access to specific IP addresses
sv: Begränsa åtkomst till specifika IP-adresser

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Allowed IP addresses
sv: Tillåtna IP-adresser

en: Admin
sv: Administratör

en: Recipient
sv: Mottagare

en: Each entry must be separated with a comma.
sv: Varje enskild inmatad uppgift ska separeras genom kommatecken.

en: Example:
sv: Exempel:

en: Hostname
sv: Värdnamn

en: Organization
sv: Organisation

en: Invalid email address
sv: Ogiltig e-postadress

en: City
sv: Stad

en: Country
sv: Land

en: Country code
sv: Landskod

en: Generate
sv: Generera

en: Private Key
sv: Privat nyckel

en: Certificate Signing Request
sv: Begäran om att signera certifikat

en: Download
sv: Ladda ned

en: Certificate
sv: Certifikat

en: Valid until:
sv: Giltigt fram till:

en: Issuer:
sv: Utfärdare:

en: Intermediate Certificates
sv: Mellanliggande certifikat

en: Reset
sv: Återställ

en: The platform supports the configuration of HTTPS through this interface.
sv: Plattformen stöder konfigurering av HTTPS genom detta gränssnitt.

en: Automatic configuration
sv: Automatisk konfigurering

en: Using automatic HTTPS configuration will handle the entire process of requesting, enabling and renewing certificates from the Let's Encrypt Certificate Authority.
sv: Genom att använda automatisk HTTPS-konfigurering kan du hantera hela förfarandet för att begära, tillåta och förnya certifikat från certifikatutfärdaren för Let's Encrypt.

en: The platform must be reachable through a public IP address and the selected hostname must have a DNS record referencing that address.
sv: Plattformen måste kunna nås genom en offentlig IP-adress och det valda värdnamnet ska ha en motsvarande DNS-post som hänvisar till denna adress.

en: Proceed
sv: Gå vidare

en: Manual configuration
sv: Manuell konfiguration

en: The manual configuration wizard will guide you through the setup of HTTPS from an alternative Certificate Authority.
sv: Den manuella konfigurationsguiden kommer att leda dig igenom installationen av HTTPS från en alternativ certifikatutfärdare.

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Auto-renewal
sv: Automatisk förnyelse

en: Tor Onion Service
sv: Webbläsaren Tors onion-tjänst

en: Anonymize outgoing connections
sv: Anonymisera utgående anslutningar

en: Let the platform be reachable without Tor
sv: Låt användarna nå plattformen utan Tor

en: Roles enabled to use the platform without Tor
sv: Rollfördelning aktiverad för att använda plattformen utan Tor

en: Whistleblower
sv: Visselblåsare

en: To
sv: Till

en: SMTP email address
sv: SMTP-e-postadress

en: SMTP server address
sv: SMTP-serveradress

en: SMTP server port
sv: SMTP-serverport

en: Security
sv: Säkerhet

en: Require authentication
sv: Kräv autentisering

en: Password
sv: Lösenord

en: Number of hours before sending a report expiration alert
sv: Antal timmar innan ett varningsmeddelande skickas ut om att rapporten utgår

en: Test the configuration
sv: Testa konfigureringen

en: Reset SMTP configuration
sv: Återställ SMTP-konfigureringen

en: Reset notification templates to default
sv: Återställ aviseringsmallar till standardformatet

en: Template
sv: Mall

en: Question
sv: Fråga

en: Single-line text input
sv: Enkelrad textinmatning

en: Multi-line text input
sv: Flerradig textinmatning

en: Selection box
sv: Ruta för val av alternativ

en: Multiple choice input
sv: Inmatning av flervalsfråga

en: Checkbox
sv: Kryssruta

en: Terms of service
sv: Användarvillkor

en: Date range
sv: Tidsintervall

en: Group of questions
sv: Grupp av frågor

en: Row
sv: Rad

en: Column
sv: Kolumn

en: Width
sv: Bredd

en: Question group
sv: Frågegrupp

en: Hint
sv: Ledtråd

en: Mandatory
sv: Obligatorisk

en: Accept multiple file uploads
sv: Tillåt uppladning av flera filer

en: Accept multiple answers
sv: Tillåt flera olika svar

en: Template override
sv: Hoppa över mallen

en: Phone number
sv: Telefonnummer

en: Checkbox label
sv: Etikett på kryssruta

en: Add multimedia content
sv: Lägg till multimedia-innehåll

en: Image
sv: Bild

en: Audio
sv: Ljud

en: Text shown upon negative answer
sv: Text som visas efter nekande svar

en: Trigger conditions
sv: Tröskelvillkor

en: Sufficient
sv: Tillräckligt

en: Options
sv: Alternativ

en: Addition
sv: Tillägg

en: Multiplier
sv: Multiplikator

en: Questions
sv: Frågor

en: Add new question
sv: Lägg till ny fråga

en: Add question from template
sv: Lägg till fråga från mall

en: Duplicate
sv: Dubblett

en: Steps
sv: Steg

en: Logo
sv: Logga

en: Project name
sv: Projektets namn

en: Homepage title
sv: Hemsidans rubrik

en: Question to solicit possible whistleblowers
sv: Fråga som sänds till potentiella visselblåsare

en: Whistleblowing button
sv: Visselblåsarknapp

en: Disclaimer
sv: Varning

en: Footer
sv: Sidfot

en: Upload
sv: Ladda upp

en: Language:
sv: Språk:

en: Add custom text
sv: Lägg till egen text

en: Custom text
sv: Egen text

en: Original text
sv: Originaltext

en: Original translation
sv: Originalöversättning

en: Custom translation
sv: Egen översättning

en: Disable submissions
sv: Inaktivera tips

en: Enable encryption
sv: Aktivera kryptering

en: Enable administrators to change user passwords
sv: Tillåt att administratörer får ändra användarlösenord.

en: Administrators authorized to change user passwords:
sv: Administratörer som tillåts ändra användarlösenord:

en: Enable multisite feature
sv: Tillåt flerpartsfunktion

en: Enable simplified login
sv: Aktivera förenklad inloggning

en: Enable search engines indexing
sv: Aktivera sökmotorindexering

en: Default questionnaire
sv: Standardfrågeformulär

en: Show contexts in alphabetical order
sv: Visa kontexter i alfabetisk ordning

en: Size limit for file attachments
sv: Storleksgräns för bifogade filer

en: Require two factor authentication
sv: Kräv tvåfaktorsautentisering

en: Password change interval
sv: Tidsintervall för byte av lösenord

en: For security reasons, password changes are required at regular intervals.
sv: Av säkerhetsskäl kräver vi byte av lösenord med jämna mellanrum.

en: Number of days till notifying unread reports to users
sv: Antal dagar efter vilket användaren påminns om olästa rapporter

en: Disable the privacy panel
sv: Inaktivera integritetspanel

en: Enable custom privacy panel
sv: Aktivera egen integritetspanel

en: Custom privacy panel
sv: Egen integritetspanel

en: Enable custodian user role
sv: Aktivera användarrollen som systemförvaltare

en: Enable scoring system
sv: Aktivera system med poängsättning

en: Logging level
sv: Loggningsnivå

en: Log accesses of internal users
sv: Interna användares loggåtkomst

en: Notify administrators of software problems
sv: Meddela administratörer om problem med programvara

en: Notify developers of software problems
sv: Meddela systemutvecklare om problem med programvara

en: By enabling this feature, you will contribute to the development and security of the platform.
sv: Genom att koppla på denna egenskap kommer du att bidra till plattformens utveckling och säkerhet.

en: Reset reports
sv: Återställ rapporter

en: Settings
sv: Inställningar

en: Case management
sv: Hantering av fallstudier

en: Network
sv: Nätverk

en: Sites
sv: Webbplatser

en: Mode:
sv: Läge:

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Subdomain
sv: Subdomän

en: Creation date:
sv: Datum för skapande:

en: Root domain used for secondary sites
sv: Rotzon som används för sekundära webbplatser

en: Use the first site for administrative purposes only
sv: Använd den primära webbplatsen enbart för administrativa ändamål

en: Allow users to sign up
sv: Tillåt användarna att registrera sig

en: Enable terms of service
sv: Aktivera användarvillkor

en: Title
sv: Rubrik

en: Public name
sv: Offentligt namn

en: Send reset link
sv: Skicka återställningslänk

en: Set password
sv: Ange lösenord

en: The chosen password is too weak. A valid password should be at least 12 characters long and contain a variety of characters including at least a lowercase character, a capital character, a number and a special character.
sv: Det lösenord du valt är alltför svagt. Ett giltigt lösenord ska ha en längd på minst 12 tecken och det ska innehålla flera olika tecken, inklusive minst en liten bokstav, en stor bokstav, ett nummer och ett specialtecken.

en: Force password change
sv: Påtvinga ändring av lösenord

en: The user will be forced to change its password on next login.
sv: Användaren är tvungen att ändra sitt lösenord vid nästa inloggning.

en: Disable two factor authentication
sv: Inaktivera tvåfaktorsautentisering

en: Language
sv: Språk

en: Enable email notifications
sv: Aktivera e-postaviseringar

en: Details of the PGP key:
sv: Detaljerade uppgifter om PGP-nyckeln:

en: Fingerprint
sv: Fingeravtryck

en: Set up encryption by providing a PGP public key
sv: Ställ in kryptering genom att ange en offentlig PGP-nyckel:

en: Give this admin ability to change user passwords
sv: Ge denna administratör möjlighet att ändra användarnas lösenord

en: Forcefully selected
sv: Påtvingat val

en: Allow the recipient to delete reports
sv: Tillåt mottagaren att ta bort tips

en: Allow the recipient to postpone the report expiration date
sv: Tillåt mottagaren att förlänga utgångsdatumet för rapporten

en: Give the user administrative access to the following features:
sv: Ge användaren administratörsrättigheter för följande funktioner:

en: Request date
sv: Datum för begäran

en: Report date
sv: Datum för rapport

en: Authorization
sv: Godkännande

en: Requests
sv: Begäran

en: The validation link is either incorrect or has expired.
sv: Bekräftelselänken är antingen fel eller så har den upphört att gälla.

en: Your new email address has been validated.
sv: Din nya e-postadress har bekräftats.

en: Forgot password?
sv: Glömt lösenordet?

en: Enter the two factor authentication code
sv: Ange koden för tvåfaktorsautentisering

en: Authentication failed
sv: Autentisering misslyckades

en: The code is either invalid or expired.
sv: Koden är antingen fel eller så har den upphört att gälla.

en: Please select your account:
sv: Vänligen välj ditt konto.

en: Now type your password, then click 'Log in':
sv: Ange ditt lösenord nu, och välj sedan ”Logga in”:

en: Text shown after the user has selected the option.
sv: Text som visas efter att användaren har gjort sitt val.

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: Assign score points
sv: Tilldela poängtal

en: Are you sure?
sv: Är du säker?

en: Close
sv: Stäng

en: Please note that all the associated data will be permanently deleted.
sv: Vänligen notera att alla tillhörande uppgifter kommer att tas bort permanent.

en: Enable two factor authentication
sv: Tillåt tvåfaktorsautentisering

en: Before proceeding please read carefully the documentation at:
sv: Innan du går vidare ber vi dig noggrant läsa igenom informationsdokumenten på adressen:

en: Account recovery key
sv: Kod för kontoåterställning

en: Make a copy and store it in a safe place. It will be necessary if you lose your password to recover the access to your account without data loss.
sv: Gör en kopia och förvara den på ett säkert ställe. Om du tappar bort ditt lösenord behövs detta för att du på nytt ska få åtkomst till ditt konto utan dataförlust.

en: Enter a name for the copy
sv: Skriv in ett namn för denna kopia

en: Request support
sv: Begär support

en: Thank you.
sv: Tack.

en: We will try to get back to you as soon as possible.
sv: Vi ska försöka återkomma till dig via plattformen så fort som möjligt.

en: Submit
sv: Skicka

en: The connection is not secure.
sv: Uppkopplingen är inte säker.

en: The platform is still not configured for HTTPS connections and should therefore only be used for testing purposes.
sv: Plattformen är fortfarande inte konfigurerad för HTTPS-uppkopplingar och ska därför endast användas i testsyfte.

en: Please write a motivation for the reply
sv: Vänligen skriv en motivering till svaret

en: Send
sv: Skicka

en: By confirming, you will postpone the expiration date to:
sv: Genom att klicka på förlängning så kommer du att förlänga tipsets utgångsdatum till:

en: This is a demo platform, please do not use it for real submissions.
sv: Detta är en demonstrationsplattform, vänligen använd den inte för verkliga tips.

en: Install an authenticator app on your phone
sv: Installera en autentiseringsapp på din smarttelefon

en: Scan the QR code with the app
sv: Scanna QR-koden med appen

en: Error!
sv: Fel!

en: Internal server error
sv: Internt serverfel

en: Error on input validation
sv: Fel vid inmatningsvalidering

en: Resource not found
sv: Resurs hittas ej

en: Forbidden operation
sv: Förbjuden åtgärd

en: The specified old password is not valid
sv: Det specificerade gamla lösenordet är inte giltigt

en: Resource can only be accessed via the Tor network
sv: Resursen kan bara nås inom Tor-nätverket

en: The upload request exceeds the size limit
sv: Uppladdningen går över maxgränsen för antalet MB

en: Current password
sv: Nuvarande lösenord

en: New password
sv: Nytt lösenord

en: The new password must be different from the current one.
sv: Det nya lösenordet ska vara annorlunda än ditt nuvarande.

en: Type your new password again
sv: Skriv ditt nya lösenord igen

en: The two passwords do not match
sv: De två lösenorden matchade inte

en: Validation of email address change in progress.
sv: Bekräftelse av ändrad e-postadress pågår.

en: Please check your inbox for further instructions.
sv: Kontrollera din inkorg för att hitta ytterligare anvisningar.

en: Warning
sv: Varning

en: You are strongly advised to visit this site using the app called Tor Browser, that protects your identity.
sv: Vi rekommenderar starkt att du besöker denna webbplats med hjälp av appen (webbläsaren) som kallas Tor Browser.

en: Download the Tor Browser
sv: Ladda ner webbläsaren Tor

en: Then, copy and paste the following address into the Tor Browser:
sv: Sedan ska du kopiera och klistra in följande adress i webbläsaren Tor:

en: Have you already filed a report? Enter your receipt.
sv: Har du redan lämnat en rapport? Ange din kod.

en: The receipt is either invalid or the report has expired.
sv: Antingen är läskvittot ogiltigt eller så har rapporten upphört att gälla.

en: Select a file or drag it here.
sv: Välj en fil eller släpa den hit.

en: Size:
sv: Storlek:

en: Uploading files…
sv: Laddar upp filer...

en: Upload completed successfully!
sv: Filuppladdning klar!

en: Estimated upload time:
sv: Uppskattad uppladdningstid:

en: Recipients have requested you to fill an additional questionnaire.
sv: Mottagarna har bett dig fylla i ytterligare ett frågeformulär.

en: Fill the additional questionnaire
sv: Fyll i det ytterligare frågeformuläret

en: From:
sv: Från:

en: To:
sv: Till:

en: Filename
sv: Filnamn

en: Upload date
sv: Datum för uppladdning

en: File size
sv: Filstorlek

en: Questionnaire answers
sv: Svar på frågeformuläret

en: Step
sv: Steg

en: Files attached by recipients
sv: Filer som mottagarna bifogat

en: Upload a file:
sv: Ladda upp en fil:

en: Welcome!
sv: Välkommen!

en: For the user documentation, visit:
sv: För att hitta användardokumentation, gå in på sidan:

en: If you need technical support, have general questions, or have new ideas for the software:
sv: Om du behöver tekniskt stöd, har allmänna frågor eller nya idéer om mjukvaran, kontakta:

en: If you want to contribute to software development or report a bug, please open an issue in our ticketing system:
sv: Om du vill bidra till programvaruutvecklingen eller rapportera om ett fel, får du gärna lämna en anmälan i vårt ärendesystem.

en: Join our chat:
sv: Delta i vår chatt:

en: Follow the project on:
sv: Följ projektet på adressen:

en: An update is available:
sv: En uppdatering är tillgänglig:

en: We recommend that you access the “Preferences” section in order to retrieve your “Account Recovery Key” and store it safely. This key will be necessary to recover your access to the platform and to your data in case you forget your password.
sv: Vi rekommenderar att du går in på fliken ”Inställningar” för att hämta din ”Kod för kontoåterställning” och därefter kan du spara koden på ett säkert ställe. Denna kod behövs för att återställa åtkomsten till plattformen och dina uppgifter i händelse av att du glömmer ditt lösenord.

en: The provided recovery key is invalid.
sv: Den angivna återställningskoden är fel.

en: The provided reset token is invalid or expired.
sv: Det angivna återställningslösenordet är fel eller har gått ut.

en: Enter your account's username or your email address to request a password reset.
sv: Ange användarnamnet för ditt konto eller din e-postadress för att begära om lösenordsåterställning.

en: Enter your email address to request a password reset.
sv: Ange din e-postadress för din begäran om lösenordsåterställning.

en: Password reset requested.
sv: Begäran om lösenordsåterställning mottagen.

en: Enter your account recovery key to complete the password reset procedure
sv: Ange din återställningskod för att slutföra lösenordsåterställning.

en: Access to the whistleblower's identity has been requested to the custodian.
sv: Åtkomst till visselblåsarens identitet har begärts av systemförvaltaren.

en: Date of the request
sv: Datum för begäran

en: Show
sv: Visa

en: Congratulations!
sv: Grattis!

en: You have completed the platform activation.
sv: Du har slutfört aktiveringen av plattformen.

en: Success!
sv: Det fungerade!

en: Your whistleblowing platform is almost ready!
sv: Din visselblåsarplattform är nästan klar!

en: Check your inbox to activate it.
sv: Kontrollera e-posten i din inkorg för att aktivera plattformen.

en: If not activated within 24 hours the platform will be automatically deleted.
sv: Om du inte aktiverar plattformen inom 24 timmar, kommer den att raderas automatiskt.

en: Sign up
sv: Registrering

en: Site
sv: Webbplats

en: Confirmation
sv: Bekräftelse

en: Invalid confirmation
sv: Ogiltig bekräftelse

en: Invalid phone number
sv: Ogiltigt telefonnummer

en: Address
sv: Adress

en: Tax code
sv: Skatteregistreringsnummer

en: The answer is too short
sv: Svaret är alltför kort

en: The specified input is not valid.
sv: De specificerade inmatade uppgifterna är inte giltiga

en: The specified input is not valid:
sv: De specificerade inmatade uppgifterna är inte giltiga:

en: please enter a valid email address.
sv: vänligen ange en giltig e-postadress.

en: please enter numbers only.
sv: vänligen ange endast siffror.

en: Submissions disabled
sv: Tips inaktiverade

en: You are connecting to the server without anonymity and this server supports only anonymous submissions
sv: Du ansluter dig till servern utan att vara anonym, och den här servern stödjer bara tips som lämnas anonymt

en: Your report was successful.
sv: Du har lämnat in rapporten.

en: Remember your receipt for this report.
sv: Kom ihåg ditt leveranskvitto för denna rapport.

en: Use the 16 digit receipt to log in. It will allow you to view any messages we sent you, and also to add extra info.
sv: Använd koden med 16 siffror i leveranskvittot för att logga in. På detta sätt kan du läsa alla meddelanden som vi har skickat dig och lägga till ytterligare uppgifter.

en: View your report
sv: Läs din rapport

en: Recipient selection
sv: Val av mottagare

en: Select the recipients of your report:
sv: Välj mottagare till din rapport:

en: Recipients selected:
sv: Valda mottagare:

en: You have reached the maximum number of selectable recipients.
sv: Du har valt så många mottagare som du får välja.

en: The following recipients will receive your report and could not be deselected:
sv: Följande mottagare mottar din rapport och kan ej väljas bort:

en: In this step the answers to the following questions are either missing or invalid:
sv: I denna fas finns det frågor där svaren inte fyllts i eller är ogiltiga. Detta gäller följande fall:

en: You must select at least one recipient.
sv: Du måste välja åtminstone en mottagare.

en: Waiting for the file(s) to finish uploading.
sv: Väntar på att uppladdningen av filen/filerna är klar.

en: The following steps have errors:
sv: I följande steg finns det fel:

en: Hide
sv: Göm

en: The following step-by-step procedure will guide you through creating your whistleblowing platform.
sv: Följande förfarande med en steg-för-steg-beskrivning kommer att vara ditt rättesnöre då du skapar din visselblåsarplattform.

en: Please choose a configuration profile:
sv: Vänligen välj en inställningsprofil.

en: Make it possible for this admin to reset user passwords.
sv: Gör det möjligt för denna administratör att återställa användarlösenord.

en: We advise selecting this option if you would like to protect data from being lost in the situation where recipients lose their passwords. On the other hand, we would not advise using this feature if you want to setup a system where only recipients are able to access submissions.
sv: Vi råder dig att välja detta alternativ om du vill skydda dina uppgifter så att de inte går förlorade i en situation där mottagare förlorar sina lösenord. Å andra sidan råder vi dig att inte använda denna egenskap om du vill bygga upp ett system där endast mottagarna får åtkomst till tipsen.

en: Please choose a different username.
sv: Vänligen välj ett annat användarnamn.

en: I have read and agree to the terms of the license.
sv: Jag har läst villkoren för licensen och godkänner dem.

en: You have completed the platform wizard.
sv: Du har slutfört den guidade aktiveringen av plattformen.

en: Please summarize your report in a few words.
sv: Summera din rapport med några ord.

en: Describe your report in detail.
sv: Beskriv din rapport mer i detalj.

en: Where did the facts happen?
sv: Var inträffade dessa händelser?

en: When did the facts happen?
sv: När inträffade dessa händelser?

en: I'm a victim
sv: Jag är ett offer

en: I'm involved in the facts
sv: Jag är involverad i dessa händelser

en: I witnessed the facts in person
sv: Jag bevittnade personligen händelserna

en: I was personally told by a direct witness
sv: Jag fick personligen höra av ett direkt vittne

en: It is a rumor I heard
sv: Det är ett rykte som jag har hört

en: How are you involved in the reported facts?
sv: Hur är du involverad i de rapporterade händelserna?

en: Do you have evidence to support your report?
sv: Har du bevis som stärker din rapport?

en: Please attach the evidence to support your report.
sv: Vänligen bifoga bevisen för att stärka din rapport.

en: Please describe the evidence in detail.
sv: Vänligen beskriv bevisen i detalj.

en: A thorough description of the submitted evidence enhances our ability to evaluate claims and investigate. Please take care to reference significant portions of any videos, images or documents submitted.
sv: En noggrann beskrivning av det inlämnade beviset hjälper oss att utvärdera påståenden och att undersöka. Vänligen var nog med att referera till betydande delar av videor, bilder eller dokument som skickas in.

en: Have you reported the facts to other organizations and/or individuals?
sv: Har du rapporterat händelserna till andra organisationer och/eller individer?

en: Please list the organizations and/or individuals you have informed about these facts.
sv: Vänligen lista upp organisationerna och/eller personerna som du har informerat om händelserna till.

en: Have these organizations investigated your claims? If so, what was the outcome?
sv: Har dessa organisationer undersökt dina påståenden? Om så, vad var resultatet?

en: What is the outcome you want to achieve with our support?
sv: Vad är resultatet du vill uppnå med din rapport?

en: Do you want to provide your identification information?
sv: Vill du ge oss dina identifieringsuppgifter?

en: First name
sv: Förnamn

en: Last name
sv: Efternamn

en: Alternative contact method
sv: Alternativ kontaktmetod

en: I prefer to be contacted via this platform only
sv: Jag föredrar att bli kontaktad endast via denna plattform

en: Other
sv: Annat

en: Dear {RecipientName},
sv: Bästa {RecipientName},

en: You're receiving this email because a user account has been created for you on the system: {Site}
sv: Du har fått detta e-postmeddelande eftersom ett användarkonto har skapats i ditt namn i systemet: {Site}

en: Username: {Username}
sv: Användarnamn: {Username}

en: Activation link: {Url}
sv: Aktiveringslänk: {Url}

en: Please click on the activation link to proceed with the account activation and to set your user password.
sv: Vänligen klicka på aktiveringslänken för att gå vidare med aktiveringen av kontot och för att fastställa ditt användarlösenord.

en: After successful activation you will be able to access the system via the following link: {LoginUrl}
sv: Om aktiveringen lyckas, har du därefter åtkomst till systemet via följande länk: {LoginUrl}

en: Kind regards,
sv: Med vänliga hälsningar,

en: Account activation
sv: Aktivering av kontot

en: Your whistleblowing platform is now accessible at:
sv: Din visselblåsarplattform är nu tillgänglig på adressen:

en: To log in, visit:
sv: För att logga in, gå till adressen:

en: Users' credentials:
sv: Användarens inloggningsuppgifter:

en: The platform will be automatically deleted on:
sv: Plattformen kommer att raderas automatiskt den:

en: Access instructions
sv: Anvisningar för åtkomst

en: The number of activities recently detected appears to be higher than usual.
sv: Antalet aktiviteter som registrerats under den senaste tiden verkar vara större än vanligt.

en: This could be a sign of an attack (for example, someone flooding your server with bogus information) or just a usage spike due to an increased visibility of your project.
sv: Det kan vara ett tecken på en attack eller bara en användningstopp på grund av att ditt initiativ och projekt har fått ökad uppmärksamhet.

en: Examine the issue to determine whether it is legitimate or not.
sv: Undersök problemet för att fastställa om det är tillåtet eller inte.

en: The activities with unusual stats are:
sv: Aktiviteterna med ovanligt hög frekvens i statistiken är följande:

en: The server cannot guarantee that a new report can be stored, so submissions have been disabled.
sv: Lagringsutrymmet på servern är inte garanterat stort nog för att nya rapporter ska kunna sparas där, och därför har tipsfunktionen inaktiverats.

en: Please consider asking your technical support to create more disk space on the server.
sv: Du får gärna kan be din tekniska support skapa mer diskutrymme på servern.

en: GlobaLeaks technology includes a server status checking component which will alert you in case something requires your attention.
sv: GlobaLeaks teknik inbegriper en komponent som kontrollerar serverns status och som varnar dig om du behöver åtgärda något.

en: For more information, log in to the Administration interface and look at the "System Stats" and "Anomalies" sections.
sv: För att få mer information, logga in på gränssnittet som Administratör och titta på flikarna ”\Systemstatistik\” och ”\Avvikelser\”

en: Anomaly detected in {NodeName}
sv: Avvikelse har upptäckts på {NodeName}

en: This is an email to inform you that the PGP key of the following users is going to expire or has already expired:
sv: Detta är ett meddelande för att informera dig om att giltighetstiden för nedanstående användares PGP-nycklar snart kommer att gå ut, eller redan har gått ut.

en: Without a valid PGP key, the system will not be able to send them encrypted notifications.
sv: Utan giltiga PGP-nycklar kan systemet inte skicka krypterade meddelanden till dem.

en: PGP key expiration alert
sv: Varning för utgång av PGP-nyckelns giltighetstid

en: A new whistleblowing site has been registered.
sv: En ny webbplats för visselblåsare har registrerats.

en: Registration data:
sv: Registreringsdata:

en: Site: {Url}
sv: Webbplats: {Url}

en: Name: {Name}
sv: Namn: {Name}

en: Email: {Email}
sv: E-post: {Email}

en: New whistleblowing site registered
sv: Ny visselblåsarwebbplats registrerad

en: This is a test email sent out from the platform's administrative interface.
sv: Detta är ett testmeddelande som skickats ut av plattformens administrativa gränssnitt.

en: Reception of this email indicates that the server was able to authenticate to and interact with the SMTP mail server.
sv: Om du mottagit detta e-postmeddelande, innebär det att servern kunde autentisera SMTP-epostservern och kommunicera med den.

en: Test email
sv: Testmeddelande

en: This is an email to notify you that a request has been made to change your email address to {NewEmailAddress}.
sv: Syftet med detta e-postmeddelande är att upplysa dig om att en begäran om att ändra din e-postadress har inkommit {NewEmailAddress}.

en: Click the following link to validate this change:
sv: Klicka på länken nedan för att godkänna denna ändring:

en: If you didn't request this change, change your password and contact your system administrator.
sv: Om du inte bad om denna ändring, ber vi dig ändra ditt lösenord och kontakta din systemadministratör.

en: Email change request
sv: Begäran om att byta e-postadress

en: From: {Author}
sv: Från: {Author}

en: Date: {EventTime}
sv: Datum: {EventTime}

en: From: Whistleblower
sv: Från: Visselblåsaren

en: Date: {SubmissionDate}
sv: Datum: {SubmissionDate}

en: Label: {TipLabel}
sv: Etikett: {TipLabel}

en: The HTTPS certificate loaded on the platform is about to, or has already expired.
sv: HTTPS-certifikatet som laddats upp på plattformen håller på att gå ut eller har redan gått ut.

en: Expiration date: {ExpirationDate}
sv: Utgångsdatum: {ExpirationDate}

en: Without a valid certificate, the platform will be accessible in a secure way only via Tor.
sv: Utan giltigt certifikat kommer plattformen att vara tillgänglig på ett säkert sätt endast via Tor.

en: Log in to solve the issue.
sv: Logga in för att lösa problemet.

en: Expiration alert for HTTPS certificate
sv: Varningsmeddelande om att HTTPS-certifikatet håller på att gå ut

en: The automatic HTTPS certificate renewal scheduled for today just failed.
sv: Den automatiska förnyelsen av HTTPS-certifikatet, som schemalagts för idag, misslyckades.

en: The system will keep trying.
sv: Systemet kommer att försöka förnya certifikatet på nytt.

en: Failed HTTPS certificate renewal
sv: Förnyelse av HTTPS-certifikatet misslyckades.

en: This is an email to notify you that a custodian has authorized you to access to the whistleblowing identity for the report {TipNum}.
sv: Syftet med detta e-postmeddelande är att upplysa dig om att en systemförvaltare har tillåtit att du får åtkomst till visselblåsarens identitet bakom rapporten {TipNum}.

en: The report can be accessed at:
sv: Rapporten hittar du på adressen:

en: Access to whistleblower's identity authorized
sv: Åtkomst till visselblåsarens identitet tillåten

en: This is an email to notify you that a custodian has denied you access to the whistleblowing identity for the report {TipNum}.
sv: Syftet med detta e-postmeddelande är att upplysa dig om att en systemförvaltare har nekat dig åtkomst till visselblåsarens identitet bakom rapporten {TipNum}.

en: Access to whistleblower's identity denied
sv: Åtkomst till visselblåsarens identitet nekad

en: This is an email to notify you that a recipient has requested access to the whistleblower's identity for the report {TipNum}
sv: Syftet med detta e-postmeddelande är att upplysa dig om att en mottagare har begärt åtkomst till visselblåsarens identitet bakom rapporten {TipNum}.

en: The request can be accessed at:
sv: Denna begäran hittar du på adressen:

en: New request of access to a whistleblower's identity
sv: Ny begäran om åtkomst till visselblåsarens identitet

en: This is an email to notify you that the whistleblower for the report {TipNum} has provided their identity.
sv: Syftet med detta e-postmeddelande är att upplysa dig om att visselblåsaren för rapporten {TipNum} har angett sin identitet.

en: The whistleblower has provided their identity
sv: Visselblåsaren har angett sin identitet

en: You're receiving this email because a password reset has been requested for the account: {Username}
sv: Du har fått detta e-postmeddelande eftersom lösenordsåterställning har begärts för kontot: {Username}

en: If you didn't make this request, you may safely ignore and delete this email.
sv: Om du inte lämnade denna begäran kan du bortse från detta e-postmeddelande och radera det.

en: You can confirm your request by clicking the following link:
sv: Du kan bekräfta din begäran genom att klicka på följande länk:

en: Password reset instructions
sv: Instruktioner för lösenordsåterställning

en: This is an email to inform you that your PGP key is expiring or has already expired.
sv: Syftet med detta e-postmeddelande är att upplysa dig om att giltighetstiden för din PGP-nyckel snart kommer att gå ut, eller redan har gått ut.

en: You should extend its validity and update the key present on the platform, or upload a new key.
sv: Du bör förlänga giltighetstiden och uppdatera den nyckel som finns på plattformen, eller alternativt ladda upp en ny nyckel.

en: Without a valid PGP key, the system won't be able to encrypt data provided to you.
sv: Utan giltig PGP-nyckel kommer systemet inte att kunna kryptera de uppgifter som lämnas till dig.

en: Click the link to activate the platform:
sv: Klicka på länken för att aktivera plattformen:

en: Activation
sv: Aktivering

en: A software update is available.
sv: En uppdatering av mjukvaran är tillgänglig.

en: It is good security practice to keep the platform up to date.
sv: Håll plattformen uppdaterad – det är en bra säkerhetsrutin.

en: To learn about new features and bug fixes in the new version consult the change log at: {ChangeLogUrl}
sv: För att få veta mer om nya egenskaper och felkorrigeringar i den nya versionen, kan du gå in på ändringsloggen på adressen: {ChangeLogUrl}

en: For instructions on software updates, please refer to the documentation at: {UpdateGuideUrl}
sv: För att hitta instruktioner om uppdateringar av mjukvaran, se användardokumentationen på adressen: {UpdateGuideUrl}

en: This is an email to notify you that a recipient has granted you access to one or more reports.
sv: Detta mail är för att uppmärksamma dig på att en mottagare har gett dig tillgång till en eller fler rapporter.

en: New report
sv: Ny rapport

en: The earliest expiration date is {EarliestExpirationDate}.
sv: Tidigaste utgångsdatum är {EarliestExpirationDate}.

en: Please remember to check them before they are deleted.
sv: Kom ihåg att läsa igenom dem innan de raderas.

en: Some reports will expire soon
sv: Vissa av rapporterna kommer att gå ut snart

en: This is an email to notify you that a whistleblower has selected you as a valuable recipient of their report.
sv: Syftet med detta e-postmeddelande är att upplysa dig om att en visselblåsare har valt ut dig som värdefull mottagare av deras rapport.

en: You are asked to pay special attention to the information and material contained therein. Please keep in mind that whistleblowers often expose themselves to high personal risks in the interest of the public. Therefore the material provided within this report should be considered to be of high importance.
sv: Du ombeds att fästa särskild uppmärksamhet vid den information och det material som finns där. Kom ihåg att visselblåsare ofta utsätter sig för stora personliga risker i allmänhetens intresse. Det material som lämnas i denna rapport bör därför anses vara av stor betydelse.

en: This is an email to notify that an existing report has been updated.
sv: Syftet med detta e-postmeddelande är att upplysa dig om att en rapport har uppdaterats.

en: Report updated
sv: Rapport uppdaterad

en: This email is to remind you the presence of unread or updated reports.
sv: Syftet med detta e-postmeddelande är att påminna dig om olästa eller uppdaterade rapporter.

en: Reminder about unread or updated reports
sv: Påminnelse om olästa eller uppdaterade rapporter

en: Role: {Role}
sv: Roll: {Role}

en: Password: {Password}
sv: Lösenord: {Password}
