GlobaLeaks - en to sr_RS translation catalogue (570 entries)

en: Log in
sr_RS: Пријави ме

en: Theme customization
sr_RS: Преуређивање теме

en: Languages
sr_RS: Језици

en: Text customization
sr_RS: Преуређивање текста

en: Advanced
sr_RS: Напредно

en: Question templates
sr_RS: Obrasci za pitanja

en: Questionnaires
sr_RS: Upitnici

en: Add new questionnaire
sr_RS: Dodaj novi upitnik

en: Home
sr_RS: Početna stranica

en: Changelog
sr_RS: Дневник измена

en: License
sr_RS: Лиценца

en: Templates
sr_RS: Шаблони

en: Delete
sr_RS: Обриши

en: Anomalies
sr_RS: Неправилности

en: Preferences
sr_RS: Поставке

en: Notifications
sr_RS: Obavještenja

en: file unavailable
sr_RS: фајл недоступан

en: Date
sr_RS: Датум

en: Expiration date
sr_RS: Датум истека

en: Last Access
sr_RS: Претходна посета

en: Files
sr_RS: Датотеке

en: Comments
sr_RS: Коментари

en: Messages
sr_RS: Поруке

en: Details
sr_RS: Подаци

en: Platform wizard
sr_RS: Чаробњак платформе

en: CREDIT CARD
sr_RS: КРЕДИТНА КАРТИЦА

en: YOUR NAME
sr_RS: ВАШЕ ИМЕ

en: Label the report
sr_RS: Označi prijavu

en: Postpone the expiration date
sr_RS: Одложи датум истицања дојаве

en: Select all
sr_RS: Одабери све

en: Deselect all
sr_RS: Поништи све

en: Refresh
sr_RS: Osvježi

en: Preview
sr_RS: Претпреглед

en: The whistleblower has already read the last update
sr_RS: Uzbunjivač je već pročitao posljednje ažuriranje

en: The whistleblower has not read the last update yet
sr_RS: Uzbunjivač još nije pročitao posljednje ažuriranje

en: Move up
sr_RS: Помери горе

en: Move down
sr_RS: Помери доле

en: Move left
sr_RS: Помери лево

en: Move right
sr_RS: Помери десно

en: Import
sr_RS: Увези

en: Export
sr_RS: Извези

en: Save all
sr_RS: Сачувај све

en: Access control
sr_RS: Kontrola pristupa

en: Number
sr_RS: Број

en: Email
sr_RS: Е-поруке

en: Regular expression validator
sr_RS: Validator regularnog izraza

en: Minimum number of input characters
sr_RS: Minimalni broj znakova za unos

en: Maximum number of input characters
sr_RS: Maksimalan broj znakova za unos

en: Earliest selectable date
sr_RS: Najraniji datum koji se može izabrati

en: Latest selectable date
sr_RS: Najkasniji datum koji se može izabrati

en: 0 = auto
sr_RS: 0 = аутоматски

en: Yes
sr_RS: Да

en: No
sr_RS: Не

en: Attachment
sr_RS: Прилог

en: Attachments
sr_RS: Прилози

en: Change your password
sr_RS: Promenite lozinku

en: User
sr_RS: Корисник

en: Motivation
sr_RS: Motivacija

en: Status
sr_RS: Стање

en: Request motivation
sr_RS: Motivacija zahtjeva

en: Reply motivation
sr_RS: Motivacija odgovora

en: Request status
sr_RS: Status zahtjeva

en: Custodian
sr_RS: Čuvar

en: Identity
sr_RS: Identitet

en: Access requested
sr_RS: Pristup je zatražen

en: Request access to the whistleblower's identity
sr_RS: Zatražite pristup identitetu uzbunjivača

en: Please write a motivation
sr_RS: Napišite motivaciju

en: Reply to the request
sr_RS: Odgovorite na zahtjev

en: Authorized
sr_RS: Ovlašćen

en: Denied
sr_RS: Odbijen

en: Waiting for authorization
sr_RS: Čeka se ovlašćenje

en: New request
sr_RS: Novi zahtjev

en: Authorize
sr_RS: Odobri

en: Deny
sr_RS: Zabrani

en: Deny access to the whistleblower's identity
sr_RS: Zabranite pristup identitetu uzbunjivača

en: Authorize access to the whistleblower's identity
sr_RS: Odobrite pristup identitetu uzbunjivača

en: URL redirects
sr_RS: Preusmjeravanja URL adrese

en: Anomaly detection thresholds
sr_RS: Granične vrijednosti otkrivanja anomalija

en: Available disk space
sr_RS: Dostupan prostor na disku

en: Last update
sr_RS: Posljednje ažuriranje

en: Disable notifications to administrators
sr_RS: Onemogući obavještenja za administratore

en: Disable notifications to custodians
sr_RS: Onemogući obavještenja za čuvare

en: Disable notifications to recipients
sr_RS: Onemogući obavještenja za primaoce

en: Score
sr_RS: Rezultat

en: Trigger question
sr_RS: Pitanje okidač

en: Triggered by score:
sr_RS: Pokrenuto po rezultatu:

en: Weak
sr_RS: Slabo

en: Acceptable
sr_RS: Prihvatljivo

en: Strong
sr_RS: Jako

en: Text shown on top of the interface for selecting channels
sr_RS: Tekst prikazan na vrhu interfejsa za izbor konteksta

en: Silence email notifications
sr_RS: Utišaj zvuk obavještenja putem e-pošte

en: Turn on email notifications
sr_RS: Uključi obavještenja putem e-pošte

en: Input validation
sr_RS: Validacija unosa

en: Email address
sr_RS: Adresa e-pošte

en: Custom
sr_RS: Ručno upisivanje

en: None
sr_RS: Ниједан

en: Regular expression
sr_RS: Regularni izraz

en: Search
sr_RS: Pretraga

en: This custom text is no longer displayed on the platform. The original text has either changed or been removed.
sr_RS: Ovaj prilagođeni tekst se više ne prikazuje na platformi. Originalni tekst je promijenjen ili uklonjen.

en: Audit log
sr_RS: Evidencija nadzora

en: Stats
sr_RS: Statistika

en: Activities
sr_RS: Активности

en: Reports
sr_RS: Prijave

en: Users
sr_RS: Korisnici

en: From
sr_RS: Od

en: Number of downloads
sr_RS: Broj preuzimanja

en: File size not accepted.
sr_RS: Veličina datoteke nije prihvaćena.

en: Maximum file size is:
sr_RS: Maksimalna veličina datoteke je:

en: Scheduled jobs
sr_RS: Planirani poslovi

en: Regenerate
sr_RS: Regeneriši

en: Display options alphabetically
sr_RS: Prikaži opcije abecednim redom

en: Enable email notifications for:
sr_RS: Omogućite obavještenja e-poštom za:

en: Disable
sr_RS: Onemogući

en: Remove
sr_RS: Ukloni

en: Use as default
sr_RS: Koristi kao podrazumijevanu vrijednost

en: Collapse
sr_RS: Skupi

en: Expand
sr_RS: Razvij

en: Select
sr_RS: Odaberi

en: Deselect
sr_RS: Poništi izbor

en: Surname
sr_RS: Prezime

en: New
sr_RS: Novo

en: Opened
sr_RS: Otvoreno

en: Closed
sr_RS: Zatvoreno

en: Placeholder
sr_RS: Čuvar mjesta

en: Print
sr_RS: Odštampaj

en: Previous
sr_RS: Prethodni

en: Next
sr_RS: Следећа

en: First
sr_RS: Prvi

en: Last
sr_RS: Posljednji

en: Send a test email to your email address.
sr_RS: Pošaljite test poruku e-pošte na svoju adresu e-pošte.

en: Block the submission
sr_RS: Blokiraj slanje

en: Skip the recipient account creation.
sr_RS: Preskočite kreiranje naloga primaoca.

en: Send activation link
sr_RS: Pošalji link za aktivaciju

en: Password reset
sr_RS: Resetovanje lozinke

en: One or more recipients have not performed the first login yet. This means they won't be receiving reports.
sr_RS: Jedan ili više primalaca još nijesu izvršili prvo prijavljivanje. To znači da oni neće primati prijave.

en: This user has not performed the first login yet.
sr_RS: Ovaj korisnik još nije izvršio prvo prijavljivanje.

en: seconds
sr_RS: секунде

en: This domain name is not available.
sr_RS: Ovaj naziv domena nije dostupan.

en: Mark as important
sr_RS: Označi kao važno

en: Copy to clipboard
sr_RS: Kopiraj u privremenu memoriju

en: Logout
sr_RS: Одјави ме

en: Give this recipient ability to grant user access to reports
sr_RS: Omogući ovom primaocu da odobri korisnički pristup prijavama

en: Grant access
sr_RS: Odobri pristup

en: Revoke access
sr_RS: Opozovi pristup

en: File a report
sr_RS: Podnesi prijavu

en: Before proceeding, please set a new password.
sr_RS: Prije nego što nastavite, postavite novu lozinku.

en: Before proceeding, please enable the two factor authentication.
sr_RS: Prije nego što nastavite, omogućite dvostruku potvrdu identiteta.

en: Enable
sr_RS: Omogući

en: Low
sr_RS: Nisko

en: High
sr_RS: Visoko

en: megabytes
sr_RS: megabajtima

en: percentage
sr_RS: procenat

en: Save
sr_RS: Сачувај

en: Type
sr_RS: Врста

en: Severity
sr_RS: Ozbiljnost

en: Object
sr_RS: Predmet

en: ID
sr_RS: Identifikacioni broj

en: Username
sr_RS: Корисник

en: Role
sr_RS: Uloga

en: Name
sr_RS: Име

en: Creation date
sr_RS: Датум стварања

en: Last access
sr_RS: Posljednji pristup

en: Whistleblower's last access
sr_RS: Posljednji pristup uzbunjivača

en: Substatuses
sr_RS: Podstatusi

en: Add
sr_RS: Додај

en: Label
sr_RS: Натпис

en: This field is mandatory
sr_RS: Ово поље је обавезно

en: Edit
sr_RS: Уреди

en: Cancel
sr_RS: Откажи

en: Report statuses
sr_RS: Statusi prijava

en: Hidden
sr_RS: Sakriveno

en: Description
sr_RS: Опис

en: Questionnaire
sr_RS: Upitnik

en: Recipients
sr_RS: Primaoci

en: days
sr_RS: dana

en: Set the value to 0 to disable this feature.
sr_RS: Postavite vrijednost na 0 da biste onemogućili ovu funkciju.

en: Show the questionnaire navigation interface
sr_RS: Prikaži interfejs za navigaciju upitnika

en: Allow whistleblowers to select their recipients
sr_RS: Dozvoli uzbunjivačima da odaberu primaoce

en: Select all recipients by default
sr_RS: Podrazumijevano izaberi sve primaoce

en: Maximum number of selectable recipients:
sr_RS: Maksimalan broj primalaca koji se mogu izabrati:

en: Show recipients in alphabetical order
sr_RS: Prikaži primaoce po abecednom redu

en: Show recipient details on the status page of the report
sr_RS: Prikaži podatke primaoca na stranici statusa prijava

en: Enable comments
sr_RS: Omogući komentare

en: Allow the whistleblower to write comments
sr_RS: Dozvolite uzbunjivaču da piše komentare

en: Enable private messages
sr_RS: Укључи приватне поруке

en: Allow the whistleblower to send messages
sr_RS: Dozvoli uzbunjivaču da šalje poruke

en: Allow the whistleblower to add attachments
sr_RS: Dozvoli uzbunjivaču da dodaje priloge u prijavu

en: Additional questionnaire
sr_RS: Dodatni upitnik

en: Scoring system options
sr_RS: Opcije sistema bodovanja

en: Threshold
sr_RS: Granična vrijednost

en: Value
sr_RS: Vrijednost

en: Medium
sr_RS: Srednje

en: Software version:
sr_RS: Verzija softvera:

en: Restrict access to specific IP addresses
sr_RS: Ograniči pristup na određene IP adrese

en: Enabled
sr_RS: Укључено

en: Allowed IP addresses
sr_RS: Dozvoljene IP adrese

en: Admin
sr_RS: Администратор

en: Recipient
sr_RS: Прималац

en: Each entry must be separated with a comma.
sr_RS: Svaki unos mora biti odvojen zarezom.

en: Example:
sr_RS: Пример:

en: Hostname
sr_RS: Ime hosta

en: Organization
sr_RS: Organizacija

en: Invalid email address
sr_RS: Неисправна е-адреса

en: City
sr_RS: Град

en: Country
sr_RS: Држава

en: Country code
sr_RS: Pozivni broj za državu

en: Generate
sr_RS: Generiši

en: Private Key
sr_RS: Privatni ključ

en: Certificate Signing Request
sr_RS: Zahtjev za potpisivanje sertifikata

en: Download
sr_RS: Преузми

en: Certificate
sr_RS: Sertifikat

en: Valid until:
sr_RS: Važi do:

en: Issuer:
sr_RS: Izdavalac:

en: Intermediate Certificates
sr_RS: Sertifikat o stečenom stepenu

en: Reset
sr_RS: Поништи

en: The platform supports the configuration of HTTPS through this interface.
sr_RS: Platforma podržava konfiguraciju HTTPS protokola pomoću ovog interfejsa.

en: Automatic configuration
sr_RS: Automatska konfiguracija

en: Using automatic HTTPS configuration will handle the entire process of requesting, enabling and renewing certificates from the Let's Encrypt Certificate Authority.
sr_RS: Automatska konfiguracija HTTPS sertifikata obuhvata cijeli proces zahtijevanja, omogućavanja i obnavljanja sertifikata od strane autoriteta za izdavanje sertifikata Let's Encrypt.

en: The platform must be reachable through a public IP address and the selected hostname must have a DNS record referencing that address.
sr_RS: Ova platforma mora biti dostupna putem javne IP adrese, a izabrano ime hosta mora imati odgovarajući DNS zapis koji upućuje na tu adresu.

en: Proceed
sr_RS: Настави

en: Manual configuration
sr_RS: Ručno podešavanje

en: The manual configuration wizard will guide you through the setup of HTTPS from an alternative Certificate Authority.
sr_RS: Vodič za ručno podešavanje će vas sprovesti kroz podešavanje HTTPS sertifikata sa alternativnim autoritetom za izdavanje sertifikata.

en: Disabled
sr_RS: Искључено

en: Auto-renewal
sr_RS: Automatska obnova

en: Tor Onion Service
sr_RS: Usluga Tor Onion

en: Anonymize outgoing connections
sr_RS: Anonimizuj odlazne veze

en: Let the platform be reachable without Tor
sr_RS: Dozvoli da platforma bude dostupna bez Tor-a

en: Roles enabled to use the platform without Tor
sr_RS: Uloge koje mogu da koriste platformu bez Tor-a

en: Whistleblower
sr_RS: Узбуњивач

en: To
sr_RS: Do

en: SMTP email address
sr_RS: SMTP adresa e-pošte

en: SMTP server address
sr_RS: Адреса СМТП сервера

en: SMTP server port
sr_RS: Прикључник СМТП сервера

en: Security
sr_RS: Bezbednost

en: Require authentication
sr_RS: Zahtijeva potvrdu identiteta

en: Password
sr_RS: Лозинка

en: Number of hours before sending a report expiration alert
sr_RS: Broj sati prije slanja upozorenja o isteku prijave

en: Test the configuration
sr_RS: Testiranje konfiguracije

en: Reset SMTP configuration
sr_RS: Resetuj SMTP konfiguraciju

en: Reset notification templates to default
sr_RS: Resetuj obrasce obavještenja na podrazumjevane

en: Template
sr_RS: Obrazac

en: Question
sr_RS: Pitanje

en: Single-line text input
sr_RS: Unos teksta sa jednim redom

en: Multi-line text input
sr_RS: Unos teksta sa više redova

en: Selection box
sr_RS: Okvir za izbor

en: Multiple choice input
sr_RS: Unos sa više izbora

en: Checkbox
sr_RS: Polje za potvrdu

en: Terms of service
sr_RS: Uslovi korišćenja

en: Date range
sr_RS: Opseg datuma

en: Group of questions
sr_RS: Grupa pitanja

en: Row
sr_RS: Red

en: Column
sr_RS: Kolona

en: Width
sr_RS: Širina

en: Question group
sr_RS: Grupa pitanja

en: Hint
sr_RS: Савет

en: Mandatory
sr_RS: Obavezno

en: Accept multiple file uploads
sr_RS: Прихвати отпремање више датотека

en: Accept multiple answers
sr_RS: Prihvati više odgovora

en: Template override
sr_RS: Zamjena obrazaca

en: Phone number
sr_RS: Број телефона

en: Text
sr_RS: Текст

en: Checkbox label
sr_RS: Oznaka polja za potvrdu

en: Add multimedia content
sr_RS: Dodaj multimedijalni sadržaj

en: Image
sr_RS: Slika

en: Audio
sr_RS: Audio zapis

en: Video
sr_RS: Video zapis

en: Trigger conditions
sr_RS: Uslovi okidača

en: Sufficient
sr_RS: Dovoljan

en: Options
sr_RS: Опције

en: Addition
sr_RS: Dodatak

en: Multiplier
sr_RS: Multiplikator

en: Questions
sr_RS: Pitanja

en: Add new question
sr_RS: Dodaj novo pitanje

en: Add question from template
sr_RS: Dodaj pitanje iz obrasca

en: Duplicate
sr_RS: Dupliraj

en: Steps
sr_RS: Koraci

en: Logo
sr_RS: Logotip

en: Project name
sr_RS: Назив пројекта

en: Homepage title
sr_RS: Naslov početne stranice

en: Presentation
sr_RS: Представљање

en: Question to solicit possible whistleblowers
sr_RS: Питање за проналажење могућих узбуњивача

en: Whistleblowing button
sr_RS: Dugme za uzbunjivanje

en: Disclaimer
sr_RS: Odricanje odgovornosti

en: Footer
sr_RS: Подножје

en: Upload
sr_RS: Отпреми

en: Language:
sr_RS: Jezik:

en: Add custom text
sr_RS: Dodaj prilagođeni tekst

en: Custom text
sr_RS: Prilagođeni tekst

en: Original text
sr_RS: Originalni tekst

en: Original translation
sr_RS: Originalni prevod

en: Custom translation
sr_RS: Prilagođeni prevod

en: Disable submissions
sr_RS: Onemogući slanja

en: Enable encryption
sr_RS: Omogući šifrovanje

en: Enable administrators to change user passwords
sr_RS: Dozvoli administratorima izmjenu korisničkih lozinki

en: Administrators authorized to change user passwords:
sr_RS: Administratori koji mogu mijenjati korisničke lozinke:

en: Enable multisite feature
sr_RS: Omogući funkciju više lokacija

en: Enable simplified login
sr_RS: Omogući pojednostavljenu prijavu

en: Enable search engines indexing
sr_RS: Укључи пописивање мотора претраге

en: Default questionnaire
sr_RS: Podrazumijevani upitnik

en: Show contexts in alphabetical order
sr_RS: Poređaj predmete po abecednom redu

en: Size limit for file attachments
sr_RS: Ograničenje veličine priloženih datoteka u

en: Require two factor authentication
sr_RS: Zahtijevaj dvostruku potvrdu identiteta

en: Password change interval
sr_RS: Period za promjenu lozinke

en: For security reasons, password changes are required at regular intervals.
sr_RS: Promjena lozinke u redovnim intervalima obavezna je iz bezbjednosnih razloga.

en: Number of days till notifying unread reports to users
sr_RS: Broj dana do obavještavanja korisnika o nepročitanim prijavama

en: Disable the privacy panel
sr_RS: Искључи панел приватности

en: Enable custom privacy panel
sr_RS: Укључи панел произвољне приватности

en: Custom privacy panel
sr_RS: Prilagođeni panel za privatnost

en: Enable custodian user role
sr_RS: Omogući korisničku ulogu čuvara

en: Enable scoring system
sr_RS: Omogući sistem ocjenjivanja

en: Logging level
sr_RS: Nivo evidentiranja

en: Log accesses of internal users
sr_RS: Evidentiraj pristupe internih korisnika

en: Notify administrators of software problems
sr_RS: Obavijesti administratore o softverskim problemima

en: Notify developers of software problems
sr_RS: Obavijesti programere o softverskim problemima

en: By enabling this feature, you will contribute to the development and security of the platform.
sr_RS: Omogućavanjem ove funkcije doprinijećete razvoju i bezbjednosti platforme.

en: Reset reports
sr_RS: Resetuj prijave

en: Settings
sr_RS: Podešavanja

en: Case management
sr_RS: Upravljanje predmetom

en: Network
sr_RS: Mreža

en: Sites
sr_RS: Lokacije

en: Mode:
sr_RS: Režim:

en: Configure
sr_RS: Konfiguriši

en: Subdomain
sr_RS: Poddomen

en: Creation date:
sr_RS: Datum kreiranja:

en: Root domain used for secondary sites
sr_RS: Osnovni domen koji se koristi za sekundarne lokacije

en: Use the first site for administrative purposes only
sr_RS: Koristi prvu lokaciju samo u administrativne svrhe

en: Allow users to sign up
sr_RS: Dozvoli korisnicima da se registruju

en: Enable terms of service
sr_RS: Omogući uslove korišćenja usluge

en: Title
sr_RS: Naslov

en: Public name
sr_RS: Javno ime

en: Send reset link
sr_RS: Pošalji vezu za resetovanje

en: Set password
sr_RS: Postavi lozinku

en: The chosen password is too weak. A valid password should be at least 12 characters long and contain a variety of characters including at least a lowercase character, a capital character, a number and a special character.
sr_RS: Izabrana lozinka je preslaba. Važeća lozinka treba da ima najmanje 12 znakova i da sadrži različite znakove uključujući najmanje malo slovo, veliko slovo, broj i posebni znak.

en: Force password change
sr_RS: Nametni promjenu lozinke

en: The user will be forced to change its password on next login.
sr_RS: Korisnik će biti primoran da promijeni lozinku pri sljedećoj prijavi.

en: Disable two factor authentication
sr_RS: Onemogući dvostruku potvrdu identiteta

en: Language
sr_RS: Језик

en: Enable email notifications
sr_RS: Omogući obavještenja putem e-pošte

en: Details of the PGP key:
sr_RS: Podaci o PGP ključu:

en: Fingerprint
sr_RS: Otisak prsta

en: Set up encryption by providing a PGP public key
sr_RS: Podesite šifrovanje tako što ćete obezbijediti PGP javni ključ

en: Give this admin ability to change user passwords
sr_RS: Pruži ovom administratoru mogućnost promjene korisničkih lozinki

en: Forcefully selected
sr_RS: Prisilno odabrano

en: Allow the recipient to delete reports
sr_RS: Dozvoli primaocu da briše prijave

en: Allow the recipient to postpone the report expiration date
sr_RS: Dozvoli primaocu da odloži datum isteka prijave

en: Give the user administrative access to the following features:
sr_RS: Omogući korisniku administrativni pristup sljedećim funkcijama:

en: Request date
sr_RS: Datum zahtjeva

en: Report date
sr_RS: Datum prijave

en: Authorization
sr_RS: Ovlašćenje

en: Requests
sr_RS: Zahtjevi

en: The validation link is either incorrect or has expired.
sr_RS: Veza za validaciju je netačna ili je istekla.

en: Your new email address has been validated.
sr_RS: Vaša nova adresa e-pošte je potvrđena.

en: Forgot password?
sr_RS: Zaboravili ste lozinku?

en: Enter the two factor authentication code
sr_RS: Unesite kôd za dvostruku potvrdu identiteta

en: Authentication failed
sr_RS: Potvrda identiteta nije uspjela

en: The code is either invalid or expired.
sr_RS: Kôd je nevažeći ili je istekao.

en: Please select your account:
sr_RS: Изаберите ваш налог:

en: Now type your password, then click 'Log in':
sr_RS: Сада укуцајте вашу лозинку, затим притисните „Пријави ме“:

en: Text shown after the user has selected the option.
sr_RS: Tekst se prikazuje nakon što je korisnik izabrao opciju.

en: Confirm
sr_RS: Potvrdi

en: Assign score points
sr_RS: Dodijeli bodove

en: Are you sure?
sr_RS: Da li ste sigurni?

en: Close
sr_RS: Zatvori

en: Please note that all the associated data will be permanently deleted.
sr_RS: Imajte u vidu da će svi povezani podaci biti trajno izbrisani.

en: Enable two factor authentication
sr_RS: Omogući dvostruku potvrdu identiteta

en: Before proceeding please read carefully the documentation at:
sr_RS: Prije nego što nastavite, pažljivo pročitajte dokumentaciju na:

en: Account recovery key
sr_RS: Ključ za oporavak naloga

en: Make a copy and store it in a safe place. It will be necessary if you lose your password to recover the access to your account without data loss.
sr_RS: Napravite kopiju i čuvajte je na sigurnom mjestu. Ako izgubite lozinku, biće potrebno da oporavite pristup svom nalogu, a da ne izgubite podatke.

en: Enter a name for the copy
sr_RS: Unesite naziv kopije

en: Request support
sr_RS: Zatražite podršku

en: Thank you.
sr_RS: Hvala.

en: We will try to get back to you as soon as possible.
sr_RS: Pokušaćemo da vas kontaktiramo što prije.

en: Submit
sr_RS: Пошаљи

en: The connection is not secure.
sr_RS: Veza nije bezbjedna.

en: The platform is still not configured for HTTPS connections and should therefore only be used for testing purposes.
sr_RS: Platforma još uvijek nije konfigurisana za HTTPS veze i stoga je treba koristiti samo u svrhe testiranja.

en: Please write a motivation for the reply
sr_RS: Napišite motivaciju za odgovor

en: Send
sr_RS: Пошаљи

en: By confirming, you will postpone the expiration date to:
sr_RS: Potvrđivanjem ćete odložiti datum isteka na:

en: This is a demo platform, please do not use it for real submissions.
sr_RS: Ovo je demo platforma, nemojte je koristiti za stvarne podneske.

en: Install an authenticator app on your phone
sr_RS: Instalirajte aplikaciju za potvrdu identiteta na svom telefonu

en: Scan the QR code with the app
sr_RS: Skenirajte QR kôd pomoću aplikacije

en: Error!
sr_RS: Greška!

en: Internal server error
sr_RS: Interna greška servera

en: Error on input validation
sr_RS: Greška pri provjeri unosa

en: Resource not found
sr_RS: Resurs nije pronađen

en: Forbidden operation
sr_RS: Zabranjena operacija

en: The specified old password is not valid
sr_RS: Наведена стара лозинка није исправна

en: Resource can only be accessed via the Tor network
sr_RS: Овим извориштима се може приступити само путем мреже Тора

en: The upload request exceeds the size limit
sr_RS: Захтев за слање превазилази ограничење величине

en: Current password
sr_RS: Trenutna lozinka

en: New password
sr_RS: Nova lozinka

en: The new password must be different from the current one.
sr_RS: Nova lozinka mora se razlikovati od trenutne.

en: Type your new password again
sr_RS: Поново укуцајте нову лозинку

en: The two passwords do not match
sr_RS: Ове две лозинке нису исте

en: Validation of email address change in progress.
sr_RS: Validacija promjene adrese e-pošte je u toku.

en: Please check your inbox for further instructions.
sr_RS: Dodatna uputstva potražite u prijemnom sandučetu.

en: Warning
sr_RS: Upozorenje

en: You are strongly advised to visit this site using the app called Tor Browser, that protects your identity.
sr_RS: Savjetujemo vam da posjetite ovu lokaciju pomoću aplikacije koja se zove Tor Browser, koja štiti vaš identitet.

en: Download the Tor Browser
sr_RS: Преузми Тор прегледника

en: Then, copy and paste the following address into the Tor Browser:
sr_RS: Затим, умножите и убаците следећу адресу у Тор прегледник:

en: Have you already filed a report? Enter your receipt.
sr_RS: Da li ste već podnijeli prijavu? Unesite svoju potvrdu prijema.

en: The receipt is either invalid or the report has expired.
sr_RS: Potvrda prijema je nevažeća ili je prijava istekla.

en: Select a file or drag it here.
sr_RS: Izaberite datoteku ili je prevucite ovdje.

en: Size:
sr_RS: Veličina:

en: Uploading files…
sr_RS: Otpremaju se datoteke…

en: Upload completed successfully!
sr_RS: Otpremanje je uspješno završeno!

en: Estimated upload time:
sr_RS: Predviđeno vrijeme otpremanja:

en: Recipients have requested you to fill an additional questionnaire.
sr_RS: Primaoci su zatražili da popunite dodatni upitnik.

en: Fill the additional questionnaire
sr_RS: Popunite dodatni upitnik

en: From:
sr_RS: Od:

en: To:
sr_RS: Do:

en: Filename
sr_RS: Назив датотеке

en: Upload date
sr_RS: Datum otpremanja

en: File size
sr_RS: Veličina datoteke

en: Questionnaire answers
sr_RS: Odgovori na upitnik

en: Step
sr_RS: Корак

en: Files attached by recipients
sr_RS: Datoteke koje su priložili primaoci

en: Upload a file:
sr_RS: Otpremite datoteku:

en: Welcome!
sr_RS: Dobro došli!

en: For the user documentation, visit:
sr_RS: Dokumentacija za korisnike se nalazi na:

en: If you need technical support, have general questions, or have new ideas for the software:
sr_RS: Ako vam je potrebna tehnička podrška, imate neka opšta pitanja ili nove ideje za ovaj softver:

en: If you want to contribute to software development or report a bug, please open an issue in our ticketing system:
sr_RS: Ako želite da doprinesete razvoju softvera ili prijavite grešku, otvorite predmet u našem prijavnom sistemu:

en: Join our chat:
sr_RS: Pridružite se ćaskanju:

en: Follow the project on:
sr_RS: Pratite projekat na:

en: An update is available:
sr_RS: Dostupno je ažuriranje:

en: We recommend that you access the “Preferences” section in order to retrieve your “Account Recovery Key” and store it safely. This key will be necessary to recover your access to the platform and to your data in case you forget your password.
sr_RS: Preporučujemo vam da pristupite odeljku „Željena podešavanja“ kako biste preuzeli „Ključ za oporavak naloga“ i bezbjedno ga uskladištili. Ovaj ključ će biti neophodan za vraćanje pristupa platformi i podacima u slučaju da zaboravite lozinku.

en: The provided recovery key is invalid.
sr_RS: Navedeni ključ za oporavak je nevažeći.

en: The provided reset token is invalid or expired.
sr_RS: Navedeni token za resetovanje je nevažeći ili je istekao.

en: Enter your account's username or your email address to request a password reset.
sr_RS: Unesite korisničko ime ili svoju adresu e-pošte naloga da biste zatražili poništavanje lozinke.

en: Enter your email address to request a password reset.
sr_RS: Unesite svoju adresu e-pošte da biste zatražili poništavanje lozinke.

en: Password reset requested.
sr_RS: Zatraženo je poništavanje lozinke.

en: Enter your account recovery key to complete the password reset procedure
sr_RS: Unesi enkripcijski ključ za oporavak da bi dovršio postupak poništavanja lozinke

en: Access to the whistleblower's identity has been requested to the custodian.
sr_RS: Od čuvara je zatražen pristup identitetu uzbunjivača.

en: Date of the request
sr_RS: Datum zahtjeva

en: Show
sr_RS: Prikaži

en: Congratulations!
sr_RS: Честитамо!

en: You have completed the platform activation.
sr_RS: Dovršili ste aktivaciju platforme.

en: Success!
sr_RS: Успешно!

en: Your whistleblowing platform is almost ready!
sr_RS: Vaša platforma za uzbunjivanje je skoro spremna!

en: Check your inbox to activate it.
sr_RS: Provjerite prijemno sanduče da biste ga aktivirali.

en: If not activated within 24 hours the platform will be automatically deleted.
sr_RS: Ako se ne aktivira u roku od 24 sata, platforma će se automatski izbrisati.

en: Sign up
sr_RS: Registrujte se

en: Site
sr_RS: Sajt

en: Confirmation
sr_RS: Potvrda

en: Invalid confirmation
sr_RS: Nevažeća potvrda

en: Invalid phone number
sr_RS: Nevažeći broj telefona

en: Address
sr_RS: Адреса

en: The answer is too short
sr_RS: Odgovor je prekratak

en: The specified input is not valid.
sr_RS: Navedeni ulaz nije važeći.

en: The specified input is not valid:
sr_RS: Navedeni ulaz nije važeći:

en: please enter a valid email address.
sr_RS: Unesite važeću adresu e-pošte.

en: please enter numbers only.
sr_RS: Unesite samo brojeve.

en: Submissions disabled
sr_RS: Podnesci su onemogućeni

en: You are connecting to the server without anonymity and this server supports only anonymous submissions
sr_RS: Повезујете се на сервер без анонимности а овај сервер подржава само анонимне предаје

en: Your report was successful.
sr_RS: Vaša prijava je bila uspješna.

en: Remember your receipt for this report.
sr_RS: Zapamtite svoju potvrdu prijema za ovu prijavu.

en: Use the 16 digit receipt to log in. It will allow you to view any messages we sent you, and also to add extra info.
sr_RS: Za prijavljivanje koristite potvrdu prijema od 16 cifara. Omogućiće vam da vidite sve poruke koje smo vam poslali, kao i da unesete dodatne informacije.

en: View your report
sr_RS: Pogledajte svoju prijavu

en: Recipient selection
sr_RS: Izbor primaoca

en: Select the recipients of your report:
sr_RS: Izaberite primaoce svoje prijave:

en: Recipients selected:
sr_RS: Odabrani primaoci:

en: You have reached the maximum number of selectable recipients.
sr_RS: Dostignut je maksimalan broj primalaca koje možete da izaberete.

en: The following recipients will receive your report and could not be deselected:
sr_RS: Sljedeći primaoci će primiti vašu prijavu i nije ih moguće poništiti:

en: In this step the answers to the following questions are either missing or invalid:
sr_RS: U ovom koraku odgovori na sljedeća pitanja nedostaju ili su nevažeći:

en: You must select at least one recipient.
sr_RS: Morate da izaberete najmanje jednog primaoca.

en: Waiting for the file(s) to finish uploading.
sr_RS: Čeka se da se završi otpremanje datoteka.

en: The following steps have errors:
sr_RS: Sljedeći koraci sadrže greške:

en: Hide
sr_RS: Sakrij

en: The following step-by-step procedure will guide you through creating your whistleblowing platform.
sr_RS: Sljedeća postupna procedura vodiće vas kroz kreiranje platforme za uzbunjivanje.

en: Please choose a configuration profile:
sr_RS: Odaberite profil konfiguracije:

en: Make it possible for this admin to reset user passwords.
sr_RS: Omogućite ovom administratoru da resetuje korisničke lozinke.

en: We advise selecting this option if you would like to protect data from being lost in the situation where recipients lose their passwords. On the other hand, we would not advise using this feature if you want to setup a system where only recipients are able to access submissions.
sr_RS: Savjetujemo da izaberete ovu opciju ako želite da zaštitite podatke od gubitka u situaciji kada primaoci izgube svoje lozinke. S druge strane, ne bismo savjetovali korišćenje ove funkcije ako želite da podesite sistem u kome samo primaoci mogu da pristupaju podnescima.

en: Please choose a different username.
sr_RS: Odaberite drugo korisničko ime.

en: I have read and agree to the terms of the license.
sr_RS: Pročitao/la sam i saglasan/na sam sa uslovima licence.

en: You have completed the platform wizard.
sr_RS: Dovršen je čarobnjak za platformu.

en: Please summarize your report in a few words.
sr_RS: Opišite svoju prijavu u nekoliko riječi.

en: Describe your report in detail.
sr_RS: Detaljno opišite svoju prijavu.

en: Do you want to provide your identification information?
sr_RS: Da li želite da date svoje identifikacione podatke?

en: First name
sr_RS: Име

en: Last name
sr_RS: Презиме

en: Alternative contact method
sr_RS: Alternativni način kontakta

en: I prefer to be contacted via this platform only
sr_RS: Više volim da me kontaktiraju samo putem ove platforme

en: Other
sr_RS: Ostalo

en: Dear {RecipientName},
sr_RS: Poštovani {RecipientName},

en: You're receiving this email because a user account has been created for you on the system: {Site}
sr_RS: Primili ste ovu e-poruku jer je za vas u sistemu otvoren korisnički nalog: {Site}

en: Username: {Username}
sr_RS: Korisničko ime: {Username}

en: Activation link: {Url}
sr_RS: Veza za aktivaciju: {Url}

en: Please click on the activation link to proceed with the account activation and to set your user password.
sr_RS: Kliknite na vezu za aktivaciju da biste nastavili sa aktivacijom naloga i postavili korisničku lozinku.

en: After successful activation you will be able to access the system via the following link: {LoginUrl}
sr_RS: Nakon uspješne aktivacije moći ćete da pristupite sistemu putem sljedeće veze: {LoginUrl}

en: Kind regards,
sr_RS: Срдачан поздрав,

en: Account activation
sr_RS: Aktivacija naloga

en: Your whistleblowing platform is now accessible at:
sr_RS: Vaša platforma za uzbunjivanje sada je dostupna na:

en: To log in, visit:
sr_RS: Da biste se prijavili, posjetite:

en: Users' credentials:
sr_RS: Korisnički akreditivi:

en: The platform will be automatically deleted on:
sr_RS: Platforma će se automatski izbrisati:

en: Access instructions
sr_RS: Uputstva za pristup

en: The number of activities recently detected appears to be higher than usual.
sr_RS: Izgleda da je broj nedavno otkrivenih aktivnosti veći nego obično.

en: This could be a sign of an attack (for example, someone flooding your server with bogus information) or just a usage spike due to an increased visibility of your project.
sr_RS: Ovo bi mogao biti znak napada (na primjer, neko je na vaš server unio mnoštvo lažnih informacija) ili samo porast upotrebe zbog povećane vidljivosti vašeg projekta.

en: Examine the issue to determine whether it is legitimate or not.
sr_RS: Istražite ovo pitanje da biste utvrdili da li je legitimno ili ne.

en: The activities with unusual stats are:
sr_RS: Aktivnosti sa neobičnom statistikom su:

en: The server cannot guarantee that a new report can be stored, so submissions have been disabled.
sr_RS: Server ne može da garantuje da se nova prijava može sačuvati, pa su podnesci onemogućeni.

en: Please consider asking your technical support to create more disk space on the server.
sr_RS: Razmislite o tome da zatražite tehničku podršku da biste kreirali više prostora na disku na serveru.

en: GlobaLeaks technology includes a server status checking component which will alert you in case something requires your attention.
sr_RS: Tehnologija GlobaLeaks uključuje komponentu za provjeru statusa servera koja će vas upozoriti u slučaju da na nešto treba naročito da obratite pažnju.

en: For more information, log in to the Administration interface and look at the "System Stats" and "Anomalies" sections.
sr_RS: Da biste se detaljnije informisali, prijavite se u interfejs za administraciju i pogledajte odjeljke „Statistika sistema“ i „Nepravilnosti“.

en: Anomaly detected in {NodeName}
sr_RS: Anomalija je otkrivena u {NodeName}

en: This is an email to inform you that the PGP key of the following users is going to expire or has already expired:
sr_RS: Овом поруком вас обавештавамо да ПГП кључ следећих корисника истиче или је већ истекао:

en: Without a valid PGP key, the system will not be able to send them encrypted notifications.
sr_RS: Без исправног ПГП кључа, систем неће бити у могућности да им пошаље шифрована обавештења.

en: PGP key expiration alert
sr_RS: Upozorenje o isteku PGP ključa

en: A new whistleblowing site has been registered.
sr_RS: Registrovana je nova lokacija za uzbunjivanje.

en: Registration data:
sr_RS: Podaci o registraciji:

en: Site: {Url}
sr_RS: Lokacija: {Url}

en: Name: {Name}
sr_RS: Naziv: {Name}

en: Email: {Email}
sr_RS: E-pošta: {Email}

en: New whistleblowing site registered
sr_RS: Registrovana je nova lokacija za uzbunjivače

en: This is a test email sent out from the platform's administrative interface.
sr_RS: Ovo je test e-poruka poslata sa administrativnog interfejsa platforme.

en: Reception of this email indicates that the server was able to authenticate to and interact with the SMTP mail server.
sr_RS: Prijem ove e-poruke ukazuje na to da je server uspio da se autentifikuje i komunicira sa SMTP serverom pošte.

en: Test email
sr_RS: Test e-poruka

en: This is an email to notify you that a request has been made to change your email address to {NewEmailAddress}.
sr_RS: Ovo je e-poruka sa obavještenjem da je podnijet zahtjev za promjenu vaše adrese e-pošte u {NewEmailAddress}.

en: Click the following link to validate this change:
sr_RS: Kliknite na sljedeću vezu da biste potvrdili ovu promjenu:

en: If you didn't request this change, change your password and contact your system administrator.
sr_RS: Ako nijeste tražili ovu promjenu, promijenite lozinku i obratite se administratoru sistema.

en: Email change request
sr_RS: Zahtjev za promjenu e-pošte

en: From: {Author}
sr_RS: Od: {Author}

en: Date: {EventTime}
sr_RS: Datum: {EventTime}

en: From: Whistleblower
sr_RS: Od: Uzbunjivаč

en: Date: {SubmissionDate}
sr_RS: Datum: {SubmissionDate}

en: Label: {TipLabel}
sr_RS: Oznaka: {TipLabel}

en: The HTTPS certificate loaded on the platform is about to, or has already expired.
sr_RS: HTTPS sertifikat učitan na platformu je pred istekom ili je već istekao.

en: Expiration date: {ExpirationDate}
sr_RS: Datum isteka: {ExpirationDate}

en: Without a valid certificate, the platform will be accessible in a secure way only via Tor.
sr_RS: Bez važećeg sertifikata, platforma će biti dostupna na siguran način samo preko aplikacije Tor.

en: Log in to solve the issue.
sr_RS: Prijavite se da biste riješili problem.

en: Expiration alert for HTTPS certificate
sr_RS: Upozorenje o isticanju HTTPS sertifikata

en: The automatic HTTPS certificate renewal scheduled for today just failed.
sr_RS: Automatsko obnavljanje HTTPS sertifikata zakazano za danas nije uspjelo.

en: The system will keep trying.
sr_RS: Sistem će nastaviti da pokušava.

en: Failed HTTPS certificate renewal
sr_RS: Obnavljanje HTTPS sertifikata nije uspjelo

en: This is an email to notify you that a custodian has authorized you to access to the whistleblowing identity for the report {TipNum}.
sr_RS: Ovo je e-poruka sa obavještenjem da vas je čuvar ovlastio za pristup identitetu koji podnosi prijavu {TipNum}.

en: The report can be accessed at:
sr_RS: Prijavi se može pristupiti na:

en: Access to whistleblower's identity authorized
sr_RS: Odobren je pristup identitetu uzbunjivača

en: This is an email to notify you that a custodian has denied you access to the whistleblowing identity for the report {TipNum}.
sr_RS: Ovo je e-poruka sa obavještenjem da vam je čuvar odbio pristup identitetu koji podnosi prijavu {TipNum}.

en: Access to whistleblower's identity denied
sr_RS: Pristup identitetu uzbunjivača je odbijen

en: This is an email to notify you that a recipient has requested access to the whistleblower's identity for the report {TipNum}
sr_RS: Ovo je e-poruka s obavještenjem da je primalac zatražio pristup identitetu uzbunjivača za prijavu {TipNum}

en: The request can be accessed at:
sr_RS: Zahtjevu se može pristupiti na:

en: New request of access to a whistleblower's identity
sr_RS: Novi zahtjev za pristup identitetu uzbunjivača

en: This is an email to notify you that the whistleblower for the report {TipNum} has provided their identity.
sr_RS: Ovo je e-poruka s obavještenjem da je uzbunjivač za prijavu {TipNum} otkrio svoj identitet.

en: The whistleblower has provided their identity
sr_RS: Uzbunjivač je otkrio svoj identitet

en: You're receiving this email because a password reset has been requested for the account: {Username}
sr_RS: Primili ste ovu e-poruku jer je za nalog zatraženo poništavanje lozinke: {Username}

en: If you didn't make this request, you may safely ignore and delete this email.
sr_RS: Ako nijeste uputili ovaj zahtjev, možete zanemariti i izbrisati ovu e-poruku.

en: You can confirm your request by clicking the following link:
sr_RS: Zahtjev možete da potvrdite klikom na sljedeću vezu:

en: Password reset instructions
sr_RS: Uputstva za poništavanje lozinke

en: This is an email to inform you that your PGP key is expiring or has already expired.
sr_RS: Овом поруком вас обавештавамо да ваш ПГП кључ истиче или је већ истекао.

en: You should extend its validity and update the key present on the platform, or upload a new key.
sr_RS: Trebalo bi da produžite njegov rok važenja i ažurirate ključ koji je na platformi ili da otpremite novi ključ.

en: Without a valid PGP key, the system won't be able to encrypt data provided to you.
sr_RS: Bez važećeg PGP ključa, sistem neće moći da šifruje podatke koje ste dobili.

en: Click the link to activate the platform:
sr_RS: Kliknite na vezu da biste aktivirali platformu:

en: Activation
sr_RS: Aktivacija

en: A software update is available.
sr_RS: Dostupna je nadogradnja softvera.

en: It is good security practice to keep the platform up to date.
sr_RS: Dobra je bezbjednosna praksa da platforma bude ažurirana.

en: To learn about new features and bug fixes in the new version consult the change log at: {ChangeLogUrl}
sr_RS: Da biste saznali više o novim funkcijama i ispravkama grešaka u novoj verziji, pogledajte evidenciju promjena na: {ChangeLogUrl}

en: For instructions on software updates, please refer to the documentation at: {UpdateGuideUrl}
sr_RS: Da biste pogledali uputstva o ažuriranju softvera, pogledajte dokumentaciju na: {UpdateGuideUrl}

en: This is an email to notify you that a recipient has granted you access to one or more reports.
sr_RS: Ovo je e-poruka s obavještenjem da vam je primalac odobrio pristup nekim prijavama.

en: New report
sr_RS: Nova prijava

en: The earliest expiration date is {EarliestExpirationDate}.
sr_RS: Najraniji datum isteka je {EarliestExpirationDate}.

en: Please remember to check them before they are deleted.
sr_RS: Ne zaboravite da ih provjerite prije brisanja.

en: Some reports will expire soon
sr_RS: Neke prijave će uskoro isteći

en: This is an email to notify you that a whistleblower has selected you as a valuable recipient of their report.
sr_RS: Ovo je e-poruka s obavještenjem da vas je uzbunjivač izabrao za primaoca svoje prijave.

en: You are asked to pay special attention to the information and material contained therein. Please keep in mind that whistleblowers often expose themselves to high personal risks in the interest of the public. Therefore the material provided within this report should be considered to be of high importance.
sr_RS: Od vas se traži da obratite posebnu pažnju na informacije i materijal koji se u njima nalazi. Obratite pažnju na to da se uzbunjivači često izlažu visokim ličnim rizicima u interesu javnosti. Stoga materijal koji se nalazi u ovoj prijavi treba smatrati kao materijal od velike važnosti.

en: This is an email to notify that an existing report has been updated.
sr_RS: Ovo je e-poruka koja vas obavještava da je postojeća prijava ažurirana.

en: Report updated
sr_RS: Prijava je ažurirana

en: This email is to remind you the presence of unread or updated reports.
sr_RS: Ova e-poruka vas podsjeća na prisustvo nepročitanih ili ažuriranih prijava.

en: Reminder about unread or updated reports
sr_RS: Podsjetnik o nepročitanim ili ažuriranim prijavama

en: Role: {Role}
sr_RS: Uloga: {Role}

en: Password: {Password}
sr_RS: Lozinka: {Password}
