GlobaLeaks - en to ro translation catalogue (579 entries)

en: Log in
ro: Autentificare

en: Theme customization
ro: Personalizare temă

en: Languages
ro: Setare limbă

en: Text customization
ro: Personalizare text

en: Advanced
ro: Avansat

en: Question templates
ro: Șabloane pentru întrebări

en: Questionnaires
ro: Chestionare

en: Add new questionnaire
ro: Adăugă un chestionar nou

en: Home
ro: Acasă

en: Changelog
ro: Istoric modificări

en: License
ro: Licență

en: Templates
ro: Șabloane

en: Delete
ro: Şterge

en: Anomalies
ro: Anomalii

en: Preferences
ro: Preferințe

en: Notifications
ro: Notificări

en: file unavailable
ro: fișier indisponibil

en: Date
ro: Dată

en: Expiration date
ro: Data expirării

en: Last Access
ro: Ultima accesare

en: Files
ro: Fişiere

en: Comments
ro: Comentarii

en: Messages
ro: Mesaje

en: Details
ro: Detalii

en: Platform wizard
ro: Configurator platformă

en: CREDIT CARD
ro: CARD DE CREDIT

en: YOUR NAME
ro: NUMELE TĂU

en: Label the report
ro: Etichetează sesizarea

en: Postpone the expiration date
ro: Amână data de expirare

en: Select all
ro: Selectează tot

en: Deselect all
ro: Deselectează tot

en: Refresh
ro: Actualizează

en: Preview
ro: Previzualizare

en: The whistleblower has already read the last update
ro: Avertizorul de integritate a citit deja ultima actualizare.

en: The whistleblower has not read the last update yet
ro: Avertizorul de integritate nu a citit încă ultima actualizare.

en: Move up
ro: Mută în sus

en: Move down
ro: Mută în jos

en: Move left
ro: Mută ​​la stânga

en: Move right
ro: Mută la dreapta

en: Import
ro: Importă

en: Export
ro: Exportă

en: Save all
ro: Salvează tot

en: Access control
ro: Control acces

en: Number
ro: Număr

en: Email
ro: E-mail

en: Regular expression validator
ro: Verificare expresie regulată

en: Minimum number of input characters
ro: Numărul minim de caractere

en: Maximum number of input characters
ro: Numărul maxim de caractere

en: Earliest selectable date
ro: Cea mai veche dată ce poate fi selectată

en: Latest selectable date
ro: Cea mai recentă dată ce poate fi selectată

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Attachment
ro: Atașament

en: Attachments
ro: Atașamente

en: Change your password
ro: Schimbă parola

en: User
ro: Utilizator

en: Motivation
ro: Motivul

en: Request motivation
ro: Motivul solicitării

en: Reply motivation
ro: Răspunde la solicitarea motivului

en: Request status
ro: Statusul solicitării

en: Custodian
ro: Custode

en: Identity
ro: Identitate

en: Access requested
ro: Accesul a fost solicitat

en: Request access to the whistleblower's identity
ro: Solicită accesul pentru a vizualiza identitatea avertizorului de integritate.

en: Please write a motivation
ro: Te rugăm să motivezi

en: Reply to the request
ro: Răspunde solicitării

en: Authorized
ro: Autorizat

en: Denied
ro: Neautorizat

en: Waiting for authorization
ro: Se așteaptă autorizarea

en: New request
ro: Solicitare nouă

en: Authorize
ro: Autorizează

en: Deny
ro: Refuză

en: Deny access to the whistleblower's identity
ro: Interzice accesul la identitatea avertizorului de integritate

en: Authorize access to the whistleblower's identity
ro: Permite accesul la identitatea avertizorului de integritate.

en: URL redirects
ro: Redirecționări URL

en: Anomaly detection thresholds
ro: Praguri de detectare a anomaliilor

en: Available disk space
ro: Spațiu disponibil pe disc

en: Last update
ro: Ultima actualizare

en: Disable notifications to administrators
ro: Dezactivează notificările către administratori

en: Disable notifications to custodians
ro: Dezactivează notificările către custozi

en: Disable notifications to recipients
ro: Dezactivează notificările către destinatari

en: Score
ro: Scor

en: Trigger question
ro: Întrebare condițională

en: Triggered by score:
ro: Condiționat de scor

en: Weak
ro: Scăzut

en: Acceptable
ro: Mediu

en: Strong
ro: Ridicat

en: Silence email notifications
ro: Pune pe silențios notificările e-mailurilor

en: Turn on email notifications
ro: Activează notificările pentru e-mailuri

en: Input validation
ro: Validarea datelor introduse

en: Email address
ro: Adresă de email

en: Custom
ro: Personalizare

en: None
ro: Nici unul

en: Regular expression
ro: Expresie regulată

en: Search
ro: Caută

en: This custom text is no longer displayed on the platform. The original text has either changed or been removed.
ro: Acest text personalizat nu mai este afișat pe platformă. Textul original a fost modificat sau șters.

en: Audit log
ro: Log de audit

en: Stats
ro: Statistici

en: Activities
ro: Activități

en: Reports
ro: Sesizări

en: Report
ro: Sesizare

en: Users
ro: Utilizatori

en: From
ro: De la

en: Number of downloads
ro: Număr descărcări

en: File size not accepted.
ro: Mărimea fișierului nu este acceptată.

en: Maximum file size is:
ro: Dimensiunea maximă a fișierului este:

en: Scheduled jobs
ro: Sarcini programate

en: Regenerate
ro: Regenerare

en: Display options alphabetically
ro: Afișează opțiunile în ordine alfabetică

en: Enable email notifications for:
ro: Activează notificările prin email pentru:

en: Disable
ro: Dezactivează

en: Remove
ro: Elimină

en: Use as default
ro: Folosește ca setare standard

en: Collapse
ro: Restrânge

en: Expand
ro: Extinde

en: Select
ro: Selectează

en: Deselect
ro: Deselectează

en: Surname
ro: Nume de familie

en: New
ro: Nou

en: Opened
ro: În lucru

en: Closed
ro: Închisă

en: Placeholder
ro: Marker

en: Print
ro: Tipărește

en: Previous
ro: Înapoi

en: Next
ro: Înainte

en: First
ro: Primul

en: Last
ro: Ultimul

en: Send a test email to your email address.
ro: Trimite un e-mail de test către adresa ta de e-mail.

en: Block the submission
ro: Blochează sesizarea

en: Skip the recipient account creation.
ro: Sari peste crearea contului pentru destinatar.

en: Send activation link
ro: Trimite linkul pentru activare.

en: Password reset
ro: Resetează parola

en: One or more recipients have not performed the first login yet. This means they won't be receiving reports.
ro: Unul sau mai mulți destinatari nu s-au autentificat încă pentru prima dată și nu vor primi sesizările.

en: This user has not performed the first login yet.
ro: Acest utilizator nu s-a autentificat încă pentru prima dată.

en: seconds
ro: secunde

en: This domain name is not available.
ro: Numele de domeniu nu este disponibil.

en: Mark as important
ro: Marchează ca important

en: Copy to clipboard
ro: Copiază în clipboard

en: Logout
ro: Deconectare

en: Give this recipient ability to grant user access to reports
ro: Permite acestui destinatar să acorde utilizatorilor acces la sesizări

en: Grant access
ro: Acordă acces

en: Revoke access
ro: Revocă accesul

en: File a report
ro: Depune o sesizare

en: Before proceeding, please set a new password.
ro: Înainte de a începe, te rugăm să îți setezi o nouă parolă.

en: Before proceeding, please enable the two factor authentication.
ro: Înainte de a începe, te rugăm să activezi autentificarea în doi pași.

en: Enable
ro: Activează:

en: Low
ro: Scăzut

en: High
ro: Ridicat

en: percentage
ro: procentaj

en: Save
ro: Salvează

en: Type
ro: Tip

en: Severity
ro: Severitate

en: Object
ro: Obiect

en: Username
ro: Utilizator

en: Role
ro: Rol

en: Name
ro: Prenume

en: Creation date
ro: Data creării

en: Last access
ro: Ultima accesare

en: Whistleblower's last access
ro: Ultima accesare de către avertizorul de integritate

en: Substatuses
ro: Sub-statusuri

en: Add
ro: Adaugă

en: Label
ro: Etichetă

en: This field is mandatory
ro: Acest câmp este obligatoriu

en: Edit
ro: Editare

en: Cancel
ro: Anulează

en: Report statuses
ro: Statusuri sesizare

en: Hidden
ro: Ascuns

en: Description
ro: Descriere

en: Questionnaire
ro: Chestionar

en: Recipients
ro: Destinatari

en: days
ro: zile

en: Set the value to 0 to disable this feature.
ro: Selectează valoarea 0 pentru a dezactiva această opțiune.

en: Show the questionnaire navigation interface
ro: Arată interfața de navigare a chestionarului

en: Allow whistleblowers to select their recipients
ro: Permite avertizorilor să selecteze destinatarii

en: Select all recipients by default
ro: Selectează toți destinatarii în mod standard

en: Maximum number of selectable recipients:
ro: Numărul maxim de destinatari ce pot fi selectați:

en: Show recipients in alphabetical order
ro: Afișează destinatarii în ordine alfabetică

en: Show recipient details on the status page of the report
ro: Afișează detaliile destinatarului pe pagina care prezintă statusul sesizării

en: Enable comments
ro: Activează comentariile

en: Allow the whistleblower to write comments
ro: Permite avertizorului să scrie comentarii

en: Enable private messages
ro: Activează mesajele private

en: Allow the whistleblower to send messages
ro: Permite avertizorilor să trimită mesaje

en: Allow the whistleblower to add attachments
ro: Permite avertizorului să adauge atașamente sesizării

en: Additional questionnaire
ro: Chestionar suplimentar

en: Scoring system options
ro: Opțiunile sistemului de evaluare

en: Threshold
ro: Limită

en: Value
ro: Valoare

en: Medium
ro: Mediu

en: Software version:
ro: Versiune software:

en: Restrict access to specific IP addresses
ro: Permite accesul doar anumitor adrese IP

en: Enabled
ro: Activat

en: Allowed IP addresses
ro: Adrese IP permise

en: Recipient
ro: Destinatar

en: Each entry must be separated with a comma.
ro: Fiecare intrare trebuie separată prin virgulă

en: Example:
ro: Exemplu:

en: Hostname
ro: Nume server

en: Organization
ro: Organizație

en: Invalid email address
ro: Adresă de e-mail invalidă

en: City
ro: Oraș

en: Country
ro: Ţara

en: Country code
ro: Codul țării

en: Generate
ro: Generează

en: Private Key
ro: Cheie privată

en: Certificate Signing Request
ro: Solicitare de acces certificat

en: Download
ro: Descărcă

en: Certificate
ro: Certificat

en: Valid until:
ro: Valabil până la:

en: Issuer:
ro: Eliberat de:

en: Intermediate Certificates
ro: Certificate intermediare

en: Reset
ro: Resetează

en: The platform supports the configuration of HTTPS through this interface.
ro: Platforma permite configurarea HTTPS prin intermediul acestei interfețe.

en: Automatic configuration
ro: Configurare automată

en: Using automatic HTTPS configuration will handle the entire process of requesting, enabling and renewing certificates from the Let's Encrypt Certificate Authority.
ro: Folosind configurarea HTTPS automată, aceasta va gestiona întregul proces de solicitare, validare și recertificare de către Autoritatea de Certificare Let's Encrypt.

en: The platform must be reachable through a public IP address and the selected hostname must have a DNS record referencing that address.
ro: Platforma trebuie să fie accesibilă printr-o adresă de IP publică iar serverul selectat trebuie să aibă o înregistrare DNS care face referire la acea adresă.

en: Proceed
ro: Continuă

en: Manual configuration
ro: Configurare manuală

en: The manual configuration wizard will guide you through the setup of HTTPS from an alternative Certificate Authority.
ro: Asistentul pentru configurare manuală vă va ghida de-a lungul procesului de instalare a HTTPS de la o altă Autoritate de Certificare.

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Auto-renewal
ro: Reînnoire automată

en: Tor Onion Service
ro: Serviciul Tor Onion

en: Anonymize outgoing connections
ro: Anonimizează conexiunile de ieșire

en: Let the platform be reachable without Tor
ro: Permite ca platforma să fie accesibilă fără Tor.

en: Roles enabled to use the platform without Tor
ro: Rolurile care pot folosi platforma fără browserul Tor

en: Whistleblower
ro: Avertizor de integritate

en: To
ro: Către

en: SMTP email address
ro: Adresă de e-mail SMTP

en: SMTP server address
ro: Adresă server SMTP

en: SMTP server port
ro: Port server SMTP

en: Security
ro: Securitate

en: Require authentication
ro: Solicită autentificarea

en: Password
ro: Parolă

en: Number of hours before sending a report expiration alert
ro: Numărul de ore înainte de a trimite o alertă de expirare a sesizării

en: Test the configuration
ro: Testează configurația

en: Reset SMTP configuration
ro: Resetează configurația SMTP

en: Reset notification templates to default
ro: Resetează șabloanele de notificare la valorile implicite

en: Template
ro: Șablon

en: Question
ro: Întrebare

en: Single-line text input
ro: Introducere text pe o singură linie

en: Multi-line text input
ro: Introducere text pe mai multe linii

en: Selection box
ro: Caseta de selecție

en: Multiple choice input
ro: Input cu alegere multiplă

en: Checkbox
ro: Casetă de bifat

en: Terms of service
ro: Termeni și condiții

en: Date range
ro: Interval date

en: Group of questions
ro: Grup de întrebări

en: Row
ro: Rând

en: Column
ro: Coloană

en: Width
ro: Lăţime

en: Question group
ro: Grup de întrebări

en: Hint
ro: Indiciu

en: Mandatory
ro: Obligatoriu

en: Accept multiple file uploads
ro: Acceptă încărcări de fișiere multiple

en: Accept multiple answers
ro: Acceptă răspunsuri multiple

en: Template override
ro: Suprascrie șablonul

en: Phone number
ro: Număr de telefon

en: Checkbox label
ro: Etichetă casetă de bifat

en: Add multimedia content
ro: Adăugă conținut multimedia

en: Image
ro: Imagine

en: Text shown upon negative answer
ro: Text afișat atunci când răspunsul este negativ

en: Trigger conditions
ro: Condiții de declanșare

en: Sufficient
ro: Suficient

en: Options
ro: Opțiuni

en: Addition
ro: Suplimentar

en: Multiplier
ro: Multiplicator

en: Questions
ro: Întrebări

en: Add new question
ro: Adaugă o întrebare nouă

en: Add question from template
ro: Adăugă o întrebare din șablon

en: Duplicate
ro: Duplicare

en: Steps
ro: Pași

en: Project name
ro: Numele proiectului

en: Homepage title
ro: Titlul paginii de start

en: Presentation
ro: Prezentare

en: Question to solicit possible whistleblowers
ro: Întrebarea prin care soliciți posibile avertizări

en: Whistleblowing button
ro: Butonul pentru avertizarea de integritate

en: Disclaimer
ro: Declinarea responsabilității

en: Footer
ro: Subsol

en: Upload
ro: Încărcă

en: Language:
ro: Limbă:

en: Add custom text
ro: Adaugă text personalizat

en: Custom text
ro: Text personalizat

en: Original text
ro: Textul original

en: Original translation
ro: Traducerea originală

en: Custom translation
ro: Traducere personalizată

en: Disable submissions
ro: Dezactivează sesizările

en: Enable encryption
ro: Activează criptarea

en: Enable administrators to change user passwords
ro: Permite administratorilor să schimbe parolele utilizatorilor

en: Administrators authorized to change user passwords:
ro: Administratori autorizați să schimbe parolele utilizatorului:

en: Enable multisite feature
ro: Activează funcționalitatea multi-site

en: Enable simplified login
ro: Activează autentificarea simplificată

en: Enable search engines indexing
ro: Activează indexarea pentru motoarele de căutare

en: Default questionnaire
ro: Chestionar standard

en: Show contexts in alphabetical order
ro: Afișează contextele în ordine alfabetică

en: Size limit for file attachments
ro: Dimensiunea maximă a fișierelor atașate

en: Require two factor authentication
ro: Solicită autentificarea în doi pași

en: Password change interval
ro: Intervalul la care trebuie schimbată parola

en: For security reasons, password changes are required at regular intervals.
ro: Din motive de securitate, este solicitată schimbarea parolei la intervale regulate.

en: Number of days till notifying unread reports to users
ro: Numărul de zile până la notificarea utilizatorilor cu privire la sesizările necitite

en: Disable the privacy panel
ro: Dezactivează panoul cu setări de confidențialitate

en: Enable custom privacy panel
ro: Activează panoul pentru personalizarea setărilor privind confidențialitatea

en: Custom privacy panel
ro: Panou pentru personalizarea setărilor privind confidențialitatea

en: Enable custodian user role
ro: Activează rolul de custode al utilizatorului

en: Enable scoring system
ro: Activează sistemul de evaluare

en: Logging level
ro: Nivel logare

en: Log accesses of internal users
ro: Logare acces utilizatori interni

en: Notify administrators of software problems
ro: Notifică administratorii privind problemele de software

en: Notify developers of software problems
ro: Notifică programatorii privind problemele de software

en: By enabling this feature, you will contribute to the development and security of the platform.
ro: Activând această funcționalitate, contribui la dezvoltarea și securitatea platformei.

en: Reset reports
ro: Resetează sesizări

en: Settings
ro: Setări

en: Case management
ro: Managementul cazurilor

en: Network
ro: Reţea

en: Sites
ro: Website-uri

en: Mode:
ro: Mod:

en: Configure
ro: Configurează

en: Subdomain
ro: Sub-domeniu

en: Creation date:
ro: Data creării:

en: Root domain used for secondary sites
ro: Domeniu principal utilizat pentru website-urile secundare

en: Use the first site for administrative purposes only
ro: Folosește primul website doar pentru scopuri administrative

en: Allow users to sign up
ro: Permite utilizatorilor să se înscrie

en: Enable terms of service
ro: Activează termenii de utilizare

en: Title
ro: Titlu

en: Public name
ro: Nume public

en: Send reset link
ro: Trimite linkul pentru resetare

en: Set password
ro: Setează parola

en: The chosen password is too weak. A valid password should be at least 12 characters long and contain a variety of characters including at least a lowercase character, a capital character, a number and a special character.
ro: Parola aleasă este prea slabă. O parolă validă trebuie să aibă cel puțin 12 caractere și să conțină o varietate de caractere, incluzând cel puțin o literă mică, o literă de tipar, un număr și un simbol.

en: Force password change
ro: Schimbare forțată a parolei

en: The user will be forced to change its password on next login.
ro: Utilizatorul va trebui să schimbe parola la următoarea conectare.

en: Disable two factor authentication
ro: Dezactivează autentificarea în doi pași

en: Language
ro: Limba

en: Enable email notifications
ro: Activează notificările prin e-mail

en: Details of the PGP key:
ro: Detalii ale cheii PGP:

en: Fingerprint
ro: Amprentă

en: Set up encryption by providing a PGP public key
ro: Configurează criptarea furnizând o cheie PGP publică

en: Give this admin ability to change user passwords
ro: Permite acestui administrator să schimbe parolele utilizatorilor

en: Forcefully selected
ro: Selectat obligatoriu

en: Allow the recipient to delete reports
ro: Permite destinatarilor să șteargă sesizările

en: Allow the recipient to postpone the report expiration date
ro: Permite destinatarului să amâne data de expirare a sesizării

en: Give the user administrative access to the following features:
ro: Permite utilizatorului acces administrativ la următoarele instrumente:

en: Request date
ro: Data solicitării

en: Report date
ro: Data sesizării

en: Authorization
ro: Autorizare

en: Requests
ro: Solicitări

en: The validation link is either incorrect or has expired.
ro: Linkul pentru validare este fie incorect, fie a expirat.

en: Your new email address has been validated.
ro: Noua adresă de e-mail a fost validată.

en: Forgot password?
ro: Ai uitat parola?

en: Enter the two factor authentication code
ro: Introdu codul pentru autentificarea în doi pași.

en: Authentication failed
ro: Autentificare eșuată

en: The code is either invalid or expired.
ro: Codul este fie invalid, fie a expirat.

en: Please select your account:
ro: Te rugăm să îți selectezi contul:

en: Now type your password, then click 'Log in':
ro: Tastează parola și dă click pe "Autentificare":

en: Text shown after the user has selected the option.
ro: Acest text apare după ce utilizatorul a selectat varianta.

en: Confirm
ro: Confirmă

en: Assign score points
ro: Atribuie puncte pentru evaluare

en: Are you sure?
ro: Ești sigur(ă)?

en: Close
ro: Închide

en: Please note that all the associated data will be permanently deleted.
ro: Atenție, toate datele asociate vor fi șterse definitiv.

en: Enable two factor authentication
ro: Activează autentificarea în doi pași

en: Before proceeding please read carefully the documentation at:
ro: Înainte de a începe, te rugăm să citești cu atenție documentația aici:

en: Account recovery key
ro: Cheia de recuperare a contului

en: Make a copy and store it in a safe place. It will be necessary if you lose your password to recover the access to your account without data loss.
ro: Notează și pune cheia într-un loc sigur. Vei avea nevoie de ea dacă îți pierzi parola și vrei să îți recuperezi accesul la cont fără a pierde datele.

en: Enter a name for the copy
ro: Introdu un nume pentru copie

en: Request support
ro: Solicită asistență

en: Thank you.
ro: Mulțumesc.

en: We will try to get back to you as soon as possible.
ro: Vom încerca să te contactăm cât de curând posibil.

en: Submit
ro: Trimite

en: The connection is not secure.
ro: Conexiunea nu este sigură.

en: The platform is still not configured for HTTPS connections and should therefore only be used for testing purposes.
ro: Platforma nu este configurată pentru conexiuni HTTPS și, de aceea, trebuie folosită doar pentru teste.

en: Please write a motivation for the reply
ro: Te rugăm să scrii o motivație pentru răspuns

en: Send
ro: Trimite

en: By confirming, you will postpone the expiration date to:
ro: Confirmând, vei amâna data de expirare până la:

en: This is a demo platform, please do not use it for real submissions.
ro: Aceasta este o platformă demo, te rugăm să nu o folosești pentru sesizări reale.

en: Install an authenticator app on your phone
ro: Instalează pe telefon o aplicație pentru autentificare.

en: Scan the QR code with the app
ro: Scanează codul QR cu aplicația

en: Error!
ro: Eroare!

en: Internal server error
ro: Eroare internă a serverului

en: Error on input validation
ro: Eroare la validarea datelor introduse

en: Resource not found
ro: Nu a fost găsită resursa

en: Forbidden operation
ro: Operațiune interzisă

en: The specified old password is not valid
ro: Parola veche specificată nu este validă

en: Resource can only be accessed via the Tor network
ro: Resursa poate fi accesată numai prin intermediul rețelei Tor

en: The upload request exceeds the size limit
ro: Atașamentul depășește dimensiunea maximă acceptată

en: Current password
ro: Parolă curentă

en: New password
ro: Parolă nouă

en: The new password must be different from the current one.
ro: Parola nouă trebuie să fie diferită de cea actuală.

en: Type your new password again
ro: Introdu noua parolă din nou.

en: The two passwords do not match
ro: Cele două parole nu se potrivesc

en: Validation of email address change in progress.
ro: Validarea schimbării e-mailului este în desfășurare.

en: Please check your inbox for further instructions.
ro: Te rugăm să îți verifici email-ul pentru instrucțiuni suplimentare.

en: Warning
ro: Avertizare

en: You are strongly advised to visit this site using the app called Tor Browser, that protects your identity.
ro: Vă recomandăm cu tărie să vizitați acest site folosind aplicația numită Tor Browser, care vă protejează identitatea.

en: Download the Tor Browser
ro: Descarcă browser-ul Tor.

en: Then, copy and paste the following address into the Tor Browser:
ro: Apoi, copiază și inserează următoarea adresă în browser-ul Tor:

en: Have you already filed a report? Enter your receipt.
ro: Ai trimis deja o sesizare? Introdu codul înregistrării.

en: The receipt is either invalid or the report has expired.
ro: Acest cod este fie invalid, fie sesizarea a expirat.

en: Select a file or drag it here.
ro: Selectează un fișier sau trage-l aici.

en: Size:
ro: Dimensiune:

en: Uploading files…
ro: Fișierele se încarcă

en: Upload completed successfully!
ro: Încărcare finalizată cu succes!

en: Estimated upload time:
ro: Timpul estimat pentru încărcare:

en: Recipients have requested you to fill an additional questionnaire.
ro: Destinatarii ți-au solicitat să completezi un chestionar suplimentar.

en: Fill the additional questionnaire
ro: Completează chestionarul suplimentar

en: From:
ro: De la:

en: To:
ro: Pentru:

en: Filename
ro: Nume fișier

en: Upload date
ro: Data încărcării

en: File size
ro: Mărime fișier

en: Questionnaire answers
ro: Răspunsuri la chestionar

en: Step
ro: Etapa

en: Files attached by recipients
ro: Fișiere atașate de către destinatari

en: Upload a file:
ro: Încarcă un fișier:

en: Welcome!
ro: Bine ai venit!

en: For the user documentation, visit:
ro: Pentru a vedea documentația necesară utilizatorilor, mergi la:

en: If you need technical support, have general questions, or have new ideas for the software:
ro: Dacă ai nevoie de suport tehnic, ai întrebări generale sau ai idei pentru software:

en: If you want to contribute to software development or report a bug, please open an issue in our ticketing system:
ro: Dacă vrei să contribui la dezvoltarea software-ului sau dorești să raportezi o problemă, te rugăm să deschizi o sesizare:

en: Join our chat:
ro: Participă la discuția noastră:

en: Follow the project on:
ro: Urmărește proiectul pe:

en: An update is available:
ro: O nouă versiune este disponibilă

en: We recommend that you access the “Preferences” section in order to retrieve your “Account Recovery Key” and store it safely. This key will be necessary to recover your access to the platform and to your data in case you forget your password.
ro: Vă recomandăm să accesați secțiunea "Preferințe" pentru a vă obține "Cheia de recuperare a contului" și pentru a o salva în siguranță. Această cheie va fi necesară pentru a vă recupera accesul la platformă și la datele dvs. în cazul în care vă uitați parola.

en: The provided recovery key is invalid.
ro: Cheia de recuperare introdusă este invalidă.

en: The provided reset token is invalid or expired.
ro: Codul de resetare introdus este invalid sau a expirat.

en: Enter your account's username or your email address to request a password reset.
ro: Introdu numele de utilizator sau adresa de e-mail pentru a solicita o resetare a parolei.

en: Enter your email address to request a password reset.
ro: Introdu adresa de e-mail pentru a solicita o resetare a parolei.

en: Password reset requested.
ro: Este solicitată resetarea parolei.

en: Enter your account recovery key to complete the password reset procedure
ro: Introdu cheia de recuperare a contului pentru a finaliza procedura de resetare a parolei

en: Access to the whistleblower's identity has been requested to the custodian.
ro: Accesul la identitatea avertizorului a fost solicitată custode.

en: Date of the request
ro: Data solicitării

en: Show
ro: Arată

en: Congratulations!
ro: Felicitări!

en: You have completed the platform activation.
ro: Ai finalizat procesul de activare a platformei.

en: Success!
ro: Succes!

en: Your whistleblowing platform is almost ready!
ro: Platforma ta pentru avertizorii de integritate este aproape gata!

en: Check your inbox to activate it.
ro: Verifică-ți inboxul pentru a o activa.

en: If not activated within 24 hours the platform will be automatically deleted.
ro: Dacă nu este activată în 24 de ore, platforma va fi ștearsă în mod automat.

en: Sign up
ro: Cont nou

en: Site
ro: Sait

en: Confirmation
ro: Confirmare

en: Invalid confirmation
ro: Confirmare invalidă

en: Invalid phone number
ro: Număr de telefon invalid

en: Address
ro: Adresă

en: Tax code
ro: Cod fiscal

en: The answer is too short
ro: Răspunsul este prea scurt

en: The specified input is not valid.
ro: Datele introduse specificate nu sunt valide.

en: The specified input is not valid:
ro: Intrarea specificată nu este validă:

en: please enter a valid email address.
ro: Te rog introdu o adresă de e-mail validă.

en: please enter numbers only.
ro: Te rog, introdu doar numere.

en: Submissions disabled
ro: Sesizări dezactivate

en: You are connecting to the server without anonymity and this server supports only anonymous submissions
ro: Te conectezi la server fără anonimat iar acest server permite doar sesizări anonimizate.

en: Your report was successful.
ro: Ai trimis sesizarea cu succes.

en: Remember your receipt for this report.
ro: Ține minte numărul codului de înregistrare pentru această sesizare.

en: Use the 16 digit receipt to log in. It will allow you to view any messages we sent you, and also to add extra info.
ro: Folosește numărul de înregistrare din 16 cifre pentru a te autentifica. Îți va permite să vezi ce mesaje ai primit, precum și să adaugi informații suplimentare.

en: View your report
ro: Vizualizează sesizarea

en: Recipient selection
ro: Selectează destinatarul

en: Select the recipients of your report:
ro: Selectează destinatarii avertizării tale:

en: Recipients selected:
ro: Destinatari selectați:

en: You have reached the maximum number of selectable recipients.
ro: Ai atins numărul maxim de destinatari ce pot fi selectați.

en: The following recipients will receive your report and could not be deselected:
ro: Următorii destinatari vor primi avertizarea ta și nu pot fi deselectați:

en: In this step the answers to the following questions are either missing or invalid:
ro: În această etapă, răspunsurile pentru următoarele întrebări fie lipsesc, fie sunt invalide:

en: You must select at least one recipient.
ro: Trebuie sa alegi cel puțin un destinatar.

en: Waiting for the file(s) to finish uploading.
ro: Se așteaptă finalizarea încărcării fișierului(lor).

en: The following steps have errors:
ro: Următorii pași au erori:

en: Hide
ro: Ascunde

en: The following step-by-step procedure will guide you through creating your whistleblowing platform.
ro: Aceste instrucțiuni te vor ghida pas cu pas în procesul de creare a platformei tale pentru avertizori de integritate.

en: Please choose a configuration profile:
ro: Te rugăm să alegi un profil pentru configurare:

en: Make it possible for this admin to reset user passwords.
ro: Permite acestui administrator să reseteze parolele utilizatorului.

en: We advise selecting this option if you would like to protect data from being lost in the situation where recipients lose their passwords. On the other hand, we would not advise using this feature if you want to setup a system where only recipients are able to access submissions.
ro: Vă recomandăm să selectați această opțiune dacă doriți să protejați datele împotriva pierderii în situația în care destinatarii își pierd parolele. Pe de altă parte, nu vă sfătuim să utilizați această caracteristică dacă doriți să configurați un sistem în care numai destinatarii pot accesa sesizările.

en: Please choose a different username.
ro: Te rugăm să folosești un nume de utilizator diferit.

en: I have read and agree to the terms of the license.
ro: Am citit și sunt de acord cu termenii de folosire a licenței.

en: You have completed the platform wizard.
ro: Ai finalizat procesul de configurare a platformei

en: Please summarize your report in a few words.
ro: Descrie sesizarea în câteva cuvinte.

en: Describe your report in detail.
ro: Descrie sesizarea în detaliu.

en: Where did the facts happen?
ro: Unde s-au petrecut faptele?

en: When did the facts happen?
ro: Când s-au petrecut faptele?

en: I'm a victim
ro: Sunt victimă

en: I'm involved in the facts
ro: Sunt implicat în fapte

en: I witnessed the facts in person
ro: Sunt martor la fapte

en: I was personally told by a direct witness
ro: Am primit personal informația direct de la un martor

en: It is a rumor I heard
ro: Am auzit despre fapte

en: How are you involved in the reported facts?
ro: Cum sunteți implicat în faptele raportate?

en: Do you have evidence to support your report?
ro: Dețineți probe care pentru raportarea dvs.?

en: Please attach the evidence to support your report.
ro: Vă rugăm atașați probele care le aveți cu privire la raportarea dvs.

en: Please describe the evidence in detail.
ro: Vă rugăm să descrieți probele în detaliu.

en: A thorough description of the submitted evidence enhances our ability to evaluate claims and investigate. Please take care to reference significant portions of any videos, images or documents submitted.
ro: O descriere amănunțită a probelor prezentate îmbunătățește capacitatea noastră de a evalua afirmațiile și de a investiga. Vă rugăm să aveți grijă să faceți referire la părțile relevante ale oricăror videoclipuri, imagini sau documente trimise.

en: Have you reported the facts to other organizations and/or individuals?
ro: Ați raportat faptele și către alte organizații și/sau persoane?

en: Please list the organizations and/or individuals you have informed about these facts.
ro: Vă rugăm să enumerați organizațiile și/sau persoanele pe care le-ați informat despre aceste fapte.

en: Have these organizations investigated your claims? If so, what was the outcome?
ro: Aceste organizații au investigat afirmațiile dvs.? Dacă da, care a fost rezultatul?

en: What is the outcome you want to achieve with our support?
ro: Care este rezultatul pe care doriți să-l obțineți cu sprijinul nostru?

en: Do you want to provide your identification information?
ro: Vrei să oferi informații care să permită identificarea ta?

en: First name
ro: Prenume

en: Last name
ro: Nume

en: Alternative contact method
ro: Metodă de contact alternativă

en: I prefer to be contacted via this platform only
ro: Prefer să fiu contactat doar prin intermediul acestei platforme

en: Other
ro: Alta

en: Dear {RecipientName},
ro: Bună ziua, {RecipientName},

en: You're receiving this email because a user account has been created for you on the system: {Site}
ro: Primești acest e-mail deoarece ți-a fost creat un cont de utilizator în sistem: {Site} .

en: Username: {Username}
ro: Utilizator: {Username}

en: Activation link: {Url}
ro: Link pentru activare: {Url}

en: Please click on the activation link to proceed with the account activation and to set your user password.
ro: Accesează linkul pentru a activa contul și pentru a seta parola de utilizator.

en: After successful activation you will be able to access the system via the following link: {LoginUrl}
ro: După activarea cu succes vei putea accesa sistemul prin acest link: {LoginUrl}

en: Kind regards,
ro: Toate cele bune,

en: Account activation
ro: Activarea contului

en: Your whistleblowing platform is now accessible at:
ro: Platforma ta pentru avertizori de integritate este accesibilă la:

en: To log in, visit:
ro: Pentru a te autentifica, mergi la:

en: Users' credentials:
ro: Datele de autentificare pentru utilizator:

en: The platform will be automatically deleted on:
ro: Platforma va fi ștearsă în mod automat la data de:

en: Access instructions
ro: Instrucțiuni pentru acces

en: The number of activities recently detected appears to be higher than usual.
ro: Numărul de activități detectate recent pare să fie mai mare decât de obicei.

en: This could be a sign of an attack (for example, someone flooding your server with bogus information) or just a usage spike due to an increased visibility of your project.
ro: Aceasta s-ar putea datora unui atac (de exemplu, cineva inundă serverul cu informații false), sau pur și simplu unui vârf de utilizare, datorită vizibilității sporite a proiectului.

en: Examine the issue to determine whether it is legitimate or not.
ro: Verifică situația pentru a decide dacă este legitimă sau nu.

en: The activities with unusual stats are:
ro: Activitățile care înregistrează statistici neobișnuite sunt:

en: The server cannot guarantee that a new report can be stored, so submissions have been disabled.
ro: Serverul nu poate garanta că o nouă sesizare poate fi salvată, de aceea primirea sesizărilor a fost dezactivată.

en: Please consider asking your technical support to create more disk space on the server.
ro: Te rugăm să ceri departamentului tehnic să îți ofere mai mult spațiu pe server.

en: GlobaLeaks technology includes a server status checking component which will alert you in case something requires your attention.
ro: Tehnologia GlobaLeaks include și o componentă de verificare a statusului serverului pentru a te alerta în cazul în care ceva necesită atenție.

en: For more information, log in to the Administration interface and look at the "System Stats" and "Anomalies" sections.
ro: Pentru mai multe informații, conectează-te la interfața de administrare și uită-te la secțiunile "Statistici sistem" și "Anomalii".

en: Anomaly detected in {NodeName}
ro: Anomalie detectată la {NodeName}

en: This is an email to inform you that the PGP key of the following users is going to expire or has already expired:
ro: Acesta este un e-mail pentru a te informa că cheia PGP a următorilor utilizatori urmează să expire sau a expirat deja:

en: Without a valid PGP key, the system will not be able to send them encrypted notifications.
ro: Fără o cheie PGP validă, sistemul nu va fi în măsură să le trimită notificări criptate.

en: PGP key expiration alert
ro: Alertă expirare cheie PGP

en: A new whistleblowing site has been registered.
ro: A fost înregistrată o nouă platformă pentru avertizorii de integritate.

en: Registration data:
ro: Data înregistrării:

en: Site: {Url}
ro: Website: {Url}

en: Name: {Name}
ro: Nume: {Name}

en: Email: {Email}
ro: E-mail: {Email}

en: New whistleblowing site registered
ro: Noua platformă pentru avertizorii de integritate înregistrată

en: This is a test email sent out from the platform's administrative interface.
ro: Acesta este un e-mail de test trimis din interfața de administrare a platformei.

en: Reception of this email indicates that the server was able to authenticate to and interact with the SMTP mail server.
ro: Primirea acestui e-mail indică faptul că serverul a putut să se autentifice și să interacționeze cu serverul de mail SMTP.

en: Test email
ro: E-mail test

en: This is an email to notify you that a request has been made to change your email address to {NewEmailAddress}.
ro: Prin acest e-mail te notificăm că a fost făcută o solicitate pentru a îți schimba adresa de e-mail cu {NewEmailAddress}.

en: Click the following link to validate this change:
ro: Dă click pe acest link pentru a valida schimbarea:

en: If you didn't request this change, change your password and contact your system administrator.
ro: Dacă nu ai solicitat această modificare,  schimbă parola și contactează administratorul de sistem.

en: Email change request
ro: Solicitare pentru schimbarea e-mailului

en: From: {Author}
ro: De la: {Author}

en: Date: {EventTime}
ro: Dată: {EventTime}

en: From: Whistleblower
ro: De la: Avertizor de intergritate

en: Date: {SubmissionDate}
ro: Dată: {SubmissionDate}

en: Label: {TipLabel}
ro: Etichetă: {TipLabel}

en: The HTTPS certificate loaded on the platform is about to, or has already expired.
ro: Certificatul HTTPS încărcat pe platformă este pe cale să expire sau a expirat deja.

en: Expiration date: {ExpirationDate}
ro: Data de expirare: {ExpirationDate}

en: Without a valid certificate, the platform will be accessible in a secure way only via Tor.
ro: Fără un certificat valid, platforma va fi accesibilă într-un mod sigur doar prin intermediul browserului Tor.

en: Log in to solve the issue.
ro: Autentifică-te pentru a rezolva această situație.

en: Expiration alert for HTTPS certificate
ro: Alertă de expirare a certificatului HTTPS

en: The automatic HTTPS certificate renewal scheduled for today just failed.
ro: Înnoirea automată a certificatului HTTPS programată pentru astăzi tocmai a eșuat.

en: The system will keep trying.
ro: Sistemul va continua să încerce.

en: Failed HTTPS certificate renewal
ro: Reînoirea certificatului HTTPS a eșuat.

en: This is an email to notify you that a custodian has authorized you to access to the whistleblowing identity for the report {TipNum}.
ro: Acesta este un e-mail pentru a te anunța că un custode te-a autorizat să accesezi identitatea avertizorului sesizării {TipNum}.

en: The report can be accessed at:
ro: Sesizarea poate fi accesată la:

en: Access to whistleblower's identity authorized
ro: Accesul la identitatea avertizorului a fost autorizat.

en: This is an email to notify you that a custodian has denied you access to the whistleblowing identity for the report {TipNum}.
ro: Acesta este un e-mail pentru a te anunța că un custode ți-a refuzat accesul la identitatea avertizorului sesizării {TipNum}.

en: Access to whistleblower's identity denied
ro: Accesul la identitatea avertizorului a fost respins.

en: This is an email to notify you that a recipient has requested access to the whistleblower's identity for the report {TipNum}
ro: Acesta este un e-mail pentru a te anunța că un destinatar a solicitat accesul la identitatea avertizorului sesizării {TipNum}

en: The request can be accessed at:
ro: Solicitarea poate fi accesată aici:

en: New request of access to a whistleblower's identity
ro: O nouă cerere de acces la identitatea avertizorului.

en: This is an email to notify you that the whistleblower for the report {TipNum} has provided their identity.
ro: Acesta este un e-mail pentru a te anunța că avertizorul sesizării {TipNum} și-a dezvăluit identitatea.

en: The whistleblower has provided their identity
ro: Avertizorul și-a dezvăluit identitatea.

en: You're receiving this email because a password reset has been requested for the account: {Username}
ro: Primești acest e-mail deoarece a fost solicitată resetarea parolei pentru acest cont: {Username}

en: If you didn't make this request, you may safely ignore and delete this email.
ro: Dacă nu ai făcut această solicitare, ignoră și șterge acest e-mail.

en: You can confirm your request by clicking the following link:
ro: Poți confima solicitarea, dând click pe acest link:

en: Password reset instructions
ro: Instrucțiuni pentru resetarea parolei

en: This is an email to inform you that your PGP key is expiring or has already expired.
ro: Acesta este un e-mail pentru a te anunța că cheia PGP expiră sau a expirat deja.

en: You should extend its validity and update the key present on the platform, or upload a new key.
ro: Ar trebui să extinzi valabilitatea acesteia și să actualizezi cheia din platformă, sau să încărci o nouă cheie.

en: Without a valid PGP key, the system won't be able to encrypt data provided to you.
ro: Fără o cheie PGP validă, sistemul nu va putea să cripteze datele ce îți sunt oferite.

en: Click the link to activate the platform:
ro: Dă click pe link pentru a activa platforma:

en: Activation
ro: Activare

en: A software update is available.
ro: O nouă versiune de soft este disponibilă.

en: It is good security practice to keep the platform up to date.
ro: Este o practică bună de securitate să ai cea mai nouă versiune de soft a plaftormei.

en: To learn about new features and bug fixes in the new version consult the change log at: {ChangeLogUrl}
ro: Pentru a afla noutăți despre facilități sau probleme rezolvate în noua versiune, consultă istoricul de modificări: {ChangeLogUrl}

en: For instructions on software updates, please refer to the documentation at: {UpdateGuideUrl}
ro: Pentru instrucțiuni privind cele mai noi versiuni de soft, te rugăm să consulți documentația de aici: {UpdateGuideUrl}

en: This is an email to notify you that a recipient has granted you access to one or more reports.
ro: Acesta este un e-mail pentru a te anunța că un destinatar ți-a acordat accesul la una sau mai multe sesizări.

en: New report
ro: Sesizare nouă

en: The earliest expiration date is {EarliestExpirationDate}.
ro: Cea mai apropiată dată de expirare este {EarliestExpirationDate}.

en: Please remember to check them before they are deleted.
ro: Nu uita să le verifici înainte de a fi șterse.

en: Some reports will expire soon
ro: Unele sesizări vor expira în curând.

en: This is an email to notify you that a whistleblower has selected you as a valuable recipient of their report.
ro: Acesta este un email prin care te anunțăm că un avertizor te-a selectat ca destinatar de încredere al sesizării lui.

en: You are asked to pay special attention to the information and material contained therein. Please keep in mind that whistleblowers often expose themselves to high personal risks in the interest of the public. Therefore the material provided within this report should be considered to be of high importance.
ro: Te rugăm să acorzi atenție specială informațiilor și materialelor prezentate aici. Te rugăm să nu uiți că avertizorii de integritate se expun adesea unor riscuri personale mari în interesul public. De aceea, materialele oferite prin intermediul acestei sesizări trebuie să fie considerate de importanță majoră.

en: This is an email to notify that an existing report has been updated.
ro: Prin acest e-mail te notificăm că o avertizare deja existentă a fost completată.

en: Report updated
ro: Avertizarea a fost completată.

en: This email is to remind you the presence of unread or updated reports.
ro: Prin acest e-mail îți reamintim că ai avertizări necitite sau care au primit informații suplimentare.

en: Reminder about unread or updated reports
ro: Memento pentru sesizările necitite sau actualizate

en: Role: {Role}
ro: Rol: {Role}

en: Password: {Password}
ro: Parolă: {Password}
