GlobaLeaks - en to nl translation catalogue (573 entries)

en: Log in
nl: Inloggen

en: Theme customization
nl: Thema aanpassen

en: Languages
nl: Talen

en: Text customization
nl: Tekst aanpassing

en: Advanced
nl: Geavanceerd

en: Question templates
nl: Formuliersjablonen

en: Questionnaires
nl: Vragenlijsten

en: Add new questionnaire
nl: Nieuwe vragenlijst toevoegen

en: License
nl: Licentie

en: Templates
nl: Sjablonen

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Anomalies
nl: Afwijkingen

en: Preferences
nl: Voorkeuren

en: Notifications
nl: Meldingen

en: file unavailable
nl: bestand niet beschikbaar

en: Date
nl: Datum

en: Expiration date
nl: Vervaldatum

en: Last Access
nl: Laatste bezoek

en: Files
nl: Bestanden

en: Comments
nl: Reacties

en: Messages
nl: Berichten

en: Platform wizard
nl: Platformwizard

en: CREDIT CARD
nl: KREDIETKAART

en: YOUR NAME
nl: U NAAM

en: Label the report
nl: Label de inzending

en: Postpone the expiration date
nl: Vervaldatum uitstellen

en: Select all
nl: Alles selecteren

en: Deselect all
nl: Niets selecteren

en: Refresh
nl: Vernieuwen

en: Channel
nl: Kanaal

en: Preview
nl: Voorbeeld

en: The whistleblower has already read the last update
nl: De klokkenluider heeft de laatste update al gelezen

en: The whistleblower has not read the last update yet
nl: De klokkenluider heeft de laatste update nog niet gelezen

en: Move up
nl: Omhoog

en: Move down
nl: Omlaag

en: Move left
nl: Naar links

en: Move right
nl: Naar rechts

en: Import
nl: Importeren

en: Export
nl: Exporteren

en: Save all
nl: Alles opslaan

en: Access control
nl: Toegangscontrole

en: Number
nl: Nummer

en: Email
nl: E-mail

en: Regular expression validator
nl: Reguliere expressie controleren

en: Minimum number of input characters
nl: Minimaal aantal karakters

en: Maximum number of input characters
nl: Maximaal aantal karakters

en: Earliest selectable date
nl: Vroegst mogelijke datum

en: Latest selectable date
nl: Uiterste datum

en: 0 = auto
nl: 0 = automatisch

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Attachment
nl: Bijlage

en: Attachments
nl: Bijlagen

en: Change your password
nl: Wachtwoord wijzigen

en: User
nl: Gebruiker

en: Motivation
nl: Reden

en: Request motivation
nl: Motivatie bij de aanvraag

en: Reply motivation
nl: Reactie op de motivatie

en: Request status
nl: Status van de aanvraag

en: Custodian
nl: Vertrouwenspersoon

en: Identity
nl: Identiteit

en: Access requested
nl: Toegang gevraagd

en: Request access to the whistleblower's identity
nl: Vraag toegang tot de identiteit van de klokkenluider

en: Please write a motivation
nl: Motiveer de aanvraag

en: Reply to the request
nl: Reactie op de aanvraag

en: Authorized
nl: Verleend

en: Denied
nl: Afgewezen

en: Waiting for authorization
nl: Wachten op toegang

en: New request
nl: Nieuwe aanvraag

en: Authorize
nl: Verlenen

en: Deny
nl: Afwijzen

en: Deny access to the whistleblower's identity
nl: Wijs toegang tot de identiteit van de klokkenluider af

en: Authorize access to the whistleblower's identity
nl: Verleen toegang tot de identiteit van de klokkenluider

en: URL redirects
nl: URL-verwijzingen

en: Anomaly detection thresholds
nl: Drempels voor anomaliedetectie

en: Available disk space
nl: Beschikbare schijfruimte

en: Last update
nl: Voor het laatst bijgewerkt

en: Disable notifications to administrators
nl: Berichten aan managers uitschakelen

en: Disable notifications to custodians
nl: Berichten aan vertrouwenspersonen uitschakelen

en: Disable notifications to recipients
nl: Berichten aan ontvangers uitschakelen

en: Trigger question
nl: Trigger vraag

en: Triggered by score:
nl: Geïnitieerd door waardering:

en: Weak
nl: Zwak

en: Acceptable
nl: Redelijk

en: Strong
nl: Sterk

en: Text shown on top of the interface for selecting channels
nl: Tekst die getoond wordt boven de interface om context te selecteren

en: Silence email notifications
nl: E-mailmeldingen uitschakelen

en: Turn on email notifications
nl: E-mailmeldingen inschakelen

en: Input validation
nl: Invoervelden valideren

en: Email address
nl: Emailadres

en: Custom
nl: Aanpassing

en: None
nl: Geen

en: Regular expression
nl: Reguliere expressie

en: Search
nl: Zoeken

en: This custom text is no longer displayed on the platform. The original text has either changed or been removed.
nl: Deze aangepaste text is niet meer zichtbaar op het platform. De originele text is gewijzigd of verwijderd.

en: Audit log
nl: Audit logboek

en: Stats
nl: Statistieken

en: Activities
nl: Activiteiten

en: Reports
nl: Inzendingen

en: Report
nl: Inzending

en: Users
nl: Gebruikers

en: From
nl: Afzender

en: Number of downloads
nl: Aantal keer gedownload

en: File size not accepted.
nl: Bestandsgrootte wordt niet geacepteerd.

en: Maximum file size is:
nl: Maximale bestandsgrootte:

en: Scheduled jobs
nl: Geplande werkzaamheden

en: Regenerate
nl: Regenereren

en: Display options alphabetically
nl: Toon opties alfabetisch

en: Enable email notifications for:
nl: Activeer e-mailmelding voor:

en: Disable
nl: Uitschakelen

en: Remove
nl: Verwijder

en: Use as default
nl: Markeer als standaard

en: Collapse
nl: Inklappen

en: Expand
nl: Uitklappen

en: Select
nl: Selecteren

en: Deselect
nl: Deselecteren

en: Surname
nl: Achternaam

en: New
nl: Nieuw

en: Opened
nl: Geopend

en: Closed
nl: Gesloten

en: Placeholder
nl: Plaatshouder

en: Print
nl: Afdrukken

en: Previous
nl: Vorige

en: Next
nl: Volgende

en: First
nl: Eerste

en: Last
nl: Laatste

en: Send a test email to your email address.
nl: Verstuur een mailtje om je e-mailadres te testen.

en: Block the submission
nl: Blokkeer de inzending

en: Skip the recipient account creation.
nl: Sla het aanmaken van een account voor de ontvanger over.

en: Send activation link
nl: Verstuur activatielink

en: Password reset
nl: Wachtwoord resetten

en: One or more recipients have not performed the first login yet. This means they won't be receiving reports.
nl: Een of meer ontvangers hebben nog nooit ingelogd. Dit betekent dat ze geen meldingen ontvangen.

en: This user has not performed the first login yet.
nl: Deze gebruiker heeft nog nooit ingelogd.

en: seconds
nl: seconden

en: This domain name is not available.
nl: Deze domeinnaam is niet beschikbaar.

en: Mark as important
nl: Markeer als belangrijk

en: Copy to clipboard
nl: Kopieer naar klembord

en: Logout
nl: Log uit

en: Give this recipient ability to grant user access to reports
nl: Geef deze ontvanger de mogelijkheid om gebruikers toegang te verlenen tot de meldingen

en: Grant access
nl: Toegang verlenen

en: Revoke access
nl: Toegang herroepen

en: File a report
nl: Dien een rapport in

en: Before proceeding, please set a new password.
nl: Voor je verdergaat, stel alsjeblieft een nieuw wachtwoord in.

en: Before proceeding, please enable the two factor authentication.
nl: Zet two-factor-authentication aan voordat je verdergaat.

en: Enable
nl: Inschakelen

en: Low
nl: Laag

en: High
nl: Hoog

en: Save
nl: Bewaar

en: Severity
nl: Ernst

en: Object
nl: Voorwerp

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Role
nl: Rol

en: Name
nl: Naam

en: Creation date
nl: Datum van aanmaken

en: Last access
nl: Laatste toegang

en: Whistleblower's last access
nl: Laatste toegang van de klokkenluider

en: Substatuses
nl: Onderstatussen

en: Add
nl: Toevoegen

en: This field is mandatory
nl: Dit veld is verplicht

en: Edit
nl: Bewerken

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Report statuses
nl: Status van de inzending

en: Channels
nl: Kanalen

en: Hidden
nl: Verborgen

en: Description
nl: Omschrijving

en: Questionnaire
nl: Vragenformulier

en: Recipients
nl: Ontvangers

en: days
nl: dagen

en: Set the value to 0 to disable this feature.
nl: Stel de waarde in op 0 om deze functie uit te schakelen

en: Show the questionnaire navigation interface
nl: Toon het navigatie-ineractiescherm van de vragenlijst

en: Allow whistleblowers to select their recipients
nl: Klokkenluiders toestaan hun ontvangers te selecteren

en: Select all recipients by default
nl: Selecteer standaard alle ontvangers

en: Maximum number of selectable recipients:
nl: Maximaal aantal selecteerbare ontvangers:

en: Show recipients in alphabetical order
nl: Toon ontvangers in alfabetische volgorde

en: Show recipient details on the status page of the report
nl: Toon details van de ontvanger op de status-pagina van de inzending

en: Enable comments
nl: Reacties inschakelen

en: Allow the whistleblower to write comments
nl: De klokkenluider toestaan reacties achter te laten

en: Enable private messages
nl: Privé-berichten inschakelen

en: Allow the whistleblower to send messages
nl: De klokkenluider toestaan berichten te versturen

en: Allow the whistleblower to add attachments
nl: De klokkenluider toestaan bestanden toe te voegen aan een inzending

en: Additional questionnaire
nl: Toegevoegde vragenformulier

en: Scoring system options
nl: Beoordelingssysteem opties

en: Threshold
nl: Drempelwaarde

en: Value
nl: Waarde

en: Software version:
nl: Softwareversie:

en: Restrict access to specific IP addresses
nl: Beperk toegang voor specifieke IP-adressen

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Allowed IP addresses
nl: Toegestane IP-adressen

en: Recipient
nl: Ontvanger

en: Each entry must be separated with a comma.
nl: Elke invoer moet worden gescheiden door middel van een komma.

en: Example:
nl: Voorbeeld:

en: Hostname
nl: Hostnaam

en: Organization
nl: Organisatie

en: Invalid email address
nl: Ongeldig e-mailadres

en: City
nl: Plaats

en: Country
nl: Land

en: Country code
nl: Landcode

en: Generate
nl: Aanmaken

en: Private Key
nl: Privésleutel

en: Certificate Signing Request
nl: Certificaatondertekeningsverzoek

en: Download
nl: Downloaden

en: Certificate
nl: Certificaat

en: Valid until:
nl: Geldig tot:

en: Issuer:
nl: Uitgever:

en: Intermediate Certificates
nl: Tussenliggende certificaten

en: The platform supports the configuration of HTTPS through this interface.
nl: Het platform ondersteunt de configuratie van HTTPS via deze koppeling.

en: Automatic configuration
nl: Automatische configuratie

en: Using automatic HTTPS configuration will handle the entire process of requesting, enabling and renewing certificates from the Let's Encrypt Certificate Authority.
nl: Het gebruik van automatische HTTPS configuratie doorloopt het gehele proces van aanvragen, activeren en vernieuwen van certificaten van de Let's Encrypt Certificate Athuthority

en: The platform must be reachable through a public IP address and the selected hostname must have a DNS record referencing that address.
nl: Het platform moet bereikbaar zijn via een publiekelijk IP-adres en de geselecteerde hostname moet een DNS regel bevatten welke verwijst naar dat adres.

en: Proceed
nl: Gaat u verder

en: Manual configuration
nl: Handmatige configuratie

en: The manual configuration wizard will guide you through the setup of HTTPS from an alternative Certificate Authority.
nl: De wizard voor handmatige configuratie leidt u door de inrichting van HTTPS van een alternatieve certificeringsinstelling.

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Auto-renewal
nl: Auto-hernieuwing

en: Tor Onion Service
nl: Tor-onion-dienst

en: Anonymize outgoing connections
nl: Anonimiseer uitgaande verbindingen

en: Let the platform be reachable without Tor
nl: Het platform is bereikbaar zonder Tor

en: Roles enabled to use the platform without Tor
nl: Rollen ingeschakeld om het platform te gebruiken zonder TOR

en: Whistleblower
nl: Klokkenluider

en: To
nl: Aan

en: SMTP email address
nl: SMTP-e-mailadres

en: SMTP server address
nl: SMTP-serveradres

en: SMTP server port
nl: SMTP-serverpoort

en: Security
nl: Beveiliging

en: Require authentication
nl: Vereis authenticatie

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Number of hours before sending a report expiration alert
nl: Aantal uur voordat de melding verstuurd wordt dat een inzending verloopt

en: Test the configuration
nl: Test de instellingen

en: Reset SMTP configuration
nl: Reset SMTP configuratie

en: Reset notification templates to default
nl: Notificatiesjablonen herstellen naar standaardversie

en: Template
nl: Sjabloon

en: Question
nl: Vraag

en: Single-line text input
nl: Één regel tekst

en: Multi-line text input
nl: Meerdere regels tekst

en: Selection box
nl: Vinkje

en: Multiple choice input
nl: Meerkeuzevraag

en: Checkbox
nl: Selectievakje

en: Terms of service
nl: Serviceovereenkomst

en: Date range
nl: Datum-bereik

en: Group of questions
nl: Vragengroep

en: Row
nl: Rij

en: Column
nl: Kolom

en: Width
nl: Breedte

en: Question group
nl: Vragengroep

en: Mandatory
nl: Vereist

en: Accept multiple file uploads
nl: Aanvaard uploads van meerdere bestanden

en: Accept multiple answers
nl: Aanvaard meerdere antwoorden

en: Template override
nl: Sjabloon overschrijven

en: Phone number
nl: Telefoonnummer

en: Text
nl: Tekst

en: Checkbox label
nl: Selectievakje label

en: Add multimedia content
nl: Multimediainhoud toevoegen

en: Image
nl: Afbeelding

en: Audio
nl: Geluid

en: Video
nl: Film/Beeld

en: Text shown upon negative answer
nl: Tekst welke wordt getoond bij een ontkennend antwoord

en: Trigger conditions
nl: Initiatie-voorwaarden

en: Sufficient
nl: Voldoende

en: Options
nl: Opties

en: Addition
nl: Toevoeging

en: Multiplier
nl: Vermenigvuldiger

en: Questions
nl: Vragen

en: Add new question
nl: Nieuwe vraag toevoegen

en: Add question from template
nl: Vraag toevoegen van sjabloon

en: Duplicate
nl: Een kopie maken

en: Steps
nl: Stappen

en: Project name
nl: Naam van initiatief

en: Homepage title
nl: Titel van hoofdpagina

en: Presentation
nl: Presentatie

en: Question to solicit possible whistleblowers
nl: Vraag om potentiële klokkenluiders aan te spreken

en: Whistleblowing button
nl: Klokkenluid-knop

en: Footer
nl: Voettekst

en: Upload
nl: Uploaden

en: Language:
nl: Taal:

en: Add custom text
nl: Voeg aangepaste tekst toe

en: Custom text
nl: Aangepaste tekst

en: Original text
nl: Orginele tekst

en: Original translation
nl: Orginele vertaling

en: Custom translation
nl: Aangepaste vertaling

en: Disable submissions
nl: Inzendingen uitschakelen

en: Enable encryption
nl: Encryptie inschakelen

en: Enable administrators to change user passwords
nl: Stel beheerders in staat om wachtwoorden van gebruikers te veranderen

en: Administrators authorized to change user passwords:
nl: Beheerders die gemachtigd zijn om gebruikerswachtwoorden te wijzigen:

en: Enable multisite feature
nl: Functie voor meerdere-weblocaties inschakelen

en: Enable simplified login
nl: Vereenvoudigde login inschakelen

en: Enable search engines indexing
nl: Zoekmachine-indexering inschakelen

en: Default questionnaire
nl: Standaard vragenformulier

en: Show contexts in alphabetical order
nl: Toon contexten in alfabetische volgorde

en: Size limit for file attachments
nl: Maximale grootte voor bestandsbijlagen

en: Require two factor authentication
nl: Vereis two-factor-authentication

en: Password change interval
nl: Wachtwoord-wijzigingsinterval

en: For security reasons, password changes are required at regular intervals.
nl: Wachtwoorden moeten geregeld worden veranderd om veiligheidsredenen.

en: Number of days till notifying unread reports to users
nl: Aantal dagen tot het melden van de ongelezen inzendingen aan gebruikers

en: Disable the privacy panel
nl: Privacy-paneel uitschakelen

en: Enable custom privacy panel
nl: Gepersonaliseerd privacy-paneel inschakelen

en: Custom privacy panel
nl: Gepersonaliseerd privacy-paneel

en: Enable custodian user role
nl: Activeer de custodian gebruikersrol

en: Enable scoring system
nl: Waarderingssysteem inschakelen

en: Logging level
nl: Niveau van loggen

en: Log accesses of internal users
nl: Log toegang door interne-gebruikers

en: Notify administrators of software problems
nl: Stel administratoren op de hoogte van software problemen

en: Notify developers of software problems
nl: Meld programmafouten bij ontwikkelaars

en: By enabling this feature, you will contribute to the development and security of the platform.
nl: Door dit in te schakelen draag je bij aan de ontwikkeling en veiligheid van het platvorm.

en: Reset reports
nl: Inzendingen resetten

en: Settings
nl: Instellingen

en: Case management
nl: Casus management

en: Network
nl: Netwerk

en: Sites
nl: Weblocaties

en: Mode:
nl: Modus:

en: Configure
nl: Configureer

en: Subdomain
nl: Subdomein

en: Creation date:
nl: Datum van aanmaak:

en: Root domain used for secondary sites
nl: Hoofddomein welke wordt gebruikt voor secondaire weblocaties

en: Use the first site for administrative purposes only
nl: Gebruik de eerste weblocatie uitsluitend voor administratieve doeleinden

en: Allow users to sign up
nl: Gebruikers toestaan zich in te schijven

en: Enable terms of service
nl: Gebruiksvoorwaarden inschakelen

en: Title
nl: Titel

en: Public name
nl: Publieke naam

en: Send reset link
nl: Verstuur reset link

en: Set password
nl: Wachtwoord instellen

en: The chosen password is too weak. A valid password should be at least 12 characters long and contain a variety of characters including at least a lowercase character, a capital character, a number and a special character.
nl: Het gekozen wachtwoord is te zwak. Een goed wachtwoord moet tenminste 12 tekens bevatten, waaronder een hoofdletter, kleine letter, cijfer, en een symbool.

en: Force password change
nl: Forceer wachtwoord verandering

en: The user will be forced to change its password on next login.
nl: De gebruiker moet zijn wachtwoord veranderen bij een volgende login.

en: Disable two factor authentication
nl: Deactiveer two-factor-authentication

en: Language
nl: Taal

en: Enable email notifications
nl: E-mail meldingen inschakelen

en: Details of the PGP key:
nl: Details van de PGP-sleutel:

en: Fingerprint
nl: Vingerafdruk

en: Set up encryption by providing a PGP public key
nl: Versleuteling instellen met een PGP-publieke sleutel

en: Give this admin ability to change user passwords
nl: Geef deze administrator het vermogen om gebruikerswachtwoorden te veranderen

en: Forcefully selected
nl: Actief geselecteerd

en: Allow the recipient to delete reports
nl: Sta ontvangers toe tips te verwijderen

en: Allow the recipient to postpone the report expiration date
nl: De ontvanger mag de einddatum van de inzending uitstellen

en: Give the user administrative access to the following features:
nl: Geef de gebruiker beheerderstoegang tot de volgende functies:

en: Request date
nl: Aanvraagdatum

en: Report date
nl: Datum van de inzending

en: Authorization
nl: Autorisatie

en: Requests
nl: Aanvragen

en: The validation link is either incorrect or has expired.
nl: De validatiekoppeling is ofwel incorrect of is verlopen.

en: Your new email address has been validated.
nl: Jouw nieuwe e-mail adres is gevalideerd.

en: Forgot password?
nl: Wachtwoord vergeten?

en: Enter the two factor authentication code
nl: Vul de two-factor-authentication code in

en: Authentication failed
nl: Authenticatie is mislukt

en: The code is either invalid or expired.
nl: De code is ofwel ongeldig of verlopen.

en: Please select your account:
nl: Selecteer je account:

en: Now type your password, then click 'Log in':
nl: Typ nu je wachtwoord, klik dan op 'Log in':

en: Text shown after the user has selected the option.
nl: Tekst welke wordt getoond nadat de gebruiker de optie heeft gekozen

en: Confirm
nl: Bevestig extentie

en: Assign score points
nl: Scorepunten toekennen

en: Are you sure?
nl: Weet je het zeker?

en: Close
nl: Sluiten

en: Please note that all the associated data will be permanently deleted.
nl: Let op dat alle hiermee verbonden gegevens definitief verwijderd zullen worden.

en: Enable two factor authentication
nl: Twee-factor-authenticatie inschakelen

en: Before proceeding please read carefully the documentation at:
nl: Lees voor je doorgaat zorgvuldig de documentatie door op:

en: Account recovery key
nl: Herstelcode voor je account

en: Make a copy and store it in a safe place. It will be necessary if you lose your password to recover the access to your account without data loss.
nl: Maak een kopie en sla deze in een veilige plaats op. Als je je wachtwoord kwijtraakt zal je dit nodig hebben om de toegang tot je account te herstellen zonder het verlies van data.

en: Enter a name for the copy
nl: Voer een naam in voor de kopie

en: Request support
nl: Vraag ondersteuning

en: Thank you.
nl: Bedankt.

en: We will try to get back to you as soon as possible.
nl: We zullen ons best doen zo snel als mogelijk op je te reageren.

en: Submit
nl: Verstuur

en: The connection is not secure.
nl: De verbinding is onbeveiligd.

en: The platform is still not configured for HTTPS connections and should therefore only be used for testing purposes.
nl: Het platform is nog steeds niet geconfigureerd voor HTTPS verbindingen en mag daarom alleen worden gebruikt om te testen.

en: Please write a motivation for the reply
nl: Motiveer het antwoord

en: Send
nl: Verzend

en: By confirming, you will postpone the expiration date to:
nl: Door te bevestigen, verander je de vervaldatum van de tip in:

en: This is a demo platform, please do not use it for real submissions.
nl: Dit is een test platform, gebruik het niet voor echte inzendingen.

en: Install an authenticator app on your phone
nl: Installeer een authenticatie app op je telefoon

en: Scan the QR code with the app
nl: Scan de QR code met de app

en: Error!
nl: Mislukt!

en: Internal server error
nl: Interne server fout

en: Error on input validation
nl: Fout bij invoer validatie

en: Resource not found
nl: Bron niet gevonden

en: Forbidden operation
nl: Verboden operatie

en: The specified old password is not valid
nl: Het oude wachtwoord is niet geldig

en: Resource can only be accessed via the Tor network
nl: Bron is alleen toegankelijk binnen het Tor-netwerk

en: The upload request exceeds the size limit
nl: De uploadaanvraag overstijgt de MB limiet

en: Current password
nl: Huidig wachtwoord

en: New password
nl: Nieuw wachtwoord

en: The new password must be different from the current one.
nl: Het nieuwe wachtwoord moet verschillen van het huidige.

en: Type your new password again
nl: Typ je wachtwoord opnieuw

en: The two passwords do not match
nl: De wachtwoorden komen niet overeen

en: Validation of email address change in progress.
nl: Validatie van e-mail adres verandering wordt uitgevoerd.

en: Please check your inbox for further instructions.
nl: Kijk in je e-mail postvak-in voor verdere instructies.

en: Warning
nl: Waarschuwing

en: You are strongly advised to visit this site using the app called Tor Browser, that protects your identity.
nl: U wordt sterk aangeraden om deze site te bezoeken met de app genaamd Tor Browser, welke uw identiteit beschermt.

en: Download the Tor Browser
nl: De Tor-browser downloaden

en: Then, copy and paste the following address into the Tor Browser:
nl: Kopieer en plak vervolgens het volgende adres in de Tor-browser:

en: Have you already filed a report? Enter your receipt.
nl: Hebt u al een inzending ingediend? Voer uw 16 cijferige code in.

en: The receipt is either invalid or the report has expired.
nl: De code is of ongeldig ofwel verlopen.

en: Select a file or drag it here.
nl: Selecteer een bestand of sleep het hierheen.

en: Size:
nl: Grootte:

en: Uploading files…
nl: Uploaden bestanden...

en: Upload completed successfully!
nl: Upload voltooien is gelukt!

en: Estimated upload time:
nl: Geschatte tijd voor uploaden:

en: Recipients have requested you to fill an additional questionnaire.
nl: Ontvangers hebben je verzocht dat je een additionele vragenlijst invult.

en: Fill the additional questionnaire
nl: De toegevoegde vragenlijst invullen

en: From:
nl: Van:

en: To:
nl: Aan:

en: Filename
nl: Bestandsnaam

en: Upload date
nl: Upload datum

en: File size
nl: Bestandsgrootte

en: Questionnaire answers
nl: Antwoorden vragenformulier

en: Step
nl: Stap

en: Files attached by recipients
nl: Bestanden die door ontvangers zijn toegevoegd

en: Upload a file:
nl: Upload een bestand:

en: Welcome!
nl: Welkom

en: For the user documentation, visit:
nl: Voor de gebruikershandleiding, bezoek:

en: If you need technical support, have general questions, or have new ideas for the software:
nl: Indien u technische ondersteuning nodig heeft, algemene vragen of nieuwe ideeën heeft betreffende de software:

en: If you want to contribute to software development or report a bug, please open an issue in our ticketing system:
nl: Indien u een bijdrage wilt leveren aan het ontwikkelen van de software of een fout wilt rapporteren kunt u dit doen door een nieuw ticket te openen in ons ticketsysteem:

en: Join our chat:
nl: Neem deel aan onze chat:

en: Follow the project on:
nl: Volg het project op:

en: An update is available:
nl: Een update is beschikbaar:

en: We recommend that you access the “Preferences” section in order to retrieve your “Account Recovery Key” and store it safely. This key will be necessary to recover your access to the platform and to your data in case you forget your password.
nl: We raden u aan de sectie "Voorkeuren" te openen om uw "Accountherstel-sleutel" op te halen en deze veilig op te slaan. Deze sleutel is nodig om uw toegang tot het platform en uw gegevens te herstellen in het geval u uw wachtwoord vergeet.

en: The provided recovery key is invalid.
nl: De ingediende herstelcode is ongeldig.

en: The provided reset token is invalid or expired.
nl: De ingediende herstel token is ongeldig of verlopen.

en: Enter your account's username or your email address to request a password reset.
nl: Voer de gebruikersnaam van je account, of je e-mailadres in om een wachtwoordherstel aan te vragen.

en: Enter your email address to request a password reset.
nl: Voer je e-mailadres in om een wachtwoordherstel aan te vragen.

en: Password reset requested.
nl: Wachtwoord veranderen aangevraagd.

en: Enter your account recovery key to complete the password reset procedure
nl: Vul de herstelcode voor de versleuteling in om de wachtwoord reset procedure te voltooien

en: Access to the whistleblower's identity has been requested to the custodian.
nl: De toezichthouder heeft een aanvraag ingediend om toegang te krijgen tot de identiteit van de klokkenluider.

en: Date of the request
nl: Datum aanvraag

en: Show
nl: Tonen

en: Congratulations!
nl: Gefeliciteerd!

en: You have completed the platform activation.
nl: Je hebt de activatie van het platform afgerond.

en: Success!
nl: Succes!

en: Your whistleblowing platform is almost ready!
nl: Je klokkenluiders-platvorm is bijna klaar!

en: Check your inbox to activate it.
nl: Kijk in je postvak-in om het te activeren.

en: If not activated within 24 hours the platform will be automatically deleted.
nl: Het platform wordt automatisch verwijderd als het niet binnen 24 uur wordt geactiveerd.

en: Sign up
nl: Aanmelden

en: Confirmation
nl: Bevestiging

en: Invalid confirmation
nl: Bevestiging ongeldig

en: Invalid phone number
nl: Ongeldig telefoonnummer

en: Address
nl: Adres

en: Tax code
nl: BTW-code / Belastingwetgeving

en: The answer is too short
nl: Het antwoord is te kort

en: The specified input is not valid.
nl: Deze invoer is niet geldig.

en: The specified input is not valid:
nl: Deze invoer is niet geldig:

en: please enter a valid email address.
nl: vul een geldig e-mailadres in.

en: please enter numbers only.
nl: vul enkel getallen in.

en: Submissions disabled
nl: Inzendingen uitgeschakeld

en: You are connecting to the server without anonymity and this server supports only anonymous submissions
nl: U bent een niet-anonieme verbinding tot stand aan het brengen met de server en deze server ondersteunt alleen anonieme inzendingen

en: Your report was successful.
nl: Je inzending was succesvol.

en: Remember your receipt for this report.
nl: Onthoud de code voor uw inzending.

en: Use the 16 digit receipt to log in. It will allow you to view any messages we sent you, and also to add extra info.
nl: Gebruik deze 16-cijferige code om in te loggen. Hiermee heeft u de mogelijkheid berichten te bekijken die ontvangers aan y verstuurd hebben, en u kun tevens extra informatie toevoegen

en: View your report
nl: Bekijk je inzending

en: Recipient selection
nl: Ontvangerselectie

en: Select the recipients of your report:
nl: Selecteer de ontvangers van uw inzending:

en: Recipients selected:
nl: Ontvangers geselecteerd:

en: You have reached the maximum number of selectable recipients.
nl: Het maximum aantal selecteerbare ontvangers is bereikt.

en: The following recipients will receive your report and could not be deselected:
nl: De volgende ontvangers zullen uw inzending ontvangen en kunnen niet worden gedeselecteerd:

en: In this step the answers to the following questions are either missing or invalid:
nl: In deze stap ontbreken antwoorden of zijn ongeldig op de volgende vragen:

en: You must select at least one recipient.
nl: Je moet ten minste één ontvanger selecteren.

en: Waiting for the file(s) to finish uploading.
nl: Wacht totdat de bestanden volledig zijn verzonden.

en: The following steps have errors:
nl: De volgende stappen bevatten fouter:

en: Hide
nl: Verberg

en: The following step-by-step procedure will guide you through creating your whistleblowing platform.
nl: De volgende stap voor stap procedure helpt je bij het opzetten van je klokkenluiders-platvorm.

en: Please choose a configuration profile:
nl: Kies een configuratie-profiel:

en: Make it possible for this admin to reset user passwords.
nl: Maak het voor deze beheerder (admin) mogelijk om gebruikerswachtwoorden te resetten.

en: We advise selecting this option if you would like to protect data from being lost in the situation where recipients lose their passwords. On the other hand, we would not advise using this feature if you want to setup a system where only recipients are able to access submissions.
nl: We raden u aan deze optie te selecteren als u wilt voorkomen dat gegevens verloren gaan in het geval dat ontvangers hun wachtwoord kwijtraken. Aan de andere kant raden we u het gebruik van deze functie af indien u een systeem wilt opzetten waarbij alleen de ontvangers toegang hebben tot inzendingen.

en: Please choose a different username.
nl: Kies een andere gebruikersnaam.

en: I have read and agree to the terms of the license.
nl: Ik heb de voorwaarden van de licentie gelezen en ga hiermee akkoord.

en: You have completed the platform wizard.
nl: Je hebt de wizard geheel doorlopen.

en: Please summarize your report in a few words.
nl: Beschrijf je inzending in een paar woorden.

en: Describe your report in detail.
nl: Geef een gedetailleerde beschrijving van je inzending.

en: Where did the facts happen?
nl: Waar is zijn de feiten gebeurd?

en: When did the facts happen?
nl: Wanneer zijn de feiten gebeurd?

en: I'm a victim
nl: Ik ben een slachtoffer

en: I'm involved in the facts
nl: Ik ben betrokken bij de feiten

en: I witnessed the facts in person
nl: Ik was persoonlijk getuige van de feiten

en: I was personally told by a direct witness
nl: Het werd mij persoonlijk verteld door een getuige

en: It is a rumor I heard
nl: Het was een gerucht dat ik hoorde

en: How are you involved in the reported facts?
nl: Hoe ben je betrokken bij de ingezonden feiten?

en: Do you have evidence to support your report?
nl: Heb je bewijzen die jouw inzending ondersteunen?

en: Please attach the evidence to support your report.
nl: Voeg alsjeblieft bewijsmateriaal toe aan je inzending.

en: Please describe the evidence in detail.
nl: Beschrijf alsjeblieft het bewijsmateriaal in detail.

en: A thorough description of the submitted evidence enhances our ability to evaluate claims and investigate. Please take care to reference significant portions of any videos, images or documents submitted.
nl: Een gedetailleerde beschrijving van het ingediende bewijsmateriaal verbetert ons vermogen om claims te evalueren en te onderzoeken. Zorg ervoor dat je verwijst naar belangrijke delen van de ingediende video's, afbeeldingen of documenten.

en: Have you reported the facts to other organizations and/or individuals?
nl: Heb je de feiten ook bij andere organisaties en/of individuen gerapporteerd?

en: Please list the organizations and/or individuals you have informed about these facts.
nl: Vermeld alsjeblieft de organisaties en/of individuen die je over deze feiten hebt geïnformeerd.

en: Have these organizations investigated your claims? If so, what was the outcome?
nl: Hebben deze organisaties jouw claims onderzocht? Zoja, wat het het resultaat?

en: What is the outcome you want to achieve with our support?
nl: Wat is het resultaat dat je hoopt te bereiken met onze ondersteuning?

en: Do you want to provide your identification information?
nl: Wil je je identificeren?

en: First name
nl: Voornaam

en: Last name
nl: Achternaam

en: Alternative contact method
nl: Alternative wijze van contact opnemen

en: I prefer to be contacted via this platform only
nl: Ik word liever alleen via dit platform gecontacteerd

en: Other
nl: Overig

en: Dear {RecipientName},
nl: Beste {RecipientName},

en: You're receiving this email because a user account has been created for you on the system: {Site}
nl: Je ontvangt deze e-mail omdat er een gebruikersaccount voor je is gemaakt op het systeem: {Site}

en: Username: {Username}
nl: Gebruikersnaam: {Username}

en: Activation link: {Url}
nl: Activatielink: {Url}

en: Please click on the activation link to proceed with the account activation and to set your user password.
nl: Klik op de activatielink om verder te gaan met het activeren van je account en om een wachtwoord in te stellen.

en: After successful activation you will be able to access the system via the following link: {LoginUrl}
nl: Na succesvolle activatie zal je toegang tot het systeem hebben via de volgende link: {LoginUrl}

en: Kind regards,
nl: Met vriendelijke groet,

en: Account activation
nl: Account activatie

en: Your whistleblowing platform is now accessible at:
nl: Je klokkenluiders-platform is nu toegankelijk via:

en: To log in, visit:
nl: Om in te loggen, ga naar:

en: Users' credentials:
nl: Gebruikersgegevens:

en: The platform will be automatically deleted on:
nl: Het platvorm wordt automatisch gewist op:

en: Access instructions
nl: Toegangsinstructies

en: The number of activities recently detected appears to be higher than usual.
nl: Het aantal recente activiteiten blijkt hoger dan gebruikelijk te zijn.

en: This could be a sign of an attack (for example, someone flooding your server with bogus information) or just a usage spike due to an increased visibility of your project.
nl: Dit zou een een teken van een aanval kunnen zijn, bijvoorbeeld iemand die je server bestookt met onjuiste informatie, of een piek in het gebruik door verhoogde zichtbaarheid van uw project

en: Examine the issue to determine whether it is legitimate or not.
nl: Bekijk het probleem om vast te stellen of het legitiem is of niet.

en: The activities with unusual stats are:
nl: De gebeurtenissen met ongebruikelijke statistieken zijn:

en: The server cannot guarantee that a new report can be stored, so submissions have been disabled.
nl: De server kan niet garanderen dat een nieuwe inzending kan worden opgeslagen, daarom is de mogelijkheid inzendingen te versturen uitgeschakeld.

en: Please consider asking your technical support to create more disk space on the server.
nl: U zou uw technische supportteam kunnen vragen om u meer ruimte op de server te geven.

en: GlobaLeaks technology includes a server status checking component which will alert you in case something requires your attention.
nl: De GlobaLeaks-technologie bevat een serverstatus-controlerend component dat je alarmeert in het geval er iets je aandacht vereist.

en: For more information, log in to the Administration interface and look at the "System Stats" and "Anomalies" sections.
nl: Voor meer informatie, log in op de Administratie-interface en controleer de delen “Systeemstatistieken” en “Anomalieën”.

en: Anomaly detected in {NodeName}
nl: Onregelmatigheid vastgesteld in {NodeName}

en: This is an email to inform you that the PGP key of the following users is going to expire or has already expired:
nl: Dit bericht is ter informatie dat de PGP sleutel van de volgende gebruikers binnenkort verloopt of al verlopen is:

en: Without a valid PGP key, the system will not be able to send them encrypted notifications.
nl: Zonder een geldige PGP-sleutel, kan het systeem hen geen versleutelde notificaties sturen.

en: PGP key expiration alert
nl: PGP-sleutelvervalwaarschuwing

en: A new whistleblowing site has been registered.
nl: Er is een nieuwe klokkenluiders-weblocatie geregistreerd.

en: Registration data:
nl: Registratie datum:

en: Site: {Url}
nl: Weblocatie: {Url}

en: Name: {Name}
nl: Naam: {Name}

en: Email: {Email}
nl: E-mail: {Email}

en: New whistleblowing site registered
nl: Nieuwe klokkenluiders-weblocatie geregistreerd

en: This is a test email sent out from the platform's administrative interface.
nl: Dit is een testmailtje verstuurd vanaf het beheerinterface.

en: Reception of this email indicates that the server was able to authenticate to and interact with the SMTP mail server.
nl: Ontvangst van dit mailtje geeft aan dat de server de authenticatie kon uitvoeren en dat de interactie met de SMTP mailserver werkt.

en: Test email
nl: Testmail

en: This is an email to notify you that a request has been made to change your email address to {NewEmailAddress}.
nl: Dit is een e-mail om je te laten weten dat er een verzoek is ingediend om je e-mail adres te veranderen naar {NewEmailAddress}.

en: Click the following link to validate this change:
nl: Klik op de volgende link om deze verandering te valideren:

en: If you didn't request this change, change your password and contact your system administrator.
nl: Als jij deze verandering niet het aangevraagd, verander dan nu je wachtwoord en neem contact op met de systeemadministrator.

en: Email change request
nl: E-mail veranderingsverzoek

en: From: {Author}
nl: Van: {Author}

en: Date: {EventTime}
nl: Datum: {EventTime}

en: From: Whistleblower
nl: Van: Klokkenluider

en: Date: {SubmissionDate}
nl: Datum: {SubmissionDate}

en: The HTTPS certificate loaded on the platform is about to, or has already expired.
nl: Het HTTPS certificaat welke op jouw platvorm is geladen is verlopen of zal binnenkort verlopen.

en: Expiration date: {ExpirationDate}
nl: Vervaldatum: {ExpirationDate}

en: Without a valid certificate, the platform will be accessible in a secure way only via Tor.
nl: Zonder een geldig certificaat zal het platvorm alleen nog te benaderen zijn via TOR.

en: Log in to solve the issue.
nl: Log in om de kwestie op te lossen.

en: Expiration alert for HTTPS certificate
nl: HTTPS-certificaat vervalswaarschuwing

en: The automatic HTTPS certificate renewal scheduled for today just failed.
nl: De automatische HTTPS-certificaat hernieuwing welke voor vandaag stond gepland, is zojuist mislukt.

en: The system will keep trying.
nl: Het systeem zal het blijven proberen

en: Failed HTTPS certificate renewal
nl: Hernieuwen van HTTPS certificaat mislukt

en: This is an email to notify you that a custodian has authorized you to access to the whistleblowing identity for the report {TipNum}.
nl: Dit is een e-mail om u te informeren dat een toezichthouder jou gemachtigd heeft om toegang te krijgen tot de klokkenluider's identiteit betreffende de inzending {TipNum}.

en: The report can be accessed at:
nl: Hier krijg je toegang tot de inzending:

en: Access to whistleblower's identity authorized
nl: Toegang tot de identiteit van de klokkenluider is goedgekeurd

en: This is an email to notify you that a custodian has denied you access to the whistleblowing identity for the report {TipNum}.
nl: Dit is een e-mail om u te informeren dat een toezichthouder jou geen toegang verleent tot de klokkenluider's identiteit betreffende deze inzending {TipNum}.

en: Access to whistleblower's identity denied
nl: Toegang tot de identiteit van de klokkenluider is ontzegd

en: This is an email to notify you that a recipient has requested access to the whistleblower's identity for the report {TipNum}
nl: Dit is een e-mail om u te informeren dat een ontvanger toegang heeft gevraagd tot de identiteit van de klokkenluider van de inzending {TipNum}.

en: The request can be accessed at:
nl: Het verzoek kan worden benaderd via:

en: New request of access to a whistleblower's identity
nl: Nieuwe aanvraag om de identiteit van een klokkenluider te mogen openen

en: This is an email to notify you that the whistleblower for the report {TipNum} has provided their identity.
nl: Dit is een e-mail om je te informeren dat de klokkenluider van de inzending {TipNum} zijn identiteit kenbaar heeft gemaakt.

en: The whistleblower has provided their identity
nl: De klokkenluider heeft zich geïdentificeerd.

en: You're receiving this email because a password reset has been requested for the account: {Username}
nl: Je ontvangt deze e-mail omdat een wachtwoord reset is aangevraagd voor dit account: {Username}

en: If you didn't make this request, you may safely ignore and delete this email.
nl: Als jij dat verzoek niet hebt ingediend, kun je deze e-mail gerust negeren en wissen.

en: You can confirm your request by clicking the following link:
nl: Je kunt je verzoek bevestigen door op de volgende link te klikken:

en: Password reset instructions
nl: Instructies om het wachtwoord opnieuw in te stellen

en: This is an email to inform you that your PGP key is expiring or has already expired.
nl: Dit bericht is ter informatie dat je PGP sleutel binnenkort verloopt of al verlopen is.

en: You should extend its validity and update the key present on the platform, or upload a new key.
nl: Je moet je geldigheid verlengen en de huidige sleutel bijwerken of een nieuwe sleutel uploaden.

en: Without a valid PGP key, the system won't be able to encrypt data provided to you.
nl: Zonder een geldige PGP-sleutel kan het systeem de toegezonden data niet versleutelen.

en: Click the link to activate the platform:
nl: Klik deze link om het platform te activeren:

en: Activation
nl: Activatie

en: A software update is available.
nl: Er is een nieuwe versie van deze software beschikbaar

en: It is good security practice to keep the platform up to date.
nl: Het is goed gebruik om het platform regelmatig bij te werken naar de laatste versie, om de veiligheid hoog te houden.

en: To learn about new features and bug fixes in the new version consult the change log at: {ChangeLogUrl}
nl: Om te leren over nieuwe functies en foutoplossingen in de nieuwe versie, raadpleeg het verandersingslog op: {ChangeLogUrl}

en: For instructions on software updates, please refer to the documentation at: {UpdateGuideUrl}
nl: Voor instructies bij nieuwe software versies, kun je de documentatie naslaan op: {UpdateGuideUrl}

en: This is an email to notify you that a recipient has granted you access to one or more reports.
nl: Dit is een e-mail om u te informeren dat een ontvanger u toegang heeft verleend tot een of meer meldingen.

en: New report
nl: Nieuwe inzending

en: The earliest expiration date is {EarliestExpirationDate}.
nl: De vroegste vervaldatum is {EarliestExpirationDate}.

en: Please remember to check them before they are deleted.
nl: AUB checken voordat deze worden verwijderd.

en: Some reports will expire soon
nl: Sommige inzendingen zullen binnenkort vervallen

en: This is an email to notify you that a whistleblower has selected you as a valuable recipient of their report.
nl: Dit is een e-mail om je te informeren dat een klokkenluider jou heeft geselecteerd als een gewaardeerde ontvanger van hun inzending.

en: You are asked to pay special attention to the information and material contained therein. Please keep in mind that whistleblowers often expose themselves to high personal risks in the interest of the public. Therefore the material provided within this report should be considered to be of high importance.
nl: Je wordt verzocht om extra aandacht te besteden aan de informatie en materialen daarin. Houd er rekening mee dat klokkenluiders vaak voor het maatschappelijk belang zelf grote persoonlijke risico's nemen. Daarom moet het materiaal dat deze inzending bevat als van groot belang worden beschouwd.

en: This is an email to notify that an existing report has been updated.
nl: Dit is een e-mail om te melden dat een bestaande inzending is bijgewerkt.

en: Report updated
nl: Inzending bijgewerkt

en: This email is to remind you the presence of unread or updated reports.
nl: Deze e-mail is om u te herinneren aan de aanwezigheid van ongelezen of bijgewerkte inzendingen.

en: Reminder about unread or updated reports
nl: Herinnering over ongelezen of bijgewerkte inzendingen

en: Role: {Role}
nl: Rol: {Role}

en: Password: {Password}
nl: Wachtwoord: {Password}
