GlobaLeaks - en to mk translation catalogue (572 entries)

en: Log in
mk: Најави се

en: Theme customization
mk: Прилагодување на Тема

en: Languages
mk: Јазици

en: Text customization
mk: Прилагодување на Текст

en: Advanced
mk: Напредно

en: Question templates
mk: Прашални шамблони

en: Questionnaires
mk: Прашалници

en: Add new questionnaire
mk: Додади нов прашалник

en: Home
mk: Дома

en: Changelog
mk: Лог на промени

en: License
mk: Лиценца

en: Templates
mk:  Шаблони

en: Delete
mk: Избриши

en: Anomalies
mk: Аномалии

en: Preferences
mk: Параметри

en: Notifications
mk: Известувања

en: file unavailable
mk: недостапна датотека

en: Date
mk: Датум

en: Expiration date
mk: Датум на истекување

en: Last Access
mk: Последен пристап

en: Files
mk: Датотеки

en: Comments
mk: Коментари

en: Messages
mk: Пораки

en: Details
mk: Детали

en: Platform wizard
mk: Платформен волшебник

en: CREDIT CARD
mk: КРЕДИТНА КАРТИЧКА

en: YOUR NAME
mk: ВАШЕТО ИМЕ

en: Label the report
mk: Означи го извештајот

en: Postpone the expiration date
mk: Одложи го датумот на истекување

en: Select all
mk: Избери се

en: Deselect all
mk: Отстрани се

en: Refresh
mk: Освежи

en: Preview
mk: Преглед

en: The whistleblower has already read the last update
mk: Свиркачот веќе го има прочитано последното ажурирање

en: The whistleblower has not read the last update yet
mk: Свиркачот сеуште го нема прочитано последното ажурирање

en: Move up
mk: Премести нагоре

en: Move down
mk: Премести надолу

en: Move left
mk: Премести лево

en: Move right
mk:  Премести десно

en: Import
mk: Увези

en: Export
mk: Извези

en: Save all
mk: Зачувај се

en: Access control
mk: Контролен пристап

en: Number
mk: Број

en: Email
mk: Е-пошта

en: Regular expression validator
mk: Валидатор за регуларен израз

en: Minimum number of input characters
mk: Минимален број на карактери за внес

en: Maximum number of input characters
mk: Максимален број на карактери за внес

en: Earliest selectable date
mk: Најран датум за избирање

en: Latest selectable date
mk: Најдоцен датум за избирање

en: 0 = auto
mk: 0 = авто

en: Yes
mk: Да

en: No
mk: Не

en: Attachment
mk: Прилог

en: Attachments
mk: Прилози

en: Change your password
mk: Променете ја вашата лозинка

en: User
mk: Корисник

en: Motivation
mk: Мотивација

en: Status
mk: Статус

en: Request motivation
mk: Барање за мотивација

en: Reply motivation
mk: Одговори на мотивација

en: Request status
mk: Статус на барање

en: Custodian
mk: Чувар

en: Identity
mk: Идентитет

en: Access requested
mk: Пристапот е побаран

en: Request access to the whistleblower's identity
mk: Побарај пристап до идентитетот на свиркачот

en: Please write a motivation
mk: Ве молиме напишете мотивација

en: Reply to the request
mk: Одговори на барањето

en: Authorized
mk: Одобрено

en: Denied
mk: Одбиено

en: Waiting for authorization
mk: Чекање за одобрување

en: New request
mk: Ново барање

en: Authorize
mk: Одобри

en: Deny
mk: Одбиј

en: Deny access to the whistleblower's identity
mk: Одбиј пристап до идентитетот на свиркачот

en: Authorize access to the whistleblower's identity
mk: Одобри пристап до идентитетот на свиркачот

en: URL redirects
mk: Пренасочи URL

en: Anomaly detection thresholds
mk: Прагови за откривање аномалија

en: Available disk space
mk: Достапно место на дискот

en: Last update
mk: Последно ажурирање

en: Disable notifications to administrators
mk: Оневозможи ги известувањата за администраторите

en: Disable notifications to custodians
mk: Оневозможи ги известувањата за чуварите

en: Disable notifications to recipients
mk: Оневозможи ги известувањата за примачите

en: Score
mk: Резултат

en: Trigger question
mk: Активирачко прашање

en: Triggered by score:
mk: Активирано од резултат:

en: Weak
mk: Слаба

en: Acceptable
mk: Прифатлива

en: Strong
mk: Силна

en: Silence email notifications
mk: Нечујни известувања на е-пошта

en: Turn on email notifications
mk: Вклучи известувања за е-пошта

en: Input validation
mk: Валидација за внес

en: Email address
mk: Е-пошта адреса

en: Custom
mk: Прилагодено

en: None
mk: Ништо

en: Regular expression
mk: Регуларен израз

en: Search
mk: Пребарај

en: This custom text is no longer displayed on the platform. The original text has either changed or been removed.
mk: Прилагодениот текст повеќе не е прикажан на платформата. Оригиналниот текст беше променет или отстранет.

en: Audit log
mk: Дневник на ревизии

en: Stats
mk: Статистика

en: Activities
mk: Активности

en: Reports
mk: Извештаи

en: Users
mk: Корисници

en: From
mk: Од

en: Number of downloads
mk: Број на преземања

en: File size not accepted.
mk: Големината на датотеката не е прифатена.

en: Maximum file size is:
mk: Максималната големина на датотеката е:

en: Scheduled jobs
mk: Закажани работи

en: Regenerate
mk: Повторно регенерирај

en: Display options alphabetically
mk: Прикажи опции по азбучен редослед

en: Enable email notifications for:
mk: Овозможи известувања за е-пошта за:

en: Disable
mk: Оневозможи

en: Remove
mk: Отстрани

en: Use as default
mk: Користи како стандарден

en: Collapse
mk: Колапс

en: Expand
mk: Прошири

en: Select
mk: Избери

en: Deselect
mk: Отстрани

en: Surname
mk: Презиме

en: New
mk: Нов

en: Opened
mk: Отворен

en: Closed
mk: Затворен

en: Placeholder
mk: Резервирано место

en: Print
mk: Печати

en: Previous
mk: Претходно

en: Next
mk: Следно

en: First
mk: Прво

en: Last
mk: Последно

en: Send a test email to your email address.
mk: Испратете тестирачка е-пошта на вашата адреса на е-пошта.

en: Block the submission
mk: Блокирај го поднесокот

en: Skip the recipient account creation.
mk: Прескокни го создавањето на сметка на примачот.

en: Send activation link
mk: Испрати линк за активација

en: Password reset
mk: Ресетирај лозинка

en: One or more recipients have not performed the first login yet. This means they won't be receiving reports.
mk: Еден или повеќе примачи сеуште не го направиле првото најавување. Ова значи дека тие нема да добиваат извештаи.

en: This user has not performed the first login yet.
mk: Овој корисник сеуште не го направиле првото најавување.

en: seconds
mk: секунди

en: This domain name is not available.
mk: Ова корисничко име не е достапно.

en: Mark as important
mk: Означи како важно

en: Copy to clipboard
mk: Копирај во таблата со исечоци

en: Logout
mk: Одјавување

en: Give this recipient ability to grant user access to reports
mk: Дај му можност на овој примач да го одобрува пристапот на корисниците до извештаите

en: Grant access
mk: Дозволен пристап

en: Revoke access
mk: Отповикај пристап

en: File a report
mk: Поднеси извештај

en: Before proceeding, please set a new password.
mk: Пред да продолжите, ве молиме поставете нова лозинка.

en: Before proceeding, please enable the two factor authentication.
mk: Пред да продолжите, ве молиме овозможете ја автентикацијата со два фактора.

en: Enable
mk: Овозможи

en: Low
mk: Ниско

en: High
mk: Високо

en: megabytes
mk: мегабајти

en: percentage
mk: процент

en: Save
mk: Зачувај

en: Type
mk: Тип

en: Severity
mk: Сериозност

en: Object
mk: Објект

en: ID
mk: Лична карта

en: Username
mk: Корисничко име

en: Role
mk: Улога

en: Name
mk: Име

en: Creation date
mk: Датум на создавање

en: Last access
mk: Последен пристап

en: Whistleblower's last access
mk: Последен пристап на свиркачот

en: Substatuses
mk: Подстатуси

en: Add
mk: Додади

en: Label
mk: Ознака

en: This field is mandatory
mk: Оваа поле е задолжително

en: Edit
mk: Уреди

en: Cancel
mk: Откажи

en: Report statuses
mk: Извештај за статуси

en: Hidden
mk: Сокриено

en: Description
mk: Опис

en: Questionnaire
mk: Прашалник

en: Recipients
mk: Примачи

en: days
mk: денови

en: Set the value to 0 to disable this feature.
mk: Поставете ја вредноста на 0 за да ја оневозможите оваа карактеристика.

en: Show the questionnaire navigation interface
mk: Прикажи го интерфејсот за навигација на прашалникот

en: Allow whistleblowers to select their recipients
mk: Овозможи им на свиркачите да ги избираат нивните примачи

en: Select all recipients by default
mk: Избери ги сите примачи стандардно

en: Maximum number of selectable recipients:
mk: Максимален број на избрани примачи:

en: Show recipients in alphabetical order
mk: Покажи ги примачите по азбучен ред

en: Show recipient details on the status page of the report
mk: Прикажи ги деталите за примачот на статусната страна на извештајот

en: Enable comments
mk: Овозможи коментари

en: Allow the whistleblower to write comments
mk: Дозволи им на свиркачите да пишуваат коментари

en: Enable private messages
mk: Овозможи приватни пораки

en: Allow the whistleblower to send messages
mk: Дозволи им на свиркачите да испраќаат пораки

en: Allow the whistleblower to add attachments
mk: Дозволи им на свиркачите да додаваат прилози на извештајот

en: Additional questionnaire
mk: Дополнителен прашалник

en: Scoring system options
mk: Опции за систем на бодување

en: Threshold
mk: Праг

en: Value
mk: Вредност

en: Medium
mk: Среден

en: Software version:
mk:  Верзија на софтвер:

en: Restrict access to specific IP addresses
mk: Ограничи пристап на одредени IP адреси

en: Enabled
mk: Овозможено

en: Allowed IP addresses
mk:  Дозволени IP адреси

en: Admin
mk: Администратор

en: Recipient
mk: Примач

en: Each entry must be separated with a comma.
mk: Секој внес мора да биде одделен со запирка.

en: Example:
mk: Пример:

en: Hostname
mk: Име на домаќин

en: Organization
mk: Организација

en: Invalid email address
mk: Невалидна адреса на е-пошта

en: City
mk: Град

en: Country
mk: Земја

en: Country code
mk: Код на држава

en: Generate
mk: Генерирај

en: Private Key
mk: Приватен Клуч

en: Certificate Signing Request
mk: Барање за потпишување на сертификат

en: Download
mk: Преземи

en: Certificate
mk: Сертификат

en: Valid until:
mk: Важи до:

en: Issuer:
mk: Издавач:

en: Intermediate Certificates
mk: Интермедијарни сертификати

en: Reset
mk:  Ресетирај

en: The platform supports the configuration of HTTPS through this interface.
mk: Платформата поддржува прилагодување на HTTPS преку овој интерфејс.

en: Automatic configuration
mk: Автоматско прилагодување

en: Using automatic HTTPS configuration will handle the entire process of requesting, enabling and renewing certificates from the Let's Encrypt Certificate Authority.
mk: Користејќи автоматско прилагодување на HTTPS ќе се справите со целиот процес на барање, овозможување и обнова на сертификатите од Let's Encrypt издавачот на сертификати.

en: The platform must be reachable through a public IP address and the selected hostname must have a DNS record referencing that address.
mk: Оваа платформа мора да биде достапна преку јавни IP адреси и избраното име на домаќинот мора да има соодејствувачки DNS запис што се однесува на таа адреса.

en: Proceed
mk: Продолжи

en: Manual configuration
mk: Рачно прилагодување

en: The manual configuration wizard will guide you through the setup of HTTPS from an alternative Certificate Authority.
mk: Волшебникот за рачно прилагодување ќе ве води низ поставувањето на HTTPS од алтернативен издавач на сертификати.

en: Disabled
mk: Оневозможено

en: Auto-renewal
mk: Авто-обновување

en: Tor Onion Service
mk:  Tor Onion услуга

en: Anonymize outgoing connections
mk: Анонимизирани излезни поврзувања

en: Let the platform be reachable without Tor
mk: Дозволи платформата да биде достапна без Tor

en: Roles enabled to use the platform without Tor
mk: Улоги овозможени за користење на оваа платформа без Tor

en: Whistleblower
mk: Свиркач

en: To
mk: До

en: SMTP email address
mk: SMTP адреса на е-пошта

en: SMTP server address
mk: SMTP адреса на сервер

en: SMTP server port
mk:  SMTP сервер порта

en: Security
mk: Безбедност

en: Require authentication
mk: Бара автентикација

en: Password
mk: Лозинка

en: Number of hours before sending a report expiration alert
mk: Број на часови пред испраќање на аларм за истекување на извештај

en: Test the configuration
mk: Тестирај ја конфигурацијата

en: Reset SMTP configuration
mk: Ресетирај ја SMTP конфигурацијата

en: Reset notification templates to default
mk: Ресетирај ги шаблоните за известувања на стандардно

en: Template
mk: Шаблон

en: Question
mk: Прашање

en: Single-line text input
mk: Внесување текст со една линија

en: Multi-line text input
mk: Внесување текст со повеќе линии

en: Selection box
mk: Избирачка кутија

en: Multiple choice input
mk: Внес со повеќекратен избор

en: Checkbox
mk: Поле за избор

en: Terms of service
mk: Услови за користење

en: Date range
mk: Период

en: Group of questions
mk: Група на прашања

en: Row
mk: Ред

en: Column
mk: Колона

en: Width
mk: Ширина

en: Question group
mk: Прашална група

en: Hint
mk: Помош

en: Mandatory
mk: Потребно

en: Accept multiple file uploads
mk: Прифати прикачувања на повеќе датотеки

en: Accept multiple answers
mk: Прифати повеќе одговори

en: Template override
mk: Отфрлање на шаблонот

en: Phone number
mk: Телефонски број

en: Text
mk: Текст

en: Checkbox label
mk: Етикета на полето за избор

en: Add multimedia content
mk: Додади мултимедијална содржина

en: Image
mk: Слика

en: Audio
mk: Аудио

en: Video
mk: Видео

en: Text shown upon negative answer
mk: Прикажан текст по негативен одговор

en: Trigger conditions
mk: Услови за активирање

en: Sufficient
mk: Доволно

en: Options
mk: Опции

en: Addition
mk: Дополнение

en: Multiplier
mk: Множител

en: Questions
mk: Прашања

en: Add new question
mk: Додади ново прашање

en: Add question from template
mk: Додади прашање од шаблонот

en: Duplicate
mk: Дуплирај

en: Steps
mk: Чекори

en: Logo
mk: Лого

en: Project name
mk: Име на проектот

en: Homepage title
mk: Наслов на домашната страна

en: Presentation
mk: Презентација

en: Question to solicit possible whistleblowers
mk: Прашање за барање на можни свиркачи

en: Whistleblowing button
mk: Копче за свиркање

en: Disclaimer
mk: Одрекување од одговорност

en: Footer
mk: Заглавје

en: Upload
mk: Прикачи

en: Language:
mk: Јазик:

en: Add custom text
mk: Додади прилагоден текст

en: Custom text
mk: Прилагоден текст

en: Original text
mk: Оригинален текст

en: Original translation
mk: Оригинален превод

en: Custom translation
mk: Прилагоден превод

en: Disable submissions
mk: Оневозможи ги поднесоците

en: Enable encryption
mk: Овозможи енкрипција

en: Enable administrators to change user passwords
mk: Овозможи им на администраторите да ги променуваат лозинките на корисниците

en: Administrators authorized to change user passwords:
mk: Одобрени Администратори да ги менуваат лозинките на корисниците:

en: Enable multisite feature
mk: Овозможи карактеристика на повеќе веб страни

en: Enable simplified login
mk: Овозможи упростено најавување

en: Enable search engines indexing
mk: Овозможи индексирање на пребарувачите

en: Default questionnaire
mk: Стандарден прашалник

en: Show contexts in alphabetical order
mk: Покажи ги содржините по азбучен ред

en: Size limit for file attachments
mk: Граница за големина на датотека за прилог

en: Require two factor authentication
mk: Барај автентикација на два фактора

en: Password change interval
mk: Интервал на промена на лозинка

en: For security reasons, password changes are required at regular intervals.
mk: Од безбедносни причини, промените на лозинката се потребни во регуларни интервали.

en: Number of days till notifying unread reports to users
mk: Број на денови до известување на корисниците за непрочитани извештаи

en: Disable the privacy panel
mk: Оневозможи го панелот за приватност

en: Enable custom privacy panel
mk: Овозможи прилагоден панел за приватност

en: Custom privacy panel
mk: Прилагоден панел за приватност

en: Enable custodian user role
mk: Овозможи корисничка улога на чувар

en: Enable scoring system
mk: Овозможи систем на бодување

en: Logging level
mk: Степен на најавување

en: Log accesses of internal users
mk: Извештај за пристап на внатрешни корисници

en: Notify administrators of software problems
mk: Извести ги администраторите за софтверски проблеми

en: Notify developers of software problems
mk: Извести ги развивачите за софтверски проблеми

en: By enabling this feature, you will contribute to the development and security of the platform.
mk: Со овозможување на оваа карактеристика, ќе можете да допринесете во развојот и безбедноста на оваа платформа.

en: Reset reports
mk: Ресетирај извештаи

en: Settings
mk: Поставки

en: Case management
mk: Менаџмент на случај

en: Network
mk: Мрежа

en: Sites
mk: Веб страни

en: Mode:
mk: Мод:

en: Configure
mk: Конфигурирај

en: Subdomain
mk: Поддомен

en: Creation date:
mk: Датум на создавање:

en: Root domain used for secondary sites
mk: Коренски домен користен за секундарни веб страни

en: Use the first site for administrative purposes only
mk: Користи ја првата веб страна само за административни цели

en: Allow users to sign up
mk: Дозволи им на корисниците да се регистрираат

en: Enable terms of service
mk: Овозможи услови за користење

en: Title
mk: Наслов

en: Public name
mk: Јавно име

en: Send reset link
mk: Испрати линк за ресетирање

en: Set password
mk: Постави лозинка

en: The chosen password is too weak. A valid password should be at least 12 characters long and contain a variety of characters including at least a lowercase character, a capital character, a number and a special character.
mk: Избраната лозинка е преслаба. Валидната лозинка треба да биде долга најмалку 12 карактери и да содржи различни карактери вклучувајќи најмалку мала буква, голема буква, број и специјален карактер.

en: Force password change
mk: Принуди промена на лозинка

en: The user will be forced to change its password on next login.
mk: Овој корисник ќе биде принуден да ја промени својата лозинка на следното најавување.

en: Disable two factor authentication
mk: Оневозможи ја автентикацијата со два фактори

en: Language
mk: Јазик

en: Enable email notifications
mk: Овозможи известувања за е-пошта

en: Details of the PGP key:
mk: Детали за PGP клуч:

en: Fingerprint
mk: Отпечаток

en: Set up encryption by providing a PGP public key
mk: Постави енкрипција со обезбедување на PGP јавен клуч

en: Give this admin ability to change user passwords
mk: Дади му на овој администратор способност да ги менува лозинките на корисниците

en: Forcefully selected
mk: Принудно избрани

en: Allow the recipient to delete reports
mk: Дозволи му на примачот да ги избрише извештаите

en: Allow the recipient to postpone the report expiration date
mk: Дозволи му на примачот да го одложи истекот на датумот на извештајот

en: Give the user administrative access to the following features:
mk: Дади му на корисникот администраторски прситап до следниве својства:

en: Request date
mk: Датум на барање

en: Report date
mk: Датум на извештај

en: Authorization
mk: Авторизација

en: Requests
mk: Барања

en: The validation link is either incorrect or has expired.
mk: Линкот за валидација е неточен или истечен.

en: Your new email address has been validated.
mk: Вашата нова адреса на е-пошта беше потврдена.

en: Forgot password?
mk: Заборавена лозинка?

en: Enter the two factor authentication code
mk: Внесете го кодот за автентикација со два фактора

en: Authentication failed
mk: Автентикацијата не успеа

en: The code is either invalid or expired.
mk: Кодот е невалиден или истечен.

en: Please select your account:
mk: Ве молиме изберете ја вашата сметка:

en: Now type your password, then click 'Log in':
mk: Сега внесете ја вашата лозинка, потоа кликнете 'Најави се':

en: Text shown after the user has selected the option.
mk: Текст прикажан откако корисникот ја избрал опцијата.

en: Confirm
mk: Потврди

en: Assign score points
mk: Додели поени

en: Are you sure?
mk: Дали сте сигурни?

en: Close
mk: Затвори

en: Please note that all the associated data will be permanently deleted.
mk: Ве молиме имајте во предвид дека сите поврзани податоци ќе бидат трајно избришани.

en: Enable two factor authentication
mk: Овозможи автентикација со два фактора

en: Before proceeding please read carefully the documentation at:
mk: Пред да продолжите ве молиме внимателно прочитајте ја документацијата на:

en: Account recovery key
mk: Клуч за враќање на сметка

en: Make a copy and store it in a safe place. It will be necessary if you lose your password to recover the access to your account without data loss.
mk: Направете копија и складирајте ја на безбедно место. Тоа ќе биде потребно доколку ја загубите лозинката да го вратите назад пристапот до вашата сметка без загуба на податоци.

en: Enter a name for the copy
mk: Внесете име за копијата

en: Request support
mk: Побарајте поддршка

en: Thank you.
mk: Ви благодариме.

en: We will try to get back to you as soon as possible.
mk: Ќе се обидеме да ви одговориме што е можно поскоро.

en: Submit
mk: Испрати

en: The connection is not secure.
mk: Поврзувањето не е безбедно.

en: The platform is still not configured for HTTPS connections and should therefore only be used for testing purposes.
mk: Платформата сеуште не е прилагодена за HTTPS поврзувања и затоа треба да биде користена само за тестирачки цели.

en: Please write a motivation for the reply
mk: Ве молиме напишете мотивација за одговорот

en: Send
mk: Испрати

en: By confirming, you will postpone the expiration date to:
mk: Со потврдување, ќе го одложите датумот на истекување на:

en: This is a demo platform, please do not use it for real submissions.
mk: Ова е демо платформа, ве молиме не ја користете за реални поднесоци.

en: Install an authenticator app on your phone
mk: Инсталирајте апликација за автентикација на вашиот телефон

en: Scan the QR code with the app
mk: Скенирај го QR кодот со апликацијата

en: Error!
mk: Грешка!

en: Internal server error
mk: Внатрешна грешка на серверот

en: Error on input validation
mk: Грешка на валидација за внес

en: Resource not found
mk: Ресурсот не беше пронајден

en: Forbidden operation
mk: Забранета операција

en: The specified old password is not valid
mk: Наведената стара лозинка не е валидна

en: Resource can only be accessed via the Tor network
mk: На ресурсот може да му биде пристапено само преку Tor мрежата

en: The upload request exceeds the size limit
mk: Барањето за прикачувања го надмина ограничувањето за големина

en: Current password
mk: Сегашна лозинка

en: New password
mk: Нова лозинка

en: The new password must be different from the current one.
mk: Новата лозинка мора да биде различна од сегашната.

en: Type your new password again
mk: Внесете ја вашата лозинка повторно

en: The two passwords do not match
mk: Двете лозинки не се исти

en: Validation of email address change in progress.
mk: Потврдата за промена на адресата на е-поштата е во тек.

en: Please check your inbox for further instructions.
mk: Ве молиме проверете го вашето дојдовно сандаче за понатамошни инструкции.

en: Warning
mk: Внимание

en: You are strongly advised to visit this site using the app called Tor Browser, that protects your identity.
mk: Ви препорачуваме да ја посетите нашата веб страна користејќи ја апликацијата Tor Browser / Тор прелистувач, која го штити вашиот идентитет.

en: Download the Tor Browser
mk: Преземи Tor Browser

en: Then, copy and paste the following address into the Tor Browser:
mk: Потоа, копирај и залепи ја следнава адреса во Tor прелистувачот:

en: Have you already filed a report? Enter your receipt.
mk: Дали веќе пополнивте извештај? Внесете ја вашата потврда.

en: The receipt is either invalid or the report has expired.
mk: Потврдата не е валидна или извештајот е истечен.

en: Select a file or drag it here.
mk: Избери датотека или повлечи ја овде.

en: Size:
mk: Големина:

en: Uploading files…
mk: Прикачување датотеки...

en: Upload completed successfully!
mk: Прикачувањето заврши успешно!

en: Estimated upload time:
mk: Проценето време за прикачување:

en: Recipients have requested you to fill an additional questionnaire.
mk: Примачите ви побараа да пополните дополнителен прашалник.

en: Fill the additional questionnaire
mk: Пополни го дополнителниот прашалник

en: From:
mk: Од:

en: To:
mk: До:

en: Filename
mk: Име на датотека

en: Upload date
mk: Датум на прикачување

en: File size
mk: Големина на датотека

en: Questionnaire answers
mk: Одговори на прашалник

en: Step
mk: Чекор

en: Status:
mk: Статус:

en: Files attached by recipients
mk: Прикачени датотеки од примачи

en: Upload a file:
mk: Прикачи датотека:

en: Welcome!
mk: Добредојде!

en: For the user documentation, visit:
mk: За документација на коринсикот, посетете:

en: If you need technical support, have general questions, or have new ideas for the software:
mk: Ако ви е потребна техничка поддршка, имате општи прашања, или имате нови идеи за софтверот:

en: If you want to contribute to software development or report a bug, please open an issue in our ticketing system:
mk: Ако сакате да допринесете кон развојот на софтверот или сакате да пријавите грешка, ве молиме отворете проблем во нашиот систем за билети:

en: Join our chat:
mk: Придружи се на нашиот разговор:

en: Follow the project on:
mk: Следете го проектот на:

en: An update is available:
mk: Достапно е ажурирање:

en: We recommend that you access the “Preferences” section in order to retrieve your “Account Recovery Key” and store it safely. This key will be necessary to recover your access to the platform and to your data in case you forget your password.
mk: Ви препорачуваме да и пристапите на  секцијата “Параметри“ со цел да го добиете вашиот “Клуч за враќање на сметка“ и складирајте го безбедно. Овој клуч ќе ви биде потребен за да го вратите вашиот пристап до платформата и до вашите податоци во случај да ја заборавите вашата лозинка.

en: The provided recovery key is invalid.
mk: Обезбедениот клуч за враќање не е валиден.

en: The provided reset token is invalid or expired.
mk: Обезбедениот токен за ресетирање е невалиден или истечен.

en: Enter your account's username or your email address to request a password reset.
mk: Внесете го корисничкото име на вашата сметка или вашата адреса на е-поштата за да побарате ресетирање на лозинката.

en: Enter your email address to request a password reset.
mk: Внесете ја вашата адреса на е-пошта за да побарате ресетирање на лозинката.

en: Password reset requested.
mk: Потребно е ресетирање на лозинката.

en: Enter your account recovery key to complete the password reset procedure
mk: Внесете го вашиот енкриптиран клуч за да ја завршите процедурата за ресетирање на лозинката

en: Access to the whistleblower's identity has been requested to the custodian.
mk: Од чуварот беше побаран пристап до идентитетот на свиркачот.

en: Date of the request
mk: Датум на барањето

en: Show
mk: Покажи

en: Congratulations!
mk: Честитки!

en: You have completed the platform activation.
mk: Ја завршивте активацијата на платформата.

en: Success!
mk: Успешно!

en: Your whistleblowing platform is almost ready!
mk: Вашата платформа за свиркање е скоро готова!

en: Check your inbox to activate it.
mk: Проверете го вашето дојдовно сандаче за да ја активирате.

en: If not activated within 24 hours the platform will be automatically deleted.
mk: Ако платформата не биде активирана за 24 часа автоматски ќе биде избришана.

en: Sign up
mk: Регистрирај се

en: Confirmation
mk: Потврда

en: Invalid confirmation
mk: Невалидна потврда

en: Invalid phone number
mk: Невалиден телефонски број

en: Address
mk: Адреса

en: Tax code
mk: Даночен код

en: The answer is too short
mk: Одговорот е премногу краток

en: The specified input is not valid.
mk: Наведениот внес не е валиден.

en: The specified input is not valid:
mk: Наведениот внес не е валиден:

en: please enter a valid email address.
mk: Ве молиме внесете валидна адреса на е-пошта.

en: please enter numbers only.
mk: ве молиме внесете само броеви.

en: Submissions disabled
mk: Поднесокот е оневозможен

en: You are connecting to the server without anonymity and this server supports only anonymous submissions
mk: Се поврзувате на серверот без анонимност и овој сервер поддржува само анонимни поднесоци

en: Your report was successful.
mk: Вашиот извештај беше успешен.

en: Remember your receipt for this report.
mk: Запаметете ја вашата потврда за овој извештај.

en: Use the 16 digit receipt to log in. It will allow you to view any messages we sent you, and also to add extra info.
mk: Користете 16 цифрена потврда за да се најавите. Тоа ќе ви овозможи да ги гледате било кои пораки кои ви ги испраќаме, и исто така и да додавате дополнителни информации.

en: View your report
mk: Видете го вашиот извештај

en: Recipient selection
mk: Избирање на примач

en: Select the recipients of your report:
mk: Изберете ги примачите на вашиот извештај:

en: Recipients selected:
mk: Избрани примачи:

en: You have reached the maximum number of selectable recipients.
mk: Го достигнавте максималниот број на избрани примачи.

en: The following recipients will receive your report and could not be deselected:
mk: Следниве примачи ќе го примат вашиот извештај и не можат да бидат отстранети:

en: In this step the answers to the following questions are either missing or invalid:
mk: Во овој чекор одговорите на следниве прашања ги нема или се невалидни:

en: You must select at least one recipient.
mk: Мора да изберете барем еден примач.

en: Waiting for the file(s) to finish uploading.
mk: Чекање датотеката(ите) да завршат со прикачување.

en: The following steps have errors:
mk: Следниве чекори имаат грешки:

en: Hide
mk: Сокриј

en: The following step-by-step procedure will guide you through creating your whistleblowing platform.
mk: Следнава чекор-по-чекор процедура ќе ве води низ создавање на вашата платформа за свиркање.

en: Please choose a configuration profile:
mk: Ве молиме одберете профил за конфигурирање:

en: Make it possible for this admin to reset user passwords.
mk: Овозможете за овој администратор да може да ги ресетира лозинките на корисниците.

en: We advise selecting this option if you would like to protect data from being lost in the situation where recipients lose their passwords. On the other hand, we would not advise using this feature if you want to setup a system where only recipients are able to access submissions.
mk: Советуваме бирање на оваа опција ако сакате да ги заштитите податоците од загуба во ситуација кога примачите ќе ги загубат нивните лозини. Од друга страна, ве советуваме да не ја користите оваа можност ако сакате да поставите систем каде што само примачите се во можност да им пристапуваат на поднесоците.

en: Please choose a different username.
mk: Ве молиме изберете различно корисничко име.

en: I have read and agree to the terms of the license.
mk: Ги прочитав и се согласив со условите на лиценцата.

en: You have completed the platform wizard.
mk: Го завршивте волшебникот на платформата.

en: Please summarize your report in a few words.
mk: Опишете го вашиот извештај со неколку зборови.

en: Describe your report in detail.
mk: Опишете го вашиот извештај во детали.

en: Do you want to provide your identification information?
mk: Дали сакате да ги обезбедите вашите информации за идентификација?

en: First name
mk: Име

en: Last name
mk: Презиме

en: Alternative contact method
mk: Алтернативен метод за контакт

en: I prefer to be contacted via this platform only
mk: Преферирам да бидам контактиран само преку оваа платформа

en: Other
mk: Друго

en: Dear {RecipientName},
mk: Драг {RecipientName},

en: You're receiving this email because a user account has been created for you on the system: {Site}
mk: Вие ја добивте оваа е-пошта бидејќи сметка на корисник беше создадена за вас на системот: {Site}

en: Username: {Username}
mk: Корисничко име: {Username}

en: Activation link: {Url}
mk:  Линк за активација: {Url}

en: Please click on the activation link to proceed with the account activation and to set your user password.
mk: Ве молиме проверете го линкот за активација за да продолжите со активацијата на сметката и за да ја поставите вашата корисничка лозинка.

en: After successful activation you will be able to access the system via the following link: {LoginUrl}
mk: После успешната активација ќе можете да му пристапите на системот преку следниов линк: {LoginUrl}

en: Kind regards,
mk: Со почит,

en: Account activation
mk: Активација на сметка

en: Your whistleblowing platform is now accessible at:
mk: Вашата платформа за свиркање сега е достапна на:

en: To log in, visit:
mk: За да се најавите, посетете:

en: Users' credentials:
mk: Акредитиви на корисникот:

en: The platform will be automatically deleted on:
mk: Платформата автоматски ќе биде избришана на:

en: Access instructions
mk: Инструкции за пристап

en: The number of activities recently detected appears to be higher than usual.
mk: Бројот на детектирани неодамнешни активности е повисок од вообичаено.

en: This could be a sign of an attack (for example, someone flooding your server with bogus information) or just a usage spike due to an increased visibility of your project.
mk: Ова може да биде знак за напад (на пример, некој го преплавува вашиот сервер со лажни информации) или само скок на користење поради зголемена видливост на вашиот проект.

en: Examine the issue to determine whether it is legitimate or not.
mk: Испитајте го проблемот за да утврдите дали е легитимен или не.

en: The activities with unusual stats are:
mk: Активностите со невообичаена статистика се:

en: The server cannot guarantee that a new report can be stored, so submissions have been disabled.
mk: Серверот не може да гарантира дека нов извештај може да биде складиран, па затоа поднесоците беа оневозможени.

en: Please consider asking your technical support to create more disk space on the server.
mk: Ве молиме размислете да и се обратите на вашата техничка поддршка за да создадете повеќе место на дискот на серверот.

en: GlobaLeaks technology includes a server status checking component which will alert you in case something requires your attention.
mk: GlobaLeaks технологијата вклучува компонента на проверка на статус на сервер која ќе ве алармира во случај ако е потребно ваше внимание.

en: For more information, log in to the Administration interface and look at the "System Stats" and "Anomalies" sections.
mk: За повеќе информации, најавете се на Администраторскиот интерфејс и погледнете во секциите “Статистика на системот“ и “Аномалии“.

en: Anomaly detected in {NodeName}
mk: Аномалија беше детектирана во {NodeName}

en: This is an email to inform you that the PGP key of the following users is going to expire or has already expired:
mk: Ова е е-пошта за да ве информираме дека PGP клучот за следниве корисници ќе истече или веќе истекол:

en: Without a valid PGP key, the system will not be able to send them encrypted notifications.
mk: Без валиден PGP клуч, системот нема да може да им испраќа енкриптирани известувања.          .

en: PGP key expiration alert
mk: Аларм за истекување на PGP клуч

en: A new whistleblowing site has been registered.
mk: Нова веб страна за свиркање беше регистрирана.

en: Registration data:
mk: Податоци за регистрација:

en: Site: {Url}
mk: Веб страна: {Url}

en: Name: {Name}
mk: Име: {Name}

en: Email: {Email}
mk: Е-пошта: {Email}

en: New whistleblowing site registered
mk: Регистрирана нова веб страна за свиркање

en: This is a test email sent out from the platform's administrative interface.
mk: Ова е тест е-пошта надвор од администраторскиот интерфјес на платформата.

en: Reception of this email indicates that the server was able to authenticate to and interact with the SMTP mail server.
mk: Примањето на оваа е-пошта означува дека серверот беше во можност да го автентификува и да комуницира со SMTP е-маил серверот.

en: Test email
mk: Тест е-пошта

en: This is an email to notify you that a request has been made to change your email address to {NewEmailAddress}.
mk: Ова е е-пошта за известување дека беше направено барање за промена на адресата на вашата е-пошта на {NewEmailAddress}.

en: Click the following link to validate this change:
mk: Кликнете на следниов линк за валидирање на оваа промена:

en: If you didn't request this change, change your password and contact your system administrator.
mk: Доколку не сте ја побарале оваа промена, променете ја лозинката и контактирајте го вашиот систем администратор.

en: Email change request
mk: Барање за промена на е-пошта

en: From: {Author}
mk: Од: {Author}

en: Date: {EventTime}
mk: Датум: {EventTime}

en: From: Whistleblower
mk: Од: Свиркач

en: Date: {SubmissionDate}
mk: Датум: {SubmissionDate}

en: Label: {TipLabel}
mk: Ознака: {TipLabel}

en: Status: {TipStatus}
mk: Статус: {TipStatus}

en: The HTTPS certificate loaded on the platform is about to, or has already expired.
mk: HTTPS сертификатот вчитан на оваа платформа само што не истекол иле веќе е истечен.

en: Expiration date: {ExpirationDate}
mk: Датум на истекување: {ExpirationDate}

en: Without a valid certificate, the platform will be accessible in a secure way only via Tor.
mk: Без валиден сертификат, платформата ќе биде достапна на безбеден начин само преку Tor.

en: Log in to solve the issue.
mk: Најавете се за да го решите проблемот.

en: Expiration alert for HTTPS certificate
mk: Аларм за истекување на HTTPS сертификат

en: The automatic HTTPS certificate renewal scheduled for today just failed.
mk: Автоматското обновување на HTTPS сертификатот најавено за денес само што не успеа.

en: The system will keep trying.
mk: Системот ќе продолжи да се обидува.

en: Failed HTTPS certificate renewal
mk: Неуспешно обновување на HTTPS сертификат

en: This is an email to notify you that a custodian has authorized you to access to the whistleblowing identity for the report {TipNum}.
mk: Ова е е-пошта за известување дека чувар ви дозволи пристап до идентитетот на свиркањето за извештајот {TipNum}.

en: The report can be accessed at:
mk: Кон извештајот може да се пристапи на:

en: Access to whistleblower's identity authorized
mk: Дозволен пристап до идентитетот на свиркачот

en: This is an email to notify you that a custodian has denied you access to the whistleblowing identity for the report {TipNum}.
mk: Ова е е-пошта за известување дека чувар не ви дозволи пристап до идентитетот на свиркањето за извештајот {TipNum}.

en: Access to whistleblower's identity denied
mk: Одбиен пристап до идентитетот на свиркачот

en: This is an email to notify you that a recipient has requested access to the whistleblower's identity for the report {TipNum}
mk: Ова е е-пошта за известување дека примач побара пристап до идентитетот на свиркачот за извештајот {TipNum}.

en: The request can be accessed at:
mk: До барањето може да се пристапи на:

en: New request of access to a whistleblower's identity
mk:  Ново барање за пристап до идентитетот на свиркачот

en: This is an email to notify you that the whistleblower for the report {TipNum} has provided their identity.
mk: Ова е е-пошта за известување дека свиркачот за овој извештај {TipNum} го овозможи својот идентитет.

en: The whistleblower has provided their identity
mk: Свиркачот го овозможи својот идентитет

en: You're receiving this email because a password reset has been requested for the account: {Username}
mk: Ја добивате оваа е-пошта бидејќи беше побарано рестирање на лозинката за сметката: {Username}

en: If you didn't make this request, you may safely ignore and delete this email.
mk: Ако не го направивте вие ова барање, можете безбедно да ја игнорирате и да ја избришете оваа е-пошта.

en: You can confirm your request by clicking the following link:
mk: Можете да го потврдите вашето барање со кликање на следниов линк:

en: Password reset instructions
mk: Инструкции за ресетирање на лозинка

en: This is an email to inform you that your PGP key is expiring or has already expired.
mk: Ова е е-пошта за информирање дека вашиот PGP клуч е истечен или дека веќе истекол.

en: You should extend its validity and update the key present on the platform, or upload a new key.
mk: Треба да ја проширите неговата валидност и да го ажурирате клучот што е присутен на платформата, или да прикачите нов клуч.

en: Without a valid PGP key, the system won't be able to encrypt data provided to you.
mk: Без валиден PGP клуч, системот нема да биде во можност да ги енкриптира податоците обезбедени за вас.

en: Click the link to activate the platform:
mk: Кликнете го линкот за активација на платформата:

en: Activation
mk: Активација

en: A software update is available.
mk: Достапно е ново ажурирање на софтверот.

en: It is good security practice to keep the platform up to date.
mk: Добра безбедносна практика е да ја држите платформата ажурирана.

en: To learn about new features and bug fixes in the new version consult the change log at: {ChangeLogUrl}
mk: За да научите за новите карактеристики, можности и поправените грешки во новата верзија проверете го извештајот за промени на: {ChangeLogUrl}

en: For instructions on software updates, please refer to the documentation at: {UpdateGuideUrl}
mk: За инструкции за софтверски ажурирања, ве молиме упатете се на документацијата на: {UpdateGuideUrl}

en: This is an email to notify you that a recipient has granted you access to one or more reports.
mk: Ова е е-пошта за известување дека примач ви дозволи пристап до еден или повеќе извештаи.

en: New report
mk: Нов извештај

en: The earliest expiration date is {EarliestExpirationDate}.
mk: Најран датум за истекување е {EarliestExpirationDate}.

en: Please remember to check them before they are deleted.
mk: Ве молиме запаметете да ги проверите пред да бидат избришани.

en: Some reports will expire soon
mk: Некои извештаи ќе истечат наскоро

en: This is an email to notify you that a whistleblower has selected you as a valuable recipient of their report.
mk: Ова е е-пошта за известување дека свиркач ве избра како вреден примач на неговиот извештај.

en: You are asked to pay special attention to the information and material contained therein. Please keep in mind that whistleblowers often expose themselves to high personal risks in the interest of the public. Therefore the material provided within this report should be considered to be of high importance.
mk: Од вас се бара да обрнете специјално внимание на информациите и материјалот содржан во нив. Ве молиме имајте на ум дека свиркачите често се изложуваат себеси на високи лични ризици во интерес на јавноста. Затоа материјалот даден во овој извештај треба да се смета дека е од голема важност.

en: This is an email to notify that an existing report has been updated.
mk: Ова е е-пошта за известување дека постоечки извештај беше ажуриран.

en: Report updated
mk: Извештајот е ажуриран

en: This email is to remind you the presence of unread or updated reports.
mk: Оваа е е-пошта е за информирање за присуство на непрочитани или ажурирани извештаи.

en: Reminder about unread or updated reports
mk: Потсетник за непрочитани и неажурирани извештаи

en: Role: {Role}
mk: Улога: {Role}

en: Password: {Password}
mk: Лозинка: {Password}
