GlobaLeaks - en to it translation catalogue (583 entries)

en: Log in
it: Accedi

en: Theme customization
it: Personalizzazione del tema

en: Languages
it: Lingue

en: Text customization
it: Personalizzazione dei testi

en: Advanced
it: Avanzate

en: Question templates
it: Modelli di domanda

en: Questionnaires
it: Questionari

en: Add new questionnaire
it: Aggiungi nuovo questionario

en: Home
it: Pagina iniziale

en: License
it: Licenza

en: Templates
it: Modelli

en: Delete
it: Cancella

en: Anomalies
it: Anomalie

en: Preferences
it: Preferenze

en: Notifications
it: Notifiche

en: file unavailable
it: file non disponibile

en: Date
it: Data

en: Expiration date
it: Scadenza

en: Last Access
it: Ultimo accesso

en: Files
it: Allegati

en: Comments
it: Commenti

en: Messages
it: Messaggi

en: Details
it: Dettagli

en: Platform wizard
it: Installazione della piattaforma

en: CREDIT CARD
it: CARTA DI CREDITO

en: YOUR NAME
it: IL TUO NOME

en: Label the report
it: Assegna una etichetta alla segnalazione

en: Postpone the expiration date
it: Posticipa la data di scadenza

en: Select all
it: Seleziona tutto

en: Deselect all
it: Deseleziona tutto

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Channel
it: Canale

en: Preview
it: Anteprima

en: The whistleblower has already read the last update
it: Il segnalante ha già letto l'ultimo aggiornamento

en: The whistleblower has not read the last update yet
it: Il segnalante non ha ancora letto l'ultimo aggiornamento.

en: Move up
it: Sposta in alto

en: Move down
it: Sposta in basso

en: Move left
it: Sposta a sinistra

en: Move right
it: Sposta a destra

en: Import
it: Importa

en: Export
it: Esporta

en: Save all
it: Salva tutto

en: Access control
it: Controllo accessi

en: Number
it: Numero

en: Regular expression validator
it: Espressione regolare di validazione

en: Minimum number of input characters
it: Numero minimo di caratteri di input

en: Maximum number of input characters
it: Numero massimo di caratteri di input

en: Earliest selectable date
it: Prima data selezionabile

en: Latest selectable date
it: Ultima data selezionabile

en: 0 = auto
it: 0 = automatico

en: Yes
it: Si

en: Attachment
it: Allegato

en: Attachments
it: Allegati

en: Change your password
it: Cambia la tua password

en: User
it: Utente

en: Motivation
it: Motivazione

en: Status
it: Stato

en: Request motivation
it: Motivazione della richiesta

en: Reply motivation
it: Motivazione della risposta

en: Request status
it: Stato della richiesta

en: Custodian
it: Custode

en: Identity
it: Identità

en: Access requested
it: Accesso richiesto

en: Request access to the whistleblower's identity
it: Richiesta di accesso all'identità del segnalante

en: Please write a motivation
it: Inserire una motivazione

en: Reply to the request
it: Stato della richiesta

en: Authorized
it: Autorizzato

en: Denied
it: Negato

en: Waiting for authorization
it: In attesa di autorizzazione

en: New request
it: Nuova richiesta

en: Authorize
it: Autorizza

en: Deny
it: Nega

en: Deny access to the whistleblower's identity
it: Nega accesso all'identità del segnalante

en: Authorize access to the whistleblower's identity
it: Autorizza l'accesso all'identità del segnalante

en: URL redirects
it: Redirezioni URL

en: Anomaly detection thresholds
it: Soglia di rilevamento anomalie

en: Available disk space
it: Spazio disco disponibile

en: Last update
it: Ultimo aggiornamento

en: Disable notifications to administrators
it: Disabilita le notifiche agli amministratori

en: Disable notifications to custodians
it: Disabilita le notifiche ai custodi

en: Disable notifications to recipients
it: Disabilita le notifiche ai riceventi

en: Score
it: Punteggio

en: Trigger question
it: Attiva domanda

en: Triggered by score:
it: Abilitata dal punteggio:

en: Weak
it: Debole

en: Acceptable
it: Accettabile

en: Strong
it: Robusta

en: Text shown on top of the interface for selecting channels
it: Testo mostrato prima dell'interfaccia per selezionare il canale

en: Silence email notifications
it: Disabilita email di notifica

en: Turn on email notifications
it: Abilita email di notifica

en: Input validation
it: Validazione input

en: Email address
it: Indirizzo email

en: Custom
it: Personalizzata

en: None
it: Nessuna

en: Regular expression
it: Espressione regolare

en: Search
it: Cerca

en: This custom text is no longer displayed on the platform. The original text has either changed or been removed.
it: Testo originale

en: Stats
it: Statistiche

en: Activities
it: Attività

en: Reports
it: Segnalazioni

en: Report
it: Segnalazione

en: Users
it: Utenti

en: From
it: Da

en: Number of downloads
it: Numero di download

en: File size not accepted.
it: La dimensione del file non è accettata.

en: Maximum file size is:
it: La dimensione massima accettata è:

en: Scheduled jobs
it: Attività Pianificate

en: Regenerate
it: Rigenera

en: Display options alphabetically
it: Mostra opzioni in ordine alfabetico

en: Enable email notifications for:
it: Errori del software

en: Disable
it: Disabilita

en: Remove
it: Rimuovi

en: Use as default
it: Usa come default

en: Collapse
it: Collassa

en: Expand
it: Espandi

en: Select
it: Selezione

en: Deselect
it: Deseleziona

en: Surname
it: Cognome

en: New
it: Nuova

en: Opened
it: Aperta

en: Closed
it: Chiusa

en: Placeholder
it: Testo di esempio

en: Print
it: Stampa

en: Previous
it: Precedente

en: Next
it: Successivo

en: First
it: Primo

en: Last
it: Ultimo

en: Send a test email to your email address.
it: Invia una email di test al tuo indirizzo email.

en: Block the submission
it: Blocca la segnalazione

en: Skip the recipient account creation.
it: Salta creazione dell'account di ricezione.

en: Send activation link
it: Invia link di attivazione

en: Password reset
it: Resetta password

en: One or more recipients have not performed the first login yet. This means they won't be receiving reports.
it: Uno o più riceventi non hanno effettuato il primo accesso. Questo significa che non riceveranno le segnalazioni.

en: This user has not performed the first login yet.
it: Questo utente non ha ancora effettuato il primo accesso.

en: seconds
it: secondi

en: This domain name is not available.
it: Questo nome di dominio non è disponibile.

en: Mark as important
it: Segna come importante

en: Copy to clipboard
it: Copia negli appunti

en: Logout
it: Esci

en: Give this recipient ability to grant user access to reports
it: Permetti a questo ricevente di concedere l'accesso alle segnalazioni ad altri utenti

en: Grant access
it: Consenti accesso

en: Revoke access
it: Revoca accesso

en: Assigned to
it: Assegnato a

en: Not provided.
it: Non fornita.

en: Set a reminder
it: Imposta un promemoria

en: File a report
it: Invia una segnalazione

en: Select a reporting channel:
it: Scegli un canale di segnalazione:

en: Before proceeding, please set a new password.
it: Prima di procedere, sei pregato di impostare una nuova password.

en: Before proceeding, please enable the two factor authentication.
it: Prima di procedere, ti preghiamo di abilitare l'autenticazione a due fattori.

en: Enable
it: Abilita

en: Low
it: Basso

en: High
it: Alto

en: percentage
it: percentuale

en: Save
it: Salva

en: Type
it: Tipo

en: Severity
it: Gravità

en: Object
it: Oggetto

en: Username
it: Nome utente

en: Role
it: Ruolo

en: Name
it: Nome

en: Creation date
it: Data di creazione

en: Last access
it: Ultimo accesso

en: Whistleblower's last access
it: Ultimo accesso del segnalante

en: Substatuses
it: Sottostati

en: Add
it: Aggiungi

en: Label
it: Etichetta

en: This field is mandatory
it: Questo campo è obbligatorio

en: Edit
it: Modifica

en: Cancel
it: Annulla

en: Report statuses
it: Stati della segnalazione

en: Channels
it: Canali

en: Hidden
it: Nascosto

en: Description
it: Descrizione

en: Questionnaire
it: Questionario

en: Recipients
it: Riceventi

en: Reminder
it: Promemoria

en: days
it: giorni

en: Set the value to 0 to disable this feature.
it: Imposta un valore di 0 per disabilitare questa funzionalità.

en: Show the questionnaire navigation interface
it: Mostra l'interfaccia di navigazione del questionario

en: Allow whistleblowers to select their recipients
it: Abilita i segnalanti a selezionare i propri destinatari

en: Select all recipients by default
it: Seleziona tutti i riceventi come default

en: Maximum number of selectable recipients:
it: Numero massimo di riceventi selezionabili

en: Show recipients in alphabetical order
it: Mostra i riceventi in ordine alfabetico

en: Show recipient details on the status page of the report
it: Mostra i dettagli dei riceventi sulla pagina di stato della segnalazione

en: Enable comments
it: Abilita i commenti

en: Allow the whistleblower to write comments
it: Permetti al segnalante di scrivere commenti

en: Enable private messages
it: Abilita messaggi privati

en: Allow the whistleblower to send messages
it: Permetti al segnalante di inviare messaggi

en: Allow the whistleblower to add attachments
it: Permetti al segnalante di aggiungere allegati alla segnalazione

en: Additional questionnaire
it: Questionario aggiuntivo

en: Scoring system options
it: Opzioni del sistema di scoring

en: Threshold
it: Soglia

en: Value
it: Valore

en: Medium
it: Medio

en: Software version:
it: Versione del software:

en: Restrict access to specific IP addresses
it: Restringi l'accesso a specifici indirizzi IP

en: Enabled
it: Abilitato

en: Allowed IP addresses
it: Indirizzi IP autorizzati

en: Admin
it: Amministratore

en: Recipient
it: Ricevente

en: Each entry must be separated with a comma.
it: Ogni valore deve essere separato da una virgola.

en: Example:
it: Esempio:

en: Organization
it: Organizzazione

en: Invalid email address
it: Indirizzo email non valido

en: City
it: Città

en: Country
it: Paese

en: Country code
it: Codice paese

en: Generate
it: Genera

en: Private Key
it: Chiave privata

en: Certificate Signing Request
it: Richiesta di firma certificato

en: Download
it: Scarica

en: Certificate
it: Certificato

en: Valid until:
it: Valido fino a:

en: Issuer:
it: Rilasciato da:

en: Intermediate Certificates
it: Certificati intermedi

en: Reset
it: Resetta

en: The platform supports the configuration of HTTPS through this interface.
it: La piattaforma supporta la configurazione di HTTPS attraverso questa interfaccia.

en: Automatic configuration
it: Configurazione automatica

en: Using automatic HTTPS configuration will handle the entire process of requesting, enabling and renewing certificates from the Let's Encrypt Certificate Authority.
it: Utilizzando la procedura di configurazione automatica di HTTPS la gestione della richiesta, abilitazione e rinnovo dei certificati verrà effettuata in automatico facendo uso della Certification Authority Let's Encrypt.

en: The platform must be reachable through a public IP address and the selected hostname must have a DNS record referencing that address.
it: La piattaforma deve essere raggiungibile mediante un indirizzo IP pubblico e l'hostname scelto deve avere un record DNS che punti a questo indirizzo.

en: Proceed
it: Procedi

en: Manual configuration
it: Configurazione manuale

en: The manual configuration wizard will guide you through the setup of HTTPS from an alternative Certificate Authority.
it: La procedura di configurazione manuale ti guiderà alla abilitazione di HTTPS tramite una Certification Authority alternativa.

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Auto-renewal
it: Rinnovo automatico

en: Anonymize outgoing connections
it: Anonimizza connessioni uscenti

en: Let the platform be reachable without Tor
it: Rende la piattaforma raggiungibile senza Tor

en: Roles enabled to use the platform without Tor
it: Ruoli abilitati all'uso della piattaforma senza Tor

en: To
it: a

en: Default mail configuration in use. Please consider using a private mail server.
it: E' in uso la configurazione email predefinita. Si suggerisce di utilizzare un server di posta privato.

en: SMTP email address
it: Indirizzo mail SMTP

en: SMTP server address
it: Indirizzo del server SMTP

en: SMTP server port
it: Porta del server SMTP

en: Security
it: Sicurezza

en: Require authentication
it: Richiedi autenticazione

en: Number of hours before sending a report expiration alert
it: Numero di ore prima di inviare un avviso di scadenza della segnalazione

en: Test the configuration
it: Prova la configurazione

en: Reset SMTP configuration
it: Resetta la configurazione SMTP

en: Reset notification templates to default
it: Resetta i template di notifica ai valori predefiniti

en: Template
it: Modello

en: Question
it: Domanda

en: Single-line text input
it: Campo di testo singola linea

en: Multi-line text input
it: Campo di testo multi linea

en: Selection box
it: Casella di selezione

en: Multiple choice input
it: Scelta multipla

en: Checkbox
it: Casella di controllo

en: Terms of service
it: Termini di servizio

en: Date range
it: Intervallo di date

en: Group of questions
it: Gruppo di domande

en: Row
it: Riga

en: Column
it: Colonna

en: Width
it: Larghezza

en: Question group
it: Gruppo di domande

en: Hint
it: Suggerimento

en: Mandatory
it: Obbligatorio

en: Accept multiple file uploads
it: Accetta multipli file upload

en: Accept multiple answers
it: Accetta più di una risposta

en: Template override
it: Sostituisci template

en: Phone number
it: Numero di telefono

en: Text
it: Testo

en: Checkbox label
it: Etichetta della casella di controllo

en: Add multimedia content
it: Aggiungi contenuto multimediale

en: Image
it: Immagine

en: Text shown upon negative answer
it: Testo mostrato in caso di risposta negativa

en: Trigger conditions
it: Condizioni di attivazione

en: Sufficient
it: Sufficiente

en: Options
it: Opzioni

en: Addition
it: Somma

en: Multiplier
it: Moltiplicatore

en: Questions
it: Domande

en: Add new question
it: Aggiungi una nuova domanda

en: Add question from template
it: Aggiungi domanda da modello

en: Duplicate
it: Duplica

en: Steps
it: Passi

en: Project name
it: Nome del progetto

en: Homepage title
it: Titolo della homepage

en: Presentation
it: Presentazione

en: Question to solicit possible whistleblowers
it: Domanda di sollecitazione alla segnalazione

en: Whistleblowing button
it: Bottone di sollecitazione alla segnalazione

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Upload
it: Carica

en: Language:
it: Lingua:

en: Add custom text
it: Aggiungi testo personalizzato

en: Custom text
it: Testo personalizzato

en: Original text
it: Testo originale

en: Original translation
it: Traduzione originale

en: Custom translation
it: Traduzione personalizzata

en: Disable submissions
it: Disabilita le segnalazioni

en: Enable encryption
it: Abilita la cifratura

en: Enable administrators to change user passwords
it: Abilita gli amministratori a cambiare le password degli utenti

en: Administrators authorized to change user passwords:
it: Amministratori autorizzati a cambiare le password degli utenti:

en: Enable multisite feature
it: Abilita la funzionalità multisito

en: Enable simplified login
it: Abilita login semplificato

en: Enable search engines indexing
it: Abilita l'indicizzazione da parte dei motori di ricerca

en: Default questionnaire
it: Questionario predefinito

en: Show contexts in alphabetical order
it: Mostra i contesti in ordine alfabetico

en: Size limit for file attachments
it: Dimensione limite dei file allegati

en: Require two factor authentication
it: Richiedi autenticazione a due fattori

en: Password change interval
it: Intervallo di cambio password

en: For security reasons, password changes are required at regular intervals.
it: Per questioni di sicurezza, viene richiesto che le password siano cambiate ad intervalli regolari.

en: Number of days till notifying unread reports to users
it: Numero di giorni oltre il quale notificare agli utenti la presenza di segnalazioni non lette

en: Disable the privacy panel
it: Disabilita il privacy panel

en: Enable custom privacy panel
it: Abilita privacy panel personalizzato

en: Custom privacy panel
it: Pannello privacy personalizzato

en: Enable custodian user role
it: Abilita il ruolo del custode

en: Enable scoring system
it: Abilita il sistema di punteggio

en: Logging level
it: Livello di verbosità dei log

en: Log accesses of internal users
it: Registra gli accessi degli utenti interni

en: Notify administrators of software problems
it: Notifica gli amministratori in caso di errori software

en: Notify developers of software problems
it: Notifica gli sviluppatori in caso di errori software

en: By enabling this feature, you will contribute to the development and security of the platform.
it: Abilitando questa feature, contribuirai allo sviluppo e alla sicurezza della piattaforma.

en: Reset reports
it: Resetta le segnalazioni

en: Settings
it: Impostazioni

en: Case management
it: Gestione dei casi

en: Network
it: Rete

en: Sites
it: Siti

en: Mode:
it: Modalità:

en: Configure
it: Configura

en: Subdomain
it: Sottodominio

en: Creation date:
it: Data di creazione:

en: Root domain used for secondary sites
it: Domini principale utilizzato dai siti secondari

en: Use the first site for administrative purposes only
it: Usa il primo sito solo per finalità amministrative

en: Allow users to sign up
it: Permetti agli utenti di registrarsi

en: Enable terms of service
it: Abilita i termini di servizio

en: Title
it: Titolo

en: Public name
it: Nome pubblico

en: Send reset link
it: Invia link di reset

en: Set password
it: Imposta password

en: The chosen password is too weak. A valid password should be at least 12 characters long and contain a variety of characters including at least a lowercase character, a capital character, a number and a special character.
it: La password scelta è troppo debole. Una password valida dovrebe essere composta di almeno 12 caratteri e contenere una varietà di caratteri tra cui almeno una lettera minuscola, una lettera maiuscola, un numero e un carattere speciale.

en: Force password change
it: Forza il cambiamento della password

en: The user will be forced to change its password on next login.
it: L'utente sarà invitato a impostare una nuova password al prossimo accesso.

en: Disable two factor authentication
it: Disabilita autenticazione a due fattori

en: Language
it: Lingua

en: Enable email notifications
it: Abilita le notifiche via email

en: Details of the PGP key:
it: Dettagli della chiave PGP:

en: Set up encryption by providing a PGP public key
it: Attiva la crittografia caricando una chiave pubblica PGP

en: Give this admin ability to change user passwords
it: Dai a questo amministratore il permesso di cambiare la password degli utenti

en: Forcefully selected
it: Selezionato forzatamente

en: Allow the recipient to delete reports
it: Permetti a questo ricevente di cancellare le segnalazioni.

en: Allow the recipient to postpone the report expiration date
it: Permetti al ricevente di posticipare la data di scadenza

en: Give the user administrative access to the following features:
it: Dai all'utente accesso amministrativo alle seguenti funzionalità:

en: Request date
it: Data della richiesta

en: Report date
it: Data della segnalazione

en: Authorization
it: Autorizzazione

en: Requests
it: Richieste

en: The validation link is either incorrect or has expired.
it: L'indirizzo di validazione è invalido o scaduto.

en: Your new email address has been validated.
it: Il tuo nuovo indirizzo email è stato validato.

en: Forgot password?
it: Password dimenticata?

en: Enter the two factor authentication code
it: Inserisci il codice di autenticazione a due fattori

en: Authentication failed
it: Autenticazione fallita

en: The code is either invalid or expired.
it: Il codice è invalido o scaduto.

en: Please select your account:
it: Come prima cosa seleziona il tuo utente:

en: Now type your password, then click 'Log in':
it: Adesso digita la tua password e poi clicca 'Accedi':

en: Text shown after the user has selected the option.
it: Testo mostrato dopo che l'utente ha selezionato l'opzione.

en: Confirm
it: Conferma

en: Assign score points
it: Assegna punteggio

en: Are you sure?
it: Sei sicuro?

en: Close
it: Chiudi

en: Please note that all the associated data will be permanently deleted.
it: Si prega di notare che tutti i dati associati saranno cancellati definitivamente.

en: Enable two factor authentication
it: Abilita autenticazione a due fattori

en: Before proceeding please read carefully the documentation at:
it: Prima di procedere ti invitiamo a leggere attenamente la documentazione disponibile all'indirizzo:

en: Account recovery key
it: Chiave di recupero account

en: Make a copy and store it in a safe place. It will be necessary if you lose your password to recover the access to your account without data loss.
it: Fai una copia e riponila in un posto sicuro. Ti sarà necessaria nel caso tu perda la tua password al fine di recuperare l'accesso al tuo account senza perdita di dati.

en: Enter a name for the copy
it: Inserisci un nome per la copia

en: Request support
it: Richiedi supporto

en: Thank you.
it: Grazie.

en: We will try to get back to you as soon as possible.
it: Cercheremo di risponderti quanto prima.

en: Submit
it: Invia

en: The connection is not secure.
it: La connessione non è sicura.

en: The platform is still not configured for HTTPS connections and should therefore only be used for testing purposes.
it: La piattaforma non è ancora configurata per permettere connessioni HTTPS e dovrebbe essere usata solo per sperimentazione.

en: Please write a motivation for the reply
it: Si prega di scrivere una motivazione per la risposta

en: Send
it: Invia

en: By confirming, you will postpone the expiration date to:
it: Confermando postporrai la data di scadenza al:

en: By confirming, you will set a remainder on date:
it: Confermando imposterai un reminder in data:

en: This is a demo platform, please do not use it for real submissions.
it: Questa è una piattaforma dimostrativa, si prega di non usarla per vere segnalazioni.

en: Install an authenticator app on your phone
it: Installa una applicazione di autenticazione sul tuo telefono

en: Scan the QR code with the app
it: Scansiona i QR code con la applicazione

en: Error!
it: Errore!

en: Internal server error
it: Errore interno del server

en: Error on input validation
it: Errore di validazione dell'input

en: Resource not found
it: Risorsa non trovata

en: Forbidden operation
it: Operazione negata

en: The specified old password is not valid
it: La password specificata in precedenza non è valida

en: Resource can only be accessed via the Tor network
it: La risorsa può essere acceduta solo all'interno della rete Tor

en: The upload request exceeds the size limit
it: La richiesta di upload supera la dimensione massima in MB

en: Current password
it: Password attuale

en: New password
it: Nuova password

en: The new password must be different from the current one.
it: La nuova password deve essere differente dalla password corrente.

en: Type your new password again
it: Digita ancora una volta la tua nuova password

en: The two passwords do not match
it: Le due password non corrispondono

en: Validation of email address change in progress.
it: Validazione del cambio di email in corso.

en: Please check your inbox for further instructions.
it: Controlla la tua casella di posta in arrivo per informazioni aggiuntive.

en: Warning
it: Attenzione

en: You are strongly advised to visit this site using the app called Tor Browser, that protects your identity.
it: È caldamente consigliato di visitare questo sito utilizzando l'applicazione chiamata Tor Browser che tutela il tuo anonimato.

en: Download the Tor Browser
it: Scarica il Tor Browser

en: Then, copy and paste the following address into the Tor Browser:
it: Poi, una volta installato, copia ed incolla il seguente indirizzo all'interno del Tor Browser:

en: Have you already filed a report? Enter your receipt.
it: Hai già effettuato una segnalazione? Inserisci la tua ricevuta.

en: The receipt is either invalid or the report has expired.
it: La ricevuta inserita non è valida o la segnalazione è scaduta.

en: Select a file or drag it here.
it: Seleziona un file o trascinalo quì

en: Size:
it: Dimensione:

en: Uploading files…
it: Caricamento dei file…

en: Upload completed successfully!
it: Caricamento completato con successo!

en: Estimated upload time:
it: Tempo stimato per il caricamento

en: Recipients have requested you to fill an additional questionnaire.
it: I riceventi ti richiedono di riempire un ultreriore questionario.

en: Fill the additional questionnaire
it: Compila il questionario aggiuntivo

en: From:
it: Da:

en: To:
it: A:

en: Filename
it: Nome del file

en: Upload date
it: Data di caricamento

en: File size
it: Dimensione del file

en: Questionnaire answers
it: Risposte al questionario

en: Step
it: Passo

en: Status:
it: Stato

en: Files attached by recipients
it: File allegati dai riceventi

en: Upload a file:
it: Carica un file:

en: Welcome!
it: Benvenuto!

en: For the user documentation, visit:
it: Per la documentazione utente visita:

en: If you need technical support, have general questions, or have new ideas for the software:
it: Se hai bisogno di supporto tecnico, hai domande generiche, o hai nuove idee per il software:

en: If you want to contribute to software development or report a bug, please open an issue in our ticketing system:
it: Per contribuire allo sviluppo del software o segnalare un bug, aprire una issue nel nostro sistema di ticketing:

en: Join our chat:
it: Accedi alla nostra chat:

en: Follow the project on:
it: Segui l'andamento del progetto su:

en: An update is available:
it: È disponibile un aggiornamento:

en: We recommend that you access the “Preferences” section in order to retrieve your “Account Recovery Key” and store it safely. This key will be necessary to recover your access to the platform and to your data in case you forget your password.
it: Consigliamo di accedere alla sezione "Preferenze" al fine di recuperare la tua "Chiave di recupero account" e farne una copia di sicurezza. Questa chiave sarà necessaria per ripristinare il tuo accesso alla piattaforma e ai tuoi dati nel caso tu dimenticassi la tua password.

en: The provided recovery key is invalid.
it: La chiave di recupero fornita non è corretta,

en: The provided reset token is invalid or expired.
it: Il token di reset fornito non è valido o è scaduto.

en: Enter your account's username or your email address to request a password reset.
it: Inserisci lo username legato al tuo account o la tua email per richiedere di reimpostare la password.

en: Enter your email address to request a password reset.
it: Inserisci la tua email per richiedere di reimpostare la password.

en: Password reset requested.
it: Richiesta di password reset completata.

en: Enter your account recovery key to complete the password reset procedure
it: Inserisci la tua chiave di recupero dell'account al fine di completare la procedura di password reset.

en: Access to the whistleblower's identity has been requested to the custodian.
it: L'accesso all'identità del segnalante è stato richiesto al custode.

en: Date of the request
it: Data della richiesta

en: Show
it: Mostra

en: Congratulations!
it: Congratulazioni!

en: You have completed the platform activation.
it: Hai completato l'attivazione della piattaforma.

en: Success!
it: Successo!

en: Your whistleblowing platform is almost ready!
it: La tua piattaforma di whistleblowing è quasi pronta!

en: Check your inbox to activate it.
it: Controlla la tua casella di posta per attivarla.

en: If not activated within 24 hours the platform will be automatically deleted.
it: Se non attivata entro 24 ore la piattaforma verrà cancellata automaticamente.

en: Sign up
it: Registrazione

en: Site
it: Sito

en: Confirmation
it: Conferma

en: Invalid confirmation
it: Conferma incorretta

en: Invalid phone number
it: Numero di telefono non valido

en: Address
it: Indirizzo

en: Fiscal code
it: Codice fiscale

en: Tax code
it: Partita IVA

en: The answer is too short
it: La risposta è troppo corta

en: The specified input is not valid.
it: I dati inseriti non sono validi.

en: The specified input is not valid:
it: I dati inseriti non sono validi:

en: please enter a valid email address.
it: si prega di inserire un indirizzo email valido.

en: please enter numbers only.
it: si prega di inserire solo numeri.

en: Submissions disabled
it: Segnalazioni disabilitate

en: You are connecting to the server without anonymity and this server supports only anonymous submissions
it: Ti stai connettendo a questo nodo in maniera non anonima,  ed esso supporta solo trasmissioni anonime

en: Your report was successful.
it: La tua segnalazione è andata a buon fine.

en: Remember your receipt for this report.
it: Memorizza la tua ricevuta per la segnalazione.

en: Use the 16 digit receipt to log in. It will allow you to view any messages we sent you, and also to add extra info.
it: Usa la ricevuta di 16 cifre per ritornare e vedere eventuali messaggi che ti avremo inviato o se pensi che ci sia altro che avresti dovuto allegare.

en: View your report
it: Vedi la tua segnalazione

en: Recipient selection
it: Selezione del ricevente

en: Select the recipients of your report:
it: Seleziona i destinatari della tua segnalazione:

en: Recipients selected:
it: Riceventi selezionati

en: You have reached the maximum number of selectable recipients.
it: Hai raggiunto il numero massimo di destinatari selezionabili.

en: The following recipients will receive your report and could not be deselected:
it: I seguenti destinatari riceveranno la segnalazione e non possono essere deselezionati:

en: In this step the answers to the following questions are either missing or invalid:
it: In questo passo le risposte alle seguenti domande sono mancanti o non valide:

en: You must select at least one recipient.
it: Devi selezionare almeno un destinatario.

en: Waiting for the file(s) to finish uploading.
it: In attesa che i file finiscano di essere caricati.

en: The following steps have errors:
it: I seguenti passi presentano alcuni errori:

en: Hide
it: Nascosto

en: The following step-by-step procedure will guide you through creating your whistleblowing platform.
it: Completa la seguente procedura guidata per creare la tua piattaforma di whistleblowing.

en: Please choose a configuration profile:
it: Scegli un profilo di configurazione:

en: Make it possible for this admin to reset user passwords.
it: Dai a questo amministratore il permesso di reimpostare le password degli utenti

en: We advise selecting this option if you would like to protect data from being lost in the situation where recipients lose their passwords. On the other hand, we would not advise using this feature if you want to setup a system where only recipients are able to access submissions.
it: Ti suggeriamo di selezionare questa opzione se vuoi proteggere i dati da perdita nella situazione in cui i riceventi perdessero la loro password. Al contratio, non ti suggeriamo di scegliere questa opzione se vuoi installare un sistema in cui solo i riceventi possano accedere alle segnalazioni.

en: Please choose a different username.
it: Si prega di scegliere un username differente.

en: I have read and agree to the terms of the license.
it: Ho letto ed accetto i termini della licenza.

en: You have completed the platform wizard.
it: La procedura guidata di installazione è stata completata con successo.

en: Please summarize your report in a few words.
it: Descrivi in poche parole la tua segnalazione.

en: Describe your report in detail.
it: Descrivi la tua segnalazione in dettaglio.

en: Where did the facts happen?
it: Dove sono avvenuti i fatti?

en: When did the facts happen?
it: Quando sono avvenuti i fatti?

en: I'm a victim
it: Sono una vittima

en: I'm involved in the facts
it: Sono coinvolto/a nei fatti

en: I witnessed the facts in person
it: Sono diretto/a testimone dei fatti in prima persona

en: I was personally told by a direct witness
it: Mi è stato detto da un diretto testimone

en: It is a rumor I heard
it: É una voce che ho sentito dire in giro

en: How are you involved in the reported facts?
it: Come sei coinvolto/a nel fatto segnalato?

en: Do you have evidence to support your report?
it: Hai delle prove a supporto della tua segnalazione

en: Please attach the evidence to support your report.
it: Fornisci le prove a supporto della tua segnalazione.

en: Please describe the evidence in detail.
it: Descrivi le prove nel dettaglio

en: A thorough description of the submitted evidence enhances our ability to evaluate claims and investigate. Please take care to reference significant portions of any videos, images or documents submitted.
it: Una descrizione completa delle prove presentate migliora la nostra capacità di valutare i reclami e indagare. Si prega di fare riferimento a porzioni significative di qualsiasi video, immagine o documento inviato.

en: Have you reported the facts to other organizations and/or individuals?
it: Hai segnalato i fatti ad altre organizzazioni o ad altri individui?

en: Please list the organizations and/or individuals you have informed about these facts.
it: Indica quali organizzazioni e/o individui hai informato dei fatti.

en: Have these organizations investigated your claims? If so, what was the outcome?
it: Queste organizzazioni hanno poi investigato quanto hai riportato? Se sì, con che risultato?

en: What is the outcome you want to achieve with our support?
it: Qual è il risultato che vorresti ottenere con il nostro supporto?

en: Do you want to provide your identification information?
it: Vuoi fornire i tuoi dati identificativi?

en: First name
it: Nome

en: Last name
it: Cognome

en: Alternative contact method
it: Metodo di contatto alternativo

en: I prefer to be contacted via this platform only
it: Preferisco essere contattato eclusivamente tramite questa piattaforma

en: Other
it: Altro

en: Dear {RecipientName},
it: Gentile {RecipientName}

en: You're receiving this email because a user account has been created for you on the system: {Site}
it: Ricevi questa email perchè un account utente è stato creato per te sul sistema: {Site}

en: Activation link: {Url}
it: Link di attivazione: {Url}

en: Please click on the activation link to proceed with the account activation and to set your user password.
it: Si prega di cliccare sul link di attivazione per procedere all'attivazione dell'account e ad impostare la tua password personale.

en: After successful activation you will be able to access the system via the following link: {LoginUrl}
it: Dopo il completamento della procedura di attivazione potrai accedere al sistema attraverso il link: {LoginUrl}

en: Kind regards,
it: Distinti saluti,

en: Account activation
it: Attivazione accont

en: Your whistleblowing platform is now accessible at:
it: La tua piattaforma di whistleblowing è ora accessibile all'indirizzo:

en: To log in, visit:
it: Per accedere visita:

en: Users' credentials:
it: Credenziali delle utenze:

en: The platform will be automatically deleted on:
it: La piattaforma verrà automaticamente cancellata il:

en: Access instructions
it: Istruzioni per l'accesso

en: The number of activities recently detected appears to be higher than usual.
it: Il numero di attività rilevate nell'ultimo periodo risultano essere maggiori del solito.

en: This could be a sign of an attack (for example, someone flooding your server with bogus information) or just a usage spike due to an increased visibility of your project.
it: Questo potrebbe essere traccia di un attacco (per esempio  qualcuno potrebbe stare cercando di sovraccaricare il sistema con informazioni casuali) o potrebbe evidenziare un aumento di utilizzo dovuto ad una maggiore visibilità del progetto.

en: Examine the issue to determine whether it is legitimate or not.
it: Esamina la situazione per determinare se sia o meno legittima.

en: The activities with unusual stats are:
it: Le attività che presentano statistiche inusuali sono:

en: The server cannot guarantee that a new report can be stored, so submissions have been disabled.
it: Il server non può garantire che nuove segnalazioni possano essere accettate e per questo motivo queste sono state disabilitate.

en: Please consider asking your technical support to create more disk space on the server.
it: Ti preghiamo di considerare di chiedere supporto tecnico al fine di aggiungere più spazio disco sul server.

en: GlobaLeaks technology includes a server status checking component which will alert you in case something requires your attention.
it: La piattaforma GlobaLeaks include alcune componenti di verifica dello stato del server che ti notificheranno nel caso qualcosa necessiti della tua attenzione.

en: For more information, log in to the Administration interface and look at the "System Stats" and "Anomalies" sections.
it: Per maggiori informazioni, accedi alla interfaccia di Amministrazione e visita le sezioni "Statistiche di Sistema" e "Anomalie".

en: Anomaly detected in {NodeName}
it: Rilevata anomalia su {NodeName}

en: This is an email to inform you that the PGP key of the following users is going to expire or has already expired:
it: Questa email è per informarti che le chiavi PGP dei seguenti utenti stanno per scadere o sono già scadute:

en: Without a valid PGP key, the system will not be able to send them encrypted notifications.
it: Senza una chiave PGP valida, il sistema non sarà in grado di inviare loro notifiche cifrate.

en: PGP key expiration alert
it: Notifica di scadenza chiave PGP

en: A new whistleblowing site has been registered.
it: Un nuovo sito di whistleblowing è stato registrato.

en: Registration data:
it: Dati di registrazione

en: Site: {Url}
it: Sito: {Url}

en: Name: {Name}
it: Nome: {Name}

en: New whistleblowing site registered
it: Nuovo sito di whistleblowing registrato

en: This is a test email sent out from the platform's administrative interface.
it: Questa è una email di test generata dall'interfaccia di amministrazione della piattaforma.

en: Reception of this email indicates that the server was able to authenticate to and interact with the SMTP mail server.
it: La ricezione di questa email indica the il server è stato in grado di autenticarsi ed interagire con il server di posta SMTP.

en: Test email
it: Email di test

en: This is an email to notify you that a request has been made to change your email address to {NewEmailAddress}.
it: Questa email è per notificarti di una nuova richiesta di cambio email verso  {NewEmailAddress}.

en: Click the following link to validate this change:
it: Clicca sul seguente indirizzo per validare questo cambio:

en: If you didn't request this change, change your password and contact your system administrator.
it: Se non hai richiesto questo cambio, reimposta una nuova password e contatta il tuo amministratore di sistema.

en: Email change request
it: Richiesta di cambio indirizzo email

en: From: {Author}
it: Da: {Author}

en: Date: {EventTime}
it: Data: {EventTime}

en: From: Whistleblower
it: Da: Whistleblower

en: Date: {SubmissionDate}
it: Data: {SubmissionDate}

en: Label: {TipLabel}
it: Etichetta: {TipLabel}

en: Status: {TipStatus}
it: Stato: {TipStatus}

en: The HTTPS certificate loaded on the platform is about to, or has already expired.
it: Il certificato HTTPS caricato sulla piattaforma sta per scadere o è già scaduto.

en: Expiration date: {ExpirationDate}
it: Data di scadenza: {ExpirationDate}

en: Without a valid certificate, the platform will be accessible in a secure way only via Tor.
it: Senza un certificato valido, la piattaforma sarà accessibile in modo sicuro solo via Tor.

en: Log in to solve the issue.
it: Accedi per risolvere il problema.

en: Expiration alert for HTTPS certificate
it: Notifica di scadenza del certificato HTTPS

en: The automatic HTTPS certificate renewal scheduled for today just failed.
it: Il rinnovo automatico del certificato HTTPS previsto per oggi è appena fallito.

en: The system will keep trying.
it: Il sistema effetturerà automaticamente nuovi tentativi.

en: Failed HTTPS certificate renewal
it: Fallimento nel rinnovo del certificato HTTPS

en: This is an email to notify you that a custodian has authorized you to access to the whistleblowing identity for the report {TipNum}.
it: Con la presente email ti notifichiamo che un custode ti ha autorizzato ad accedere all'identità del segnalante per la segnalazione {TipNum}.

en: The report can be accessed at:
it: La segnalazione può essere consultata accedendo all'indirizzo:

en: Access to whistleblower's identity authorized
it: Accesso all'identità del segnalante autorizzato

en: This is an email to notify you that a custodian has denied you access to the whistleblowing identity for the report {TipNum}.
it: Con la presente email ti notifichiamo che un custode ti ha negato l'accesso all'identità del segnalante per la segnalazione {TipNum}

en: Access to whistleblower's identity denied
it: Accesso all'identità del segnalante negato

en: This is an email to notify you that a recipient has requested access to the whistleblower's identity for the report {TipNum}
it: Questa email è per informarti che un ricevente ha richiesto accesso all'identità del segnalante per la segnalazione {TipNum}

en: The request can be accessed at:
it: La richiesta può  essere acceduta:

en: New request of access to a whistleblower's identity
it: Nuova richiesta di accesso all'identità di un segnalante

en: This is an email to notify you that the whistleblower for the report {TipNum} has provided their identity.
it: Con la presente email ti notifichiamo che il segnalante della segnalazione {TipNum} ha fornito la sua identità.

en: The whistleblower has provided their identity
it: Il segnalante ha fornito la propria identità

en: You're receiving this email because a password reset has been requested for the account: {Username}
it: Ricevi questa email perché é stato richiesto un password reset per l'account: {Username}

en: If you didn't make this request, you may safely ignore and delete this email.
it: Se non hai effettuato questa richiesta, puoi semplicemente ignorare questa email.

en: You can confirm your request by clicking the following link:
it: Puoi confermare la tua richiesta cliccando il seguente indirizzo:

en: Password reset instructions
it: Istruzioni per reimpostare la password

en: This is an email to inform you that your PGP key is expiring or has already expired.
it: Questa email è per informarti che la tua chiave PGP sta scadendo o è già scaduta.

en: You should extend its validity and update the key present on the platform, or upload a new key.
it: Dovresto estenderne la validità ed aggiornare la chiave presente sulla piattaforma, o caricare una nuova chiave.

en: Without a valid PGP key, the system won't be able to encrypt data provided to you.
it: Senza una chiave PGP valida il sistema non potrà crittografare i dati provenienti da te.

en: Click the link to activate the platform:
it: Clicca il link per attivare la piattaforma:

en: Activation
it: Attivazione

en: A software update is available.
it: È disponibile un aggiornamento software.

en: It is good security practice to keep the platform up to date.
it: È una buona pratica di sicurezza mantenere aggiornata la piattaforma.

en: To learn about new features and bug fixes in the new version consult the change log at: {ChangeLogUrl}
it: Per essere aggiornato sulle nuove caratteristiche e sui problemi risolti nella nuova versione, consultare il change log a: {ChangeLogUrl}

en: For instructions on software updates, please refer to the documentation at: {UpdateGuideUrl}
it: Per istruzioni sugli update del software, fare riferimento alla documentazione: {UpdateGuideUrl}

en: This is an email to notify you that a recipient has granted you access to one or more reports.
it: Questa email è per notificarti che un ricevente ti ha concesso accesso ad una o pù segnalazioni.

en: New report
it: Nuova segnalazione

en: The earliest expiration date is {EarliestExpirationDate}.
it: La scadenza più vicina è {EarliestExpirationDate}.

en: Please remember to check them before they are deleted.
it: Ricordati di controllarle prima che vengano cancellate.

en: Some reports will expire soon
it: Alcune delle segnalazioni stanno per scadere

en: This is an email to notify you that a whistleblower has selected you as a valuable recipient of their report.
it: Con la presente email ti notifichiamo che un segnalante ti ha selezionato come destinatario di interesse per la propria segnalazione.

en: You are asked to pay special attention to the information and material contained therein. Please keep in mind that whistleblowers often expose themselves to high personal risks in the interest of the public. Therefore the material provided within this report should be considered to be of high importance.
it: Sei pregato di prestare particolare attenzione alle informazioni e al materiale contenuto. Si prega di tener presente che i whistleblower spesso si espongono ad alti rischi personali per finalità di pubblico interesse. Per questo motivo il materiale contenuto in questa segnalazione dovrebbe essere considerato di elevata importanza.

en: This is an email to notify that an existing report has been updated.
it: Questa email ti notifica che un una segnalazione è stata aggiornata.

en: Report updated
it: Segnalazione aggiornata

en: This email is to remind you the presence of unread or updated reports.
it: Questa email ti ricorda della presenza di segnalazioni non lette o aggiornate.

en: Reminder about unread or updated reports
it: Promemoria circa segnalazioni non lette o aggiornate

en: Role: {Role}
it: Ruolo: {Role}
