GlobaLeaks - en to fr translation catalogue (576 entries)

en: Log in
fr: Connexion

en: Theme customization
fr: Personnalisation du thème

en: Languages
fr: Langues

en: Text customization
fr: Personnalisation des textes

en: Advanced
fr: Avancés

en: Question templates
fr: Modèles de questions

en: Add new questionnaire
fr: Ajouter un nouveau questionnaire

en: Home
fr: Accueil

en: Changelog
fr: Journal des changements

en: License
fr: Licence

en: Templates
fr: Modèles

en: Delete
fr: Supprimer

en: Preferences
fr: Préférences

en: file unavailable
fr: fichier non disponible

en: Expiration date
fr: Date d’expiration

en: Last Access
fr: Dernier accès

en: Files
fr: Fichiers

en: Comments
fr: Commentaires

en: Details
fr: Détails

en: Platform wizard
fr: Assistant de la plateforme

en: CREDIT CARD
fr: CARTE DE CRÉDIT

en: YOUR NAME
fr: VOTRE NOM

en: Label the report
fr: Étiqueter le signalement

en: Postpone the expiration date
fr: Différer la date d’expiration

en: Select all
fr: Tout sélectionner

en: Deselect all
fr: Tout dessélectionner

en: Refresh
fr: Actualiser

en: Channel
fr: Canal

en: Preview
fr: Aperçu

en: The whistleblower has already read the last update
fr: Le lanceur d’alerte a déjà lu la dernière mise à jour

en: The whistleblower has not read the last update yet
fr: Le lanceur d’alerte n’a pas lu la dernière mise à jour

en: Move up
fr: Déplacer vers le haut

en: Move down
fr: Déplacer vers le bas

en: Move left
fr: Déplacer vers la gauche

en: Move right
fr: Déplacer vers la droite

en: Import
fr: Importer

en: Export
fr: Exporter

en: Save all
fr: Tout enregistrer

en: Access control
fr: Contrôle de l’accès

en: Number
fr: Nombre

en: Email
fr: Courriel

en: Regular expression validator
fr: Valideur d’expression régulière

en: Minimum number of input characters
fr: Nombre minimal de caractères de saisie

en: Maximum number of input characters
fr: Nombre maximal de caractères de saisie

en: Earliest selectable date
fr: Date la plus ancienne possible

en: Latest selectable date
fr: Date la plus tardive possible

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Attachment
fr: Fichier joint

en: Attachments
fr: Fichiers joints

en: Change your password
fr: Changez votre mot de passe

en: User
fr: Utilisateur

en: Motivation
fr: Motif

en: Status
fr: État

en: Request motivation
fr: Motif de la demande

en: Reply motivation
fr: Motif de la réponse

en: Request status
fr: État de la demande

en: Custodian
fr: Gardien

en: Identity
fr: Identité

en: Access requested
fr: accès demandé

en: Request access to the whistleblower's identity
fr: Demander l’accès à l’identité du lanceur d’alerte

en: Please write a motivation
fr: Veuillez écrire un motif

en: Reply to the request
fr: Réponse à la demande

en: Authorized
fr: autorisée

en: Denied
fr: refusée

en: Waiting for authorization
fr: En attente d’autorisation

en: New request
fr: Nouvelle demande

en: Authorize
fr: Autoriser

en: Deny
fr: Refuser

en: Deny access to the whistleblower's identity
fr: Refuser l’accès à l’identité du lanceur d’alerte

en: Authorize access to the whistleblower's identity
fr: Autoriser l’accès à l’identité du lanceur d’alerte

en: URL redirects
fr: Redirections d’URL

en: Anomaly detection thresholds
fr: Seuils de détection des anomalies

en: Available disk space
fr: Espace disque disponible

en: Last update
fr: Mise à jour

en: Disable notifications to administrators
fr: Désactiver les courriels de notification aux administrateurs.

en: Disable notifications to custodians
fr: Désactiver les notifications aux gardiens

en: Disable notifications to recipients
fr: Désactiver les notifications aux destinataires

en: Score
fr: Pointage

en: Trigger question
fr: Déclencher une question

en: Triggered by score:
fr: Déclenché par un pointage :

en: Weak
fr: Faible

en: Strong
fr: Robuste

en: Text shown on top of the interface for selecting channels
fr: Texte affiché en haut de l’interface de sélection des canaux

en: Silence email notifications
fr: Désactiver les courriel de notification

en: Turn on email notifications
fr: Activer les courriel de notification

en: Input validation
fr: Validation de saisie

en: Email address
fr: Adresse courriel

en: Custom
fr: Personnaliser

en: None
fr: Aucune

en: Regular expression
fr: Expression rationnelle

en: Search
fr: Recherche

en: This custom text is no longer displayed on the platform. The original text has either changed or been removed.
fr: Ce texte personnalisé n’est plus affiché sur la plateforme. Le texte original a été modifié ou supprimé.

en: Audit log
fr: Liste de contrôle

en: Stats
fr: Statistiques

en: Activities
fr: Activités

en: Reports
fr: Signalements

en: Report
fr: Signalement

en: Users
fr: Utilisateurs

en: From
fr: De

en: Number of downloads
fr: Nombre de téléchargements

en: File size not accepted.
fr: La taille du fichier a été refusée.

en: Maximum file size is:
fr: La taille de fichier maximale est :

en: Scheduled jobs
fr: Travaux planifiés

en: Regenerate
fr: Générer de nouveau

en: Display options alphabetically
fr: Afficher les options en ordre alphabétique

en: Enable email notifications for:
fr: Activer les notifications par courriel pour :

en: Disable
fr: Désactiver

en: Remove
fr: Supprimer

en: Use as default
fr: Utiliser comme valeur par défaut

en: Collapse
fr: Réduire

en: Expand
fr: Développer

en: Select
fr: Sélectionner

en: Deselect
fr: Dessélectionner

en: Surname
fr: Nom de famille

en: New
fr: Nouveau

en: Opened
fr: Ouvert

en: Closed
fr: Fermé

en: Placeholder
fr: Espace réservé

en: Print
fr: Imprimer

en: Previous
fr: Précédente

en: Next
fr: Suivante

en: First
fr: Première

en: Last
fr: Dernière

en: Send a test email to your email address.
fr: Envoyer un courriel de test à votre adresse courriel.

en: Block the submission
fr: Bloquer l’envoi

en: Skip the recipient account creation.
fr: Ignorer la création du compte du destinataire.

en: Send activation link
fr: Envoyer un lien d’activation

en: Password reset
fr: Réinitialisation du mot de passe

en: One or more recipients have not performed the first login yet. This means they won't be receiving reports.
fr: Un ou plusieurs destinataires ne se sont pas encore connectés pour la première fois. Cela signifie qu’ils ne recevront pas de signalements.

en: This user has not performed the first login yet.
fr: Cet utilisateur ne s’est pas encore connecté pour la première fois.

en: seconds
fr: secondes

en: This domain name is not available.
fr: Ce nom de domaine n’est pas disponible.

en: Mark as important
fr: Marquer comme important

en: Copy to clipboard
fr: Copier dans le presse-papiers

en: Logout
fr: Déconnexion

en: Give this recipient ability to grant user access to reports
fr: Permettre à ce destinataire d’accorder l’accès des utilisateurs aux signalements

en: Grant access
fr: Accorder l’accès

en: Revoke access
fr: Révoquer l’accès

en: Assigned to
fr: Assigné à

en: Not provided.
fr: N’est pas indiquée.

en: File a report
fr: Remplir un signalement

en: Before proceeding, please set a new password.
fr: Avant de poursuivre, veuillez définir un nouveau mot de passe.

en: Before proceeding, please enable the two factor authentication.
fr: Avant de poursuivre, veuillez activer l’authentification à deux facteurs.

en: Enable
fr: Activer

en: Low
fr: Faible

en: High
fr: Élevé

en: megabytes
fr: mégaoctets

en: percentage
fr: pourcentage

en: Save
fr: Enregistrer

en: Severity
fr: Sévérité

en: Object
fr: Objet

en: Username
fr: Nom d’utilisateur

en: Role
fr: Rôle

en: Name
fr: Nom

en: Creation date
fr: Date de création

en: Last access
fr: Dernier accès

en: Whistleblower's last access
fr: Dernière connexion du lanceur d'alerte

en: Substatuses
fr: Sous-états

en: Add
fr: Ajouter

en: Label
fr: Étiquette

en: This field is mandatory
fr: Ce champ est obligatoire

en: Edit
fr: Modifier

en: Cancel
fr: Annuler

en: Report statuses
fr: États des signalements

en: Channels
fr: Canaux

en: Hidden
fr: Caché

en: Recipients
fr: Destinataires

en: days
fr: jours

en: Set the value to 0 to disable this feature.
fr: Définir la valeur à 0 pour désactiver cette fonction.

en: Show the questionnaire navigation interface
fr: Afficher l’interface de navigation du questionnaire

en: Allow whistleblowers to select their recipients
fr: Permettre aux lanceurs d’alerte de choisir leurs destinataires

en: Select all recipients by default
fr: Par défaut, sélectionner tous les destinataires

en: Maximum number of selectable recipients:
fr: Nombre maximal de destinataires sélectionnables :

en: Show recipients in alphabetical order
fr: Montrer les destinataires par ordre alphabétique

en: Show recipient details on the status page of the report
fr: Afficher les détails des destinataires sur la page d’état du signalement

en: Enable comments
fr: Activer les commentaires

en: Allow the whistleblower to write comments
fr: Permettre au lanceur d’alerte de rédiger des commentaires

en: Enable private messages
fr: Activer les messages privés

en: Allow the whistleblower to send messages
fr: Permettre au lanceur d’alerte d’envoyer des messages

en: Allow the whistleblower to add attachments
fr: Permettre au lanceur d’alerte d’ajouter des fichiers joints

en: Additional questionnaire
fr: Questionnaire supplémentaire

en: Scoring system options
fr: Options du système d’évaluation

en: Threshold
fr: Seuil

en: Value
fr: Valeur

en: Medium
fr: Moyen

en: Software version:
fr: Version du logiciel :

en: Restrict access to specific IP addresses
fr: Réserver l’accès à des adresses IP précises

en: Enabled
fr: Activé

en: Allowed IP addresses
fr: Adresses IP autorisées

en: Admin
fr: Administrateur

en: Recipient
fr: Destinataire

en: Each entry must be separated with a comma.
fr: Chaque entrée doit être séparée par une virgule.

en: Example:
fr: Exemple :

en: Hostname
fr: Nom d’hôte

en: Organization
fr: Organisation

en: Invalid email address
fr: L’adresse courriel est invalide

en: City
fr: Ville

en: Country
fr: Pays

en: Country code
fr: Indicatif de pays

en: Generate
fr: Générer

en: Private Key
fr: Clé privée

en: Certificate Signing Request
fr: Demande de signature de certificat

en: Download
fr: Télécharger

en: Certificate
fr: Certificat

en: Valid until:
fr: Valide jusqu’au :

en: Issuer:
fr: Émetteur :

en: Intermediate Certificates
fr: Certificats intermédiaires

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: The platform supports the configuration of HTTPS through this interface.
fr: La plateforme prend en charge la configuration de HTTPS par cette interface.

en: Automatic configuration
fr: Configuration automatique

en: Using automatic HTTPS configuration will handle the entire process of requesting, enabling and renewing certificates from the Let's Encrypt Certificate Authority.
fr: L’utilisation de la configuration automatique HTTPS prendra en charge le processus complet de demande, d’activation et de renouvellement des certificats de l’autorité de certification « Let’s Encrypt ».

en: The platform must be reachable through a public IP address and the selected hostname must have a DNS record referencing that address.
fr: La plateforme doit être accessible par une adresse IP publique et le nom d’hôte sélectionné doit avoir un enregistrement DNS correspondant qui fait référence à cette adresse.

en: Proceed
fr: Poursuivre

en: Manual configuration
fr: Configuration manuelle

en: The manual configuration wizard will guide you through the setup of HTTPS from an alternative Certificate Authority.
fr: L’assistant de configuration vous guidera dans les étapes de paramétrage de HTTPS à partir d’une autorité de certification alternative.

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Auto-renewal
fr: Renouvellement automatique

en: Tor Onion Service
fr: Service onion de Tor

en: Anonymize outgoing connections
fr: Anonymiser les connexions sortantes

en: Let the platform be reachable without Tor
fr: Permettre l’accès à la plateforme sans Tor

en: Roles enabled to use the platform without Tor
fr: Rôles pouvant utiliser la plateforme sans Tor

en: Whistleblower
fr: Lanceur d’alerte

en: To
fr: Vers

en: Default mail configuration in use. Please consider using a private mail server.
fr: La configuration de courriel par défaut est utilisée. Veuillez envisager d’utiliser un serveur privé de courriel.

en: SMTP email address
fr: Adresse courriel SMTP

en: SMTP server address
fr: Adresse du serveur SMTP

en: SMTP server port
fr: Port du serveur SMTP

en: Security
fr: Sécurité

en: Require authentication
fr: Exiger une authentification

en: Password
fr: Mot de passe

en: Number of hours before sending a report expiration alert
fr: Nombre d’heures avant d’envoyer l’alerte d’expiration d’un signalement

en: Test the configuration
fr: Tester la configuration

en: Reset SMTP configuration
fr: Réinitialiser la configuration SMTP

en: Reset notification templates to default
fr: Réinitialiser les modèles de notification à leur valeur par défaut

en: Template
fr: Modèle

en: Single-line text input
fr: Saisie de texte d’une ligne

en: Multi-line text input
fr: Saisie de texte multiligne

en: Selection box
fr: Case de sélection

en: Multiple choice input
fr: Saisie à choix multiple

en: Checkbox
fr: Case à cocher

en: Terms of service
fr: Conditions générales d’utilisation

en: Date range
fr: Plage de dates

en: Group of questions
fr: Groupe de questions

en: Row
fr: Rangée

en: Column
fr: Colonne

en: Width
fr: Largeur

en: Question group
fr: Groupe de questions

en: Hint
fr: Indice

en: Mandatory
fr: Obligatoires

en: Accept multiple file uploads
fr: Accepter le téléversement de plusieurs fichiers

en: Accept multiple answers
fr: Accepter des réponses multiples

en: Template override
fr: Remplacement du modèle

en: Phone number
fr: Numéro de téléphone

en: Text
fr: Texte

en: Checkbox label
fr: Étiquette de la case à cocher

en: Add multimedia content
fr: Ajouter du contenu multimédia

en: Video
fr: Vidéo

en: Text shown upon negative answer
fr: Texte affiché en cas de réponse négative

en: Trigger conditions
fr: Conditions de déclenchement

en: Sufficient
fr: Suffisante

en: Multiplier
fr: Multiplicateur

en: Add new question
fr: Ajouter une nouvelle question

en: Add question from template
fr: Ajouter une question d’après un exemple

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: Steps
fr: Étapes

en: Project name
fr: Nom du projet

en: Homepage title
fr: Titre de la page d’accueil

en: Presentation
fr: Présentation

en: Question to solicit possible whistleblowers
fr: Question pour attirer les lanceurs d’alerte potentiels

en: Whistleblowing button
fr: Bouton de dénonciation

en: Disclaimer
fr: Avis

en: Footer
fr: Bas de page

en: Upload
fr: Téléverser

en: Language:
fr: Langue :

en: Add custom text
fr: Ajouter un texte personnalisé

en: Custom text
fr: Texte personnalisé

en: Original text
fr: Texte original

en: Original translation
fr: Traduction originale

en: Custom translation
fr: Traduction personnalisée

en: Disable submissions
fr: Désactiver les envois

en: Enable encryption
fr: Activer le chiffrement

en: Enable administrators to change user passwords
fr: Permettre aux administrateurs de changer le mot de passe des utilisateurs

en: Administrators authorized to change user passwords:
fr: Administrateurs autorisés à changer les mots de passe des utilisateurs :

en: Enable multisite feature
fr: Activer la fonction multisite

en: Enable simplified login
fr: Activer la connexion simplifiée

en: Enable search engines indexing
fr: Activer l’indexation par les moteurs de recherche

en: Default questionnaire
fr: Questionnaire par défaut

en: Show contexts in alphabetical order
fr: Afficher les contextes par ordre alphabétique

en: Size limit for file attachments
fr: Limite de taille des fichiers joints

en: Require two factor authentication
fr: Exiger l’authentification à deux facteurs

en: Password change interval
fr: Intervalle de changement du mot de passe

en: For security reasons, password changes are required at regular intervals.
fr: Pour des raisons de sécurité, il est exigé que le mot de passe soit changé à intervalles réguliers.

en: Number of days till notifying unread reports to users
fr: Nombre de jours avant de signaler les rapports non lus aux utilisateurs

en: Disable the privacy panel
fr: Désactiver le volet de confidentialité

en: Enable custom privacy panel
fr: Activer le volet de confidentialité personnalisée

en: Custom privacy panel
fr: Volet de confidentialité personnalisée

en: Enable custodian user role
fr: Activer le rôle de gardien

en: Enable scoring system
fr: Activer le système d’évaluation

en: Logging level
fr: Niveau de journalisation

en: Log accesses of internal users
fr: Journaliser les accès des utilisateurs internes

en: Notify administrators of software problems
fr: Signaler les problèmes logiciels aux administrateurs

en: Notify developers of software problems
fr: Signaler les problèmes logiciels aux développeurs

en: By enabling this feature, you will contribute to the development and security of the platform.
fr: En activant cette fonction, vous contribuerez au développement et la sécurité de la plateforme.

en: Reset reports
fr: Réinitialiser les signalements

en: Settings
fr: Paramètres

en: Case management
fr: Gestion des cas

en: Network
fr: Réseau

en: Mode:
fr: Mode :

en: Configure
fr: Configurer

en: Subdomain
fr: Sous-domaine

en: Creation date:
fr: Date de création :

en: Root domain used for secondary sites
fr: Domaine racine utilisé pour les sites secondaires

en: Use the first site for administrative purposes only
fr: N’utiliser le premier site qu’à des fins d’administration

en: Allow users to sign up
fr: Permettre aux utilisateurs de s’inscrire

en: Enable terms of service
fr: Activer les conditions générales d’utilisation

en: Title
fr: Titre

en: Public name
fr: Nom public

en: Send reset link
fr: Envoyer un lien de réinitialisation

en: Set password
fr: Définir le mot de passe

en: The chosen password is too weak. A valid password should be at least 12 characters long and contain a variety of characters including at least a lowercase character, a capital character, a number and a special character.
fr: Le mot de passe choisi est trop faible. Un mot de passe valide devrait comporter au moins 12 caractères et des caractères variés, dont au moins une minuscule, une majuscule, un chiffre et un caractère spécial.

en: Force password change
fr: Forcer un changement de mot de passe

en: The user will be forced to change its password on next login.
fr: L’utilisateur sera forcé de changer le mot de passe lors de la prochaine connexion.

en: Disable two factor authentication
fr: Désactiver l’authentification à deux facteurs

en: Language
fr: Langue

en: Enable email notifications
fr: Activer les notifications par courriel

en: Details of the PGP key:
fr: Détails de la clé PGP :

en: Fingerprint
fr: Empreinte

en: Set up encryption by providing a PGP public key
fr: Configurer le chiffrement en fournissant une clé publique PGP

en: Give this admin ability to change user passwords
fr: Permettre à cet administrateur de changer le mot de passe des utilisateurs

en: Forcefully selected
fr: Sélectionné de force

en: Allow the recipient to delete reports
fr: Permettre au destinataire de supprimer des signalements

en: Allow the recipient to postpone the report expiration date
fr: Permettre au destinataire de différer la date d’expiration du signalement

en: Give the user administrative access to the following features:
fr: Donner à l’utilisateur un accès d’administration aux fonctions suivantes :

en: Request date
fr: Date de la demande

en: Report date
fr: Date du signalement

en: Authorization
fr: Autorisation

en: Requests
fr: Requêtes

en: The validation link is either incorrect or has expired.
fr: Soit le lien de validation est incorrect soit il est expiré.

en: Your new email address has been validated.
fr: Votre nouvelle adresse courriel a été validée.

en: Forgot password?
fr: Mot de passe oublié ?

en: Enter the two factor authentication code
fr: Saisissez le code d’authentification à deux facteurs

en: Authentication failed
fr: Échec d’authentification

en: The code is either invalid or expired.
fr: Le côté est invalide ou expiré

en: Please select your account:
fr: Veuillez sélectionner votre compte :

en: Now type your password, then click 'Log in':
fr: Saisissez maintenant votre mot de passe, puis cliquez sur « Connexion » :

en: Text shown after the user has selected the option.
fr: Texte affiché une fois que l’utilisateur a sélectionné l’option.

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Assign score points
fr: Attribuer un pointage

en: Are you sure?
fr: Confirmez-vous ?

en: Close
fr: Fermer

en: Please note that all the associated data will be permanently deleted.
fr: Veuillez noter que toutes les données associées seront irrémédiablement supprimées.

en: Enable two factor authentication
fr: Activer l’authentification à deux facteurs

en: Before proceeding please read carefully the documentation at:
fr: Avant de poursuivre, veuillez lire attentivement la documentation sur :

en: Account recovery key
fr: Clé de récupération du compte

en: Make a copy and store it in a safe place. It will be necessary if you lose your password to recover the access to your account without data loss.
fr: Copiez-la et gardez-la en lieu sûr. Si vous perdiez votre mot de passe, vous en auriez besoin afin de recouvrer l’accès à votre compte, sans perte de données.

en: Enter a name for the copy
fr: Saisir un nom pour la copie

en: Request support
fr: Demande d’assistance

en: Thank you.
fr: Merci.

en: We will try to get back to you as soon as possible.
fr: Nous essaierons de vous contacter dès que possible.

en: Submit
fr: Envoyer

en: The connection is not secure.
fr: La connexion n’est pas sécurisée.

en: The platform is still not configured for HTTPS connections and should therefore only be used for testing purposes.
fr: La plateforme n’est toujours pas configurée pour les connexions HTTPS  et ne devrait être utilisée qu’à des fins de test.

en: Please write a motivation for the reply
fr: Veuillez écrire le motif de la réponse

en: Send
fr: Envoyer

en: By confirming, you will postpone the expiration date to:
fr: En confirmant, vous différerez la date d’expiration au :

en: This is a demo platform, please do not use it for real submissions.
fr: Ceci est une plateforme de démonstration. Veuillez ne pas l’utiliser pour des envois réels.

en: Install an authenticator app on your phone
fr: Installez une appli d’authentification sur votre téléphone

en: Scan the QR code with the app
fr: Balayez le code QR avec l’appli

en: Error!
fr: Erreur.

en: Internal server error
fr: Erreur interne du serveur

en: Error on input validation
fr: Erreur de validation des données d’entrée

en: Resource not found
fr: La ressource est introuvable

en: Forbidden operation
fr: Opération interdite

en: The specified old password is not valid
fr: L’ancien mot de passe indiqué est invalide

en: Resource can only be accessed via the Tor network
fr: L’accès à cette ressource ne peut se faire que par le réseau Tor

en: The upload request exceeds the size limit
fr: La demande de téléversement dépasse la limite de taille

en: Current password
fr: Mot de passe actuel

en: New password
fr: Nouveau mot de passe

en: The new password must be different from the current one.
fr: Le nouveau mot de passe doit être différent de l’actuel.

en: Type your new password again
fr: Saisissez votre nouveau mot de passe de nouveau

en: The two passwords do not match
fr: Les deux mots de passe ne correspondent pas

en: Validation of email address change in progress.
fr: La validation du changement d’adresse courriel est en cours.

en: Please check your inbox for further instructions.
fr: Veuillez vérifier votre boîte de réception pour de plus amples instructions.

en: Warning
fr: Avertissement

en: You are strongly advised to visit this site using the app called Tor Browser, that protects your identity.
fr: Afin de protéger votre identité, il vous est fortement recommandé d’utiliser le Navigateur Tor pour accéder à ce site.

en: Download the Tor Browser
fr: Télécharger le Navigateur Tor

en: Then, copy and paste the following address into the Tor Browser:
fr: Copier et coller ensuite l’adresse suivante dans le Navigateur Tor :

en: Have you already filed a report? Enter your receipt.
fr: Avez-vous déjà rempli un signalement ? Saisissez votre reçu.

en: The receipt is either invalid or the report has expired.
fr: Soit le reçu est invalide soit le signalement est expiré.

en: Select a file or drag it here.
fr: Sélectionnez un fichier ou glissez-le ici.

en: Size:
fr: Taille :

en: Uploading files…
fr: Téléversement des fichiers…

en: Upload completed successfully!
fr: Le téléversement s’est terminé avec succès.

en: Estimated upload time:
fr: Durée de téléversement estimée :

en: Recipients have requested you to fill an additional questionnaire.
fr: Les destinataires ont demandé à ce que vous remplissiez un questionnaire supplémentaire.

en: Fill the additional questionnaire
fr: Remplir le questionnaire supplémentaire

en: From:
fr: De :

en: To:
fr: À :

en: Filename
fr: Nom de fichier

en: Upload date
fr: Date de téléversement

en: File size
fr: Taille du fichier

en: Questionnaire answers
fr: Réponses au questionnaire

en: Step
fr: Étape

en: Status:
fr: État :

en: Files attached by recipients
fr: Pièces jointes par les destinataires

en: Upload a file:
fr: Téléverser un fichier :

en: Welcome!
fr: Bienvenue.

en: For the user documentation, visit:
fr: Pour consulter la documentation d’utilisation, visitez :

en: If you need technical support, have general questions, or have new ideas for the software:
fr: Si vous souhaitez obtenir du soutien technique, si avez des questions d’ordre général ou une nouvelle idée pour le logiciel :

en: If you want to contribute to software development or report a bug, please open an issue in our ticketing system:
fr: Si vous souhaitez participer au développement du logiciel ou signaler un bogue, veuillez créer un ticket de problème dans notre système de suivi :

en: Join our chat:
fr: Joignez-vous à notre conversation :

en: Follow the project on:
fr: Suivez le projet sur :

en: An update is available:
fr: Une mise à jour est proposée :

en: We recommend that you access the “Preferences” section in order to retrieve your “Account Recovery Key” and store it safely. This key will be necessary to recover your access to the platform and to your data in case you forget your password.
fr: Nous recommandons que vous accédiez à la section « Préférences » afin de récupérer votre « Clé de récupération du compte » et de la garder à l’abri. Cette clé sera nécessaire afin de récupérer votre accès à la plateforme et à vos données si vous oubliez votre mot de passe.

en: The provided recovery key is invalid.
fr: La clé de récupération fournie n’est pas valide.

en: The provided reset token is invalid or expired.
fr: Le jeton de réinitialisation fourni est invalide ou expiré.

en: Enter your account's username or your email address to request a password reset.
fr: Saisissez le nom d’utilisateur de votre compte ou votre adresse courriel pour demander une réinitialisation du mot de passe.

en: Enter your email address to request a password reset.
fr: Saisissez votre adresse courriel pour demander une réinitialisation du mot de passe.

en: Password reset requested.
fr: Une réinitialisation de mot de passe a été demandée.

en: Enter your account recovery key to complete the password reset procedure
fr: Saisissez votre clé de récupération pour finaliser la procédure de réinitialisation du mot de passe

en: Access to the whistleblower's identity has been requested to the custodian.
fr: L’accès à l’identité du lanceur d’alerte a été demandé au gardien.

en: Date of the request
fr: Date de la demande

en: Show
fr: Afficher

en: Congratulations!
fr: Félicitations !

en: You have completed the platform activation.
fr: L’activation de la plateforme est maintenant terminée.

en: Success!
fr: Vous avez réussi.

en: Your whistleblowing platform is almost ready!
fr: Votre plateforme de lancement d’alertes est presque prête.

en: Check your inbox to activate it.
fr: Vérifiez votre boîte de réception pour l’activer.

en: If not activated within 24 hours the platform will be automatically deleted.
fr: Si elle n’est pas activée dans les 24 heures, la plateforme sera supprimée automatiquement.

en: Sign up
fr: Inscription

en: Confirmation
fr: confirmation

en: Invalid confirmation
fr: La confirmation est invalide

en: Invalid phone number
fr: Le numéro de téléphone est invalide

en: Address
fr: Adresse

en: Fiscal code
fr: Code fiscal

en: Tax code
fr: Code fiscal

en: The answer is too short
fr: La réponse est trop courte

en: The specified input is not valid.
fr: L’entrée indiquée est invalide.

en: The specified input is not valid:
fr: L’entrée indiquée n’est pas valide :

en: please enter a valid email address.
fr: veuillez saisir une adresse courriel valide.

en: please enter numbers only.
fr: veuillez ne saisir que des chiffres.

en: Submissions disabled
fr: Les envois sont désactivés

en: You are connecting to the server without anonymity and this server supports only anonymous submissions
fr: Vous êtes connecté à ce serveur sans anonymat, mais il ne prend en charge que les envois anonymes.

en: Your report was successful.
fr: Votre signalement a bien été effectué.

en: Remember your receipt for this report.
fr: Souvenez-vous de votre reçu pour ce signalement.

en: Use the 16 digit receipt to log in. It will allow you to view any messages we sent you, and also to add extra info.
fr: Utilisez le reçu à 16 chiffres pour vous connecter. Il vous permettra de lire les messages que nous vous avons envoyés et aussi d’ajouter des renseignements complémentaires.

en: View your report
fr: Visualisez votre signalement

en: Recipient selection
fr: Sélection du destinataire

en: Select the recipients of your report:
fr: Sélectionnez les destinataires de votre rapport :

en: Recipients selected:
fr: Destinataires sélectionnés :

en: You have reached the maximum number of selectable recipients.
fr: Vous avez atteint le nombre maximal de destinataires sélectionnables.

en: The following recipients will receive your report and could not be deselected:
fr: Les destinataires suivants recevront votre rapport et n’ont pas pu être dessélectionnés :

en: In this step the answers to the following questions are either missing or invalid:
fr: Dans cette étape, les réponses aux questions suivantes sont soit manquantes, soit invalides :

en: You must select at least one recipient.
fr: Vous devez au moins choisir un destinataire.

en: Waiting for the file(s) to finish uploading.
fr: En attente de la fin du téléversement des fichiers.

en: The following steps have errors:
fr: Les étapes suivantes présentent des erreurs :

en: Hide
fr: Cacher

en: The following step-by-step procedure will guide you through creating your whistleblowing platform.
fr: La procédure étape par étape suivante vous guidera dans la création de votre plateforme de lancement d’alertes.

en: Please choose a configuration profile:
fr: Veuillez choisir un profil de configuration :

en: Make it possible for this admin to reset user passwords.
fr: Donner à cet administrateur la possibilité de réinitialiser les mots de passe.

en: We advise selecting this option if you would like to protect data from being lost in the situation where recipients lose their passwords. On the other hand, we would not advise using this feature if you want to setup a system where only recipients are able to access submissions.
fr: Nous recommandons de sélectionner cette option si vous voulez protéger vos données contre la perte au cas où les destinataires perdraient leur mot de passe. Par contre, nous ne recommanderions pas d’utiliser cette fonction si vous voulez mettre en place un système où seuls les destinataires auraient accès à leurs envois.

en: Please choose a different username.
fr: Veuillez choisir un nom d’utilisateur différent.

en: I have read and agree to the terms of the license.
fr: J’ai lu et accepte les conditions de la licence.

en: You have completed the platform wizard.
fr: Vous avez terminé avec succès l’assistant de la plateforme.

en: Please summarize your report in a few words.
fr: Veuillez résumer votre signalement en quelques mots.

en: Describe your report in detail.
fr: Décrivez votre signalement en détail.

en: Where did the facts happen?
fr: Où les faits se sont-ils produits ?

en: When did the facts happen?
fr: Quand les faits se sont-ils produits ?

en: I'm a victim
fr: Je suis une victime

en: I'm involved in the facts
fr: Je suis impliqué dans les faits

en: I witnessed the facts in person
fr: J’ai été témoin des faits en personne

en: I was personally told by a direct witness
fr: Les faits m’ont été signalés par un témoin direct

en: It is a rumor I heard
fr: C’est une rumeur que j’ai entendue

en: How are you involved in the reported facts?
fr: Quelle est votre implication dans les faits signalés ?

en: Do you have evidence to support your report?
fr: Avez-vous une preuve pour étayer votre signalement ?

en: Please attach the evidence to support your report.
fr: Veuillez joindre la preuve pour étayer votre signalement.

en: Please describe the evidence in detail.
fr: Veuillez décrire la preuve en détail.

en: A thorough description of the submitted evidence enhances our ability to evaluate claims and investigate. Please take care to reference significant portions of any videos, images or documents submitted.
fr: Une description détaillée de la preuve fournie augmente notre capacité à évaluer les affirmations et à les examiner. N’hésitez pas à souligner les parties importantes des vidéos, images ou documents envoyés.

en: Have you reported the facts to other organizations and/or individuals?
fr: Avez-vous signalé les faits à d’autres organismes ou personnes ?

en: Please list the organizations and/or individuals you have informed about these facts.
fr: Veuillez indiquer les organismes et personnes à qui vous avez signalé ces faits.

en: Have these organizations investigated your claims? If so, what was the outcome?
fr: Ces organismes ont-ils examiné vos affirmations ? Dans l’affirmative, quels étaient des résultats ?

en: What is the outcome you want to achieve with our support?
fr: Quel résultat voulez-vous obtenir grâce à notre soutien ?

en: Do you want to provide your identification information?
fr: Voulez-vous fournir vos renseignements d’identification ?

en: First name
fr: Prénom

en: Last name
fr: Nom de famille

en: Alternative contact method
fr: Autre mode de communication

en: I prefer to be contacted via this platform only
fr: Je préfère n’être contacté que par la plateforme

en: Other
fr: Autre

en: Dear {RecipientName},
fr: Cher, chère {RecipientName},

en: You're receiving this email because a user account has been created for you on the system: {Site}
fr: Vous recevez ce courriel, car un compte utilisateur a été créé pour vous sur le système : {Site}

en: Username: {Username}
fr: Nom d’utilisateur : {Username}

en: Activation link: {Url}
fr: Lien d’activation : {Url}

en: Please click on the activation link to proceed with the account activation and to set your user password.
fr: Veuillez cliquer sur le lien d’activation afin de poursuivre l’activation du compte et définir votre mot de passe d’utilisateur.

en: After successful activation you will be able to access the system via the following link: {LoginUrl}
fr: Une fois l’activation réussie, vous pourrez accéder au système par le lien suivant : {LoginUrl}

en: Kind regards,
fr: Salutations cordiales,

en: Account activation
fr: Activation du compte

en: Your whistleblowing platform is now accessible at:
fr: Il est maintenant possible d’accéder à votre plateforme de lancement d’alertes sur :

en: To log in, visit:
fr: Pour vous connecter, visitez :

en: Users' credentials:
fr: Renseignements sur les utilisateurs :

en: The platform will be automatically deleted on:
fr: La plateforme sera supprimée automatiquement le :

en: Access instructions
fr: Instructions d’accès

en: The number of activities recently detected appears to be higher than usual.
fr: Le nombre d’activités détectées récemment semble supérieur à l’habitude.

en: This could be a sign of an attack (for example, someone flooding your server with bogus information) or just a usage spike due to an increased visibility of your project.
fr: Cela pourrait être le signe d’une attaque (par exemple quelqu’un qui inonderait votre serveur de pseudo-informations) ou simplement d’un pic d’utilisation causé par la visibilité accrue de votre projet.

en: Examine the issue to determine whether it is legitimate or not.
fr: Examiner le problème afin de déterminer s’il est valide ou non.

en: The activities with unusual stats are:
fr: Voici les activités présentant des statistiques inhabituelles :

en: The server cannot guarantee that a new report can be stored, so submissions have been disabled.
fr: Le serveur ne peut pas garantir qu’un nouveau signalement peut être enregistré. Par conséquent, les envois ont été désactivés.

en: Please consider asking your technical support to create more disk space on the server.
fr: Veuillez envisager de demander à votre soutien technique de créer de l’espace disque sur le serveur.

en: GlobaLeaks technology includes a server status checking component which will alert you in case something requires your attention.
fr: La technologie GlobaLeaks inclut un composant de vérification de l’état du serveur qui vous alertera au cas où quelque chose exige votre attention.

en: For more information, log in to the Administration interface and look at the "System Stats" and "Anomalies" sections.
fr: Pour de plus amples renseignements, connectez-vous à l’interface d’administration et consultez les sections « Statistiques du système » et « Anomalies ».

en: Anomaly detected in {NodeName}
fr: Une anomalie a été détectée sur {NodeName}

en: This is an email to inform you that the PGP key of the following users is going to expire or has already expired:
fr: Le but de ce courriel est de vous informer que la clé PGP des utilisateurs suivants va expirer ou a déjà expirée :

en: Without a valid PGP key, the system will not be able to send them encrypted notifications.
fr: Sans clé PGP valide, le système ne pourra pas leur envoyer des notifications chiffrées.

en: PGP key expiration alert
fr: Alerte d’expiration de la clé PGP

en: A new whistleblowing site has been registered.
fr: Un nouveau site de lancement d’alerte a été enregistré.

en: Registration data:
fr: Données d’enregistrement :

en: Site: {Url}
fr: Site : {Url}

en: Name: {Name}
fr: Nom : {Name}

en: Email: {Email}
fr: Adresse courriel : {Email}

en: New whistleblowing site registered
fr: Un nouveau site de lancement d’alerte a été enregistré.

en: This is a test email sent out from the platform's administrative interface.
fr: Ceci est un courriel de test envoyé par l’interface d’administration de la plateforme.

en: Reception of this email indicates that the server was able to authenticate to and interact with the SMTP mail server.
fr: La réception de ce courriel indique que le serveur a réussi à s’authentifier auprès du serveur de courriel SMTP et à interagir avec lui.

en: Test email
fr: Courriel de test

en: This is an email to notify you that a request has been made to change your email address to {NewEmailAddress}.
fr: Le but de ce courriel est de vous informer qu’une demande a été faite pour changer votre adresse courriel en {NewEmailAddress}.

en: Click the following link to validate this change:
fr: Cliquez sur le lien suivant pour valider ce changement :

en: If you didn't request this change, change your password and contact your system administrator.
fr: Si vous n’êtes pas à l’origine de cette demande, changez votre mot de passe et contactez votre administrateur de système.

en: Email change request
fr: Demande de changement d’adresse courriel

en: From: {Author}
fr: De : {Author}

en: Date: {EventTime}
fr: Date : {EventTime}

en: From: Whistleblower
fr: De : lanceur d’alerte

en: Date: {SubmissionDate}
fr: Date : {SubmissionDate}

en: Label: {TipLabel}
fr: Étiquette : {TipLabel}

en: Status: {TipStatus}
fr: État : {TipStatus}

en: The HTTPS certificate loaded on the platform is about to, or has already expired.
fr: Le certificat HTTPS chargé sur la plateforme arrive à expiration ou est déjà expiré.

en: Expiration date: {ExpirationDate}
fr: Date d’expiration : {ExpirationDate}

en: Without a valid certificate, the platform will be accessible in a secure way only via Tor.
fr: Sans certificat valide, la plateforme ne sera accessible de façon sécurisée que par Tor.

en: Log in to solve the issue.
fr: Connectez-vous pour résoudre la situation.

en: Expiration alert for HTTPS certificate
fr: Alerte d’expiration du certificat HTTPS

en: The automatic HTTPS certificate renewal scheduled for today just failed.
fr: Le renouvellement automatique du certificat HTTPS planifié pour aujourd’hui a échoué.

en: The system will keep trying.
fr: Le système continuera d’essayer.

en: Failed HTTPS certificate renewal
fr: Échec de renouvellement du certificat HTTPS

en: This is an email to notify you that a custodian has authorized you to access to the whistleblowing identity for the report {TipNum}.
fr: Le but de ce courriel est de vous aviser qu’un gardien vous a autorisé l’accès à l’identité du créateur du signalement {TipNum}.

en: The report can be accessed at:
fr: Le signalement est accessible à :

en: Access to whistleblower's identity authorized
fr: L’accès à l’identité du lanceur d’alerte est autorisé

en: This is an email to notify you that a custodian has denied you access to the whistleblowing identity for the report {TipNum}.
fr: Le but de ce courriel est de vous aviser qu’un gardien vous a refusé l’accès à l’identité du lanceur d’alerte du signalement {TipNum}.

en: Access to whistleblower's identity denied
fr: L’accès à l’identité du lanceur d’alerte est refusé

en: This is an email to notify you that a recipient has requested access to the whistleblower's identity for the report {TipNum}
fr: Le but de ce courriel est de vous aviser qu’un destinataire a demandé l’accès à l’identité du créateur du signalement {TipNum}.

en: The request can be accessed at:
fr: La demande est accessible à :

en: New request of access to a whistleblower's identity
fr: Nouvelle demande d’accès à l’identité d’un lanceur d’alerte

en: This is an email to notify you that the whistleblower for the report {TipNum} has provided their identity.
fr: Le but de ce courriel est de vous aviser que le créateur du signalement {TipNum} a fourni son identité.

en: The whistleblower has provided their identity
fr: Le lanceur d’alerte a fourni son identité

en: You're receiving this email because a password reset has been requested for the account: {Username}
fr: Vous recevez ce courriel, car une réinitialisation du mot de passe a été demandée pour le compte : {Username}

en: If you didn't make this request, you may safely ignore and delete this email.
fr: Si vous n’êtes pas à l’origine de cette demande, vous pouvez en toute sécurité ignorer et supprimer ce courriel.

en: You can confirm your request by clicking the following link:
fr: Vous pouvez confirmer votre demande en cliquant sur le lien suivant :

en: Password reset instructions
fr: Instructions de réinitialisation du mot de passe

en: This is an email to inform you that your PGP key is expiring or has already expired.
fr: Le but de ce courriel est de vous informer que votre clé PGP expire ou a déjà expiré.

en: You should extend its validity and update the key present on the platform, or upload a new key.
fr: Vous devriez prolonger sa validité et mettre à jour la clé présente sur la plateforme, ou téléverser une nouvelle clé.

en: Without a valid PGP key, the system won't be able to encrypt data provided to you.
fr: Sans une clé PGP valide, le système ne pourra pas chiffrer les données que vous fournissez.

en: Click the link to activate the platform:
fr: Cliquez sur le lien pour activer la plateforme :

en: A software update is available.
fr: Une mise à jour logicielle est proposée.

en: It is good security practice to keep the platform up to date.
fr: Garder la plateforme à jour constitue une bonne pratique de sécurité.

en: To learn about new features and bug fixes in the new version consult the change log at: {ChangeLogUrl}
fr: Les nouvelles fonctions et les correctifs de bogues de la nouvelle version se trouvent dans le journal des changements : {ChangeLogUrl}

en: For instructions on software updates, please refer to the documentation at: {UpdateGuideUrl}
fr: Pour obtenir des instructions de mise à jour logicielle, veuillez consulter la documentation : {UpdateGuideUrl}

en: This is an email to notify you that a recipient has granted you access to one or more reports.
fr: Le but de ce courriel est de vous aviser qu’un destinataire vous a accordé l’accès à un ou plusieurs signalements.

en: New report
fr: Nouveau signalement

en: The earliest expiration date is {EarliestExpirationDate}.
fr: La prochaine date d’expiration est {EarliestExpirationDate}.

en: Please remember to check them before they are deleted.
fr: Souvenez-vous de les vérifier avant qu’elles ne soient supprimées

en: Some reports will expire soon
fr: Certains signalements arriveront bientôt à expiration

en: This is an email to notify you that a whistleblower has selected you as a valuable recipient of their report.
fr: Le but de ce courriel est de vous aviser qu’un lanceur d’alerte vous a sélectionné comme destinataire de choix de son signalement.

en: You are asked to pay special attention to the information and material contained therein. Please keep in mind that whistleblowers often expose themselves to high personal risks in the interest of the public. Therefore the material provided within this report should be considered to be of high importance.
fr: Il vous est demandé de prêter une attention particulière aux renseignements et documents ci-inclus. Veuillez garder à l’esprit que les lanceurs d’alerte prennent souvent des risques personnels importants dans l’intérêt du public. Par conséquent, les documents qui ont été fournis avec ce signalement doivent être traités avec l’importance qu’ils méritent.

en: This is an email to notify that an existing report has been updated.
fr: Le but de ce courriel est de vous aviser qu’un rapport existant a été mis à jour.

en: Report updated
fr: Un rapport a été mis à jour

en: This email is to remind you the presence of unread or updated reports.
fr: Le but de ce courriel est de vous rappeler la présence de rapports non lus ou mis à jour.

en: Reminder about unread or updated reports
fr: Rappel de rapports non lus ou mis à jour

en: Role: {Role}
fr: Rôle : {Role}

en: Password: {Password}
fr: Mot de passe : {Password}
