GlobaLeaks - en to da translation catalogue (574 entries)

en: Log in
da: Log ind

en: Theme customization
da: Tematilpasning

en: Languages
da: Sprog

en: Text customization
da: Teksttilpasning

en: Advanced
da: Avanceret

en: Question templates
da: Spørgsmålsskabeloner

en: Questionnaires
da: Spørgeskemaer

en: Add new questionnaire
da: Tilføj nyt spørgeskema

en: Home
da: Hjem

en: Changelog
da: Ændringslog

en: License
da: Licens

en: Templates
da: Skabeloner

en: Delete
da: Slet

en: Anomalies
da: Uregelmæssigheder

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Notifications
da: Underrettelser

en: file unavailable
da: fil utilgængelig

en: Date
da: Dato

en: Expiration date
da: Udløbsdato

en: Last Access
da: Sidste Adgang

en: Files
da: Filer

en: Comments
da: Kommentarer

en: Messages
da: Beskeder

en: Details
da: Detaljer

en: Platform wizard
da: Platformsopsætning

en: CREDIT CARD
da: KREDITKORT

en: YOUR NAME
da: DIT NAVN

en: Label the report
da: Navngiv denne indberetningen

en: Postpone the expiration date
da: Udsæt udløbsdatoen

en: Select all
da: Vælg alle

en: Deselect all
da: Fravælg alle

en: Refresh
da: Opdater

en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: The whistleblower has already read the last update
da: Whistlebloweren har allerede læst den seneste opdatering.

en: The whistleblower has not read the last update yet
da: Whistlebloweren har ikke læst den seneste opdatering endnu.

en: Move up
da: Flyt op

en: Move down
da: Flyt ned

en: Move left
da: Flyt til venstre

en: Move right
da: Flyt til højre

en: Import
da: Importér

en: Export
da: Eksportér

en: Save all
da: Gem alle

en: Access control
da: Adgangskontrol

en: Number
da: Nummer

en: Email
da: E-mail

en: Regular expression validator
da: Regulært udtryk-validator

en: Minimum number of input characters
da: Minimum antal indtastede tegn

en: Maximum number of input characters
da: Maksimum antal indtastede tegn

en: Earliest selectable date
da: Tidligst valgbare dato

en: Latest selectable date
da: Senest valgbare dato

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Attachment
da: Vedhæftning

en: Attachments
da: Vedhæftninger

en: Change your password
da: Skift dit password

en: User
da: Bruger

en: Request motivation
da: Anmod om motivation

en: Reply motivation
da: Besvar begrundelse

en: Request status
da: Anmod om status

en: Custodian
da: Ansvarshaver

en: Identity
da: Identitet

en: Access requested
da: Adgang anmodet

en: Request access to the whistleblower's identity
da: Anmod om adgang til whistleblowerens identitet

en: Please write a motivation
da: Skriv venligst en begrundelse

en: Reply to the request
da: Svar forespørgslen

en: Authorized
da: Godkendt

en: Denied
da: Afvist

en: Waiting for authorization
da: Afventer godkendelse

en: New request
da: Ny forespørgsel

en: Authorize
da: Godkend

en: Deny
da: Afvis

en: Deny access to the whistleblower's identity
da: Afvis adgang til whistleblowerens identitet

en: Authorize access to the whistleblower's identity
da: Godkend adgang til whistleblowerens identitet

en: URL redirects
da: URL-omdirigeringer

en: Anomaly detection thresholds
da: Grænseværdier for sporing af afvigelser

en: Available disk space
da: Tilgængelig diskplads

en: Last update
da: Seneste opdatering

en: Disable notifications to administrators
da: Deaktiver notifikation af administratorer

en: Disable notifications to custodians
da: Deaktiver notifikation af kontoindehavere

en: Disable notifications to recipients
da: Deaktiver notifikation af modtagere

en: Score
da: Pointtal

en: Trigger question
da: Trigger spørgsmål

en: Triggered by score:
da: Udløst af score:

en: Weak
da: Svag

en: Acceptable
da: Acceptabel

en: Strong
da: Stærk

en: Text shown on top of the interface for selecting channels
da: Tekst der vises øverst på det interface hvor sammenhænge vælges

en: Silence email notifications
da: Slå e-mail-notifikation fra

en: Turn on email notifications
da: Slå e-mail-notifikation til

en: Input validation
da: Validering af input

en: Email address
da: E-mail-adresse

en: Custom
da: Brugerdefineret

en: None
da: Ingen

en: Regular expression
da: Almindeligt udtryk

en: Search
da: Søg

en: This custom text is no longer displayed on the platform. The original text has either changed or been removed.
da: Denne brugerdefinerede tekst bliver ikke længere vist på platformen. Den originale tekst er enten ændret eller fjernet

en: Audit log
da: Revisionslog

en: Stats
da: Statistik

en: Activities
da: Aktiviteter

en: Reports
da: Indberetninger

en: Report
da: Indberetning

en: Users
da: Brugere

en: From
da: Fra

en: Number of downloads
da: Antal downloads

en: File size not accepted.
da: Filstørrelse kan ikke godkendes.

en: Maximum file size is:
da: Maksimal filstørrelse er:

en: Scheduled jobs
da: Planlagte kørsler

en: Regenerate
da: Regenerer

en: Display options alphabetically
da: Alfabetisk visning af muligheder

en: Enable email notifications for:
da: Aktivér e-mail-notifikationer for:

en: Disable
da: Deaktivere

en: Remove
da: Fjern

en: Use as default
da: Brug som standard

en: Collapse
da: Fold sammen

en: Expand
da: Udvid

en: Select
da: Vælg

en: Deselect
da: Fravælg

en: Surname
da: Efternavn

en: New
da: Ny

en: Opened
da: Åbnet

en: Closed
da: Lukket

en: Placeholder
da: Pladsholder

en: Previous
da: Forrige

en: Next
da: Næste

en: First
da: Første

en: Last
da: Sidste

en: Send a test email to your email address.
da: Send en testbesked til din e-mail-adresse.

en: Block the submission
da: Blokér indsendelsen

en: Skip the recipient account creation.
da: Spring over modtagerens kontooprettelse.

en: Send activation link
da: Send aktiveringslink

en: Password reset
da: Adgangskodegendannelse

en: One or more recipients have not performed the first login yet. This means they won't be receiving reports.
da: En eller flere modtagere har ikke logget ind for første gang endnu. Det betyder, at de ikke vil modtage indsendelser.

en: This user has not performed the first login yet.
da: Denne bruger har ikke logget ind for første gang endnu.

en: seconds
da: sekunder

en: This domain name is not available.
da: Domænenavnet er ikke tilgængeligt.

en: Mark as important
da: Markér som vigtig

en: Copy to clipboard
da: Kopier til udklipsholder

en: Logout
da: Log ud

en: Give this recipient ability to grant user access to reports
da: Giv denne modtager mulighed for at tildele brugeradgang til rapporter

en: Grant access
da: Tildel adgang

en: Revoke access
da: Fjern adgang

en: File a report
da: Indsend en rapportering

en: Before proceeding, please set a new password.
da: Før du fortsætter bedes du indstille en ny adgangskode.

en: Before proceeding, please enable the two factor authentication.
da: Aktivér venligst to-faktor-godkendelse inden du fortsætter.

en: Enable
da: Aktivér

en: Low
da: Lav

en: High
da: Høj

en: megabytes
da: megabyte

en: percentage
da: procent

en: Save
da: Gem

en: Severity
da: Omfanget

en: Object
da: Objekt

en: Username
da: Brugernavn

en: Role
da: Rolle

en: Name
da: Navn

en: Creation date
da: Oprettelsesdato

en: Last access
da: Seneste login

en: Whistleblower's last access
da: Whistleblowerens seneste adgang

en: Substatuses
da: Statusser

en: Add
da: Tilføj

en: Label
da: Etiket

en: This field is mandatory
da: Dette felt er obligatorisk

en: Edit
da: Rediger

en: Cancel
da: Annullér

en: Report statuses
da: Status for indsendelser

en: Channels
da: Kanaler

en: Hidden
da: Skjult

en: Description
da: Beskrivelse

en: Questionnaire
da: Spørgeskema

en: Recipients
da: Modtagere

en: days
da: dage

en: Set the value to 0 to disable this feature.
da: Sæt værdien til 0 for at deaktivere denne funktionalitet.

en: Show the questionnaire navigation interface
da: Vis navigationsinterfacet til spørgeskemaet

en: Allow whistleblowers to select their recipients
da: Tillad whistleblowere at vælge deres modtagere

en: Select all recipients by default
da: Vælg alle modtagere som standard

en: Maximum number of selectable recipients:
da: Maksimalt antal modtagere der kan vælges:

en: Show recipients in alphabetical order
da: Vis modtagere i alfabetisk rækkefølge

en: Show recipient details on the status page of the report
da: Vis modtagerdetaljer på statussiden for indleveringen

en: Enable comments
da: Aktivér kommentarer

en: Allow the whistleblower to write comments
da: Tillad whistlebloweren at skrive kommentarer

en: Enable private messages
da: Aktivér private meddelelser

en: Allow the whistleblower to send messages
da: Tillad whistlebloweren at sende beskeder

en: Allow the whistleblower to add attachments
da: Tillad whistlebloweren at tilføje vedhæftelser til indsendelsen

en: Additional questionnaire
da: Ekstra spørgeskema

en: Scoring system options
da: Valgmuligheder for score system

en: Threshold
da: Tærskel

en: Value
da: Værdi

en: Restrict access to specific IP addresses
da: Begræns adgang til specifikke IP-numre

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Allowed IP addresses
da: Tilladte IP-adresser

en: Recipient
da: Modtager

en: Each entry must be separated with a comma.
da: Hver post skal adskilles med et komma.

en: Example:
da: Eksempel:

en: Hostname
da: Hostnavn

en: Organization
da: Organisation

en: Invalid email address
da: Ugyldig e-mail-adresse

en: City
da: By

en: Country
da: Land

en: Country code
da: Landekode

en: Generate
da: Generer

en: Private Key
da: Privat nøgle

en: Certificate Signing Request
da: Forespørgsel om signering af certifikat

en: Certificate
da: Certifikat

en: Valid until:
da: Gyldig indtil:

en: Issuer:
da: Udsteder:

en: Intermediate Certificates
da: Midlertidige certifikater

en: Reset
da: Nulstil

en: The platform supports the configuration of HTTPS through this interface.
da: Platformen understøtter konfiguration af HTTPS via dette interface.

en: Automatic configuration
da: Automatisk konfiguration

en: Using automatic HTTPS configuration will handle the entire process of requesting, enabling and renewing certificates from the Let's Encrypt Certificate Authority.
da: Den automatiske HTTPS-konfiguration håndterer hele processen med anmodning om, aktivering og fornyelse af certifikater fra Let's Encrypt Certificate Authority.

en: The platform must be reachable through a public IP address and the selected hostname must have a DNS record referencing that address.
da: Platformen skal være tilgængelig via en offentlig IP-adresse og det valgte hostnavn skal have en tilsvarende DNS-record, der refererer til den adresse.

en: Proceed
da: Fortsæt

en: Manual configuration
da: Manuel konfiguration

en: The manual configuration wizard will guide you through the setup of HTTPS from an alternative Certificate Authority.
da: Den manuelle konfigurationsguide fører dig gennem opsætningen af HTTPS med en anden Certificate Authority.

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Auto-renewal
da: Automatisk fornyelse

en: Anonymize outgoing connections
da: Anonymiser udgående forbindelser

en: Let the platform be reachable without Tor
da: Tillad at platformen kan tilgås uden Tor

en: Roles enabled to use the platform without Tor
da: Roller med tilladelse til at tilgå platformen uden Tor

en: To
da: Til

en: Default mail configuration in use. Please consider using a private mail server.
da: Standard mailkonfiguration i brug. Overvej venligst at benytte en privat mailserver.

en: SMTP email address
da: SMTP e-mail-adresse

en: SMTP server address
da: SMTP server adresse

en: Security
da: Sikkerhed

en: Require authentication
da: Kræv autentificering

en: Password
da: Adgangskode

en: Number of hours before sending a report expiration alert
da: Antal timer før der skal sendes advarsel om at indberetningen er ved at udløbe

en: Test the configuration
da: Test indstillingen

en: Reset SMTP configuration
da: Nulstil SMTP-konfigurationen

en: Reset notification templates to default
da: Nulstil underretnings-skabeloner til standard

en: Template
da: Skabelon

en: Question
da: Spørgsmål

en: Single-line text input
da: Enkelt-linje tekst-input

en: Multi-line text input
da: Flere linjers tekst-input

en: Selection box
da: Markeringsboks

en: Multiple choice input
da: Multiple-choice input

en: Checkbox
da: Afkrydsningsfelt

en: Terms of service
da: Servicevillkår

en: Date range
da: Datointerval

en: Group of questions
da: Gruppe af spørgsmål

en: Row
da: Række

en: Column
da: Kolonne

en: Width
da: Bredde

en: Question group
da: Spørgsmåls-gruppe

en: Hint
da: Tips

en: Mandatory
da: Obligatorisk

en: Accept multiple file uploads
da: Tillad upload af flere filer

en: Accept multiple answers
da: Tillad flere svar

en: Template override
da: Tilsidesæt skabelon

en: Phone number
da: Telefonnummer

en: Text
da: Tekst

en: Checkbox label
da: Mærkat til afkrydsningsboks

en: Add multimedia content
da: Tilføj multimedieindhold

en: Image
da: Billede

en: Audio
da: Lyd

en: Text shown upon negative answer
da: Tekst der vises ved negativt svar

en: Trigger conditions
da: Udløsningsbetingelser

en: Sufficient
da: Tilstrækkelig

en: Options
da: Valgmuligheder

en: Addition
da: Tilføjelse

en: Multiplier
da: Multiplikator

en: Questions
da: Spørgsmål

en: Add new question
da: Tilføj nyt spørgsmål

en: Add question from template
da: Tilføj spørgsmål fra skabelon

en: Duplicate
da: Duplikér

en: Steps
da: Skridt

en: Project name
da: Projektnavn

en: Homepage title
da: Titel på hjemmesiden

en: Presentation
da: Præsentation

en: Question to solicit possible whistleblowers
da: Spørgsmål der skal bruges til at anmode om nye whistleblowere

en: Whistleblowing button
da: Whistleblower-knap

en: Disclaimer
da: Forbehold

en: Footer
da: Sidefod

en: Language:
da: Sprog:

en: Add custom text
da: Tilføj brugerdefineret tekst

en: Custom text
da: Brugerdefineret tekst

en: Original text
da: Oprindelig tekst

en: Original translation
da: Oprindelig oversættelse

en: Custom translation
da: Brugerdefineret oversættelse

en: Disable submissions
da: Deaktiver indsendelser

en: Enable encryption
da: Aktivér kryptering

en: Enable administrators to change user passwords
da: Tillad administratorer at ændre brugeradgangskoder

en: Administrators authorized to change user passwords:
da: Tillad administratorer at ændre brugeradgangskoder

en: Enable multisite feature
da: Aktivér fler-side funktion

en: Enable simplified login
da: Aktivér simplificeret login

en: Enable search engines indexing
da: Aktivér søgemaskiners indeksering

en: Default questionnaire
da: Standard spørgeskema

en: Show contexts in alphabetical order
da: Vis sammenhænge i alfabetisk rækkefølge

en: Size limit for file attachments
da: Størrelsesgrænse for vedhæftede filer

en: Require two factor authentication
da: Kræv to-faktor-godkendelse

en: Password change interval
da: Passwordskiftinterval

en: For security reasons, password changes are required at regular intervals.
da: Af sikkerhedsmæssige årsager kræves det, at adgangskoden skiftes med jævne mellemrum.

en: Number of days till notifying unread reports to users
da:  
    Antal dage indtil notifikation om ulæste rapporter til bliver sendt til brugerne

en: Disable the privacy panel
da: Deaktiver privatlivspanelet

en: Enable custom privacy panel
da: Aktivér brugertilpasset privatlivspanel

en: Custom privacy panel
da: Brugertilpasset privatlivspanel

en: Enable custodian user role
da: Aktivér kontoførende brugerrolle

en: Enable scoring system
da: Aktivér score system

en: Logging level
da: Loggingniveau

en: Log accesses of internal users
da: Log interne brugeres adgang

en: Notify administrators of software problems
da: Underret administratorer om softwareproblemer

en: Notify developers of software problems
da: Underret udviklere om softwareproblemer

en: By enabling this feature, you will contribute to the development and security of the platform.
da: Ved at slå denne egenskab til, vil du bidrage til udvikling og sikkerhed af platformen.

en: Reset reports
da: Nulstil indsendelser

en: Settings
da: Indstillinger

en: Case management
da: Sagsadministration

en: Network
da: Netværk

en: Sites
da: Sider

en: Mode:
da: Tilstand:

en: Configure
da: Konfigurer

en: Subdomain
da: Subdomæne

en: Creation date:
da: Oprettelsesdato:

en: Root domain used for secondary sites
da: Primært domænenavn der anvendes til underliggende sider

en: Use the first site for administrative purposes only
da: Brug kun den første side til administrative formål

en: Allow users to sign up
da: Tillad brugere at tilmelde sig

en: Enable terms of service
da: Aktivér servicebetingelserne

en: Title
da: Titel

en: Public name
da: Offentligt navn

en: Send reset link
da: Send gendannelseslink

en: Set password
da: Sæt adgangskode

en: The chosen password is too weak. A valid password should be at least 12 characters long and contain a variety of characters including at least a lowercase character, a capital character, a number and a special character.
da: Den valgte adgangskode er for svag. En gyldig adgangskode bør være mindst 12 tegn lang og som minimum indeholde ét småt bogstav, ét stort bogstav, ét tal og ét specialtegn.

en: Force password change
da: Gennemtving skift af adgangskode

en: The user will be forced to change its password on next login.
da: Brugeren bliver tvunget til at skifte adgangskode ved næste login.

en: Disable two factor authentication
da: Deaktivér to-faktor-autentificering

en: Language
da: Sprog

en: Enable email notifications
da: Aktivér e-mail-notifikationer

en: Details of the PGP key:
da: Detaljerede oplysninger om PGP-nøglen:

en: Fingerprint
da: Fingeraftryk

en: Set up encryption by providing a PGP public key
da: Opsæt kryptering ved at indsende en offentlig PGP nøgle

en: Give this admin ability to change user passwords
da: Giv denne administrator mulighed for at ændre brugeradgangskode

en: Forcefully selected
da: Tvunget valgt

en: Allow the recipient to delete reports
da: Tillad modtageren at slette indberetninger

en: Allow the recipient to postpone the report expiration date
da: Tillad modtageren at udsætte udløbsdatoen på indberetningen

en: Give the user administrative access to the following features:
da: Giv brugere administrative adgang til følgende funktioner:

en: Request date
da: Anmod om dato

en: Report date
da: Indberetningsdato

en: Authorization
da: Autorisation

en: Requests
da: Anmodninger

en: The validation link is either incorrect or has expired.
da: Bekræftelseslinket er ugyldig eller udløbet.

en: Your new email address has been validated.
da: Din nye e-mail-adresse er blevet valideret.

en: Forgot password?
da: Glemt adgangskode?

en: Enter the two factor authentication code
da: Indtast to-faktor-autentificeringskoden

en: Authentication failed
da: Godkendelse mislykkedes

en: The code is either invalid or expired.
da: Denne kode er enten forkert eller udløbet.

en: Please select your account:
da: Vælg venligst din konto:

en: Now type your password, then click 'Log in':
da: Skriv nu din adgangskode og klik 'Log ind':

en: Text shown after the user has selected the option.
da: Tekst der vises efter at brugeren har valgt denne mulighed.

en: Confirm
da: Bekræft

en: Assign score points
da: Tildel pointtal

en: Are you sure?
da: Er du sikker?

en: Close
da: Luk

en: Please note that all the associated data will be permanently deleted.
da: Bemærk at alle tilknyttede data bliver slettet permanent.

en: Enable two factor authentication
da: Aktivér to-faktor-godkendelse

en: Before proceeding please read carefully the documentation at:
da: Før du forsætter, gennemlæs venligst dokumentationen grundigt

en: Account recovery key
da: Kontogendannelsesnøgle

en: Make a copy and store it in a safe place. It will be necessary if you lose your password to recover the access to your account without data loss.
da: Lav en kopi og gem den et sikkert sted. Den vil være nødvendig for at gendanne adgangen til din konto uden datatab hvis du mister din adgangskode.

en: Enter a name for the copy
da: Indtast et navn på kopien

en: Request support
da: Forespørg hjælp

en: Thank you.
da: Tak.

en: We will try to get back to you as soon as possible.
da: Vi vil forsøge at vende tilbage så snart som muligt.

en: Submit
da: Indsend

en: The connection is not secure.
da: Forbindelsen er ikke sikker.

en: The platform is still not configured for HTTPS connections and should therefore only be used for testing purposes.
da: Platformen er stadig ikke konfigureret til HTTPS-forbindelser og bør derfor kun bruges til forsøgsformål.

en: Please write a motivation for the reply
da: Skriv venligst en motivering for svaret

en: By confirming, you will postpone the expiration date to:
da: Ved at bekræfte udsætter du udløbsdatoen til:

en: This is a demo platform, please do not use it for real submissions.
da: Dette er en demonstrationsplatform. Undlad at bruge den til rigtige indsendelser.

en: Install an authenticator app on your phone
da: Installér en autentificeringsapp på din telefon

en: Scan the QR code with the app
da: Scan QR-koden med din mobile enhed.

en: Error!
da: Fejl!

en: Internal server error
da: Intern server fejl

en: Error on input validation
da: Fejl i input-validering

en: Resource not found
da: Ressourcen kan ikke findes

en: Forbidden operation
da: Ulovlig handling

en: The specified old password is not valid
da: Den angivne gamle adgangskode er ikke korrekt

en: Resource can only be accessed via the Tor network
da: Denne ressource kan kun tilgås via Tor netværket

en: The upload request exceeds the size limit
da: Upload overstiger tilladt størrelse

en: Current password
da: Nuværende password

en: New password
da: Ny adgangskode

en: The new password must be different from the current one.
da: Den nye adgangskode skal være forskellig fra den nuværende.

en: Type your new password again
da: Skriv din nye adgangskode igen

en: The two passwords do not match
da: De to adgangskoder stemmer ikke overens

en: Validation of email address change in progress.
da: Godkendelse af skift af e-mail-adresse i gang.

en: Please check your inbox for further instructions.
da: Tjek venligst din indbakke for yderligere instruktioner.

en: Warning
da: Advarsel

en: You are strongly advised to visit this site using the app called Tor Browser, that protects your identity.
da: Vi opfordre kraftigt til at bruge et program kaldet "Tor Browser" til denne side, for at beskytte din identitet

en: Download the Tor Browser
da: Download Tor browseren

en: Then, copy and paste the following address into the Tor Browser:
da: Kopier og indsæt følgende adresse i din Tor browser:

en: Have you already filed a report? Enter your receipt.
da: Har du allerede indsendt en indberetning? Indtast din nøglekode.

en: The receipt is either invalid or the report has expired.
da: Nøglekoden er enten forkert eller indsendelsen er udløbet.

en: Select a file or drag it here.
da: Vælg en fil eller flyt den hertil.

en: Size:
da: Størrelse:

en: Uploading files…
da: Uploader filer...

en: Upload completed successfully!
da: Upload gennemført med succes!

en: Estimated upload time:
da: Anslået tid til upload:

en: Recipients have requested you to fill an additional questionnaire.
da: Modtagere har anmodet dig om at udfylde et ekstra spørgeskema.

en: Fill the additional questionnaire
da: Udfyld det ekstra spørgeskema

en: From:
da: Fra:

en: To:
da: Til:

en: Filename
da: Filnavn

en: Upload date
da: Upload dato

en: File size
da: Filstørrelse

en: Questionnaire answers
da: Svar på spørgeskemaet

en: Step
da: Trin

en: Files attached by recipients
da: Filer der er vedhæftet af modtagere

en: Upload a file:
da: Upload en fil:

en: Welcome!
da: Velkommen!

en: For the user documentation, visit:
da: For brugerdokumentationen, besøg da:

en: If you need technical support, have general questions, or have new ideas for the software:
da: Hvis du har brug for teknisk support, har generelle spørgsmål eller har nye forslag til softwaren:

en: If you want to contribute to software development or report a bug, please open an issue in our ticketing system:
da: Hvis du ønsker at bidrage til softwareudviklingen eller rapportere om en fejl, så vær venlig at åbne den som sag i vores ticketing system:

en: Join our chat:
da: Deltag i vores chat:

en: Follow the project on:
da: Følg projektet på:

en: An update is available:
da: Der er tilgængelige opdateringer:

en: We recommend that you access the “Preferences” section in order to retrieve your “Account Recovery Key” and store it safely. This key will be necessary to recover your access to the platform and to your data in case you forget your password.
da: Vi anbefaler, at du går til menuen "Indstillinger" for at finde din "kontogendannelsesnøgle", og at du gemmer denne et sikkert sted. Kontogendannelsesnøglen er nødvendig for at få adgang til portalen og dine data, i tilfælde af, at du glemmer din adgangskode.

en: The provided recovery key is invalid.
da: Den indtastede gendannelsesnøgle er forkert.

en: The provided reset token is invalid or expired.
da: Den indtastede nulstillingskode er ugyldig eller udløbet.

en: Enter your account's username or your email address to request a password reset.
da: Indtast din kontos brugernavn eller din e-mail-adresse for at nulstille din adgangskode.

en: Enter your email address to request a password reset.
da: Indtast din e-mail-adresse for at nulstille din adgangskode.

en: Password reset requested.
da: Der er anmodet om nulstilling af adgangskode.

en: Enter your account recovery key to complete the password reset procedure
da: Indtast din krypteringsnøgle for at færdiggøre adgangskodegendannelsesproceduren

en: Access to the whistleblower's identity has been requested to the custodian.
da: Forespørgsel om whistleblowerens identitet er blevet videregivet til den tilsynsførende.

en: Date of the request
da: Dato for forespørgslen

en: Show
da: Vis

en: Congratulations!
da: Tillykke!

en: You have completed the platform activation.
da: Du har gennemført aktivering af platformen.

en: Success!
da: Succes!

en: Your whistleblowing platform is almost ready!
da: Din whistleblowing platform er næsten færdig!

en: Check your inbox to activate it.
da: Tjek din indboks for at aktivere det.

en: If not activated within 24 hours the platform will be automatically deleted.
da: Hvis ikke aktiveret indenfor 24 timer vil platformen automatisk blive slettet.

en: Sign up
da: Tilmeld

en: Site
da: Side

en: Confirmation
da: Bekræftelse

en: Invalid confirmation
da: Forkert bekræftelse

en: Invalid phone number
da: Forkert telefonnummer

en: Address
da: Adresse

en: Tax code
da: Skattekode

en: The answer is too short
da: Dit svar er for kort

en: The specified input is not valid.
da: Det indtastede er ikke gyldigt.

en: The specified input is not valid:
da: Det angivne input er ikke gyldigt:

en: please enter a valid email address.
da: Skriv venligst en gyldig mailadresse.

en: please enter numbers only.
da: Skriv venligst kun tal.

en: Submissions disabled
da: Indsendelser er slået fra

en: You are connecting to the server without anonymity and this server supports only anonymous submissions
da: Du forbinder til serveren uden anonymitet og denne server tillader kun anonymiserede indsendelser

en: Your report was successful.
da: Din indsendelse er gennemført.

en: Remember your receipt for this report.
da: Husk din nøglekode for denne indsendelse.

en: Use the 16 digit receipt to log in. It will allow you to view any messages we sent you, and also to add extra info.
da: Brug 16-tals nøglekoden til at logge ind. Du får mulighed for at se alle beskeder, der er sendt til dig, og du får mulighed for at tilføje yderligere oplysninger.

en: View your report
da: Se din indberetning

en: Recipient selection
da: Vælg modtagere

en: Select the recipients of your report:
da: Vælg modtagere til denne rapportering

en: Recipients selected:
da: Valgte modtagere:

en: You have reached the maximum number of selectable recipients.
da: Du har nået det maksimale antal modtagere der kan vælges.

en: The following recipients will receive your report and could not be deselected:
da: De følgende modtagere modtager din rapport og kunne ikke fravælges:

en: In this step the answers to the following questions are either missing or invalid:
da: I dette trin mangler svarene på de følgende spørgsmål eller de er ugyldige:

en: You must select at least one recipient.
da: Du skal vælge mindst en modtager.

en: Waiting for the file(s) to finish uploading.
da: Venter på at fil(er) er færdiguploadet.

en: The following steps have errors:
da: De følgende trin har fejl:

en: Hide
da: Skjul

en: The following step-by-step procedure will guide you through creating your whistleblowing platform.
da: De følgende trin-for-trin-procedurer guider dig igennem opsætningen af din whistleblowing-platform.

en: Please choose a configuration profile:
da: Vælg venligst en konfigurations-profil:

en: Make it possible for this admin to reset user passwords.
da: Gør det muligt for administratorer at nulstille brugers adgangskode.

en: We advise selecting this option if you would like to protect data from being lost in the situation where recipients lose their passwords. On the other hand, we would not advise using this feature if you want to setup a system where only recipients are able to access submissions.
da: Vi anbefaler at vælge denne indstilling, hvis du vil beskytte data mod at gå tabt i en situation, hvor modtagere mister deres adgangskoder. På den anden side vil vi ikke anbefale at bruge denne funktion, hvis du vil konfigurere et system, hvor kun modtagere har adgang til indsendelser.

en: Please choose a different username.
da: Vælg venligst et andet brugernavn.

en: I have read and agree to the terms of the license.
da: Jeg har læst og accepterer licensbetingelserne.

en: You have completed the platform wizard.
da: Du har gennemført platformguiden.

en: Please summarize your report in a few words.
da: Beskriv i få ord din indberetning.

en: Describe your report in detail.
da: Beskriv din indberetning detaljeret.

en: Where did the facts happen?
da: Hvor skete hændelsen?

en: When did the facts happen?
da: Hvornår skete hændelsen?

en: I'm a victim
da: Jeg er et offer

en: I'm involved in the facts
da: Jeg er involveret i de rapporterede fakta

en: I witnessed the facts in person
da: Jeg oplevede hændelsen personligt

en: I was personally told by a direct witness
da: Jeg blev personligt fortalt om hændelsen af et direkte vidne

en: It is a rumor I heard
da: Det er et rygte jeg har hørt

en: How are you involved in the reported facts?
da: Hvordan er du involveret i de rapporterede fakta?

en: Do you have evidence to support your report?
da: Har du bevismateriale der kan understøtte din indberetning?

en: Please attach the evidence to support your report.
da: Vedhæft venligst det bevismateriale der kan understøtte din indberetning.

en: Please describe the evidence in detail.
da: Beskriv venligst detaljeret bevismaterialet.

en: A thorough description of the submitted evidence enhances our ability to evaluate claims and investigate. Please take care to reference significant portions of any videos, images or documents submitted.
da: En detaljeret beskrivelse af det fremsendte bevismateriale øger vores evne til at evaluere påstanden og undersøge din indberetning nærmere. Tag dig venligst tid til at beskrive vigtige dele af alle videoer, billeder eller dokumenter der indberettes.

en: Have you reported the facts to other organizations and/or individuals?
da: Har du rapporteret hændelsen til andre organisationer og/eller individer?

en: Please list the organizations and/or individuals you have informed about these facts.
da: Notér venligst de organisationer og/eller individer som du har informeret om hændelsen.

en: Have these organizations investigated your claims? If so, what was the outcome?
da: Har disse organisationer undersøgt din påstand? Hvis ja, hvad var udfaldet?

en: What is the outcome you want to achieve with our support?
da: Hvilket udfald ønsker du at opnå med vores hjælp?

en: Do you want to provide your identification information?
da: Ønsker du at give oplysninger om din identitet?

en: First name
da: Fornavn

en: Last name
da: Efternavn

en: Alternative contact method
da: Alternativ kontaktmetode

en: I prefer to be contacted via this platform only
da: Jeg foretrækker kun at blive kontaktet via denne platform

en: Other
da: Andet

en: Dear {RecipientName},
da: Kære {RecipientName},

en: You're receiving this email because a user account has been created for you on the system: {Site}
da: Du modtager denne e-mail fordi en brugerkonto er blevet opretttet til dig på systemet: {Site}

en: Username: {Username}
da: Brugernavn: {Username}

en: Activation link: {Url}
da: Aktiveringslink: {Url}

en: Please click on the activation link to proceed with the account activation and to set your user password.
da: Tryk venligst på aktiveringslinket for at fortsætte med kontoaktiveringen og sætte en adgangskode.

en: After successful activation you will be able to access the system via the following link: {LoginUrl}
da: Efter vellykket aktivering kan du få adgang til systemet via følgende link: {LoginUrl}

en: Kind regards,
da: Med venlig hilsen

en: Account activation
da: Kontoaktivering

en: Your whistleblowing platform is now accessible at:
da: Din whistleblowing-platform kan nu tilgås på:

en: To log in, visit:
da: For at logge ind, gå til:

en: Users' credentials:
da: Brugerens legitimationsoplysninger:

en: The platform will be automatically deleted on:
da: Platformen vil blive automatisk slettet den:

en: Access instructions
da: Adgangsvejledning

en: The number of activities recently detected appears to be higher than usual.
da: Antallet af aktiviteter, der senest er registreret forekommer højere end normalt.

en: This could be a sign of an attack (for example, someone flooding your server with bogus information) or just a usage spike due to an increased visibility of your project.
da: Det kan være tegn på et angreb (for eksempel at nogen forsøger at overbelaste din server med falske oplysninger) eller blot forhøjet trafik som følge af større synlighed omkring dit projekt.

en: Examine the issue to determine whether it is legitimate or not.
da: Undersøg forholdene og afklar om de er legitime eller ej.

en: The activities with unusual stats are:
da: Aktiviteterne med usædvanlig statistik er:

en: The server cannot guarantee that a new report can be stored, so submissions have been disabled.
da: Serveren kan ikke garantere at en ny indberetning kan opbevares, hvorfor indsendelser er blevet deaktiveret.

en: Please consider asking your technical support to create more disk space on the server.
da: Du bør anmode din tekniske support om at give mere diskplads på serveren.

en: GlobaLeaks technology includes a server status checking component which will alert you in case something requires your attention.
da: Globaleaks-programmet indeholder et komponent, der kontrollerer serverens status, og som vil advare dig, hvis noget kræver opmærksomhed.

en: For more information, log in to the Administration interface and look at the "System Stats" and "Anomalies" sections.
da: For yderligere oplysninger, log ind på administrationssiden og kontroller sektionerne med "Systemstatistik" og "afvigelser".

en: Anomaly detected in {NodeName}
da: Afvigelse sporet i {NodeName}

en: This is an email to inform you that the PGP key of the following users is going to expire or has already expired:
da: Dette er en e-mail for at underrette dig om, at de følgende brugeres PGP-nøgler er ved at udløbe eller allerede er udløbet:

en: Without a valid PGP key, the system will not be able to send them encrypted notifications.
da: Uden gyldig PGP-nøgle vil systemet ikke være i stand til at sende dem krypterede underretninger.

en: PGP key expiration alert
da: Advarsel om udløb af PGP-nøgle

en: A new whistleblowing site has been registered.
da: Et nyt whistleblowing-site er blevet registreret.

en: Registration data:
da: Registreringsdata:

en: Site: {Url}
da: Side: {Url}

en: Name: {Name}
da: Navn: {Name}

en: Email: {Email}
da: E-mail: {Email}

en: New whistleblowing site registered
da: Nyt whistleblowing-site registreret

en: This is a test email sent out from the platform's administrative interface.
da: Dette er en test-e-mail sendt fra platformens administrations-interface.

en: Reception of this email indicates that the server was able to authenticate to and interact with the SMTP mail server.
da: At du har modtaget denne e-mail viser, at serveren var i stand til at autentificere hos og interagere med SMTP-e-mail-serveren.

en: Test email
da: Test-e-mail

en: This is an email to notify you that a request has been made to change your email address to {NewEmailAddress}.
da: Dette er en e-mail for at underrette dig om, at der er modtaget en anmodning om at skifte din e-mail-adresse til {NewEmailAddress}.

en: Click the following link to validate this change:
da: Tryk på det følgende link for at validere denne ændring:

en: If you didn't request this change, change your password and contact your system administrator.
da: Hvis du ikke anmodede om denne ændring, så skift din adgangskode og kontakt din systemadministrator.

en: Email change request
da: Forespørgsel om ændring af e-mail

en: From: {Author}
da: Fra: {Author}

en: Date: {EventTime}
da: Dato: {EventTime}

en: From: Whistleblower
da: Fra: Whistleblower

en: Date: {SubmissionDate}
da: Dato:  {SubmissionDate}

en: Label: {TipLabel}
da: Mærket: {TipLabel}

en: The HTTPS certificate loaded on the platform is about to, or has already expired.
da: Det HTTPS-certifikat, der er indlæst på platformen, er ved at udløbe eller er allerede udløbet.

en: Expiration date: {ExpirationDate}
da: Udløbsdato: {ExpirationDate}

en: Without a valid certificate, the platform will be accessible in a secure way only via Tor.
da: Uden et gyldigt certifikat kan platformen kun tilgås sikkert via Tor.

en: Log in to solve the issue.
da: Log ind for at løse problemet.

en: Expiration alert for HTTPS certificate
da: Varsling om udløb af HTTPS-certifikat

en: The automatic HTTPS certificate renewal scheduled for today just failed.
da: Den automatiske HTTPS-certifikatfornyelse der var planlagt i dag, fejlede.

en: The system will keep trying.
da: Systemet vil blive ved med at forsøge.

en: Failed HTTPS certificate renewal
da: HTTPS-certifikatfornyelse fejlede.

en: This is an email to notify you that a custodian has authorized you to access to the whistleblowing identity for the report {TipNum}.
da: Dette er en e-mail for at underrette dig om, at en tilsynsførende har autoriseret dig til at få adgang til whistleblowerens identitet i forbindelse med indsendelsen {TipNum}.

en: The report can be accessed at:
da: Indberetningen kan tilgås på:

en: Access to whistleblower's identity authorized
da: Adgang til whistleblowers identitet godkendes

en: This is an email to notify you that a custodian has denied you access to the whistleblowing identity for the report {TipNum}.
da: Dette er en e-mail for at underrette dig om, at en tilsynsførende har autoriseret dig til at få adgang til whistleblowerens identitet i forbindelse med indsendelsen {TipNum}.

en: Access to whistleblower's identity denied
da: Adgang til whistleblowers identitet afvist

en: This is an email to notify you that a recipient has requested access to the whistleblower's identity for the report {TipNum}
da: Dette er en e-mail for at underrette dig om at en modtager har anmodet om adgang til whistleblowerens identitet vedrørende indsendelsen {TipNum}

en: The request can be accessed at:
da: Anmodningen kan tilgås på:

en: New request of access to a whistleblower's identity
da: Ny forespørgsel om adgang til whistleblowerens identitet

en: This is an email to notify you that the whistleblower for the report {TipNum} has provided their identity.
da: Dette er en e-mail for at underrette dig om, at whistleblower for indsendelsen {TipNum} har angivet sin identitet.

en: The whistleblower has provided their identity
da: Whistlebloweren har oplyst sin identitet

en: You're receiving this email because a password reset has been requested for the account: {Username}
da: Du modtager denne e-mail fordi en gendannelse af adgangskoden er blevet forespurgt for følgende brugerkonto: {Username}

en: If you didn't make this request, you may safely ignore and delete this email.
da: Hvis du ikke foretog denne anmodning kan du blot ignorere og slette denne e-mail.

en: You can confirm your request by clicking the following link:
da: Du kan bekræfte din anmodning ved at klikke på følgende link:

en: Password reset instructions
da: Vejledning til nulstilling af adgangskode

en: This is an email to inform you that your PGP key is expiring or has already expired.
da: Dette er en e-mail for at informere dig om, at din PGP nøgle er ved at udløbe eller allerede er udløbet.

en: You should extend its validity and update the key present on the platform, or upload a new key.
da: Du bør forlænge dens gyldighed og opdatere nøglen på platformen, eller uploade en ny nøgle.

en: Without a valid PGP key, the system won't be able to encrypt data provided to you.
da: Uden en gyldig PGP-nøgle kan systemet ikke kryptere data, der er leveret til dig.

en: Click the link to activate the platform:
da: Klik på linket for at aktivere platformen:

en: Activation
da: Aktiver

en: A software update is available.
da: Der er en software-opdatering tilgængelig

en: It is good security practice to keep the platform up to date.
da: Det er god sikkerhedspraksis at holde platformen opdateret.

en: To learn about new features and bug fixes in the new version consult the change log at: {ChangeLogUrl}
da: Du kan læse mere om nye features og programrettelser i den nye version i versionshistorikken på: {ChangeLogUrl}

en: For instructions on software updates, please refer to the documentation at: {UpdateGuideUrl}
da: For instruktioner om opdatering af software, læs venligst dokumentationen på: {UpdateGuideUrl}

en: This is an email to notify you that a recipient has granted you access to one or more reports.
da: Dette er en email for at notificere dig om, at en modtager har tildelt dig adgang til en eller flere rapporter

en: New report
da: Ny indberetning

en: The earliest expiration date is {EarliestExpirationDate}.
da: Den tidligste udløbsdato er  {EarliestExpirationDate}.

en: Please remember to check them before they are deleted.
da: Husk at undersøge dem før de bliver slettet.

en: Some reports will expire soon
da: Der er indsendelser, der snart udløber

en: This is an email to notify you that a whistleblower has selected you as a valuable recipient of their report.
da: Dette er en e-mail for at orientere dig om, at en whistleblower har valgt dig som modtager af sin indsendelse.

en: You are asked to pay special attention to the information and material contained therein. Please keep in mind that whistleblowers often expose themselves to high personal risks in the interest of the public. Therefore the material provided within this report should be considered to be of high importance.
da: Du skal være særligt opmærksom på oplysninger og materiale, der er indeholdt heri. Vær opmærksom på, at whistleblowere ofte udsætter sig selv for store personlige risici i offentlighedens interesse. Derfor skal det indleverede materiale håndteres som særligt følsomt.

en: This is an email to notify that an existing report has been updated.
da: Dette er en email der underretter dig om at en eksisterende rapportering er blevet opdateret.

en: Report updated
da: Rapportering blev opdateret.

en: This email is to remind you the presence of unread or updated reports.
da: Denne e-mail minder dig om tilstedeværelsen af ​​ulæste eller opdaterede rapporter.

en: Reminder about unread or updated reports
da: Påmindelse om ulæste og opdaterede rapporter

en: Role: {Role}
da: Rolle: {Role}

en: Password: {Password}
da: Adgangskode: {Password}
