GlobaLeaks - en to am translation catalogue (547 entries)

en: Log in
am: ግቡ

en: Theme customization
am: ገጽታ ማበጀት

en: Languages
am: ቋንቃዎች

en: Text customization
am: ጽሁፍ ማበጀት

en: Advanced
am: የላቀ

en: Question templates
am: የጥያቄ ቅንብር ደንቦች

en: Questionnaires
am: መጠይቆች

en: Add new questionnaire
am: አዲስ መጠይቅ ጨምሩ

en: Home
am: ቅድመ ገጽ

en: Changelog
am: የለወጥ መዝገብ

en: License
am: ፍቃድ

en: Templates
am: ቅንብር ደንቦች

en: Delete
am: አጥፋ

en: Anomalies
am: አፈንጋጮች

en: Preferences
am: ምርጫዎች

en: Notifications
am: ማሳወቂያዎች

en: file unavailable
am: ፋይል የለም

en: Date
am: ቀን

en: Expiration date
am: መቃጠያ ቀን

en: Last Access
am: መጨረሻ መድረሻ

en: Files
am: ፋይሎች

en: Comments
am: አስተያየቶች

en: Messages
am: መልእክቶች

en: Details
am: ዝርዝሮች

en: Platform wizard
am: የመሳርያ ስርዓት አዋቂ

en: CREDIT CARD
am: የዱቤ ካርድ

en: YOUR NAME
am: ስምዎት

en: Label the report
am: ሪፖርቱን ሰይሙ

en: Postpone the expiration date
am: መቃጠያ ቀን አስተላልፍ

en: Select all
am: ሁሉን ምረጡ

en: Deselect all
am: ሁሉንም አትምረጡ

en: Refresh
am: አድሱ

en: Preview
am: ቅድመ እይታ

en: The whistleblower has already read the last update
am: መረጃ ሰጭው የመጨረሻውን ዝመና አስቀድሞ አንብቧል

en: The whistleblower has not read the last update yet
am: መረጃ ሰጭው የመጨረሻውን ዝመና ገና አላነበበም

en: Move up
am: ከፍ አድርግ

en: Move down
am: ዝቅ አድርግ

en: Move left
am: ወደ ግራ ውሰድ

en: Move right
am: ወደ ቀኝ ውሰድ

en: Import
am: አስመጣ

en: Export
am: ላክ

en: Save all
am: ሁሉን አስቀምጥ

en: Access control
am: መድረሻ መቆጣጠርያ

en: Number
am: ቁጥር

en: Email
am: ኢሜል

en: Regular expression validator
am: መደበኛ የሒሳብ ሐረግ ማረጋገጫ

en: Minimum number of input characters
am: ዝቅተኛ የተፈቀደ የቁምፊ ግቤት ቁጥር

en: Maximum number of input characters
am: ከፍተኛ የተፈቀደ የቁምፊ ግቤት ቁጥር

en: Earliest selectable date
am: የመጀመርያው የሚመረጥ ቀን

en: Latest selectable date
am: የመጨረሻው የሚመረጥ ቀን

en: 0 = auto
am: 0 = ራስ

en: Yes
am: አዎ

en: No
am: አይደለም

en: Attachment
am: አባሪ

en: Attachments
am: አባሪዎች

en: Change your password
am: የይለፍ ቃል ይቀይሩ

en: User
am: ተጠቃሚ

en: Motivation
am: ተነሳሽነት

en: Status
am: ደረጃ

en: Request motivation
am: ተነሳሽነት ጠይቅ

en: Reply motivation
am: ተነሳሽነት መልስ

en: Request status
am: ሁኔታ ጠይቅ

en: Custodian
am: ሞግዚት

en: Identity
am: ማንነት

en: Access requested
am: መድረሻ ተጠይቋል

en: Request access to the whistleblower's identity
am: የመረጃ ሰጭውን ማንነት መድረሻ ይጠይቁ

en: Please write a motivation
am: እባኮት ተነሳሽነት ይጻፉ

en: Reply to the request
am: ጥያቄውን ይመልሱ

en: Authorized
am:  ተፈቅዷል

en: Denied
am: ተከልክሏል

en: Waiting for authorization
am: ፈቃድ የሚጠብቅ

en: New request
am: አዲስ ጥያቄ

en: Authorize
am: ፍቀድ

en: Deny
am: ከልክል

en: Deny access to the whistleblower's identity
am: ወደ መረጃ ሰጪው ማንነት መድረሻ ከልክል

en: Authorize access to the whistleblower's identity
am: ወደ መረጃሰጪው ማንነት መድረሻ ፍቀድ

en: URL redirects
am: ዩአርኤል ይዞራል

en: Anomaly detection thresholds
am: የአፈንጋጭ ግኝት ገደብ

en: Available disk space
am: የዲስክ ቀሪ ቦታ

en: Last update
am: መጨረሻ የዘመነበት

en: Disable notifications to administrators
am: ለአስተዳዳሪዎች ማሳወቂዎችን አቦዝን

en: Disable notifications to custodians
am: የሞግዚት ማሳዎቂያዎችን አቦዝን

en: Disable notifications to recipients
am: የተቀባይ ማሳዎቂያዎችን አቦዝን

en: Score
am: ውጤት

en: Trigger question
am: ቀስቃሽ ጥያቄ

en: Triggered by score:
am: በውጤት የተቀሰቀሰ

en: Weak
am: ደካማ

en: Acceptable
am: ተቀባይ

en: Strong
am: ጠንካራ

en: Silence email notifications
am: የኢሜይል ማሳወቂያዎችን ያጥፋ

en: Turn on email notifications
am: የኤሜል ማሳወቂያዎችን ያስነሱ

en: Input validation
am: ግቤት ማረጋጫ

en: Email address
am: የኢሜል አድራሻ

en: Custom
am: ልማድ

en: None
am: የትኛውንም

en: Regular expression
am: መደበኛ የሒሳብ ሐረግ

en: Search
am: ፈልግ

en: This custom text is no longer displayed on the platform. The original text has either changed or been removed.
am: ይህ ብጁ ጽሑፍ የመሳርያ ስርኣቱ ላይ መታየት አቁሟል፡፡ የመጀመርያው ጽሑፍ 
    
    ተለውጧል ወይም ተወግዷል

en: Audit log
am: መቆጣጠርያ መዝገብ

en: Stats
am: ስታትስቲክስ

en: Activities
am: ትግበራዎች

en: Reports
am: ዘገባዎች

en: Users
am: ተጠቃሚዎች

en: From
am: ከ

en: Number of downloads
am: የውርዶች ቁጥር

en: File size not accepted.
am: የፋይል መጠን አልተቀበለም

en: Maximum file size is:
am: ከፍተኛው የፋይል መጠን

en: Scheduled jobs
am: መርሃግብር የተያዘላቸው ሥራዎች

en: Regenerate
am: እንደገና ፍጠር

en: Display options alphabetically
am: አማራጮችን በፊደል ተራ አሳይ

en: Enable email notifications for:
am: የኢሜል ማሳወቂያዎችን አንቃ

en: Disable
am: አቦዝን

en: Remove
am: ያስወግዱ

en: Use as default
am: እንደ ነባሪ ተጠቀም

en: Collapse
am: ሰብስብ

en: Expand
am: ዘርጋ

en: Select
am: ምረጥ

en: Surname
am: የአባት ስም

en: New
am: አዲስ

en: Opened
am: ተከፍቷል

en: Closed
am: ተዘግቷል

en: Placeholder
am: ቦታ ያዥ

en: Print
am: አትም

en: Previous
am: በፊተኛ

en: Next
am: ቀጣይ

en: First
am: አትም

en: Last
am: መጨረሻ

en: Send a test email to your email address.
am: ወደ ኢሜል አድራሻዎት የፍተሻ ኢሜል ይላኩ

en: Block the submission
am: ማስረከቡን አግዱ

en: Skip the recipient account creation.
am: የተቀባዩን መለያ መፍጠር ዝለል

en: Send activation link
am: ማገበርያ አገናኝ ላክ

en: Password reset
am: የይለፍ ቃል ቀይር

en: One or more recipients have not performed the first login yet. This means they won't be receiving reports.
am: አንድ ወይም ከዚያ በላይ ተቀባዮች አንድም ጊዜ አልገቡም፡፡ ይህም ማለት
    ሪፖርቶች አይቀበሉም

en: This user has not performed the first login yet.
am: ይግ ተጠቃሚ አንድም ጊዜ አልገባም

en: seconds
am: ሰከንዶች

en: This domain name is not available.
am: ይህ የጎራ ስም ተይዟል

en: Logout
am: ዘግተህ ውጣ

en: Before proceeding, please set a new password.
am: ከመቀጠልዎ በፊት አዲስ የይለፍ ቃል ያዘጋጁ

en: Before proceeding, please enable the two factor authentication.
am: ከመቀጠልዎ በፊት ባለሁለት ደረጃ ማረጋገጫ ያንቁ

en: Enable
am: ያንቁ

en: Low
am: ዝቅተኛ

en: High
am: ከፍተኛ

en: megabytes
am: ሜጋባይትስ

en: percentage
am: ፐርሰንቴጅ

en: Save
am: አስቀምጥ

en: Type
am: አይነት

en: ID
am: መታወቂያ

en: Username
am: መለያ ስም

en: Role
am: ሚና

en: Name
am: ስም

en: Creation date
am: የፍጥረት ቀን፡

en: Last access
am: የመጨረሻ መዳረሻ

en: Whistleblower's last access
am: የመረጃ ሰጪው የመጨረሻ መዳረሻ

en: Substatuses
am: ንዑስሁኔታዎች

en: Add
am: ጨምር

en: Label
am: ይሰይሙ

en: This field is mandatory
am: ይህ መስክ አስገዳጅ ነው

en: Edit
am: አርትኦት

en: Cancel
am: ሰርዝ

en: Report statuses
am: ሁኔታዎችን ያሳውቁ

en: Hidden
am: የተደበቀ

en: Description
am: ገለጻ

en: Questionnaire
am: መጠይቅ

en: Recipients
am: ተቀባዮች

en: days
am: ቀናት

en: Set the value to 0 to disable this feature.
am: ይህንን ባህርይ ለማቦዘን ዋጋውን 0 ያድርጉ

en: Show the questionnaire navigation interface
am: የመጠይቅ ዳሰሳ በይነ ገጽ አሳይ

en: Allow whistleblowers to select their recipients
am: መረጃ ሰጪዎች ተቀባዮቻቸውን እንዲመርጡ ፍቀድ

en: Select all recipients by default
am: ሁሉንም ተቀባዮች በነባሪ ምረጥ

en: Maximum number of selectable recipients:
am: መምረጥ የሚቻለው የተቀባዮች ከፍተኛ ቁጥር

en: Show recipients in alphabetical order
am: ተቀባዮችን በፊደል ተራ አሳይ

en: Show recipient details on the status page of the report
am: የተቀባዮችን ዝርዝር መረጃ በሪፖርቱ ሁኔታ ገጽ ላይ አሳይ

en: Enable comments
am: አስተያየት አንቃ

en: Allow the whistleblower to write comments
am: መረጃ ሰጪው አስተያየት እንዲሰጥ ፍቀዱ

en: Enable private messages
am: የግል ምልእክቶችን አንቃ

en: Allow the whistleblower to send messages
am: መረጃ ሰጪው መልእክት እንዲልክ ፍቀድ

en: Allow the whistleblower to add attachments
am: መረጃ ሰጪው ሪፖርቱ ላይ አባሪ እንዲጨምር ፍቀድ

en: Additional questionnaire
am: ተጨማሪ መጠይቅ

en: Scoring system options
am: የውጤት ስርኣት ምርጫዎች

en: Threshold
am: ገደብ

en: Value
am: ዋጋ

en: Medium
am: መገናኛ

en: Software version:
am: የሶፍትዌር ስሪት

en: Restrict access to specific IP addresses
am: መዳረሻን ለተወሰኑ አይፒ አድራሻዎች ይወስኑ

en: Enabled
am: ነቅቷል

en: Allowed IP addresses
am: የተፈቀዱ አይፒ አድራሻዎች

en: Admin
am: አስተዳዳሪ

en: Recipient
am: ተቀባይ

en: Each entry must be separated with a comma.
am: እያንዳንዱ ምዝግብ በነጠላ ሰረዝ መለየት አለበት

en: Example:
am: ምሳሌ፡

en: Hostname
am: አስተናጋጅ ስም

en: Organization
am: ድርጅት

en: Invalid email address
am: የተሳሳተ ኢሜል አድራሻ

en: City
am: ከተማ

en: Country
am: ሀገር

en: Country code
am: የአገር ኮድ

en: Generate
am: ፍጠር

en: Private Key
am: የግል ቁልፍ

en: Certificate Signing Request
am: ሰርቲፊኬት የመፈረም ጥያቄ

en: Download
am: አውርድ

en: Certificate
am: ሰርቲፊኬት

en: Valid until:
am: አስከ ---- ትክክል

en: Issuer:
am: አውጪ፡

en: Intermediate Certificates
am: መካከለኛ ሰርቲፊኬቶች

en: Reset
am: ዳግም አስጀምሩ

en: The platform supports the configuration of HTTPS through this interface.
am: የመሳርያ ስርኣቱ በዚህ በይነገጽ አማካኝነት የኤችቲቲፒኤስ ውቅረትን ይደግፋል

en: Automatic configuration
am: ራስሰር ውቅረት

en: Using automatic HTTPS configuration will handle the entire process of requesting, enabling and renewing certificates from the Let's Encrypt Certificate Authority.
am: ራስሰር የኤችቲተፒኤስ ውቅረት መጠቀም
    
    እናመስጥር ከሚለው የሰርቲፊኬት ስልጣን
    
    ሰርቲፊኬት የመጠየቅ፣ የማንቃት እና የማደስ ሙሉውን ሂደት ይሠራል፡፡

en: The platform must be reachable through a public IP address and the selected hostname must have a DNS record referencing that address.
am: የመሳርያ ስርኣቱ በክፍት አይፒ አድረሻ መገኘት መቻል አለበት
    
    የአስተናጋጁ ስም አድራሻውን የሚያጣቅስ ተዛማጅ የዲኤንኤስ መዝገብ ሊኖረው ይገባል

en: Proceed
am: ቀጥል

en: Manual configuration
am: በእጅ ማዋቀር

en: The manual configuration wizard will guide you through the setup of HTTPS from an alternative Certificate Authority.
am: በእጅ ማዋቀሪያው አዋቂ ኤችቲቲፒኤስን ከአማራጭ የሰርቲፊኬት ስልጣን በመነሳት ለማዋቀር ይመራችኋል

en: Disabled
am: የቦዘነ

en: Auto-renewal
am: ራስአድስ

en: Tor Onion Service
am: ቶር ኦኒየን አገልግሎት

en: Anonymize outgoing connections
am: የሚወጡ ግንኙነቶችን ስም ሰውር

en: Let the platform be reachable without Tor
am: የመሳርያ ስርኣቱ ያለ ቶር እንዲገኝ አድርግ

en: Roles enabled to use the platform without Tor
am: የመሳርያ ስርአቱን ያለ ቶር ለመጠቀም የነቁ ሚናዎች

en: Whistleblower
am: መረጃ ሰጪ

en: To
am: ለ

en: SMTP email address
am: የኤስኤምቲፕ ኢሜል አድራሻ

en: SMTP server address
am: የኤስኤምቲፕ አገልጋይ አድርሻ

en: SMTP server port
am: የኤስኤምቲፒ አገልጋይ ወደብ

en: Security
am: ደህንነት

en: Require authentication
am: ማረጋገጫ ጠይቅ

en: Password
am: የማለፊያ ቃል

en: Number of hours before sending a report expiration alert
am: የመቃጠያ ማንቂያ ሪፖርት ከመላክ በፊት ያለው የሰኣት ቁጥር

en: Test the configuration
am: ውቅረቱን ይፈትሹ

en: Reset SMTP configuration
am: የኤስኤምቲፒ ውቅረቱን እንደገና ያስጀምሩ

en: Reset notification templates to default
am: የማሳወቂያ ቅንብር ደንቡን ወደ ነባሪ ቀይር

en: Template
am: ቅንብር ደንብ

en: Question
am: ጥያቄ

en: Single-line text input
am: ነጠላ መስመር ጽሑፍ ግቤት

en: Multi-line text input
am: ባለብዙ መስመር ጽሑፍ ግቤት

en: Selection box
am: የምርጫ ሳጥን

en: Multiple choice input
am: የምርጫ ግቤት

en: Checkbox
am: የማመልከቻ ሳጥን

en: Terms of service
am: የአገልግሉት ደንብ

en: Date range
am: የቀን ክልል

en: Group of questions
am: የጥያቄዎች ቡድን

en: Row
am: ረድፍ

en: Column
am: አምድ

en: Width
am: ወርድ

en: Question group
am: የጥያቄ ቡድን

en: Hint
am: ፍንጭ

en: Mandatory
am: አስፈላጊ

en: Accept multiple file uploads
am: የብዙ ፋይል ጭነት ተቀበል

en: Accept multiple answers
am: ብዙ መልሶችን ተቀበል

en: Template override
am: ቅንብር ደንብ ጣስ

en: Phone number
am: ስልክ ቁጥር

en: Text
am: ጽሑፍ

en: Checkbox label
am: ማመልከቻ ሳጥን ስያሜ

en: Add multimedia content
am: ማህደረ ብዙ መረጃ ይዘት ጨምር

en: Image
am: ምስል

en: Audio
am: ድምጽ

en: Video
am: ተንቀሳቃሽ ምስል

en: Text shown upon negative answer
am: በአሉታዊ መልስ ጊዜ የሚታይ ጽሑፍ

en: Trigger conditions
am: ሁኔታዎችን ቀስቅስ

en: Sufficient
am: በቂ

en: Options
am: አማራጮች

en: Addition
am: መደመር

en: Multiplier
am: አባዥ

en: Questions
am: ጥያቄዎች

en: Add new question
am: አዲስ ጥያቄ ጨምር

en: Add question from template
am: ጥያቄ ከቅንበር ደንቡ ጨምር

en: Duplicate
am: አባዛ

en: Steps
am: ደረጃዎች

en: Logo
am:  ምልክት

en: Project name
am: የፕሮጀክት ስም

en: Homepage title
am: የመነሻ ገጽ ርዕስ

en: Presentation
am: አቀራረብ

en: Question to solicit possible whistleblowers
am: መረጃ ሊሰጡ ለሚችሉ አካላት ጥያቄዎች

en: Whistleblowing button
am: የመረጃ መስጫ አዝራር

en: Footer
am: ግርጌ ማስታወሻ

en: Upload
am: ይጫኑ

en: Language:
am: ቋንቋ

en: Add custom text
am: የተበጀ ጽሑፍ ጨምር

en: Custom text
am: የተበጀ ጽሑፍ

en: Original text
am: ምንጭ ጸሑፍ

en: Original translation
am: ምንጭ ትርጉም

en: Custom translation
am: ብጁ ትርጉም

en: Disable submissions
am: ማስረከብን ያቦዝኑ

en: Enable encryption
am: ማመስጠርን ያንቁ

en: Enable administrators to change user passwords
am: አስተዳዳሪዎቹን የተጠቃሚ የይለፍ ቃልን እንዲቀይሩ ያንቁ

en: Administrators authorized to change user passwords:
am: አስተዳዳሪዎች የተጠቃሚ የይለፍ ቃሎችን እንዲቀይሩ ተፈቅዷል

en: Enable multisite feature
am: የሕብረ ድረገጽ ባህርይ ያንቁ

en: Enable search engines indexing
am: የፍለጋ ግርግም ማውጫ ያንቁ

en: Default questionnaire
am: ነባሪ መጠይቅ

en: Show contexts in alphabetical order
am: አገባበ ነገሮችን በፊደል ተራ ያሳዩ

en: Size limit for file attachments
am: ለፋይል አባሪዎች የመጠን ገደብ

en: Require two factor authentication
am: ባለ ሁለት ደረጃ ማረጋገጫ ይጠይቁ

en: Password change interval
am: የይለፍ ቃል መቀየርያ ወቅት

en: For security reasons, password changes are required at regular intervals.
am: ለድህንነት ሲባል በየተወሰነ ጊዜ ውስጥ የይለፍ ቃል መቀየር ያስፈልጋል፡፡

en: Disable the privacy panel
am: የግላዊነት ፓነሉን ያቦዝኑ

en: Enable custom privacy panel
am: ብጁ የግላዊነት ፓነል ያዘጋጁ

en: Custom privacy panel
am: ብጁ የግል መረጃ ጥበቃ

en: Enable custodian user role
am: የሞግዚት ተጠቃሚ ሚናን ያንቁ

en: Enable scoring system
am: የውጤት ስርኣት ያንቁ

en: Logging level
am: የመግባት ደረጃ

en: Log accesses of internal users
am: የውስጥ ተጠቃሚዎች የመግባት መዳረሻዎች

en: Notify administrators of software problems
am: አስተዳዳሪዎችን የሶፍትዌር ችግሮች ያሳውቁ

en: Notify developers of software problems
am: ገንቢዎችን የሶፍትዌር ችግሮችን ያሳውቁ

en: By enabling this feature, you will contribute to the development and security of the platform.
am: ይህንን ባህርይ በማንቃት ለመሳርያ ስርኣቱ ግንባታ እ
    ደህንነት አስተዋጽኦ ያበረክታሉ

en: Reset reports
am: ሪፖርቶችን ዳግም ያስጀምሩ

en: Settings
am: ቅንብሮችን

en: Case management
am: ጉዳይ አስተዳደር

en: Sites
am: ድረገጾች

en: Mode:
am: ሁነታ፡

en: Configure
am: ውቀር

en: Subdomain
am: ንኡስጎራ

en: Creation date:
am: የፍጥረት ቀን፡

en: Root domain used for secondary sites
am: ለሁለተኛ ድረገጾች የሚያገለግል ስርወ ጎራ

en: Use the first site for administrative purposes only
am: ለአስተዳደራዊ ጉዳዮች ብቻ የመጀመርያውን ድረገጽ ተጠቀሙ

en: Allow users to sign up
am: ተጠቃሚዎች እንዲመዘገቡ ፍቀድ

en: Enable terms of service
am: የአገልግሎት ደንቦችን አንቃ

en: Title
am: ርእስ

en: Public name
am: ይፋ ስም

en: Send reset link
am: እንደገና ማስጀመርያ አገናኝ ላክ

en: Set password
am: የይለፍ ቃል ያዘጋጁ

en: The chosen password is too weak. A valid password should be at least 12 characters long and contain a variety of characters including at least a lowercase character, a capital character, a number and a special character.
am: የተመረጠው የይለፍ ቃል በጣም ደካማ ነው፡፡ ተቀባይነት ያለው የይለፍ ቃል ቢያንስ 12 ቁምፊ እርዝመት እንዲኖረው እና የተለያዩ ቁምፊዎችን ትንሹን እና ትልቁን የእንግሊዝኛ ፊደላት፣ ቁጥር እና አንድ ልዩ ቁምፊ መያዝ አለበት፡፡

en: Force password change
am: የይለፍ ቃል ለውጥ አስገድድ

en: The user will be forced to change its password on next login.
am: ተጠቃሚው ቀጥሎ ሲገባ የይለፍ ቃል ለመቀየር ይገደዳል

en: Disable two factor authentication
am: ሁለት ደረጃ ማረጋገጫን ያቦዝኑ

en: Language
am: ቋንቋ

en: Enable email notifications
am: የኢሜል ማሳወቂያ አንቃ

en: Details of the PGP key:
am: የፒጂፒ ቁልፍ ዝርዝሮች

en: Fingerprint
am: የጣት አሻራ

en: Set up encryption by providing a PGP public key
am: የፒጂፒ ይፋ ቁልፍ በመስጠት አመስጥር

en: Give this admin ability to change user passwords
am: ይህን አስተዳዳሪ የተጠቃሚ ይለፍ ቃል ለመቀየር አስችል

en: Forcefully selected
am: በግድ የተመረጠ

en: Allow the recipient to delete reports
am: ተቀባዩ ሪፖርቶች እንዲያጠፋ ፍቀዱ

en: Allow the recipient to postpone the report expiration date
am: ተቀባዩ የሪፖርት መቃጠያ ቀን እንዲያስተላልፍ ፍቀድ

en: Give the user administrative access to the following features:
am: ተጠቃሚው በሚመለከቱት ባህሪዎች ላይ አስተዳደራዊ መዳረሻ አለው

en: Request date
am: የጥያቄ ቀን

en: Report date
am: የሪፖርት ቀን

en: Authorization
am: ፈቀዳ

en: The validation link is either incorrect or has expired.
am: የማረጋገጫው አገናኝ ተሳስቷል ወይም ተቃጥሏል፡፡

en: Your new email address has been validated.
am: አዲሱ የኢሜል አድራሻ ተረጋግጧል፡፡

en: Forgot password?
am: የይለፍ ቃል ረሱ?

en: Enter the two factor authentication code
am: ባለ ሁለት ደረጃ ማረጋገጫ ኮድ አስገቡ

en: Authentication failed
am: ማረጋገጥ አልተሳካም

en: The code is either invalid or expired.
am: ኮዱ ተሳስቷል ወይም ተቃጥሏል፡፡

en: Please select your account:
am: መለያዎትን ምረጡ

en: Now type your password, then click 'Log in':
am: አሁን የይለፍ ቃሎትን ተይቡ እና 'ግባ' ተጫኑ፡፡

en: Text shown after the user has selected the option.
am: ተጠቃሚው አማራጩን ከመረጠ በኋላ የሚታይ ጽሑፍ፡፡

en: Confirm
am: አረጋግጥ

en: Assign score points
am: የውጤት ነጥቦች መድብ

en: Are you sure?
am: እርግጠኛ ነዎት?

en: Close
am: ዝጋ

en: Please note that all the associated data will be permanently deleted.
am: የተያያዙ ውሂቦች በሙሉ በቋሚነት እንደሚጠፉ ልብ በል፡፡

en: Enable two factor authentication
am: ሁለት ደረጃ ማረጋገጫ አንቁ

en: Before proceeding please read carefully the documentation at:
am: ከመቀጠላችሁ በፊት --- ላይ ያለውን ሰነድ በጥንቃቄ አንብቡ

en: Account recovery key
am: የመለያ መልሶ ማግኛ ቁልፍ

en: Make a copy and store it in a safe place. It will be necessary if you lose your password to recover the access to your account without data loss.
am: ቅዱና በጥብቅ ቦታ አስቀምጡ፡፡ የይለፍ ቃልህ ቢጠፋ ምንም ውሂብ ሳይጠፋበዎት
    
    የመለያ መዳረሻ ለማግኘት አስፈላጊ ይሆናል

en: Enter a name for the copy
am: ለቅጂው ስም አስገቡ

en: Thank you.
am: እናመሰግናለን.

en: We will try to get back to you as soon as possible.
am: በተቻለ ፍጥነት መልሰን ልናገኞት እንሞክራለን፡፡

en: Submit
am: አስገባ

en: The connection is not secure.
am: ግንኙነቱ ጥብቅ አይደለም፡፡

en: The platform is still not configured for HTTPS connections and should therefore only be used for testing purposes.
am: የመሳርያ ስርኣቱ ለኤችቲቲፒኤስ ግንኙነት አልተዋቀረም በመሆኑም
    
    ለፍተሻ አላማዎች ብቻ ማገልገል አለበት

en: Please write a motivation for the reply
am: ለመልሱ ማነሳሻ ጻፉ

en: Send
am: ይላኩ

en: By confirming, you will postpone the expiration date to:
am: በማረጋገጥ የሪፖርት መቃጠያ ቀኑን ያስተላልፋሉ፡-

en: This is a demo platform, please do not use it for real submissions.
am: ይህ የሙከራ የመሳርያ ስርኣት ነው፤ ለትክክለኛ ማስረከቢያ አትጠቀሙበት፡፡

en: Install an authenticator app on your phone
am: ስልካችሁ ላይ የማረጋገጫ መተግበርያ ጫኑ

en: Scan the QR code with the app
am: የኪውአር ኮዱን በመተግበርያው አንብቡ

en: Error!
am: ስህተት!

en: Internal server error
am: ውስጣዊ የአገልጋይ ስህተት

en: Error on input validation
am: የግቤት ማረጋገጫ ስህተት

en: Resource not found
am: ንብረት አልተገኘም

en: Forbidden operation
am: የተከለከለ ክወና

en: The specified old password is not valid
am: የተገለጸው አሮጌ የይለፍ ቃል ትክክል አይደለም

en: Resource can only be accessed via the Tor network
am: ንብረቱ መዳረሻ በቶር ኔትዎርክ በኩል ብቻ ነው

en: The upload request exceeds the size limit
am: የጭነት ጥያቄው ከተፈቀደው ወሰን ያልፋል

en: Current password
am: የአሁን ይለፍ ቃል

en: New password
am: አዲስ የይለፍ ቃል

en: The new password must be different from the current one.
am: አዲሱ የይለፍ ቃል አሁን ካለው የተለየ መሆን አለበት፡፡

en: Type your new password again
am: አዲሱን የይለፍ ቃል እንደገና ይተይቡ

en: The two passwords do not match
am: ሁለቱ የይለፍ ቃሎች አንድ አይደሉም

en: Validation of email address change in progress.
am: የኢሜል አድራሻ ለውጥ ማረጋገጫ በሂደት ላይ

en: Please check your inbox for further instructions.
am: ለተጨማሪ መመርያ የገቢ መልክት ሳጥነዎን እዩ

en: Warning
am: ማስጠንቀቂያ

en: You are strongly advised to visit this site using the app called Tor Browser, that protects your identity.
am: ይህንን ድረገጽ  ማንነትዎን በሚጠብቀው ቶር በተባለው የዴስክቶፕ መተግበርያ
    
    በመጠቀም እንዲጎበኙ በጥብቅ ይመከራሉ

en: Download the Tor Browser
am: ከዚያ የሚከተለውን አድራሻ ቀድተው የቶር ማሰሻው ላይ ይለጥፉ

en: Then, copy and paste the following address into the Tor Browser:
am: ከዚያ የሚከተለውን አድራሻ ቀድተው የቶር ማሰሻው ላይ ይለጥፉ

en: Have you already filed a report? Enter your receipt.
am: ሪፖርት አስቀድመው አስገብተዋል? ደረሰኝዎን ያስገቡ፡፡

en: The receipt is either invalid or the report has expired.
am: ደረሰኙ የተሳሳተ ነው ወይም ሪፖርቱ ተቃጥሏል፡፡

en: Select a file or drag it here.
am: ፋይል ምረጡ ወይም እዚህ ጎትቱ፡፡

en: Size:
am: መጠን

en: Uploading files…
am: ፋይል በመጫን ላይ…

en: Upload completed successfully!
am: ጭነት በስኬት ተጠናቋል!

en: Estimated upload time:
am: የጭነት ጊዜ በግምት፡፡

en: Recipients have requested you to fill an additional questionnaire.
am: ተቀባዮች ተጨማሪ መጠይቅ እንዲሞሉ ጠይቀዋል፡፡

en: Fill the additional questionnaire
am: ተጨማሪ መጠይቁን ይሙሉ

en: From:
am: ከ

en: To:
am: ወደ

en: Filename
am: የፋይል ስም

en: Upload date
am: የጭነት ቀን

en: File size
am: የፋይል መጠን

en: Questionnaire answers
am: የመጠይቅ መልሶች

en: Step
am: ደረጃ

en: Status:
am: ሁኔታ፡-

en: Files attached by recipients
am: ለመረጃ ሰጪው የተያያዙ ፋይሎች

en: Upload a file:
am: ፋይል ጫኑ፡-

en: Welcome!
am: እንኳን ደህና መጡ！

en: For the user documentation, visit:
am: ለተጠቃሚ ሰነድ የሚከተለውን ጎብኝ

en: If you need technical support, have general questions, or have new ideas for the software:
am: ውያዊ ድጋፍ ከፈለጉ፣ ማንኛውም ጥያቄ ካሎት ወይም አዲስ ሃሳብ 
    
    ለሶፍትዌር ካሎት

en: If you want to contribute to software development or report a bug, please open an issue in our ticketing system:
am: ለሶፍትዌር ግንባታ አስተዋጽኦ ማደረግ ከፈለጉ ወይም የሶፍትዌር ሳንካ መጠቆም ከፈለጉ
    
    በትኬት ስርኣታችን ገብተው ሁኔታ ሙሉ

en: Join our chat:
am: "ቻታችንን ተቀላቀ

en: Follow the project on:
am: ፕሮጀክቱን በ--- ተከታተሉ

en: An update is available:
am: ማዘመኛ አለ

en: We recommend that you access the “Preferences” section in order to retrieve your “Account Recovery Key” and store it safely. This key will be necessary to recover your access to the platform and to your data in case you forget your password.
am: የመለያ መልሶ ማግኛ ቁልፋችሁን" መልሳችሁ ለማግኘት እና በጥንቃቄ ለማስቀመጥ 
    
    ምርጫዎች" የሚለውን ክፍል እንድትጠቀሙ እንመክራለን፡፡ ምናልባት የይለፍ ቃላችሁን ብትረሱ
    
    ይሄ ቁልፍ የመሳርያ ሥርዓቱን እና ውሂባችሁን
    
     ለማግኘት ያስፈልጋችኋል፡፡

en: The provided recovery key is invalid.
am: የተሰጠው መልሶ ማግኛ ቁልፍ ትክክል አይደለም፡፡

en: The provided reset token is invalid or expired.
am: የተሰጠው መልሶ ማስጀመርያ ተለዋጭ ስም ትክክል አይደለም ወይም ተቃጥሏል፡፡

en: Enter your account's username or your email address to request a password reset.
am: የይለፍ ቃል ለመቀየር የመለያዎትንን የተጠቃሚ ስም ወይም ኢሜል አድራሻ
    
    ያስገቡ

en: Enter your email address to request a password reset.
am: የይለፍቃል ቅያሪ ለመጠየቅ የኢሜል አድራሻችሁን አስገቡ፡፡

en: Password reset requested.
am: የይለፍ ቃል ቅያሪ ተጠይቋል፡፡

en: Enter your account recovery key to complete the password reset procedure
am: የይለፍ ቃል መቀየር ሂደቱን ለማጠናቀቅ የማመስጠርያ መልሶ ማግኛ ቁልፋችሁን አስገቡ፡፡

en: Access to the whistleblower's identity has been requested to the custodian.
am: የመረጃ ሰጪውን ማንነት ለማየት ሞግዚቱ ተጠይቋል፡፡

en: Date of the request
am: የጥያቄው ቀን

en: Show
am: አሳይ

en: Congratulations!
am: እንኳን ደስ አሎት!

en: You have completed the platform activation.
am: የመሳርያ ስርኣቱን ማንቃት አጠናቀዋል፡፡

en: Success!
am: ተሳክቷል!

en: Your whistleblowing platform is almost ready!
am: የመረጃ መስጫ የመሳርያ ስርኣቶ ዝግጁ ሊሆን ጥቂት ቀርቶታል!

en: Check your inbox to activate it.
am: ለማንቃት የገቢ መልእክት ሳጥናችሁን እዩ፡፡

en: If not activated within 24 hours the platform will be automatically deleted.
am: በ24 ሰኣት ውስጥ ካልነቃ የመሳርያ ስርኣቱ በራሱ ይጠፋል፡፡

en: Sign up
am: ተመዝገቡ

en: Site
am: ጣቢያ

en: Confirmation
am: ማረጋገጫ

en: Invalid confirmation
am: የተሳሳተ ማረጋገጫ

en: Invalid phone number
am: የተሳሳተ ስልክ ቁጥር

en: Address
am: አድራሻ

en: Tax code
am: የግብር ኮድ

en: The answer is too short
am: መልሱ ከሚፈቀደው በታች አጭር ነው፡፡

en: The specified input is not valid.
am: የተገለጸው ግቤት ስህተት ነው፡፡

en: The specified input is not valid:
am: የተገለጸው ግቤት ስህተት አይደለም፡-

en: please enter a valid email address.
am: እባኮት የሚሠራ ኢሜል አድራሻ አስገቡ፡፡

en: please enter numbers only.
am: እባኮት ቁጥር ብቻ አስገቡ፡፡

en: Submissions disabled
am: ማስረከቢያው ቦዝኗል

en: You are connecting to the server without anonymity and this server supports only anonymous submissions
am: ያለስምአልባነት ከአገልጋዩ ጋር እየተገናኙ ነው፣ በዚህ አገልጋይ
    
    በስምአልባነት ብቻ ማስረከብ ይቻላል

en: Your report was successful.
am: ሪፖርተዎ ተሳክቷል፡፡

en: Remember your receipt for this report.
am: ለዚህ ሪፖርት የተሰጠዎትን ደረሰኝ ያስታውሱ፡፡

en: Use the 16 digit receipt to log in. It will allow you to view any messages we sent you, and also to add extra info.
am: ለመግባት ባለ 16 ቁጥሩን ደረሰኝ ይጠቀሙ፡፡ የላክንሎትን መልእክቶች ለማየት እና
    
    ተጨማሪ መረጃ ለመጨመር ያስችሎታል፡፡

en: View your report
am: ሪፖርቶን ይዩ

en: Recipient selection
am: የተቀባይ ምርጫ

en: Recipients selected:
am: የመረጡ ተቀባዮች፡-

en: You have reached the maximum number of selectable recipients.
am: የሚመረጡ ተቀባዮች ከፍተኛው ቁጥር ላይ ደርሰዋል፡፡

en: In this step the answers to the following questions are either missing or invalid:
am: እዚህ ደረጃ ላይ ለሚከተሉት ጥያቄዎች የተሰጡ መልሶች ወይ ጠፍተዋል
    
    ወይም ትክክል አይደሉም

en: You must select at least one recipient.
am: ቢያንስ አንድ ተቀባይ መምረጥ አለበዎት

en: Waiting for the file(s) to finish uploading.
am: ፋይል ጭኖ እስኪጨርስ በመጠበቅ ላይ

en: The following steps have errors:
am: የሚከተሉት ደረጃዎች ስህተት አላቸው፡፡

en: Hide
am: ደብቅ

en: The following step-by-step procedure will guide you through creating your whistleblowing platform.
am: የሚከተለው ደረጃ በደረጃ የቀረበ ቅደም ተከተል የመረጃ መስጫ የመሳርያ ስርኣታችሁን
    
    ለመፍጠር ይመራችኋል፡፡

en: Please choose a configuration profile:
am: እባኮት የውቅር መገላጫ ምረጡ፡-

en: We advise selecting this option if you would like to protect data from being lost in the situation where recipients lose their passwords. On the other hand, we would not advise using this feature if you want to setup a system where only recipients are able to access submissions.
am: ለተጨማሪ መረጃ ወደ አስተዳደር በይነገጽ ግቡና 
    
    \"ስርኣት ስታቲስትክስ\" and \"አፈንጋጮች\" የሚለውን ክፍል ተመልከቱ

en: Please choose a different username.
am: እባኮት የተለየ የተጠቃሚ ስም ምረጡ፡፡

en: I have read and agree to the terms of the license.
am: የፈቃዱን ደንቦች አንብቢያለሁ፣ አስማማለሁ፡፡

en: You have completed the platform wizard.
am: የመሳርያ ስርኣቱን አዋቂ አጠናቀዋል፡፡

en: Please summarize your report in a few words.
am: ርፖርትዎን በጥቂት ቃላት ይግለጹ፡፡

en: Describe your report in detail.
am: ሪፖርትዎን በዝርዝር ይግለጹ፡፡

en: Do you want to provide your identification information?
am: የመታወቂያ መረጃዎን መስጠት ይፈልጋሉ?

en: First name
am: የራሶት ስም

en: Last name
am: የአባት ስም

en: Other
am: ሌላ

en: Dear {RecipientName},
am: ውድ {RecipientName},

en: You're receiving this email because a user account has been created for you on the system: {Site}
am:  ስርኣቱ፡- {Site} ላይ የተጠቃሚ መለያ ስለተፈጠረለዎት
    
    ይሄ ኢሜል ተልኮለዎታል፡፡

en: Username: {Username}
am: የተጠቃሚ ስም፡- {Username}

en: Activation link: {Url}
am: ማንቂያ አገናኛ፡- {Url}

en: Please click on the activation link to proceed with the account activation and to set your user password.
am: መለያውን ለማንቃት እባኮት የማንቂያ አገናኙን ጠቅ አድርጉ
    
    እና የተጠቃሚ ይለፍ ቃለዎትን አዘጋጁ

en: After successful activation you will be able to access the system via the following link: {LoginUrl}
am: ከተሳካ ማንቃት በኋላ ሲስተሙ ውስጥ
    
    በሚከተለው አገናኝ {LoginUrl} መግባት ይችላሉ፡፡

en: Kind regards,
am: ከትህትና ጋር

en: Account activation
am: መለያ ማንቃት

en: Your whistleblowing platform is now accessible at:
am: የመረጃ መስጫ የመሳርያ ስርአቱን አሁን እዚህ ማግኘት ይችላሉ፡-

en: To log in, visit:
am: ለመግባት፣ ጉብኙ፡-

en: Users' credentials:
am: የተጠቃሚው ብቃት ማረጋገጫ

en: The platform will be automatically deleted on:
am: የመሳርያ ስርኣቱ በ---- በራሱ ይተጠፋል

en: Access instructions
am: የመዳረሻ መመርያዎች

en: The number of activities recently detected appears to be higher than usual.
am: በቅርብ የታዩ እንቅስቃሴዎች ቁጥር ከተለመደው ይበልጣል፡፡

en: This could be a sign of an attack (for example, someone flooding your server with bogus information) or just a usage spike due to an increased visibility of your project.
am: ይህ የጥቃት ምልክት (ለምሳሌ የሆኑ ሰዎች አገልጋያችሁን በውሸት መረጃ ሲያጨናንቁት)
    
    ወይም ፕሮጀክታችሁ ተመልካቹ ሲበዛ
    
    የተፈጠረ የአጠቃቀም ከፍታ ሊሆን ይችላል፡፡

en: Examine the issue to determine whether it is legitimate or not.
am: ጉዳዩ ሕጋዊ መሆን አለመሆኑን መርምሩ፡፡

en: The activities with unusual stats are:
am: ያልተለመደ ስታቲስቲክስ ያሳዩት እንቅስቃሴዎች እነዚህ ናቸው

en: The server cannot guarantee that a new report can be stored, so submissions have been disabled.
am: አገልጋዩ አዲስ ሪፖርት ሊቀመጥ እንደሚችል ዋስትና የለውም፣ ስለዚህ

en: Please consider asking your technical support to create more disk space on the server.
am: አገልጋዩ ላይ ተጨማሪ የዲስክ ቦታ ለመፍጠር ሙያዊ ድጋፍ
    
    ለመጠየቅ አስቡ፡፡

en: GlobaLeaks technology includes a server status checking component which will alert you in case something requires your attention.
am: የግሎባልሊክስ ቴክኖሎጂ የእርሰዎን ትኩረት የሚፈልግ ጉዳይ ቢኖር የሚያነቃዎት
    
    የአገልጋይ ሁኔታ ማመልከቻ ምንዝር አለው፡፡

en: For more information, log in to the Administration interface and look at the "System Stats" and "Anomalies" sections.
am: "ለተጨማሪ መረጃ ወደ አስተዳደር በይነገጽ ግቡና "
    
    \"ስርኣት ስታቲስትክስ\" and \"አፈንጋጮች\" የሚለውን ክፍል ተመልከቱ

en: Anomaly detected in {NodeName}
am: በ{NodeName} አፈንጋጭ ተገኝቷል

en: This is an email to inform you that the PGP key of the following users is going to expire or has already expired:
am: ይህ ኢሜል የሚከተሉት ተጠቃሚዎች የፒጂፒ ቁልፍ 
    
    እንደተቃጠለ ወይም ሊቃጠል እንደሆነ መረጃ ይሰጦታል፡፡

en: Without a valid PGP key, the system will not be able to send them encrypted notifications.
am: ትክክለኛ የፒጂፒ ቁልፍ ከሌለ ስርኣቱ የተመሰጠረ ማሳወቂያ
    
    ሊልክላቸው አይችልም

en: PGP key expiration alert
am: የፒጂፒ ቁልፍ መቃጠያ ማስጠንቀቂያ

en: A new whistleblowing site has been registered.
am: አዲስ መረጃ መስጫ ድረገጽ ተመዝግቧል፡፡

en: Registration data:
am: የተመዘገበበት ቀን፡-

en: Site: {Url}
am: ድረገጽ፡ {Url}

en: Name: {Name}
am: ስም፡- {Name}

en: Email: {Email}
am: ኢሜይል፡- {Email}

en: New whistleblowing site registered
am: አዲስ መረጃ መስጫ ድረገጽ ተመዝግቧል፡፡

en: This is a test email sent out from the platform's administrative interface.
am: ይህ ከመሳርያ ስርኣቱ አስተዳደራዊ በይነገጽ የተላከ የፍተሸ ኢሜል ነው፡፡

en: Reception of this email indicates that the server was able to authenticate to and interact with the SMTP mail server.
am: የዚህ ኢሜል መድረስ አገልጋዩ የኤስኤምቲፒ መልእክት አገልጋይን ትክክለኛነት ማረጋገጥና 
    
    ከአገልጋዩ ጋር መገናኘት እንደሚችል ያመለክታል፡፡

en: Test email
am: የፍተሻ ኢሜል

en: Click the following link to validate this change:
am: ይህንን ለውጥ ለማረጋገጥ የሚከተለውን አገናኝ ጠቅ አድርጉ

en: If you didn't request this change, change your password and contact your system administrator.
am: ይህንን ለውጥ ካልጠየቁ የይለፍ ቃለዎን ይቀይሩና
    
    የሥራአት አስተዳዳሪዎን ይገናኙ፡፡

en: Email change request
am: የኢሜል ለውጥ ጥያቄ

en: From: {Author}
am: ከ፡- {Author}

en: Date: {EventTime}
am: ቀን፡- {EventTime}

en: From: Whistleblower
am: ከ፡- መረጃሰጪ

en: Date: {SubmissionDate}
am:  ቀን፡-{SubmissionDate}

en: Label: {TipLabel}
am: ስያሜ፡-{TipLabel}

en: Status: {TipStatus}
am: ሁኔታ፡-{TipStatus}

en: The HTTPS certificate loaded on the platform is about to, or has already expired.
am: የመሳርያ ስርኣቱ ላይ የተጫነው የኤችቲቲፒኤስ ምስክር መረቀት ተቃጥሏል
    
    ወይም ሊቃጠል ነው፡፡

en: Expiration date: {ExpirationDate}
am: የመቃጠያ ቀን፡- {ExpirationDate}

en: Without a valid certificate, the platform will be accessible in a secure way only via Tor.
am: የሚሠራ ሰርቲፊኬት ከሌለ የመሳርያ ስርኣቱን በተጠበቀ ሁኔታ ለመድረስ
    
    የሚቻለው በቶር ብቻ ነው፡፡

en: Log in to solve the issue.
am: ችግሩን ለመፍታት ግቡ፡፡

en: Expiration alert for HTTPS certificate
am: የኤችቲቲፒኤስ ሰርቲፊኬት መቃጠል ማስጠንቀቂያ

en: The automatic HTTPS certificate renewal scheduled for today just failed.
am: ለዛሬ የተቀጠረው የራስሰር ኤችቲቲፒኤስ ምስክር ወረቀት እድሳል ከሽፏል፡፡

en: The system will keep trying.
am: ስርኣቱ መሞከር ይቀጥላል፡፡

en: Failed HTTPS certificate renewal
am: የከሸፈ የኤችቲቲፒኤስ ምስክር ወረቀት እድሳት

en: This is an email to notify you that a custodian has authorized you to access to the whistleblowing identity for the report {TipNum}.
am: ይህ ኢሜል ሞግዚት ለሪፖርት {TipNum} የመረጃ ሰጪውን ማንነት እንዲደርሱ መፍቀዱን ያሳውቃል

en: The report can be accessed at:
am: ሪፖርቱ እዚህ ላይ መደረስ ይችላል፡-

en: Access to whistleblower's identity authorized
am: ለመረጃ ሰጪው ማንነት መድረሻ ተፈቅዷል

en: This is an email to notify you that a custodian has denied you access to the whistleblowing identity for the report {TipNum}.
am: ይህ ኢሜል ሞግዚቱ ለሪፖርት {TipNum} የመረጃ ሰጪውን ማንነት እንዳይደርሱ መከልከሉን ያሳውቃል

en: Access to whistleblower's identity denied
am: ለመረጃ ሰጪው ማንነት መድረሻ ተከልክሏል፡፡

en: This is an email to notify you that a recipient has requested access to the whistleblower's identity for the report {TipNum}
am: ይህ ኢሜል ለሪፖርት {TipNum} የመረጃ ሰጪውን ማንነት ለመድረስ ተቀባይ ጥያቄ ማቅረቡን ያሳውቆታል፡፡

en: The request can be accessed at:
am: ጥያቄውን እዚህ ላጥ መድረስ ይቻላል፡-

en: New request of access to a whistleblower's identity
am: የመረጃሰጪውን ማንነት ለመድረስ አዲስ ጥያቄ

en: This is an email to notify you that the whistleblower for the report {TipNum} has provided their identity.
am: ይህ ኢሜል የሪፖርት {TipNum} መረጃ ሰጪው ማንነታቸውን መስጠታቸውን ያሳውቃል

en: The whistleblower has provided their identity
am: መረጃ ሰጪው ማንነታቸውን ሰጥተዋል

en: You're receiving this email because a password reset has been requested for the account: {Username}
am: ይህ ኢሜል የደረሰዎት ለመለያ፡- {Username} የይለፍቃል የመቀየር ጥያቄ
    
    ስለቀረበ ነው፡፡

en: If you didn't make this request, you may safely ignore and delete this email.
am: ይህን ጥያቄ ካላቀረቡ ይህንን ኢሜል ያለምንም ችግር አል ብሎው ማጥፋት 
    
    ይችላሉ፡፡

en: You can confirm your request by clicking the following link:
am: የሚከተለውን አገናኝ ጠቅ በማድረግ ጥያቄዎትን ማረገገጥ ይችላሉ

en: Password reset instructions
am: የይለፍቃል መቀየር መመርያ

en: This is an email to inform you that your PGP key is expiring or has already expired.
am: ይህ ኢሜል የፒጂፒ ቁልፉ ሊቃጠል እንደሆነ ወይም መቃጠሉን
    
    ያሳውቃል

en: You should extend its validity and update the key present on the platform, or upload a new key.
am: ትክክለኛነቱን አስቀጥሉ እና የመሳርያ ስርኣቱ ላይ ያለውን ቁልፍ አዘምኑ
    
    ወይም አዲስ ቁለፍ ጫኑ፡፡

en: Without a valid PGP key, the system won't be able to encrypt data provided to you.
am: ያለ ትክክለኛ ፒጂፒ ቁልፍ ስርኣቱ የተሰጣችሁን ውሂብ
    
    ማዘመን አይችልም፡፡

en: Click the link to activate the platform:
am: የመሳርያ ስርኣቱን ለማንቃት አሀናኙን ጠቅ አድርጉ፡-

en: Activation
am: ማገበር

en: A software update is available.
am: የሶፍትዌር ማዘመኛ አለ፡፡

en: It is good security practice to keep the platform up to date.
am: የመሳርያ ስርኣቱን ሁልጊዜ ማዘመን ጥሩ የጥበቃ ሥራ ነው፡፡

en: To learn about new features and bug fixes in the new version consult the change log at: {ChangeLogUrl}
am: በአዲሱ ስሪት ውስጥ ያሉ አዲስ ባህሪዎችን እና የሳንካ ትገናዎችን ለማወቅ ለውጥ መዝገብ፡- {ChangeLogUrl} ይመለክቱ፡፡

en: For instructions on software updates, please refer to the documentation at: {UpdateGuideUrl}
am: የሰፍትዌር ማዘመኛዎች መረጃ ለማግኘት {UpdateGuideUrl} ላይ ያለውን አነድ ያጣቅሱ፡፡

en: New report
am: አዲስ ሪፖርት

en: The earliest expiration date is {EarliestExpirationDate}.
am: ቅርቡ መቃጠያ ቀን {EarliestExpirationDate} ነው፡፡

en: Please remember to check them before they are deleted.
am: ከመሰረዛቸው በፊት መረጋገጦን አይርሱ፡፡

en: Some reports will expire soon
am: አንዳንድ ሪፖርቶች በቅርብ ይቃጠላሉ

en: This is an email to notify you that a whistleblower has selected you as a valuable recipient of their report.
am: ይህ ኢሜል መረጃ ሰጪው እርሶን ለዚህ ሪፖርት ጠቃሚ ተቀባይ
    
    እንደሆኑ መምረጡን ያሳውቃል፡፡

en: You are asked to pay special attention to the information and material contained therein. Please keep in mind that whistleblowers often expose themselves to high personal risks in the interest of the public. Therefore the material provided within this report should be considered to be of high importance.
am: የቀረበውን መረጃ በልዩ ትኩረት እንዲመለከቱ ይጠየቃሉ፡፡
    
    መረጃ ሰጪዎች ለሕዝብ ጥቅም ሲሉ ራሳቸውን ለከፋ
    
    የግል አደጋ እንደሚያጋልጡ ልብ በሉ፡፡ ስለዚህ በዚህ ሪፖርት ውስጥ የቀረበው
    
    መረጃ ከፍተኛ አስፈላጊነት እንዳለው ሊጤን ይገባል፡፡

en: Role: {Role}
am: ሚና፡-{Role}

en: Password: {Password}
am: የይለፍ ቃል፡-{Password}
